Προς το περιεχόμενο

[Kodi] Από Windows σε Linux


GrandGamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα πέρασα Manjaro και κάνω σιγά σιγά βήματα για μεταφορά από Windows και μόνιμη χρήση. Είδα κάποια πράγματα στο ίντερνετ περί του θέματος αλλά δεν δοκίμασα τίποτα ακόμα. Η απόρία μου είναι η εξής:

 

Έχει δοκιμάσει κανείς σας να μεταφέρει τις βάσεις του Kodi από Windows σε Linux; Γίνεται με απλό export και import;

 

Για να πω την αλήθεια μου φαίνεται περίεργο το να δουλέψει το export-import αφού το σύστημα αρχείων λειτουργεί τελείως διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω κάνει εγώ μιας και έχω 2-3 διαμερίσματα με linux διανομές και 1 με windows είναι το εξής:

Έχω μεταφέρει το φάκελο χρήστη του kodi σε ένα φάκελο σε διαμέρισμα δίσκου που δεν χρησιμοποιείται από λειτουργικό. Κάθε φορά λοιπόν που κάνω νέα εγκατάσταση του kodi, είτε σε windows είτε σε linux κάνω symlink το φάκελο αυτό. Δηλαδή για παράδειγμα, κάνω εγκατάσταση το kodi σε ubuntu. Πριν το τρέξω κάνω symlink του φακέλου KODI-USERDATA(αυτό το όνομα του έχω δώσει), στο φάκελο του χρήστη των ubuntu, και μετά του αλλάζω το όνομα σε .kodi(αυτός ο φάκελος δημιουργείται από το kodi σε linux όταν τρέχει για πρώτη φορά). Έτσι μόλις ξεκινήσει το kodi φορτώνει όλα τα πρόσθετα/ρυθμίσεις κλπ. Βέβαια χρειάζονται κάποιες διορθώσεις/προσθήκες στους τοπικούς φακέλους στο kodi, αλλά όλα τ' άλλα λειτουργούν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντέγραψα το φάκελο ../Documents & settings/user/AppData/Roaming/Kodi από windows στο ~/.kodi στο linux και πήρε όλες τις ρυθμίσεις και τα addons χωρίς να κάνω κάτι άλλο. Δεν ξέρω αν σου αρκεί ή θες να μεταφέρεις και κάτι άλλο αλλά δοκίμασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο με αυτό που έγραψα παραπάνω, μόνο που με το συμβολικό δεσμό δε χρειάζεται να δεσμεύσεις διπλό χώρο του δίσκου/διαμερίσματος για το φάκελο του kodi και η διαδικασία είναι ταχύτατη μιας και δεν γίνεται αντιγραφή.


Και στα Windows πως όρισες που βρίσκεται το που βρίσκεται ο φάκελος;

Η λειτουργία για δημιουργια συμβολικων δεσμων υπάρχει και στα windows:

http://www.howtogeek.com/howto/16226/complete-guide-to-symbolic-links-symlinks-on-windows-or-linux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λειτουργία για δημιουργια συμβολικων δεσμων υπάρχει και στα windows:

http://www.howtogeek.com/howto/16226/complete-guide-to-symbolic-links-symlinks-on-windows-or-linux/

 

Μακάρι να το ήξερα 5 χρόνια νωρίτερα. Δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Ήθελα κι εγώ να "συγχρονίζω" τα kodi που είναι στο οικιακό μου δίκτυο. Έχω raspberry pi, φορητούς και σταθερούς με windows και linux και θα ήθελα μόλις κάνω αλλαγές σε μια εγκατάσταση kodi να συγχρονίζει σε όλα τα υπόλοιπα... Σκέφτηκα να βάλω το φάκελο του kodi στο dropbox ή στο owncloud που έχω και με sympolic links να τα συνδέσω, αλλά διστάζω...

 

Καμιά καλή ιδέα;

 

Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ jim_p

 

Μπορώ να ρυθμίσω το chron να συγχρονίζει στα μηχανήματα με linux... αλλά τι γίνεται με τα μηχανήματα με win ή με android?

 

@ warlock9_0

 

μεγάλη απογοήτευση... δε λειτουργεί σωστά μεταξύ εκδόσεων και χώρια από αυτό, θέλω άμεση ενημέρωση χωρίς παρέμβαση του χρήστη...

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...