Προς το περιεχόμενο

Pidgin και επαφές Skype


maou28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,,,έχω διαβάσει για το Pidgin που είναι σαν το skype και θεωρείται ότι είναι πιο ασφαλής,πρέπει να κάνω άλλο λογαριασμό στο Pidgin; Τις επαφές που έχω στο skype μπορώ να τις έχω και εκεί ή πρέπει και ο άλλος που θέλω να επικοινωνήσω πρέπει να έχει κάνει άλλο λογαριασμό στο Pidgin;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pidgin ΔΕΝ ειναι σαν το skype. Το skype ειναι instant messenger που χρησιμοποιει ενα και μονο πρωτοκολλο για να συνδεθει σε αλλους clients που τρεχουν και αυτοι το skype. Το pidgin ειναι multi protocol client που συνδεεται σε αλλους clients που τρεχουν messengers με διαφορετικα πρωτοκολλα, πχ icq, yahoo, msn παλιοτερα και facebook μεχρι πριν λιγους μηνες.

 

Λογαριασμος δεν χρειαζεται στο pidgin, αλλα να ξερεις τα στοιχεια του καθε λογαριασμου που θα προσθεσεις στο pidgin. Αν το θες για skype, υπαρχουν μερικα πολυ σοβαρα πραγματα που πρεπει να σκεφτεις

- απαιτει το εξτρα πακετο pidgin-skype, δηλαδη η υποστηριξη για το skype δεν ειναι built-in, ειναι εξτρα

- δουλευει μονο το κομματι των μηνυματων, δηλαδη δεν μπορεις να κανεις κληση ή βιντεοκληση

- επειδη το πρωτοκολλο του skype ειναι κλειστου κωδικα, απαιτει το ιδιο το skype να ειναι εγκατεστημενο ΚΑΙ να τρεχει απο πισω

Για τον τελευταιο λογο και μονο, γιατι να μην χρησιμοποιησεις μονο το skype?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί διάβασα ότι για linux το skype ακόμα δεν λειτουργεί σωστά επειδή είναι κλειστού κώδικα ,,και έβγαλαν μία έκδοση τώρα για linux το web skype αν δεν κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί διάβασα ότι για linux το skype ακόμα δεν λειτουργεί σωστά επειδή είναι κλειστού κώδικα ,,και έβγαλαν μία έκδοση τώρα για linux το web skype αν δεν κάνω λάθος

Μια χαρά λειτουργεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί διάβασα ότι για linux το skype ακόμα δεν λειτουργεί σωστά επειδή είναι κλειστού κώδικα ,,και έβγαλαν μία έκδοση τώρα για linux το web skype αν δεν κάνω λάθος

Το skype εχει ενα σωρο κουσουρια, σε ολες τις πλατφορμες οχι μονο στο λινουξ, αλλα το οτι ειναι κλειστου κωδικα δεν ειναι η δικαιολογια για να το θαψουμε. Το web.skype.com δεν εγινε λογω του λινουξ. Εγινε για να μπορουν να εχουν προσβαση στην υπηρεσια του skype οι ολοενα αυξανομενοι χρηστες chromebooks, για τους οποιους δεν φαινεται η ms να εχει σκοπο να βγαλει εφαρμογη. Και οπως λεει και ο σοφος ελληνικος λαος: "διπλα στα ξερα, καιγονται και τα χλωρα".
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...