Προς το περιεχόμενο

H γωνια του Manjaro


Rage_unseen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χτες εκανα εγκατασταση το skype, ομως δεν μου αναγνωριζει το μικροφωνο. η φαση ειναι οτι δειχνει οτι λαμβανει σημα, ομως δεν με ακουσει κανεις, και στη δοκιμαστικη κληση δεν ακουω τη φωνη μου. Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμασει κανεις την budgie edition? Φαινεται ομορφο γραφικο περιβαλλον αλλα δεν ξερω πολλα. Ειναι σταθερο? Ελαφρυ?

 

 

Την δοκίμασα για 2-3 μέρες. Σταθερό δεν είναι μιας και το budgie είναι ακόμη στο στάδιο βαριάς ανάπτυξης. Είναι πιο ελαφρύ από kde, gnome3 ή unity, αλλά το βρήκα πιο βαρύ από xfce4 και βέβαια lxde. Θα το τοποθετούσα κάπου στο επίπεδο του mate.

Το περιβάλλον του είναι όμορφο, ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό το evopop gkt theme και το wallpaper του, που αν το αναγνώρισα σωστά είναι από το παιχνίδι Botanicula. Δεν έχει -ακόμη;- πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης και μου θύμησε αρκετά elementary linux.

 

Τα παρακάτω είναι παρατηρήσεις στη δική μου εγκατάσταση και ίσως να μην τα αντιμετωπίσει οπωσδήποτε και κάποιος άλλος. Η εγκατάσταση του grub δεν ήταν σωστή με αποτέλεσμα να παίρνω "os not found" και χρειάστηκε να κάνω grub restore με chroot. Επίσης ήταν αδύνατο να ανανεώσω τα αποθετήρια με οποιονδήποτε τρόπο συνίσταται για arch based διανομές, πριν τελικά κάνω disable το ipv6 μέσω grub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχει το manjaro οτιδηποτε απο infinality στα μαμα repos να μην παιδευομαι με χτισιματα κλπ? Εχει αρχισει να με κουραζει η ολη φαση με το αθλιο rendering στις γραμματοσειρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κ πλεον δεν εχω manjaro Jim δες αυτο ,τα ubuntu fonts ηταν μια χαρα 

 

https://linuxpanda.wordpress.com/2013/04/23/how-to-improve-font-rendering-in-manjaro-linux-by-installing-ubuntuinfinality-fonts/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετω την παρεα!

Εχω Manjaro και στον ''Add Remove Software'' εχει το Covergloobus ''εκδοση 1.6-2'', αλλα δεν δουλευει με κανεναν Player.
Δεν ξερω πως να εγκαταστησω το τελευταιο Covergloobus 1.7 το οποιο δεν υπαρχει για Arch Linux.

Mε φαινεται παραξενο γιατι ολοι (ubuntu, fedora, suse) εχουν την 1.7 εκδοση και το Arch εχει την 1.6 ακομα... πως γινετε αυτο;
Aπ το forum.manjaro.org με λενε πρεπει να κανω εγω μονος μου το πακετο 1.7 αλλα δεν ξερω πως μιας και νεος με Arch.

Kαμια βοηθεια;


Εχει το manjaro οτιδηποτε απο infinality στα μαμα repos να μην παιδευομαι με χτισιματα κλπ? Εχει αρχισει να με κουραζει η ολη φαση με το αθλιο rendering στις γραμματοσειρες...

 

Εγω κανω το παρακατω με το infinality-bundle, αλλα δεν ξερω αν ειμαι και πολυ καλα με τα fonts η υπαρχει κατι καλυτερο!

Στο pacman.conf προσθετω:
 

[infinality-bundle]
Server = http://bohoomil.com/repo/$arch

[infinality-bundle-multilib]
Server = http://bohoomil.com/repo/multilib/$arch

[infinality-bundle-fonts]
Server = http://bohoomil.com/repo/fonts

Μετα:

sudo mv /etc/pacman.d/gnupg/ /etc/pacman.d/gnupgold
sudo pacman-key --init
sudo pacman-key --populate archlinux manjaro
sudo dirmngr </dev/null
sudo pacman-key --refresh

# pacman-key -r 962DDE58
# pacman-key --lsign-key 962DDE58

# pacman -S infinality-bundle

Μετα κοιταω να εχω αυτα τα πακετα εγκατεστημενα:

freetype2-infinality-ultimate, fontconfig-infinality-ultimate, cairo-infinality-ultimate, lib32-freetype2-infinality-ultimate, lib32-fontconfig-infinality-ultimate, lib32-cairo-infinality-ultimate
Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Manjaro εχει γαματο KDE και Gnome που δεν εχουν τα ubuntuιδες, το Mint εχει γαματο Cinnamon και το Ubuntu γαματο Unity.

(προσωπικη μου γνωμη.)

Για το Arch καλα θα ηταν να γνωριζα πως γινετε η δυσκολη απ οτι ακουω εγκατασταση για αρχαριους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...