Προς το περιεχόμενο

H γωνια του Manjaro


Rage_unseen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινησα να βαλω manjaro xfce σε ενα vmware με απωτερο σκοπο να το βαλω σε λιγες μερες στο νετμπουκ ενος φιλου.

 

Παραπονα

- Βαζω τον graphical installer κια ξεκιναω. Οταν μου λεει να επιλεξω keyboard layout, επιλεγω ελληνικο και μετα μενει στα ελληνικα το !@#$%^&* και δεν αλλαζει με καποιο συνδιασμο! Γιαυτο δεν μπορω να βαλω ονομα "jim" αλλα "ξιμ" πχ. Αλλαζει με καποιο τροπο που μου διαφευγει? Και οχι, στο πανελ ΔΕΝ εχει το σχετικο indicator.

Επισης δεν με αφηνει να επιλεξω αλλο layout απο τη στιγμη που θα επιλεξω Ελλαδα για region, παρολο που βγαζει και τις αλλες επιλογες. Δεν κλικαρονται!

- Τα παραταω, τον κλεινω και βαζω τον command line installer. Για αρχη, ο command line installer θελει να κανει το partition scheme που ειχα πει καποτε (/boot 512ΜΒ, / 6.5GΒ και οτι περισσευει για /home) οταν ο graphical τα βαζει ολα στο /. Και οι 2 ειναι οι default συμπεριφορες... Το αφηνω να το κανει οπως θελει και οταν παει να φορμαρει τα / και /home σε ext4, μου λεει οτι δεν μπορει επειδη και τα 2 ειναι mounted! Ελεος δηλαδη! Το /boot πως το εκανε?

 

Το iso ειναι ελεγμενο πως ειναι ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απο περιεργια το ξαναδεις, θα διαπιστωσεις πως εφοσον εχεις επιλεξει ως περιοχη την Ελλαδα, μολις φτασεις στο keyboard layout θα σου εχει επιλογη ΑΓΓ (οπως στο γραφω θα στο εμφανιζει). Αυτο πρπει να επιλεξεις για να μπορεσεις να γραψεις αγγλικα στην δημιουργια χρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

<p>Λοιπόν, 2η προσπάθεια να περάσω σε Manjaro! Με δυσκόλεψε η φιλοσοφία της διανομής, από prebuild packages σε κατέβασμα και compile στο μηχάνημά- έχω να κάνω compile ή να δω από τότε που ήμουν στο πανεπιστήμιο! Έρχομαι από debian και λέω σιγά σιγά να μετατρέψω τα μηχανήματά μου σε manjaro στο σπίτι. Κατεβάζω τώρα το manjaro fluxbox γιατί θέλω κάτι πάρα πολύ ελαφρύ που να τρέχει μέχρι και στον Pentium M μου και να ενοποιήσω τις επιφάνειες εργασίας, δηλ. να μην έχει κάθε μηχάνημα τη δική του ανάλογα με τις δυνατότητες. Όλα τα μηχανήματα το ίδιο!</p>

<p> </p>

<p>Θέλω την άποψή σας: ανάμεσα στα μηχανήματά μου έχω κι ένα netbook, θεωρείτε ότι το manjaro fluxbox είναι λειτουργικό σε αυτό ή να κατεβάζω την optimized manjaro netbook;</p>

<p> </p>

<p>Btw, προσπαθώ να φτιάξω μια appleοειδή φιλοσοφία στα μηχανήματα για την οικογένεια (το apple του φτωχού) όπου τα αρχεία και οι ρυθμίσεις θα τους ακολουθούν σε όποιον υπολογιστή και να καθίσουν (μέσω cloud) και γενικά να κρύβει πράγματα χάριν ευκολίας. Ακόμα και τα κινητά και το tablet θα πάρουν theme από το manjaro με κάποιον τρόπο! Πως σας φαίνεται η ιδέα; Τι θα κάνατε διαφορετικά; thnx</p>

<p> </p>

<p>Κ.</p>

 

Edit: στην εγκατάσταση δεν έχει γλώσσα ελληνικά, πως θα την προσθέσω μετά την εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που έχω να σχολιάσω είναι για τον fluxbox και κατά πόσο είναι futureproof σαν επιλογή λόγω και wayland. 

 

Ξέρω ότι θα αργήσει η ολική μετάβαση αλλά γιατί να αναγκαστείς να ξαναστήνεις τα μηχανήματα τότε. Μπορεί να έχεις αλλάξει και μηχανήματα θα μου πεις. Αλλά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα στο Linux. Γενικά αφού θες κάτι να δουλεύει παντού, θα πρότεινα να είναι έτοιμο και για την μετάβαση.

 

ΥΓ στήσε την διανομή σε ένα μηχάνημα και μετά ξέρεις. System tar and restore FTW!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μπόνους αυτό για το fluxbox και δεν το ήξερα! Φτιάχνω τώρα το πρώτο μηχάνημα, έναν φορητό του 2009 με 3gb ram κ ssd σκληρό που του κότσαρα! Πολύ όμορφη έτσι όπως κάνανε την επιφάνεια εργασίας με το dock κάτω! Δε θέλω πολλά φρου φρου, μόνο τα βασικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν με κατάλαβες. Εννοούσα ότι ΔΕΝ είναι futureproof ο fluxbox.

 

Εγώ θα έβαζα σε όσα το σηκώνουν lxqt. Τώρα αν ένα μηχάνημα είναι με λίγο διαφορετικό περιβάλλον δεν χαλάει και ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που έχω να σχολιάσω είναι για τον fluxbox και κατά πόσο είναι futureproof σαν επιλογή λόγω και wayland

 

Εχεις ξεκινησει διαδικασιες?

 

Που θα παμε οι *box users? :P

 

Και τι θα γινει με ενα σωρο gtk2 εφαρμογες? :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ mask2011

 

οκ, κάπου νομίζω σε έχασα! Μπορεί να έχω κάποια άνεση, αλλά οι γνώσεις μου φτάνουν μέχρι σε ένα σημείο.

 

Τώρα, όλα πήγαν κατευχήν, ταχύτατο και πολύ όμορφο. 2 θέματα μέχρι τώρα: έβαλα το ibus για να αλλάζω πληκρολόγιο, αλλά οι ο συνδιασμός αλτ+σιφτ δε λειτουργεί και έβαλα ctrl+space. Οκ μικρό το κακό. το 2ο θέμα που έχω με τα Ελληνικά είναι ότι εμφανίζει κουτάκια στην ημερομηνία όπου έπρεπε να είναι ο μήνας ή στους τίτλους των παραθύρων ή στις επιλογές για διαχείριση των παραθύρων. Έχω greek utf8 σε όλες τις ρυθμίσεις μου.

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα το ibus για να αλλάζω πληκρολόγιο, αλλά οι ο συνδιασμός αλτ+σιφτ δε λειτουργεί και έβαλα ctrl+space.

Ενα

setxkbmap us,gr -variant ,extended -option grp:alt_shift_toggle -option grp_led:scroll

σε καποιο startup script ειναι αρκετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανά διαστήματα κοιτάω μήπως και έχει ανακοινωθεί κάτι για τον openbox. Δεν έχω δει κατι(έχω καιρό να κοιτάξω βεβαια).

 

Νομίζω ότι αν χρειαστεί να φτιάξω κάποιον υπολογιστή είτε για μένα είτε για κάποιον άλλο θα του βάλω lxqt.

 

Από τα υποστηριζομενα wayland DE είναι το μόνο που βρίσκω πιο κοντά σε αυτό που ήδη έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ pmav99

 

Σωστός! έβαλα τη sans οπότε τα πράγματα βελτιώθηκαν! Θα συνεχίσω να ψάχνω για συμβατές γραμματοσειρές! Είναι που είναι μινιμαλιστικό το περιβάλλον τουλάχιστον να είναι όμορφο!

 

@ tritonas00

 

Το έβαλα στο .fluxbox/startup και είναι κομπλέ!! Thnx. Θα ψάχω να βρω όμως Layout switcher.

 

Εναλλακτικά έχω βάλει σε ένα μηχάνημα δίπλα δίπλα το manjaro xfce να δω πιο θα έχει μεγαλύτερο WAF (Wife Acceptance Factor) :-D

 

@mask2011

 

Προσπάθεια ακόμα σε εξέλιξη, καλή μεν, αλλά ελλειπής όπως κριτικάρουν στα διάφορα blogs. Οπότε δεν ξέρω εάν θα το έβαζα σε μηχάνημα δουλειάς lxqt. Πάντα ήμουν στο xfce από το τότε που είχε πέσει στα χέρια μου ένας sparc 5. Αν και πήγα σε gnome, λίγο σε kde και τώρα σε fluxbox, πάντα η προτίμησή μου είναι το xfce!

 

K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα παμε οι *box users? :P

 

Και τι θα γινει με ενα σωρο gtk2 εφαρμογες? :mellow:

 

Για τα *.box δεν αποκλείεται να δούμε κάποιον νέο wm που να έχει τις ίδιες ιδέες/"λογική", configuration κ.λ.π. πάνω στον wayland - δείτε τι κάνει ο sway για όσους χρησιμοποιούν i3.

Κάτι μου λέει πως οι εφαρμογές γραμμένες σε tookit που δεν θα γίνει ported θα είναι "δεύτερης κατηγορίας" όταν θα τρέχουν σε Xwayland, όπως ήταν και είναι οι gtk2 εφαρμογές πάνω στο xquartz σε OSX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...