Προς το περιεχόμενο

H γωνια του Manjaro


Rage_unseen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή διαβάζω καλά λόγια για manjaro, είπα να αφήσω το "noobοmint" (που δουλεύει εξαιρετικά) και να δοκιμάσω το πιο ψαγμένο manjaro (αν και noob). Βασικά, έχει πολύ ωραίο default theme και άπειρες δυνατότητες παραμετροποίησης, γι' αυτό και ψήθηκα, αλλά για μένα τουλάχιστον, αποδείχτηκε ότι απαιτεί άπειρες ώρες ελεύθερου χρόνου. Εκτός από το inconsistency στο design του, δεν είδα και κάποια διαφορά στην απόδοση που θα με έπειθε να κάνω τη μετάβαση. Αντίθετα, είδα αυξημένους χρόνους boot και shut down, ενώ για μια εγκατάσταση ενός από τα προγράμματα που χρησιμοποιώ (πχ το acestream), πρέπει να χρειάστηκαν 15 λεπτά και καμιά 20ριά "Yes" από μένα και στο τέλος, δεν άνοιγε καν το λινκ με το aceplayer, αλλά έπρεπε εγώ να το κάνω copy paste στο "open network stream". Οκ, όρεξη να έχεις να παιδεύεσαι, το έχω καταλάβει αυτό. Και πάλι, θα το κάνω, θα αφιερώσω χρόνο, αρκεί να πεισθώ ότι το manjaro υπερτερεί σε απόδοση και ταχύτητα, που δεν το βλέπω. Θα του δώσω, όμως, και άλλες ευκαιρίες, έχω όρεξη να μάθω και θα βρω το χρόνο εφόσον μου αρέσει και θέλω να ασχοληθώ, αλλά μέχρι ενός ορίου. Από τη στιγμή που βλέπω ότι το αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που θέλω ή ο χρόνος και ο κόπος είναι δυσανάλογος σε σχέση με το αποτέλεσμα, θα επιστρέψω στο άριστο (για μένα) και άκρως απολαυστικό mint!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν είσαι ευχαριστημένος με το Mint, μένεις! Πάντα ήμουν της φιλοσοφίας "you never touch a running machine"! Ο λόγος που έφυγα από τα ubuntuοειδή ήταν ότι άρχισαν να γίνονται πάρα πολύ βαριά! Ακόμα και με τα ελάχιστα εγκατεστημένα, η διαχείριση πόρων είναι απείρως καλύτερη σε debian και τώρα βλέπω και στο arch-manjaro. Τα μηχανήματα που θα εγκατασταθεί το manjaro είναι πριν το 2010, αλλά έχουν ssd και σε γενικές γραμμές είναι ακόμα χρήσιμα. Παράλληλα με πιο ελαφριές διανομές πήγα σε εναλλακτικά προγράμματα: sylpheed αντί για thunderbird, midori αντί για google chrome, abiword αντί για libre office κοκ. Η εμπειρία στη χρήση δεν υπολείπεται, απλά είναι θέμα συνήθειας. Εννοείται ότι δε συγκρίνω σε καμία περίπτωση τον chrome με τον epiphany browser, αλλά θα μπορούσα να δουλέψω για μερικές ώρες χωρίς να χω θέμα! Εδώ κόσμος χρησιμοποιεί το dillo (ανάμεσα σε αυτούς κι εγώ) και δεν παραπονιέται.

 

Κι ενώ είχα αποφασίσει ότι είμαι καλύτερα με stable distro, είπα να δω πως είναι σε rolling. Η debian stretch είχε αρκετά ψυχολογικά κι εγώ δεν ήξερα να τα λύσω: ακόμα δεν κατάλαβα γιατί τα pvr-plugins του kodi έσπαγαν όλο την εγκατάσταση και γινόταν της πόρνης αφού είχα βάλει το multimedia repo. Ο file server μου είναι ακόμα σε ubuntu server 14.04 και δε θα πάω στην επόμενη lts. Ούτε θα τον μετατρέψω σε manjaro γιατί πρώτον λειτουργεί και δεύτερον μου λείπει το γνωστικό υπόβαθρο.

 

Περισσότερο είμαι σε αυτή την κοινότητα (του λίνουξ και του ινσόμνια) γιατί έχει πλάκα, κάνεις πράγματα που άλλα λειτουργικά τα κάνουν με ένα σκασμό λεφτά (υπόψη, η παπαριά της apple που τον λέει δικτυακό δίσκο ή το apple tv είναι τραγικά εάν δεν είσαι αμερικανός ή με χοντρό πορτοφόλι) και πάλι υπολείπονται από αυτά που έχω στο σπίτι σχεδόν με ρετάλια! Ο file server στο μεταξύ μοιράζει τηλεοπτικό σήμα σε όλο το σπίτι με το tvheadend.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίθετα, είδα αυξημένους χρόνους boot

Αν έχεις όρεξη να καείς, δίνεις "systemd-analyze blame" και βλέπεις τι καθυστερεί το σύστημα σου και πόσο και αναλόγως μπορείς να πράξεις για να μειώσεις το boot time. Μπορείς επίσης να δεις αυτό: https://wiki.archlinux.org/index.php/Improve_boot_performance

 

Πάντως έχε στο νου σου ότι οποιαδήποτε διανομή Linux μπορείς να την κάνεις ότι θες και όπως θες. Στην τελική το Linux ένας από συνδυασμός από πακέτα και ρυθμίσεις είναι και κάθε διανομή έρχεται με διαφορετικά defaults. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις το Manjaro σου όπως είναι το default Mint και τούμπαλιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......

Ο file server στο μεταξύ μοιράζει τηλεοπτικό σήμα σε όλο το σπίτι με το tvheadend.

 

Πως λειτουργεί αυτό; Κάνει καταγραφή του τηλεοπτικού σήματος και το sreamarei στις συσκευές?

Η μπορεί ο καθένας να βλέπει όποιο κανάλι θέλει ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποστάρω σε ένα thread που άνοιξε φίλος εδώ στο φόρουμ, για να μη βγάλω εκτός θέματος αυτό εδώ, οκ;

 

Δες εδώ http://www.insomnia.gr/topic/563986-tvheadend-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/?hl=%2Btvheadend&do=findComment&comment=53893728

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είσαι ευχαριστημένος με το Mint, μένεις! Πάντα ήμουν της φιλοσοφίας "you never touch a running machine"! Ο λόγος που έφυγα από τα ubuntuοειδή ήταν ότι άρχισαν να γίνονται πάρα πολύ βαριά! Ακόμα και με τα ελάχιστα εγκατεστημένα, η διαχείριση πόρων είναι απείρως καλύτερη σε debian και τώρα βλέπω και στο arch-manjaro. Τα μηχανήματα που θα εγκατασταθεί το manjaro είναι πριν το 2010, αλλά έχουν ssd και σε γενικές γραμμές είναι ακόμα χρήσιμα. Παράλληλα με πιο ελαφριές διανομές πήγα σε εναλλακτικά προγράμματα: sylpheed αντί για thunderbird, midori αντί για google chrome, abiword αντί για libre office κοκ. Η εμπειρία στη χρήση δεν υπολείπεται, απλά είναι θέμα συνήθειας. Εννοείται ότι δε συγκρίνω σε καμία περίπτωση τον chrome με τον epiphany browser, αλλά θα μπορούσα να δουλέψω για μερικές ώρες χωρίς να χω θέμα! Εδώ κόσμος χρησιμοποιεί το dillo (ανάμεσα σε αυτούς κι εγώ) και δεν παραπονιέται.

 

Κι ενώ είχα αποφασίσει ότι είμαι καλύτερα με stable distro, είπα να δω πως είναι σε rolling. Η debian stretch είχε αρκετά ψυχολογικά κι εγώ δεν ήξερα να τα λύσω: ακόμα δεν κατάλαβα γιατί τα pvr-plugins του kodi έσπαγαν όλο την εγκατάσταση και γινόταν της πόρνης αφού είχα βάλει το multimedia repo. Ο file server μου είναι ακόμα σε ubuntu server 14.04 και δε θα πάω στην επόμενη lts. Ούτε θα τον μετατρέψω σε manjaro γιατί πρώτον λειτουργεί και δεύτερον μου λείπει το γνωστικό υπόβαθρο.

 

Περισσότερο είμαι σε αυτή την κοινότητα (του λίνουξ και του ινσόμνια) γιατί έχει πλάκα, κάνεις πράγματα που άλλα λειτουργικά τα κάνουν με ένα σκασμό λεφτά (υπόψη, η παπαριά της apple που τον λέει δικτυακό δίσκο ή το apple tv είναι τραγικά εάν δεν είσαι αμερικανός ή με χοντρό πορτοφόλι) και πάλι υπολείπονται από αυτά που έχω στο σπίτι σχεδόν με ρετάλια! Ο file server στο μεταξύ μοιράζει τηλεοπτικό σήμα σε όλο το σπίτι με το tvheadend.

Αντωνη μιας και λες οτι εχουν βαρυνει οι ubuntuδιανομες, σε ενα netbook ειμαι με zorin os 9 lts, μιας και οτι διανομη ubuntu based με lxde που δοκιμασα δεν με ενθουσιασαν. Καλουτσικα λειτουργει, αλλα στο ιντερνετ οκ εκει ζοριζεται ασχημα. Αν δηλαδη περασω πχ λεμε τωρα manjaro openbox θα ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα? Εσυ προσωπικα με ποια διανομη εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ alex

 

Κώστας εδώ :-P μετά την παύλα είναι το επίθετό μου lol! Γενικά τα ubuntoειδή τρέχουν services που δεν είναι απαραίτητα! Υπάρχουν πάντα οι οδηγίες να κάνεις ένα πάρα πολύ lightweight μηχάνημα με ubuntu mini iso και μετά να το χτίσεις βήμα βήμα, πάλι όμως η ανταπόκριση δε συγκρίνεται με ένα debian ή arch-based όπως το manjaro.

 

Το ίντερνετ πλέον έχει θέμα! Δεν είναι το ίντερνετ που ήταν πριν από 2 χρόνια, βάλε flash, java... άντε η html5 είναι πιο οικονομική σε πόρους. Ό,τι απόκριση έχεις από τον google chrome-firefox-opera σε M$, την ίδια θα έχεις και σε ubuntu, debian, manjaro, redhat κοκ. Βάλε βαριές ιστοσελίδες, plugins και σε κάποιες περιπτώσεις κακογραμμένο ή βαρύ κώδικα... αρκούν για να γονατίσουν ένα παλιό μηχάνημα!

 

Αν βάλεις manjaro openbox και συνεχίσεις να χρησιμοποιείς βαριές εφαρμογές όπως chrome για browsing, libre office για έγγραφα, amarok για μουσική, το μόνο που έχεις να κερδίσεις είναι λίγη μνήμη λόγω του ότι ο windows manager είναι lightweight, όχι όμως τα προγράμματα που χρησιμοποιείς. Σερφάρεις το ίντερνετ όμως και με το midori ή τον epiphany, με παραχωρήσεις βέβαια. Ακούς μουσική με το audacity μια χαρά ή παίζεις ταινίες με το smplayer (άμα έχεις κάρτα γραφικών με hardware accelaration δε σε κουνάει κανένας).

 

Τα βασικά μου μηχανήματα έχουν Windows (σταθερός και φορητός) γιατί δουλεύω με 2-3 προγράμματα που αντίστοιχα δεν έχω σε linux και δε θέλω να κάνω virtualization (είναι προγράμματα που φτιάχνουν περιεχόμενο για elearning και είναι προϋπόθεση για να δουλεύω σε μια 2η δουλειά). Ο file server μου έχει ubuntu server 14.04, 1 επιπλέον desktop που έχω είναι debian 7- τον πηγαίνω στην εκάστοτε δουλειά μου (είμαι εκπαιδευτικός και όταν πάω με απόσπαση σε σχολεία ή γραφεία φέρνω και τον σταθερό μου μαζί :-P- ο παράξενος έχω υλικό για τους μαθητές μου και τους δίνω πρόσβαση ασύρματα μέσω μια πλατφόρμας ηλ. μάθησης). Τα raspberry pi 2 μου έχουν κ τα 2 open elec. Και 2 επιπλέον φορητοί που έπεσαν στα χέρια μου από φίλους πλέον έχουν manjaro lxqt.

 

Ακούς mask2011, μας έβαλες σε δουλειές εδώ και 2 μέρες :-P

 

Η καλύτερή μου πάντως στο netbook ήταν όταν έβαλα open elec και το είχα σαν media player στο μπαλκόνι!!! Μπορεί να το ξαναφτιάξω γιατί δε βλέπω πλέον χρησιμότητα στο δίκτυό μου, εκτός από το να τον παίρνω και να χαζεύω! Είναι αργός ακόμα και με ssd, έχει μικρή οθόνη και σκατά πληκτρολόγιο... άμα έπαιζα παιχνίδια θα του έβαζα lakka για retro gaming! Ό,τι και να κάνεις, κράτα τος software σου με χαμηλές απαιτήσεις, μην πας να βάλεις thunderbird για email client, υπάρχει και ο sylpheed ;-)

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες εντυπώσεις από το lxqt. Εγώ απλά το έχω δει σε live cds και λίγο σε ένα φίλο.

 

Σίγουρα όμως θα το προτιμήσω αν δεν υπάρξει εναλλακτική στους WMs.

 

Α! και θέλω και κανένα screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κωστα συγνωμη για το μπερδεμα δεν το ηξερα :) Επισης ευχαριστω για την αναλυτικη περιγραφη που εκανες! Επισης ηθελα και γω να μαθω για το lxqt. Φαινεται αρκετα ομορφο και ενδιαφερον. Ηξερα ομως οτι ειναι σε beta. Αξιζει να το αντικαταστησει καποιος με lxde? Εινι σταθερο? Γιατι εισαι με wheezy και οχι με jessie, με την old stable δηλαδη

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ mask2011

 

Σταθερότατο και πιο όμορφο από το lxde, αλλά όπως και σε όλους τους wm μπορείς να κάνεις παπάδες με θέματα, windows decorations και τέτοια!! Όχι τόσο όμορφο όσο το deepin, plasma κτλ, αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψη και τα μεγέθη! Θα το κρατούσα άνετα για desktop, εάν δεν ήμουν τόσα χρόνια με το xfce και εκεί ξεκινάνε τα θέματα εξοικείωσης. Κάτι το οποίο μου δημιούργησε θέμα είναι ο network-manager γιατί ενώ επέλεγα το ασύρματο δε μου έβγαζε παράθυρο για να βάλω το κλειδί του wpa. Όμως είχε ήδη κρατήσει στις ρυθμίσεις το ασύρματο και μπήκα και το πρόσθεσα από εκεί. Μου έτυχε και στον φορητό και στον nebook. Ταχύτητες πολύ καλές, απόκριση πάρα πολύ καλή και σε 2 μέρες που το χρησιμοποιώ δεν έχει κολλήσει πουθενά! Τι screenshot να ανεβάσω; θέλεις κατανάλωση πόρων μετά από boot; Γιατί δεν έχω κάνει καμία αλλαγή, όπως τα βλέπεις σε live cd και στα διάφορα review στο youtube! Α, στο netbook που έχει έναν atom διπύρηνο στα 1,6 κολούσε η οθόνη εισόδου, αλλά θα την αντικαθιστούσα με slim!

 

@ Alex-V

 

Το ερώτημα για μένα δεν είναι εάν αξίζει να το αντικαταστήσει κανείς με το lxde, αλλά εάν αξίζει να πας από άλλο wm ή desktop σε lxqt. Εγώ δε θα το κάνω, γιατί είναι πολύ δυνατή η εξοικείωση με το xfce, μετά από το gnome. Όταν η Canonical πήγε στο unity, πήγα σε xfce και μετά σε mate. Και εάν είχαν λύσει το θέμα με το thunar που χρειάζεται gigolo να δει φακέλους μέσω sftp, θα ήμασταν πασάδες!

 

Είμαι με wheezy σε ένα μηχάνημα γιατί η mobo δεν υποστηρίζει ahci και δε μου κάνει trim τον δίσκο μετά τον πυρήνα 3.2. Όχι ότι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αλλά να, καλά θα ήταν να πήγαινα σε jessie. Θα κάτσω μερικές μέρες ακόμα με manjaro lxqt και μετά θα αποφασίσω εάν θα το κρατήσω ή θα γυρίσω σε debian. Πάντως ήδη στο netbook έβγαλα το manjaro και έβαλα open elec πάλι και το έχω δίπλα να παίζει κανάλια από τον δορυφορικό δέκτη με το vuplus plugin... Στο unofficial repo έχει και το chromium οπότε με κάποιους συμβιβασμούς μπορείς να σερφάρεις κιόλας για κάτι γρήγορο! Για δουλειά με δυσκολεύει πάρα πολύ, αλλά για media player είναι αστεράκι!

 

Σόρυ που άργησα να σας απαντήσω, γράφω εργασίες για το μεταπτυχιακό και έχω τα χάλια μου από κάποιον ιό, μάλλον τον Ζίκα που είναι της μόδας τελευταία :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

 

Επαναφέρω το θέμα γιατί συνεχίζω να έχω θέμα με την αλλαγή πληκτρολογίου! Τι πρόγραμμα να βάλω για να εγκαθιστά πληκτρολόγια, να δείχνει τη γλώσσα και να αλλάζει με alt+shift; Το ibus δε λειτουργεί σωστά, δε μου δίνει τη δυνατότητα για αυτό το συνδυασμό πλήκτρων και όταν κάνω logout-login δεν ξεκινάει. Το έβαλα στο Home .fluxbox/startup και μου δημιουργεί θέμα! Υπάρχει κάτι που μπορώ να βάλω σε όλο το σύστημα/χρήστες;

 

Συνεχίζω να στήνω ένα μηχάνημα και θέλω να περάσω όλα τα μηχανήματά μου, αλλά πρέπει να λύσω κάποια προβλήματα πρώτα! Θέλω να φύγω από debian μόνο και μόνο για το AUR!

 

Thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...