Προς το περιεχόμενο

H γωνια του Manjaro


Rage_unseen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα.

Σκεφτομουν και γω να κανω τη μεταβαση σε linux. Τωρα τελευταια γινεται μεγαλο hype με το manjaro. Απ οτι βλεπω ομως προυποθετει και καποιες παραπανω γνωσεις. Θα προτεινατε την παραπανω διανομη σε καποιον αρχαριο η θα ηταν καλητερο να ξεκινησω απο καπο αλλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν προυποθετει περισσοτερες γνωσεις απο αλλες διανομες καταλληλες για αρχαριους οπως το mint k ubuntu

 

μαλλον θα ελεγα ειναι ποιο ευκολο στο κομματι εγκαταστασης εφαρμογων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, γιατι ειδα πιο πανω, καποιος ειχε προβλημα. Υπαρχει καποιος οδηγος για νεους χρηστες? Η ακομα καλητερα υπαρχει καποιο ενεργο community?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε manjaro cinnamon που ειναι πολυ ευκολο για μεταβαση απο win

 

αυτο εχω κ το συνιστω ανεπιφυλακτα αν εχεις μετριο η καλο πισι

 

προβληματα κλπ θα δεις απο το live usb

 

οτι αλλο θες εδω ειμαστε αν μπορουμε να βοηθησουμε

 

δες κ εδω

 

https://forum.manjaro.org/index.php?PHPSESSID=opuo3ik80g5hhlum5najontra3&

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καμια σελιδα που να κανει αναζητηση των πακετων οπως αυτη του arch? Θελω να δω τι αλλη εξαρτηση μπορει να εχει το razor-qt και το lxqt.

 

https://www.archlinux.org/packages/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

είμαι νέος στο manjaro και αφού το εγκατέστησα σε ένα παλιό IBM (Lenovo) Z60t μπορώ να πω ότι σε σύγκριση με το Lubuntu που του ειχα βάλει "τρέχει" καλύτερα...

Προσπαθώ όμως να χρησιμοποιήσω ενα 3G usb stick της Cosmote (ΖΤΕ MF 110) και ενώ το βλέπει και μου ζητά pin για ξεκλείδωμα και χρήση (τα βάζω και ολα ΟΚ) και ξεκινά τον οδηγό για την παραμετροποίηση (επιλογή χώρας, φορέα κλπ) μετά όταν επιλέγω το δίκτυο αυτό να συνδεθώ μου βγάζει το εξής μήνυμα:

(1) Creating object for path '/org/freedesktop/NetworkManager/ActiveConnection/1' failed in libnm-glib.

 

Τι να κάνω;

γεια σας!

έψαξα αλλα δεν βρηκα άκρη...

μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω καταλήξει ότι ίσως πρέπει να κάνω αφαίρεση του network manager και μετά να τον ξαναβάλω...απλά κολλάω στο πως θα το κάνω...εχω βρει καποιες οδηγίες αλλά είναι για ubuntu...είμαι νέος στο λειτουργικό και ψάχνομαι λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή πριν τα ξηλώσεις πήγαινε στο /usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.NetworkManager.policy κράτα ένα backup του αρχείου και μετα μπες μέσα στο αρχείο και κάνε τα όλα yes οπου βλέπεις <allow_any> ή <allow_active> ή <allow_inactive>. Μετα κάνε reboot και ξαναξεκίνα τη διαδικασία με το στικάκι.

Γράψε εδω το αποτέλεσμα να σου πω για παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(1) Creating object for path '/org/freedesktop/NetworkManager/ActiveConnection/3' failed in libnm-glib.

 

Για αρχή πριν τα ξηλώσεις πήγαινε στο /usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.NetworkManager.policy κράτα ένα backup του αρχείου και μετα μπες μέσα στο αρχείο και κάνε τα όλα yes οπου βλέπεις <allow_any> ή <allow_active> ή <allow_inactive>. Μετα κάνε reboot και ξαναξεκίνα τη διαδικασία με το στικάκι.

Γράψε εδω το αποτέλεσμα να σου πω για παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...