Προς το περιεχόμενο

H γωνια του Manjaro


Rage_unseen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη φανταζομαι ειμαστε αρκετοι που χρησιμοποιουμε αυτη την φοβερη διανομη, νομιζω θα ηταν καλο να εχει το δικο της topic για συζητηση αλλα κ ανταλλαγη συμβουλων,οδηγων κλπ
 
για αρχη 
 
Improve font rendering in Manjaro
 
Display Hidden Startup Applications (Cinnamon)
sudo sed -i "s/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g" /etc/xdg/autostart/*.desktop
 
How to check the information of current installed video drivers
egrep -i " connected|card detect|primary dev" /var/log/Xorg.0.log
 
Allservers a Script to Rank Mirrors, Upgrade System, Maintain Cache
εγκατασταση απο τερματικο
sudo pacman -S allservers
 
εκτελεση απο τερματικο
allservers

Επεξ/σία από Rage_unseen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χρησιμοποιώ manjaro εδώ και αρκετό καιρό σε ένα παλιό λαπτοπ, αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.

 

Μετά από ώρα που δεν το χρησιμοποιώ σβήνει η οθόνη (μια χαρά μέχρι εδώ) , στην επαναφορά το ποντίκι δε λειτουργεί (το mousepad δουλεύει κανονικά).Έκανα blacklist στο tlp το mouse αλλά και πάλι επαναλαμβάνετε το ίδιο.

 

Υπάρχουν μήπως στο tlp έτοιμα powerplan να διαλέξω κάποιο performance και να μην πέφτει ποτέ στην αναμονή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οσο ξερω ειναι γενικοτερα θεμα του λινουξ 

 

εγω παντα απενεργοποιω τα sleep κ hibernate ακομα και κατα την εγκατασταση απο live cd/usb

 

μου εχει τυχει να τελειωσει η εγκατασταση κ να εχει μπει το πισι σε αναμονη κ να μην επανερχεται οποτε φτου κ απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντα απενεργοποιω τα sleep κ hibernate ακομα και κατα την εγκατασταση απο live cd/usb

 

Με setterm --blank 0 --powersave off ?? Αυτό είναι μόνο για την οθόνη ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος user manjaro εδώ, μετά από άπειρες διανομές κυρίως Ubuntu based, οι πρώτες απόψεις είναι πολύ θετικές εκτός του ότι το mhwd δεν έβαζε τους proprietary αυτόματα και ότι δεν βγαίνουν οι nouveau με τίποτα.

 

Σκεφτόμουν να κάτσω να καώ λίγο να μάθω να δουλεύω arch, αλλά ήθελα ένα arch based distro να γράψω C bam bam αντί να κάτσω να μάθω να κάνω το setup.

 

Λογικά κάποτε θα γίνει η μετάβαση σε arch.

 

 

 

dU0esMm.png

 

 

Και το dock και η μπάρα με autohide, μου αρέσει αρκετά το KDE.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Προσπάθησα να βάλω dual boot windows-manjaro με οδηγούς που έχω δει κόλλαγε στο boot στο GRUB loading. Κάνω καθαρή εγκατάσταση μόνο manjaro xfce και με τους 3 installers  πάλι GRUB loading για πάντα. Καθαρίζω τον δίσκο τα πρώτα  bytes να καθαρίσω partition table κλπ να μην μείνει τιποτα πάλι GRUB loading. Κάνω εγκατάσταση με syslinux boot loader παίζει. Τι γίνεται;   

 

Βάζω μόνο windows πάλι δεν έχω πρόβλημα στο boot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Προσπάθησα να βάλω dual boot windows-manjaro με οδηγούς που έχω δει κόλλαγε στο boot στο GRUB loading. Κάνω καθαρή εγκατάσταση μόνο manjaro xfce και με τους 3 installers  πάλι GRUB loading για πάντα. Καθαρίζω τον δίσκο τα πρώτα  bytes να καθαρίσω partition table κλπ να μην μείνει τιποτα πάλι GRUB loading. Κάνω εγκατάσταση με syslinux boot loader παίζει. Τι γίνεται;   

 

Βάζω μόνο windows πάλι δεν έχω πρόβλημα στο boot

Αν έχεις Secure boot/UEFI enabled στο bios δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις.

Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα και με uefi αλλά έμενα συχνά πυκνά μου κάνει θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...