Προς το περιεχόμενο

H γωνια του Manjaro


Rage_unseen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Εχω περασει στο λαπτοπ σε gnome.

Ειμαι με τον opensource amd driver.

Ενα προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οταν ανοιξω για πρωτη φορα το λαπτοπ, οταν μετα απο καποια ωρα αδρανιας η οθονη σβησει και προσπαθησω να την ξαναανοιξω κολλαει. Μου δειχνει μονο την οθονη του gnome screensaver η μαυρη οθονη. Αν κλεισω το καπακι μπαινει σε sleep και οταν το ξανανοιξω μπορω να μπω κανονικα στην συνεδρια.

Αυτο το κανει ως επι το πλειστον την πρωτη φορα που θα σβησει η οθονη.

Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει η πως μπορω να κανω troubleshooting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Ενα ακομα θεμα που υπαρχει στο gnome ειναι το εξης.

Οτι εγγραφο txt κι αν ανοιξω αν η κωδικοποιηση του ειναι utf8 το δειχνει κανονικα. Αν ομως η κωδικοποίηση ειναι iso 8859-7 μου τα δειχνει ως κινεζικα.

Επισης αν προσπαθησω να μετατρεψω ενα εγγραφο απο utf8 σε iso 8859-7 μου εμφανιζει ενα μηνυμα σφαλματος the contains one or more characters that cannot be encoded usong the specified character encoding. Select a different and try again.

Βεβαια η ίδια διαδικασια στο kde με το kate γινεται απρόσκοπτα. Δοκιμασα να εγκαταστησω το kate στο gnome καθως και αλλους text editors αλλα το αποτελεσμα ηταν το ιδιο. Αυτο με κανει να πιστευω πως η δυσλειτουργια βρισκεται καπου στις τυθμισεις του gnome.

Οι εγκατεστημενες μου μορφες γλωσσας ειναι en-utf8 & gr-utf8.

Μηπως εχετε καποια ιδεα η ενδειξη αν μπορω να το διωρθωσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε ενα geany να κανεις τη δουλεια σου. Ανοιγεις το αρχειο που θες, πας tools > set encoding, επιλεγεις την κωδικοποιηση που θες και το αποθηκευεις.

Αν μερικοι χαρακτηρες δεν μπορουνε να εμφανιστοuν, πχ κατι αναπηρικα συμβολα σαν αυτο που βαζουν στους υποτιτλους τελευταια, σου λεει την ιδια προειδοποιηση με το gedit που λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ jim. Θα το δοκιμάσω

 

Edit

Μια χαρά τελικά κάνει δουλειά το geany

 

Ευχαριστώ jim

Επεξ/σία από YiorgosA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εχω περασει στο λαπτοπ σε gnome.

Ειμαι με τον opensource amd driver.

Ενα προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οταν ανοιξω για πρωτη φορα το λαπτοπ, οταν μετα απο καποια ωρα αδρανιας η οθονη σβησει και προσπαθησω να την ξαναανοιξω κολλαει. Μου δειχνει μονο την οθονη του gnome screensaver η μαυρη οθονη. Αν κλεισω το καπακι μπαινει σε sleep και οταν το ξανανοιξω μπορω να μπω κανονικα στην συνεδρια.

Αυτο το κανει ως επι το πλειστον την πρωτη φορα που θα σβησει η οθονη.

Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει η πως μπορω να κανω troubleshooting?

 

Πως μπορώ να ψάξω σε τι οφείλεται το πρόβλημα και αν μπορεί να λυθεί; 

Υπάρχει περίπτωση να έχει κρατήσει σφάλματα σε κάποια logs, και αν ναι, που να ψάξω να τα βρω;

Μου έχει σπάσει τα νεύρα με αυτήν την συμπεριφορά η οθόνη, δεν παλεύεται να κλείνω καπάκι κάθε φορά που σβήνει η οθόνη για να την επαναφέρω. πολύ αντιπαραγωγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να ψάξω σε τι οφείλεται το πρόβλημα και αν μπορεί να λυθεί; 

Υπάρχει περίπτωση να έχει κρατήσει σφάλματα σε κάποια logs, και αν ναι, που να ψάξω να τα βρω;

Μου έχει σπάσει τα νεύρα με αυτήν την συμπεριφορά η οθόνη, δεν παλεύεται να κλείνω καπάκι κάθε φορά που σβήνει η οθόνη για να την επαναφέρω. πολύ αντιπαραγωγικό.

κοιτα απο ρυθμισεις ενεργειας σε τι επιλογες ειναι οταν κλεινει το καπακι οταν μενει αδρανες για καποια ωρα κλπ

και αλαξε ρυθμισεις αν δεις κατι στραβο

Επισης μια που το κανει με screen saver δοκιμασε οταν τον εχεις τελειως απενεργοποιημενο τι συμπεριφορα εχει

και απλως βαλε στις ρυθμισεις την οθονη να κλεινει μετα απο καποια ωρα χωρις κλειδωματα και screensaver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στην ουσία δεν έχω screensaver, απλά μετά απο πχ 10 λεπτά έχω βάλει την οθόνη να κλείνει. 

Το screensaver που αναφέρω έχει να κάνει μόνο με την εικόνα που δείχνει το gnome όταν ξαναανοίγεις την οθόνη.

Έχω δοκιμάσει απο τις ρυθμίσεις να αλλάξω κάποιες τιμές αλλά τα ίδια κάνει. 

Όταν μπαίνει σε sleep/suspend δεν υπάρχει θέμα. 

:wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά και εγώ εδώ και λίγες μέρες ασχολούμαι με αυτή την φανταστική διανομή και όλα σχεδόν μου έχουν δουλέψει άψογα. Το μονο πρόβλημα που έχω είναι ότι κάνει περίπου 2 λεπτά για να bootarei και το αστείο είναι ότι το έχω εγκατεστημένο σε ssd! χρησιμοποιώ την KDE έκδοση και σας στέλνω τα σημαντικότερα output παρακάτω

 

sudo hdparm -tT /dev/sda

 

/dev/sda:
 Timing cached reads:   8066 MB in  2.00 seconds = 4032.30 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 1066 MB in  3.00 seconds = 354.86 MB/sec
 

sudo hdparm -tT /dev/sdb

 

/dev/sdb:
 Timing cached reads:   8910 MB in  2.00 seconds = 4457.19 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 320 MB in  3.01 seconds = 106.45 MB/sec
 

 

systemd-analyze: Startup finished in 7.933s (firmware) + 5.757s (loader) + 2.699s (kernel) + 3min 565ms (userspace) = 3min 16.955s

 

systemd-analyze blame

 

411ms ModemManager.service                                                                                                                                   
           350ms dev-sda2.device                                                                                                                                       
           236ms systemd-logind.service                                                                                                                                 
           217ms upower.service                                                                                                                                         
           212ms systemd-user-sessions.service                                                                                                                         
           211ms systemd-tmpfiles-clean.service                                                                                                                         
           197ms bluetooth.service                                                                                                                                     
           190ms systemd-journald.service                                                                                                                               
           164ms NetworkManager.service                                                                                                                                 
           121ms avahi-daemon.service                                                                                                                                   
            74ms systemd-modules-load.service                                                                                                                           
            63ms systemd-vconsole-setup.service                                                                                                                         
            59ms [email protected]                                                                                                                                     
            59ms systemd-udevd.service
            59ms systemd-journal-flush.service
            58ms polkit.service
            56ms systemd-binfmt.service
            48ms systemd-tmpfiles-setup-dev.service
            45ms boot-efi.mount
            44ms systemd-udev-trigger.service
            40ms rtkit-daemon.service
            39ms udisks2.service
            26ms plymouth-start.service
            25ms plymouth-quit.service
            22ms ntpd.service
            21ms plymouth-quit-wait.service
            21ms systemd-fsck@dev-disk-by\x2duuid-B654\x2d8AC0.service
            18ms dev-sda3.swap
            15ms systemd-remount-fs.service
            15ms systemd-tmpfiles-setup.service
            12ms systemd-sysctl.service
            12ms sys-kernel-debug.mount
            12ms plymouth-read-write.service
             9ms systemd-random-seed.service
             9ms wpa_supplicant.service
             6ms systemd-rfkill.service
             6ms systemd-update-utmp.service
             5ms kmod-static-nodes.service
             4ms dev-hugepages.mount
             4ms proc-sys-fs-binfmt_misc.mount
             3ms sys-fs-fuse-connections.mount

 

Ελπίζω να λυθεί αυτό το πρόβλημα γιατί είναι κρίμα ενώ έχουν δουλέψει όλα τα υπόλοιπα να υπάρχει αυτό το θέμα :confused:

Ευχαριστώ εκ των προτερων
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις autologin?

ναι και τώρα που το άλλαξα παίρνω αυτό το output:

 

1.383s plymouth-start.service

           502ms ModemManager.service

           408ms systemd-logind.service

           403ms dev-sda2.device

           379ms systemd-user-sessions.service

           378ms alsa-restore.service

           360ms bluetooth.service

           165ms upower.service

           121ms systemd-journald.service

            94ms systemd-modules-load.service

            80ms systemd-udevd.service

            77ms systemd-vconsole-setup.service

            72ms NetworkManager.service

            54ms systemd-tmpfiles-setup-dev.service

            53ms systemd-binfmt.service

            45ms polkit.service

            40ms systemd-journal-flush.service

            36ms systemd-udev-trigger.service

            31ms udisks2.service

            27ms avahi-daemon.service

            26ms plymouth-quit-wait.service

            26ms plymouth-quit.service

            26ms [email protected]

            24ms systemd-fsck@dev-disk-by\x2duuid-B654\x2d8AC0.service

            18ms boot-efi.mount

            17ms systemd-tmpfiles-clean.service

            15ms ntpd.service

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο γραφικο περιβαλλον εχεις; Δεν υπαρχει καποια καθυστεριση απο καποια υπηρεσια η το systemd το προβλημα ειναι στο desktop manager που κανει το login η το desktop environment. Για παραδειγμα τα ιδια μου κανει ενα laptop με kde σε αλλη διανομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο γραφικο περιβαλλον εχεις; Δεν υπαρχει καποια καθυστεριση απο καποια υπηρεσια η το systemd το προβλημα ειναι στο desktop manager που κανει το login η το desktop environment. Για παραδειγμα τα ιδια μου κανει ενα laptop με kde σε αλλη διανομη.

KDE Plasma έχω, και εγώ δυστυχώς αυτό έχω αρχίσει να υποπτεύομαι το θέμα είναι τώρα αν αυτό μπορεί να λυθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπαρχει τροπος σε gnone να επαναφερω το εικονίδιο power στην πανω δεξια μερια της μπαρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...