Προς το περιεχόμενο

Υπερθερμανση laptop με elementary os.


Charlie33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Εχω περασμενα elementary os σε hp laptop και εχω θεμα υπερθερμανσης. To laptop ανεβαζει 90 βαθμους και αρχιζει να κολλαει απλα εχοντας ανοιχτο τον chrome. Υποψιαζομαι οτι υπαρχει θεμα με την λειτουρκοτητα της καρτας γραφικων. Ανεβαζω καποια screenshots να μου πειτε εαν ολα δουλευουν οπως θα επρεπε.Επισης εχω μνημη 3gb και παρατηρω οτι με μονο τον crome αντε και κανα terminal ανοιχτο χρησιμοποιουνται ηδη τα 2,5gb. Ευχαριστω

 

post-352029-0-16185700-1443011460_thumb.png

post-352029-0-35056900-1443011611_thumb.png

post-352029-0-15405700-1443011927_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο λαπτοπ είναι ακριβως ή ποια/ες καρτες γραφικων εχει?

 

Δεν φαινοντουσαν οι φωτο από το κινητο :/

Στην τελευταια φωτο που είναι από το additional drivers επελεξε να βαλεις έναν από τους 2 fglrx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις καθαρίσει ποτέ;

Δοκίμασες τον ιδιοταγή;

Επίσης 2,5 γιγα με ένα browser ανοιχτό,δε γίνεται,εκτός και αν έχεις ανοίξει και είκοσι παράθυρα.

Δες τι τρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι θέμα hardware; Εννοώ δοκίμασες να το καθαρίσεις, να αλλάξεις πάστα; Το ανεμιστηράκι δουλεύει φυσιολογικά ;

 Εκανα καθαρισμο περυσι και αλλαξα και ανεμιστηρακι επειδη ειχε καταστραφει.Παντως δουλευει κοφτες σχεδον συνεχεια!

Ποιο λαπτοπ είναι ακριβως ή ποια/ες καρτες γραφικων εχει?

hp g62(ακριβως το μοντελο δεν το θυμαμαι) και καρτα γραφικων ATI Mobility Radeon HD

Το έχεις καθαρίσει ποτέ;

Δοκίμασες τον ιδιωταγή;

Επίσης 2,5 γιγα με ένα browser ανοιχτό,δε γίνεται,εκτός και αν έχεις ανοίξει και είκοσι παράθυρα.

Δες τι τρέχει.

Ιδιωταγή;;; Μπα εχω 1 παραθυρο και παλι εχω μεγαλη καταναλωση μνημης

 

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!

Ποιο λαπτοπ είναι ακριβως ή ποια/ες καρτες γραφικων εχει?

 

Δεν φαινοντουσαν οι φωτο από το κινητο :/

Στην τελευταια φωτο που είναι από το additional drivers επελεξε να βαλεις έναν από τους 2 fglrx.

Αν βαλω additional drivers δεν bootαρει!

Εμενα μου φανηκε περιεργο που στην πρωτη φωτογραφια αναφερει 2 καρτες γραφικων.Ειναι φυσιολογικο αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εκανα καθαρισμο περυσι και αλλαξα και ανεμιστηρακι επειδη ειχε καταστραφει.Παντως δουλευει κοφτες σχεδον συνεχεια!

hp g62(ακριβως το μοντελο δεν το θυμαμαι) και καρτα γραφικων ATI Mobility Radeon HD

Ιδιωταγή;;; Μπα εχω 1 παραθυρο και παλι εχω μεγαλη καταναλωση μνημης

 

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!

Αν βαλω additional drivers δεν bootαρει!

Εμενα μου φανηκε περιεργο που στην πρωτη φωτογραφια αναφερει 2 καρτες γραφικων.Ειναι φυσιολογικο αυτο;

 

Αν το καθάρισες πέρυσι,σε πέντε χρόνια πάλι. :P

Ο ιδιοταγής οδηγός της gpu  δεν έχει σχέση με τη κατανάλωση μνήμης από τον browser.

Το μοντέλο δε το γράφει επάνω του το λαπτοπ σου;340us μήπως;

Δεν μπουτάρει με τους fglrx;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το καθάρισες πέρυσι,σε πέντε χρόνια πάλι. :P

Ο ιδιοταγής οδηγός της gpu  δεν έχει σχέση με τη κατανάλωση μνήμης από τον browser.

Το μοντέλο δε το γράφει επάνω του το λαπτοπ σου;340us μήπως;

Δεν μπουτάρει με τους fglrx;

Το ξερω απλα ανεφερα οτι και με ενα tab εχω καταναλωση. Οποτε δεν νομιζω να ειναι θεμα του browser. Βασικα και firefox να ανοιξω τα ιδια.

Πανω στο λαπτοπ λεει μονο το g62. Τα χαρακτριστικα του ειναι στην πρωτη φωτοραφια που ανεβασα.

Οχι οταν βαζω fglrx δεν μπουταρει και πρεπει να μπουταρω σε command prompt ωστε να επιστρεψω χειροκινητα στους open source και τοτε θα ανοιξει!       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω απλα ανεφερα οτι και με ενα tab εχω καταναλωση. Οποτε δεν νομιζω να ειναι θεμα του browser. Βασικα και firefox να ανοιξω τα ιδια.

Πανω στο λαπτοπ λεει μονο το g62. Τα χαρακτριστικα του ειναι στην πρωτη φωτοραφια που ανεβασα.

Οχι οταν βαζω fglrx δεν μπουταρει και πρεπει να μπουταρω σε command prompt ωστε να επιστρεψω χειροκινητα στους open source και τοτε θα ανοιξει!       

 

Έχεις κάνει blacklist τον radeon όταν περνάς τον fglrx; Επίσης δοκίμασε να βάλεις το nomodeset σαν kernel parameter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,κάνε ένα καθάρισμα για αρχή.Πάστα είχες αλλάξει;

Στο bios ποια κάρτα αναφέρει;

Δεν γνωριζω αν εχει γινει αλλαγη παστας.Το λαπτοπ το εχω παει μια φορα για καθαρισμο και αντικατασταση στο ανεμιστηρακι και ακομα μια φορα για αλλαγη keyboard επειδη ειχε πεσει νερο επανω. Τωρα αν κατι απο αυτα σχετιζεται με αυτο δεν γνωριζω!

Θα μπω στο bios και θα σε ενημερωσω.

Έχεις κάνει blacklist τον radeon όταν περνάς τον fglrx; Επίσης δοκίμασε να βάλεις το nomodeset σαν kernel parameter.

1.Οχι δεν το εχω κανει και δεν γνωριζω και πως :Ρ 

2.Πως γινεται αυτο και τι ακριβως κανει;

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Οχι δεν το εχω κανει και δεν γνωριζω και πως :Ρ 

2.Πως γινεται αυτο και τι ακριβως κανει;

Ευχαριστω 

 

https://wiki.archlinux.org/index.php/AMD_Catalyst

 

Δες τη παράγραφο "Loading the module at boot" και "Disable kernel mode setting"

 

Οπως επίσης και αυτό

 

https://wiki.archlinux.org/index.php/Kernel_parameters

 

τη παράγραφο GRUB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα το κοιτάξω άμεσα γιατί λίγο που έψαξα για overheating σε elementary os βρήκα αρκετούς με το ίδιο πρόβλημα και κύρια αιτία ήταν η κάρτα γραφικών.Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...