Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες Νέου LinuxΑ (μέχρι στιγμής)


Rurouni89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα λοιπόν να πώ και εγώ τις εμπειρίες μου για το Linux

 

ανα τακτα χρονικά διαστήματα τα δούλευα έτσι θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες

απόψεις οι οποίες ουσιαστικά είναι και απορίες

 

Α)Ubuntu σκέτα όπως έρχονται απο την μαμά δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσαν

Β)Gnome Ubuntu παρατήρησα αστάθειες στο σύστημα σε δύο διαφορετικές εκδόσεις 14.04 + 15.04

Γ)KDE Ubuntu πολύ πιο σταθερά απο τα δύο προηγούμενα ο dolphin και ο amarok μου αρέσουν

ενώ φαίνεται να είναι πιο δομημένα με περισσότερες επιλογές

 

σε όλες όμως τις διανομές παρατήρησα θέματα με τους οδηγούς της κάρτας γραφικών

και θέματα με το Interface μπορεί και μέτα απο ένα restart ή ένα update

 

θέματα με την αλλαγή των γλωσσών απο ελληνικά σε αγγλικά και vice versa πέρα του Β) & Γ)

 

βέβαία δεν μπορώ να πώ ότι τα δουλεύω χρόνια όμως γνωρίζω κάποιες βασικές εντολές

για να μπορέσω να ανταπεξέλθω μέχρι ενος σημείου

 

 

Αυτην την στιγμή είμαι σε KDE Ubuntu 14.04 LTS και μπορώ να πω ότι έχω μια παρατηρήσει μια

αξιοσημείωτη σταθερότητα

 

για αυτό σας ανεβάζω και μια φωτογραφία :)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη να επισημανω πως οτι δοκιμασες ειναι στην ουσια το ιδιο πραγμα απο κατω (ubuntu) με διαφορετικο... παρουσιαστικο πανω (kde vs gnome vs unity). Αυτο σημαινει πως αν ενα προβλημα ή feature (που δεν σχετιζεται αμεσα με τα gnome, kde και unity) υπαρχει στο ubuntu, θα υπαρχει ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ και στο kubuntu και στο ubuntu gnome. Οτι γινεται στο ubuntu, πχ η εγκατασταση ενος πακετου απο το τερματικο, γινεται και στο kubuntu με τον ιδιο τροπο ακριβως.

 

Απο τα 3 desktop enviroments που λεω παραπανω, το kde ειναι το πλεον ωριμο, μετα απο 10+ εκδοσεις σε 6+ χρονια κυκλοφοριας (απο τοτε που περασε επισημα στην εκδοση 4), οποτε λογικο ειναι να ειναι και το πιο bug free. Το gnome 3 μετραει ~4 χρονια κυκλοφοριας και 16 υποεκδοσεις ως σημερα... και οι μισες απο αυτες ειναι, imho, διορθωσεις ελλειψεων απο την μια εκδοση στην επομενη επειδη απλα αλλα θελουν οι χρηστες και αλλα κανουν οι devs*.

Σημερα, το kde ειναι στα πρωτα βηματα της εκδοσης 5 με προβληματα που σιγα σιγα διορθωνονται. Αυτο το kde νομιζω το εχει το kubuntu 15.04.

 

Τελος, η μονη σημαντικη διαφορα μεταξυ 14.04 και 15.04 ειναι το συστημα εκκινησης, το οποιο απο upstart αλλαξε σε systemd. Και systemd θα ειανι απο την 15.04 και περα.

 

* Θυμαμαι πως σε καποια εκδοση του gnome, το ιδιο το desktop enviroment δεν σου εδινε επιλογη για logout αν ησουν ο μονος χρηστης του συστηματος! Ας πουμε εχεις παραλληλα gnome και kde και θες να βγεις απο το gnome για να μπεις στο kde. Δεν μπορεις επειδη αυτο αποφασισε καποιος dev. Θες να το κανεις, κανε επανεκκινηση και βεβαιωσου οτι δεν εχεις ενεργο το autologin για να μπορεσεις να επιλεξεις που θα μπεις! Στο συστημα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη να επισημανω πως οτι δοκιμασες ειναι στην ουσια το ιδιο πραγμα απο κατω (ubuntu) με διαφορετικο... παρουσιαστικο πανω (kde vs gnome vs unity). Αυτο σημαινει πως αν ενα προβλημα ή feature (που δεν σχετιζεται αμεσα με τα gnome, kde και unity) υπαρχει στο ubuntu, θα υπαρχει ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ και στο kubuntu και στο ubuntu gnome. Οτι γινεται στο ubuntu, πχ η εγκατασταση ενος πακετου απο το τερματικο, γινεται και στο kubuntu με τον ιδιο τροπο ακριβως.

 

Απο τα 3 desktop enviroments που λεω παραπανω, το kde ειναι το πλεον ωριμο, μετα απο 10+ εκδοσεις σε 6+ χρονια κυκλοφοριας (απο τοτε που περασε επισημα στην εκδοση 4), οποτε λογικο ειναι να ειναι και το πιο bug free. Το gnome 3 μετραει ~4 χρονια κυκλοφοριας και 16 υποεκδοσεις ως σημερα... και οι μισες απο αυτες ειναι, imho, διορθωσεις ελλειψεων απο την μια εκδοση στην επομενη επειδη απλα αλλα θελουν οι χρηστες και αλλα κανουν οι devs*.

Σημερα, το kde ειναι στα πρωτα βηματα της εκδοσης 5 με προβληματα που σιγα σιγα διορθωνονται. Αυτο το kde νομιζω το εχει το kubuntu 15.04.

 

Τελος, η μονη σημαντικη διαφορα μεταξυ 14.04 και 15.04 ειναι το συστημα εκκινησης, το οποιο απο upstart αλλαξε σε systemd. Και systemd θα ειανι απο την 15.04 και περα.

 

* Θυμαμαι πως σε καποια εκδοση του gnome, το ιδιο το desktop enviroment δεν σου εδινε επιλογη για logout αν ησουν ο μονος χρηστης του συστηματος! Ας πουμε εχεις παραλληλα gnome και kde και θες να βγεις απο το gnome για να μπεις στο kde. Δεν μπορεις επειδη αυτο αποφασισε καποιος dev. Θες να το κανεις, κανε επανεκκινηση και βεβαιωσου οτι δεν εχεις ενεργο το autologin για να μπορεσεις να επιλεξεις που θα μπεις! Στο συστημα σου!

 

ενδιαφέρον αυτά δεν τα ήξερα

 

ναι το kde 15.04 είναι σε plasma 5 όμως δεν το βάζω γιατί θα έχω κολλήματα λογικά

 

έβαλα arch linux σε vm και ενώ είχα internet κατα την εγκατάσταση μετά αποδύμησε έπρεπε να βάλω IP χειροκίνητα

 

εαν προσπαθήσω τα arch σε ένα μηχάνημα free μετά θα μπορέσω να βάλω όποιον manager θέλω

χωρίς να έχω τα προβλήματα του ubuntu ;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα αναποδα. Τι προβληματα εχεις με το ubuntu? Γιατι μπορει το ταδε προβλημα του ubuntu να μην ειναι προβλημα στο arch και το αναποδο.

Μπορεις παντως αν εχεις kde/kubuntu να περασεις απο πανω το unity/gnome/cinnamon/mate/xfce/lxde και απλα να κανεις logout στο ενα και login στο αλλο. Απλα με το καθε de (desktop enviroment), φορτωνεσαι αναγκαστικα και οση σαβουρα σερνει, πχ βαζοντας gnome μαζι kde θα εχεις και το ark και το file-roller (εφαρμογες αποσυμπιεσης αρχειων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα αναποδα. Τι προβληματα εχεις με το ubuntu? Γιατι μπορει το ταδε προβλημα του ubuntu να μην ειναι προβλημα στο arch και το αναποδο.

Μπορεις παντως αν εχεις kde/kubuntu να περασεις απο πανω το unity/gnome/cinnamon/mate/xfce/lxde και απλα να κανεις logout στο ενα και login στο αλλο. Απλα με το καθε de (desktop enviroment), φορτωνεσαι αναγκαστικα και οση σαβουρα σερνει, πχ βαζοντας gnome μαζι kde θα εχεις και το ark και το file-roller (εφαρμογες αποσυμπιεσης αρχειων).

 

 

Προβλήματα που συναντούσα

 

Α)Οι οδηγοί της κάρτας γραφικών

Β)Το μόνο σταθερό σε μια φάση interface ήταν το xfce

Γ)Πρόβλημα με χαμένα εικονίδια κάτω στην μπάρα όπως δικτύου ήχου

Δ)Μια φορά μετά απο ένα kernel update μου έχασε τον ήχο και τον επανέφερα

Ε)Πάλι μια φορά μετά απο kernel update έτρωγε ξέμπαρκα και τυχαία freeze ύστερα απο ψάξιμο

ήταν ο πυρήνας και μέσα απο live-cd και ένα δυνατό chroot ήρθα στο παλίο kernel

γιατί για κάποιο λόγο κατα την εκκίνηση δεν ήθελε να μπεί με τον παλίο Kernel

ΣΤ)σε κάποιες φάσεις όταν άνοιγα το μηχάνημα ύστερα απο μια παρατηρημένη σταθερότητα 5 ημέρων τρελαινόταν

Ζ)Σε κάποιες φάσεις δεν ήθελε να κάνει Update παρα μόνο ύστερα απο gksudo

 

και ακόμα θυμάμαι πιο παλία όταν ήμουν μικρός πριν το ubuntu δεν θυμάμαι είχα βάλει μια άλλη έκδοση

μετα απο ενημέρωση μου ήρθε σερβιριστό ένα kernel Panic βέβαια τότε δεν μπορούσα να ασχοληθώ πολύ

 

Προσοχή δεν τα θάβω προσπαθώ να δω τι κάνω λάθος σέβομαι το λειτουργικό με τις δυνάμεις και τις αδυναμίες του

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ποια καρτα εχεις? Μπορει το προβλημα να μην ειναι ubuntu-specific αλλα linux-specific, πχ optimus, και να μην σε σωζει καμια αλλαγη διανομης αλλα μονο αλλαγη λειτουργικου.

 

β) Θα δανειστω την ατακα καποιου απο το adslgr που ειχε πει πως "θα φτασουμε στο σημειο να εχουμε i7 με ssd και xfce για να εχουμε ενα desktop enviroment (de για συντομια) που απλα δουλευει οπως το θελουμε". Ειπωθηκε για τους devs που εχουν τους χρηστες γραμμενους και κανουν τα δικα τους. Οποτε δεν σχετιζεται αμεσα με τη διανομη, αλλα με το de που εχει τις ιδιες ευκολιες και τις ιδιες αναπηριες παντου.

 

γ) Μπορει να ειναι προβλημα του πανελ ή του applet του ηχου/δικτυου ή της μ@λ@κι@ς που δερνει τους devs των gnome και kde που δεν αφηνουν να τρεχουν εφαρμογες στο tray πλην των "δικων τους". Εντασσεται στο παραπανω με τις αναπηριες.

 

http://blog.martin-graesslin.com/blog/2014/06/where-are-my-systray-icons/

 

δ) Εισαι σιγουρος οτι ηταν update του πυρηνα, δηλαδη του πακετου linux-image-blablabla, και οχι καποιου υποσυστηματος του ηχου, πχ pulseaudio ή phonon ή ακομα και στην ιδια την alsa.

 

ε) Οκ... Μπορεις παντως να βγαλεις εντελως τον νεο πυρηνα και να μεινεις με τον παλιο, μιας και ο νεος ΔΕΝ αντικαθιστα τον παλιο, στο ubuntu. Σε arch, που νεος αντικαθιστα εντελως τον παλιο μιας και εχουν το ιδιο ονομα... ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω!

 

στ) Οκ... Κλεινω το pc μου αρκετες φορες τη μερα, δεν χρησιμοποιω hibernate ή suspend, οποτε δεν εχω αποψη.

 

ζ) Το update εινια διαδικασια που αφορα το συστημα, οχι τον απλο χρηστη, οποτε οτι γινει πρεπει να γινει με δικαιωματα root, οποτε θες κατι που να δωσει δικαιωματα root στην οποια εφαρμογη το κανει, οποτε θες (κατι σαν) το gksudo. Το περιεργο θα ηταν να θες gksudo για να ανοιξεις πχ τον network manager. Στο arch δεν νομιζω να βρεις κατι τετοιο μιας και o pacman εινια εφαρμογη τερματικου και απλα θα τον τρεξεις σαν root ή με sudo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ποια καρτα εχεις? Μπορει το προβλημα να μην ειναι ubuntu-specific αλλα linux-specific, πχ optimus, και να μην σε σωζει καμια αλλαγη διανομης αλλα μονο αλλαγη λειτουργικου.

 

β) Θα δανειστω την ατακα καποιου απο το adslgr που ειχε πει πως "θα φτασουμε στο σημειο να εχουμε i7 με ssd και xfce για να εχουμε ενα desktop enviroment (de για συντομια) που απλα δουλευει οπως το θελουμε". Ειπωθηκε για τους devs που εχουν τους χρηστες γραμμενους και κανουν τα δικα τους. Οποτε δεν σχετιζεται αμεσα με τη διανομη, αλλα με το de που εχει τις ιδιες ευκολιες και τις ιδιες αναπηριες παντου.

 

γ) Μπορει να ειναι προβλημα του πανελ ή του applet του ηχου/δικτυου ή της μ@λ@κι@ς που δερνει τους devs των gnome και kde που δεν αφηνουν να τρεχουν εφαρμογες στο tray πλην των "δικων τους". Εντασσεται στο παραπανω με τις αναπηριες.

 

http://blog.martin-graesslin.com/blog/2014/06/where-are-my-systray-icons/

 

δ) Εισαι σιγουρος οτι ηταν update του πυρηνα, δηλαδη του πακετου linux-image-blablabla, και οχι καποιου υποσυστηματος του ηχου, πχ pulseaudio ή phonon ή ακομα και στην ιδια την alsa.

 

ε) Οκ... Μπορεις παντως να βγαλεις εντελως τον νεο πυρηνα και να μεινεις με τον παλιο, μιας και ο νεος ΔΕΝ αντικαθιστα τον παλιο, στο ubuntu. Σε arch, που νεος αντικαθιστα εντελως τον παλιο μιας και εχουν το ιδιο ονομα... ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω!

 

στ) Οκ... Κλεινω το pc μου αρκετες φορες τη μερα, δεν χρησιμοποιω hibernate ή suspend, οποτε δεν εχω αποψη.

 

ζ) Το update εινια διαδικασια που αφορα το συστημα, οχι τον απλο χρηστη, οποτε οτι γινει πρεπει να γινει με δικαιωματα root, οποτε θες κατι που να δωσει δικαιωματα root στην οποια εφαρμογη το κανει, οποτε θες (κατι σαν) το gksudo. Το περιεργο θα ηταν να θες gksudo για να ανοιξεις πχ τον network manager. Στο arch δεν νομιζω να βρεις κατι τετοιο μιας και o pacman εινια εφαρμογη τερματικου και απλα θα τον τρεξεις σαν root ή με sudo.

 

 

Α)Nvidia 6600GT αλλά δοκίμασα και με GTX 460 Ti

B)xfce και KDE μέχρι στιγμής φαίνονται σταθερότατα σε σχέση με gnome + unity

Γ)Θα συμφωνήσω απλά θα βάλω ως παρατήρηση ότι είναι πολύ ευαίσθητα

Δ)Ναι γιατί ξαναπέρασα χειροκίνητα με κονσόλα τα πάντα που αφορούν τον ήχο και πριν το κάνο έτρεξα alsa mixer απο console για να δώ μήπως έχασε κάποια ρύθμιση

Ε)Ναι εδώ χάρηκα με την δύναμη του linux να παίζεις με τόσο σοβαρά θεματάκια και να έχεις αποτελέσματα σε σχέση με τα Windows

ΣΤ)και εγώ το κλείνω ποτε hibernate ή Suspend να στο πω διαφορετικά με την καμία

Ζ)Απλά την μια μέρα έκανε τα update πατώντας απλά το εικονίδιο για τις ενημερώσεις και την άλλη ήθελε μέσω κονσόλας gksudo

 

όπως και να έχει τώρα εδώ και 2 μέρες είμαι με kde και μπορώ να πώ ότι είναι σταθερότατο ελπίζω να παραμείνει

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαβασα αναλυτικα το ποστ σου γιατι δεν προλαβαινω

 

επειδη κ εγω ειμαι νεος χρηστης αποκλειστικα linux για διαφορους λογους θα ηθελα να σου πω δυο τρια πραγματακια μπας κ σε βοηθησω

 

1) δοκιμασε αρχικα mint που ειναι η πιο φιλικη διανομη για εισοδο στο linux ,εκτος απροοπτου θα παιζουν ολα σωστα

 

2) δες διανομες απο εδω κ δοκιμασε μερικες με live usb ,παιξε με διαφορετικα περιβαλλοντα μεχρι να βρεις καποιο συνδιασμο που να σου δουλευει κ να σ αρεσει ωστε να αραξεις για λιγο κ να πιασεις να μαθαινεις

 

http://distrowatch.com/

 

http://rufus.akeo.ie/

 

καλωσορισες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

kde και σταθερο?? :blink: εμενα γιατι μου κρασαρε καθε μερα?? εχω δοκιμασει πολλες φορες με διαφορετικες διανομες σε virtual ή native ολα τα de και μονο το xfce μου φανηκε το πιο σταθερο. και εννοειται με μηχανημα που κανονικα θα επρεπε να σηκωνει οτιδηποτε. i5 και 8gb ram για linux ειναι αρκετα πιστευω...
 
εχω mint με xfce που αν και βασιζονται στo ubuntu ειναι πολυ πιο σταθερo. τι πεντε μερες και τι καθε μερα... :lol: εχω να κλεισω τον υπολογιστη ουτε εγω θυμαμαι απο ποτε. συγουρα θα εχει πανω απο μηνα... συνηθως κλεινει απο τις διακοπες ρευματος :-D

Επεξ/σία από vaiosgtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kde και σταθερο?? :blink: εμενα γιατι μου κρασαρε καθε μερα?? εχω δοκιμασει πολλες φορες με διαφορετικες διανομες σε virtual ή native ολα τα de και μονο το xfce και λιγο τα mate και lxde μου φανηκαν τα πιο σταθερα. και εννοειται με μηχανημα που κανονικα θα επρεπε να σηκωνει οτιδηποτε. i5 και 8gb ram για linux ειναι αρκετα πιστευω...

 

εχω mint με xfce που αν και βασιζονται στα ubuntu(ή xubuntu αν προτιματε) ειναι πολυ πιο σταθερα. τι πεντε μερες και τι καθε μερα... :lol: εχω να κλεισω τον υπολογιστη ουτε εγω θυμαμαι απο ποτε. συγουρα θα εχει πανω απο μηνα... συνηθως κλεινει απο τις διακοπες ρευματος :-D

 

edit: το kde (μαζι με ολα τα k-προγραμματα) μου κρασαρε ακομα και σε bsd !!

 

ναι μέχρι στιγμής σταθερό αμα δω ότι δεν θα δοκιμάσω άλλες εκδόσεις

δεν διαβασα αναλυτικα το ποστ σου γιατι δεν προλαβαινω

 

επειδη κ εγω ειμαι νεος χρηστης αποκλειστικα linux για διαφορους λογους θα ηθελα να σου πω δυο τρια πραγματακια μπας κ σε βοηθησω

 

1) δοκιμασε αρχικα mint που ειναι η πιο φιλικη διανομη για εισοδο στο linux ,εκτος απροοπτου θα παιζουν ολα σωστα

 

2) δες διανομες απο εδω κ δοκιμασε μερικες με live usb ,παιξε με διαφορετικα περιβαλλοντα μεχρι να βρεις καποιο συνδιασμο που να σου δουλευει κ να σ αρεσει ωστε να αραξεις για λιγο κ να πιασεις να μαθαινεις

 

http://distrowatch.com/

 

http://rufus.akeo.ie/

 

καλωσορισες 

 

 

Ευχαριστώ πλεόν αν δώ ότι τρώω αναπάντεχα κολλήματα και στο kde ubuntu θα δοκιμάσω και άλλες διανομές

πάντως όπως ανάφερα και παραπάνω όλα φαίνεται να δουλέουν ρολόι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μολις δουλεψεις λιγο λινουξακι,νιωσεις ανετα κ μαθεις πεντε βασικα δεν ξαναγυρνας στους περιορισμους των windows

 

δες κ την διανομη της υπογραφης μου

 

ειναι stable rolling που σημαινει οτι αν δεν παιχτει καποια στραβη η αν δεν κανεις εσυ καποια μαλακια (που δεν μπορεις να διορθωσεις),φορματ δεν θα ξανακανεις ,δλδ θα προχωρας με συνεχη updates 

 

απιστευτα ευκολη εγκατασταση προγραμματων ,δεν εχω βρει κατι που να μην υπαρχει στο AUR ,ουτε να προσθετεις repos ουτε να ψαχνεις ουτε τπτ

 

γρηγορη χωρις πολλα περιττα 

 

γενικως ριξτης μια ματια μπας κ σ αρεσει ,εγω την εχω καταβρει ,αρχικα περασα cinnamon (σταθερο αλλα καπως βαρυ αν κ feature rich,παντως ελαφρυτερο κ λιγοτερο buggy απο το kde) κ τωρα παω xfce για να ελαφρωσω το πισι περισσοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μολις δουλεψεις λιγο λινουξακι,νιωσεις ανετα κ μαθεις πεντε βασικα δεν ξαναγυρνας στους περιορισμους των windows

 

δες κ την διανομη της υπογραφης μου

 

ειναι stable rolling που σημαινει οτι αν δεν παιχτει καποια στραβη η αν δεν κανεις εσυ καποια μαλακια (που δεν μπορεις να διορθωσεις),φορματ δεν θα ξανακανεις ,δλδ θα προχωρας με συνεχη updates 

 

απιστευτα ευκολη εγκατασταση προγραμματων ,δεν εχω βρει κατι που να μην υπαρχει στο AUR ,ουτε να προσθετεις repos ουτε να ψαχνεις ουτε τπτ

 

γρηγορη χωρις πολλα περιττα 

 

γενικως ριξτης μια ματια μπας κ σ αρεσει ,εγω την εχω καταβρει ,αρχικα περασα cinnamon (σταθερο αλλα καπως βαρυ αν κ feature rich,παντως ελαφρυτερο κ λιγοτερο buggy απο το kde) κ τωρα παω xfce για να ελαφρωσω το πισι περισσοτερο

 

 

η υπογραφή σου έχει ένα λογότυπο αυτό είναι

ναι ο dolphin τα σπάει όπως και το system settings

θα μέινω kde ubuntu ελπίζω να μήν έχω θέμα αν έχω τότε θα αλλάξω γιατί μέσα σε 3 μέρες έκανα 3 format

και δεν λέει :Ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν κανενα μηνα πρεπει να εκανα πανω απο 15 φορματ

 

κλικαρε την εικονα

 

καλη συνεχεια

 15 format

για να "κάτσει" σωστά η έκδοση της υπογραφής σου;

ή ειναι μαζί στο μέτρημα και άλλες εκδόσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι μαθαινεις

 

αρχικα ερχεσαι με την νοοτροπια των windows, μολις χαλασεις κατι κ δεν εκκινει το συστημα κανεις φορματ

 

μετα συνειδητοποιεις οτι μπορεις να μπουταρεις με το live usb της διανομης κ να διορθωσεις οτι εκανες

 

τα περισσοτερα φορματ τα εκανα δοκιμαζοντας διανομες

 

με το manjaro ειμαι οκ κ με βλεπω να μενω αρκετο καιρο αλλα κ το mint που σου συστησα κ απο οπου προερχομαι ειναι εξαιρετικα προσεγμενη διανομη για να ξεκινησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...