Προς το περιεχόμενο

Νέο Samsung 950 PRO SSD σε M.2 form-factor και από $199,99


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nvme support εχουν οι μητρικες απο Χ99 και μετα, η Ζ87 δεν εχει, δηλαδη αυτη τι στιγμη τα τσιπακια που το υποστηριζουν το προτοκολο ειναι Χ99, Ζ97, Ζ170 απο intel, απο AMD δεν εχω ιδεα

Παραθετω λινκ

http://www.pcper.com/news/General-Tech/Intel-SSD-750-Series-PCIe-Compatibility-Tested

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Nvme support εχουν οι μητρικες απο Χ99 και μετα, η Ζ87 δεν εχει, δηλαδη αυτη τι στιγμη τα τσιπακια που το υποστηριζουν το προτοκολο ειναι Χ99, Ζ97, Ζ170 απο intel, απο AMD δεν εχω ιδεα Παραθετω λινκ http://www.pcper.com/news/General-Tech/Intel-SSD-750-Series-PCIe-Compatibility-Tested
Θα υπαρξει υποστηριξη και σε αλλα motherboards με uefi bios απλα σαν data disk(απλος δισκος δεδομενων π.χ cache,games installation folder), το ζητημα ειναι αν καποιος θελει τον nvme του ως boot drive(windows drive), εκει ειναι αλλο θεμα, τα σιγουρακια ειναι το x99 και z170. Amd δεν ασχολουμαι,δε ξερω, μπορει να ασχοληθω οταν βγουν οι zen cpu's
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αρα και ο ssd δεν ειναι δισκος, ειναι τσιπ.

yeah, solid state drive, oxi disc :P

λιγο πιο κατω απο τον Intel 750 που ειναι και 400gb

ενδιαφέρον.

Εννοείς τιμή ή specs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nvme support εχουν οι μητρικες απο Χ99 και μετα, η Ζ87 δεν εχει, δηλαδη αυτη τι στιγμη τα τσιπακια που το υποστηριζουν το προτοκολο ειναι Χ99, Ζ97, Ζ170 απο intel, απο AMD δεν εχω ιδεα

Παραθετω λινκ

http://www.pcper.com/news/General-Tech/Intel-SSD-750-Series-PCIe-Compatibility-Tested

 

Nvme support μόνο FX 990 (bios update)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yeah, solid state drive, oxi disc :PΕννοείς τιμή ή specs?

Τιμη εννοω , specs ειναι καλυτερος o 512gb samsung απο τον 400ρι intel 750, plus 112gb

με συγκριση sequential read/write...στα IOPS υπερεχει ο ιντελ.

 

Intel 750 400gb : 4k read_430.000 iops / write 230.000 iops

intel 750 1.2gb : 4k read_460.000 iops / write 290.000 iops

samsung 256gb : 4k read_270.000 iops / write 85.000 iops

samsung 512gb : 4k read_300.000 iops / write 110.000iops

 

ολοι τους ειναι τερατα παντως. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρυσοπληρωσα την z97 ud7 th ..και δεν εχω m.2 .. κριμα γιατι ειναι σκετο εργο τεχνης και με m.2 σκληρο θα πετουσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιλοδιεστραμμένα πραγματα του διαβόλου!

 

Επειδή λεω να κάνω ενα φορματ σε λιγο καιρό με την ευκαιρία να βάλω εναν μεγαλύτερο/γρηγορότερο ssd, ελεγα να καταφύγω στην msata λυση.

 

Οχι πως καίγομαι κιολας, απλά σα...γκάτζετ.

 

Άλλο το msata, άλλο το M.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο θεμα να εχει το mobo m2, αλλα να ειναι KAI συμβατο με το NVME προτυπο. Τα Chipsets Z97,Χ99, Ζ170 το υποστηρίζουν επίσημα. Και εχουν φτασει μεχρι και Z67 με ελαφρός moded bios.

Moded Bios thread: http://www.win-raid.com/t871f13-Discussion-NVMe-BIOS-Modules-and-NVMe-Support-7.html#msg17074

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο πιο κατω απο τον Intel 750 που ειναι και 400gb

ενδιαφέρον.

μακαρι να ερχεται και με ενα όμορφο μαυρο bracket.

samsung_nvme_specs.jpg

 

Οκτώβριο έρχεται.

Το 512 που είναι συγκρίσιμο με τον 400άρη Intel 750 έχει πολύ ανώτερες επιδόσεις και σε ταχύτητα εγγραφής και σε iops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Asus δέχεται πολλά αιτήματα και θα βάλει κάποια στιγμή BIOS update για παλιότερα chipset, όπως το Χ79. Πάντως, έχουν δοκιμάσει μερικοί nvme pcie ssd's σε παλιότερες μητρικές (Rampage iv) φορτώνοντας τους nvme drivers και έπαιξαν κανονικά ως boot drives. Όλα γίνονται λοιπόν. Θα περιμένουμε λιγάκι. Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν βγήκε αντίστοιχο μοντέλο 950 σε pcie (εκτός αν υπάρχει κάτι και δεν το είδα). Επίσης, το τρέχον μοντέλο m.2, ο SM951, διαβάζω ότι είχε θέμα με τις θερμοκρασίες (σε διάφορα reviews το είδα). Ο καινούργιος δεν βλέπω πως θα αντιμετωπίσει το πρόβλημα. Το ίδιο real estate χρησιμοποιούνε (2280). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κάπως έτσι θα είναι το storage του μέλλοντος παιδιά;

Οπως το'πες , του μελλοντος. Προς το παρον δεν ειναι τοσο προσιτοι οι Μ.2 / Nvme για τον πολυ κοσμο , και θες τουλαχιστον Ζ97 για να τους εχεις ως boot drive (μπορω συμφωνα με την asrock και με το τελευταιο bios να εχω οποιονδηποτε M.2 στην μητρικη μου ως boot, αλλα δε βρισκω νοημα -τουλαχιστον οχι ακομη). 

Υπαρχουν και οι pcie x4 ανταπτορες για τους m.2 παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...