Προς το περιεχόμενο

860K ή 4170 σετ


8elwADSL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν ηξερες 5 πραγματα απο mmo δεν θα χρειαζοταν να δεις τον 860 σε καποιο απο αυτα, αλλα απ οτι φαινεται μονο rpg παιζεις. Οταν το wow μπορει να παιχτει με athlon πρωτης γεννιας και κατι pwi terra aion παιχουν ακομα και σε λαπτοτ, δεν ξερω εσυ τι θες να δεις. Μαλλον εχεις να παιξεις mmo απο την εποχη του lineage 2 στον server white eagle - Μπλα μπλα μπλα, κλασικες μπουρδες.

 

Πανε παιξε οποιοδηποτε ΜΜΟ θες με athlon gen 1 και μετα ελα να τα πουμε. Παλι μπλα μπλα μπλα μαλον μαλλον μαλλον. ΜΑΛΛΟΝ εσυ δεν ξες οποτε μη μιλας. Παιζω ΑΙΟΝ κατα βαση, παιζω λιγο TERA/GW2/WOW και καποια αλλα. Ο 3258 σε fort siege με το ενα client και σε crafting με δευτερο κιχ δε κανει.

 

Διαβασε το θεμα απο την αρχη, μπηκε καποιος και ειπε οτι ειχε τον 3258 και το συστημα μπουκωνε, εξηγησε του πως τον εκανες i7 για να μην παιδευεται αδικα μονος του. Τελικα αγορασε τον 5800- Μπουκωσε πως? Μας τα εχει πει? Με τι καρτα? Με την 290χ? Χαιρω πολυ τοτε.

 

Μονος σου ειπες οτι στις αγγελιες παιζουν αρκετοι 3258.. - ΑΡΚΕΤΟΙ δεν ειπα, ειπα οτι εχω δει καποιους. Απο τους χιλιαδες που τους αγορασαν καποιοι τους πουλανε, βλεπω και ΠΟΛΛΟΥΣ 4790κ 4690κ τι παει να πει οτι δεν ειναι καλοι? Απλα ο κοσμος παει σε 1151 τωρα. Κλασικα οτι σε βολευει λες και εισαι και τερμα ασχετος. Και μου αλλαζεις και τα λογια οποτε σου καπνισει.

 

Στα υπολοιπα εχω βαρεθει πολυ ανα απανταω ξανα ξανα. Ουτε βιντεο θελω να δω απο το cpu σου και να διαβαζω δικαιολογιες οτι "κατι εγινε με το video" Το πρωτο το εργαλειο δηλαδη ποιος το χειριζεται? - Το βιντεο οπως ειδες τρεχει χωρις κολληματα, αυτο το φαινομενο λεγεται disortion και οφειλεται σε ρυθμισεις εγγραφης και τιποτα αλλο. ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ δεν υπαρχουν. Εσυ μπορει να μη θες να δεις, εγω θα τα ποσταρω anyway,.

 

 

 

Να χαρεις το cpu σου, αφου εσενα σου κανει. Θα δουμε ποσο καιρο θα μεινει στο pc σου. Προβλεπω ειτε να ψοφαει απο oc, ειτε να τον σπρωχνεις σε κανενα φιλο, γιατι "βρηκες μιση τιμη i5" - Να ψοφαει απο ΟΒΕΡΚΛΟΚ, ναι καλα. 5 χρονια ι7 920 ετρεχα τερμα κλοακρισμενο τιποτα δεν επαθε, θα παθει ο καινουριος 3258, ωραια λογικη. Και τον τρεχω φιλε μου στα 4.5 με 1.17 βολτ αν ξερεις κατι θα ξερεις οτι ειναι πολυ μικρο το voltage για τετοιο οβερκλοκ. Αν θελω τον χτυπαω και 4.9 στα 1.375 παλι θεματα δεν εχει. Μηπως να σου ποσταρα και ενα cinebench 15 στα 4.9? Δεν πειραζει οτι πας τον 860κ στα 7ghz θα τον φτασεις τον μικρο πεντιουμ. Α και ευχαριστω τον χαιρομαι απο τοτε που τον αγορασα, λεπτομερειες στο benchmarking τοπικ.

 

Τουτα τουτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@IceFrog Φίλε μου όλα καλά και όλα ωραία όπως τα λές αλλά παρατήρησα την υπογραφή σου και είδα ότι έδωσες γύρω στα 310 ευρώ για cpu+mobo δηλαδή έδωσες τα ίδια λεφτά με ASUS A88X-PLUS + AMD Athlon X4 860K ATI Radeon R9 270  ¨η  Asus H81M-Plus + Intel Core i3-4160 3.60GHz + Palit GTX750Ti 2GB StormX OC .Ποιο πιστεύεις οτι θα έχει καλύτερη απόδοση στα games το δικό σου ή τα άλλα δυο στο ίδιο budget?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@IceFrog Φίλε μου όλα καλά και όλα ωραία όπως τα λές αλλά παρατήρησα την υπογραφή σου και είδα ότι έδωσες γύρω στα 310 ευρώ για cpu+mobo δηλαδή έδωσες τα ίδια λεφτά με ASUS A88X-PLUS + AMD Athlon X4 860K ATI Radeon R9 270  ¨η  Asus H81M-Plus + Intel Core i3-4160 3.60GHz + Palit GTX750Ti 2GB StormX OC .Ποιο πιστεύεις οτι θα έχει καλύτερη απόδοση στα games το δικό σου ή τα άλλα δυο στο ίδιο budget?

 

Αυτό τώρα που κολαει με το θέμα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνοψιζουμε λιγο.

 

ι3 4170 vs 860k = ο ι3 ειναι καλυτερος σε ολα

 

ι3 4170 vs G3258 = o i3 ειναι καλυτερος σε Multithreaded παιχνιδια, στα περισσοτερα single threaded ο πεντιουμ νικαει οταν τον κλοκαρεις με μικρες διαφορες, υπαρχουν ομως και καποια single threaded που νικαει ο ι3, με λιγο ψαξιμο μπορειτε να τα βρειτε.

 

G3258 vs 860 = Ο 860κ νικαει σε multithreaded παιχνιδια, στα υπολοιπα ο 3258 νικαει με αρκετα μεγαλη διαφορα λογω πολυ δυνατοτερων πυρηνων.

 

Αποφασιστε και παρτε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνοψιζουμε λιγο.

 

ι3 4170 vs 860k = ο ι3 ειναι καλυτερος σε ολα

 

ι3 4170 vs G3258 = o i3 ειναι καλυτερος σε Multithreaded παιχνιδια, στα περισσοτερα single threaded ο πεντιουμ νικαει οταν τον κλοκαρεις με μικρες διαφορες, υπαρχουν ομως και καποια single threaded που νικαει ο ι3, με λιγο ψαξιμο μπορειτε να τα βρειτε.

 

G3258 vs 860 = Ο 860κ νικαει σε multithreaded παιχνιδια, στα υπολοιπα ο 3258 νικαει με αρκετα μεγαλη διαφορα λογω πολυ δυνατοτερων πυρηνων.

 

Αποφασιστε και παρτε.

 

Δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφου το λες εσυ ετσι πρεπει να ειναι.

Μα έχει δίκαιο ο άνθρωπος,δεν είναι όπως τα λες

Για να νικάει ο 860κ σε multithreaded παιχνίδια θα πρέπει να έχει την ίδια χρήση cpu που έχει και ο pentium να 100 ίζει δηλαδή για να είναι 10% ποιο γρήγορος,πότε είδες εσύ κάποιον να γράφει εδώ ότι «αμάν μου γεμίζει ο (amd x4 και πάνω) cpu» ,όλοι καμαρώνουν (τρομάρα τους) ότι δεν πάει πάνω από ~70% ,άντε βγάλε άκρη τώρα το πως τους ήρθε ότι έχουν καλύτερες ταχύτητες με 70% χρήση όταν στο σύνολο έχουν μόνο ένα 10% προβάδισμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφου το λες εσυ ετσι πρεπει να ειναι.

 

Μερικά παραδείγματα.

 

Μην ξεχνάμε ότι ο Core i3 4170 είναι 40.00 ευρώ ακριβότερος από τον Athlon 860K ο οποίος είναι ξεκλείδωτος .

 

Core i3 4330 vs Kaveri in dGPU 1080p Gaming

 

fk1shi.jpg

 

10p5637.jpg

 

2hwn0wi.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@IceFrog Φίλε μου όλα καλά και όλα ωραία όπως τα λές αλλά παρατήρησα την υπογραφή σου και είδα ότι έδωσες γύρω στα 310 ευρώ για cpu+mobo δηλαδή έδωσες τα ίδια λεφτά με ASUS A88X-PLUS + AMD Athlon X4 860K ATI Radeon R9 270  ¨η  Asus H81M-Plus + Intel Core i3-4160 3.60GHz + Palit GTX750Ti 2GB StormX OC .Ποιο πιστεύεις οτι θα έχει καλύτερη απόδοση στα games το δικό σου ή τα άλλα δυο στο ίδιο budget?

Η απαντηση ειναι απλη. Αυτο που θα ειχε την καλητερη καρτα. Ο 860k μπορουσε να οδηγησει την 270x το ιδο καλα με τον i5 μου. Και δεν μιλαω για τις &^%& που βλεπουμε εδω με 720p και γραφικα στο low. Μιλαω για far cry, crysis tomp raider skyrim grid και γενικα τα παντα σε 1080p στις μεγιστες ρυθμισεις που επετρεπε η καρτα.

Οπως ειπα εδω και περιπου 1,5 χρονο σταματησα το competitive gaming, Οποτε αφου αλλαξαν και οι αναγκες μου αλλαξα και τα κομματια του pc μου. Ο μονος λογος που δεν πηγα σε intel ηταν το οτι για να παρεις σοβαρη μητρικη θα πρεπει να δωσεις 170-180 για να παρεις την sabbertooth. Οταν εχεις μαθει με maximus και γενικα με μητρικες ανω του μετριου δεν πεφτεις σε h81 για κανενα λογο. Εαν επελεγα τη λυση της intel θα επρεπε λογω περιορισμου στο budget να παρω για cpu τη  γνωστη παπαρια. Να πηγαινα σε i5 ξανα δεν το εκανα με τιποτα αφου το κοστος πηγαινε 180~ + 250.. Επισης εχω αρκετους δισκους πανω στο pc και οι φθηνες μητρικες του h81 εχουν λιγες sata. Οποτε οι επιλογες ηταν δυο. Am3+ η fm2+. Ετυχε να βρω τον 860k σε καλη τιμη και κρατησα τη gpu μου και ειμουν μια χαρα. Η υγεια μου ομως χειροτερεψε σε βαθμο δεν μπορω να παιξω κανενα game με ποντικι. Ετσι αφου το πηρα αποφαση, εδωσα τη καρτα μου και ενας φιλος που ηρθε απο εξωτερικο μου εφερε τον 7870k σε πολυ καλη τιμη (110 ευρω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά παραδείγματα.

 

Μην ξεχνάμε ότι ο Core i3 4170 είναι 40.00 ευρώ ακριβότερος από τον Athlon 860K ο οποίος είναι ξεκλείδωτος .

 

Core i3 4330 vs Kaveri in dGPU 1080p Gaming

Και μην ξεχνάμε επίσης ότι στα gpu benchmark που έτρεξες ζορίζεται μόνο η gpu ή/και τρέχει χωρίς περιορισμούς που θα έχεις μέσα στο παιχνίδι(μπορεί να τρέχει όσα thread θέλει αφού δεν τρέχει το παιχνίδι αλλά μόνο ένα benchmark) .

Με λίγα λόγια και δεν δείχνουν το τι fps θα έχεις στο παιχνίδι αλλά, ποιο σημαντικά, δεν κάνουν και για σύγκριση μεταξύ επεξεργαστών,είναι φτιαγμένα για να σου δείξουν της διαφορές μεταξύ καρτών στο ίδιο σύστημα και ακόμα και εκεί είναι ποιο πολύ θεωρητικό αντί για πρακτικό.

 

Ανέβασε κάνα βίντεο/κάνε μέτρηση μέσα από το παιχνίδι και τα ξανά λέμε.

Ιδίως στο civ και στο "thiel" που τρέχουν με ένα μόνο νήμα,όσο mantle και να τρέξει παράλληλα, δεν το σώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...