Προς το περιεχόμενο

860K ή 4170 σετ


8elwADSL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγκρινεις τον ι7 με τον 860κ? Ο ι7 εχει περιπου ιδιο single core με τον 3258, εχει 4 πυρηνες δυνατους και εχει Hyper threading. Στα περισσοτερα σεναρια δε μασαει, ειναι αρκετα δυσκολο να τον γονατισεις, για αυτο και ειναι τοσο ακριβος. Οταν μιλαμε για φθηνους επεξεργαστες μιλαμε για 3258 και 860κ. Η προτιμηση σε παιχνιδια ειναι ο ι5 για ευνοητους λογους.

 

Αυτος που θα ασχοληθει με βαρυ multitasking  δε θα παρει φθηνο επεξεργαστη. Για streaming και βαρια παιχνιδια ταυτοχρονα ουτε ο 3258 ουτε ο 860κ κανουν.

Αρα το σημαντικό πραγμα σε ενα cpu ειναι το multitasking.. Αυτο ειναι το ακριβο πραγμα, αυτο προσφερουν ως premium, γιαυτο σκανε φραγκα και ολο το πραγμα παει προς τα κει.

 

 

Και πες του cpu σου να κατουρισει λιγο.. το gta ετσι θεωρεις οτι ειναι playable? Τα fps που πεφτουν συνεχως δεν τα εχεις προσεξει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενταξει στο βιντεο φαινονται σπασιματα αλλα οκ μπορει να ειναι και απο την καταγραφη, καλυτερα βγαλε με κινητο αν μπορεις. Επισης σε τι ρυθμισεις το παιζεις και τι αναλυση; Αν μπορεις ανεβασε ενα με fraps και Extended Distance Scaling φουλ που χρειαζεται επεξεργαστικη ισχυ μιας και τα αλλα παιζουν πιο πολυ απο την καρτα.

 

Επισης κατανοω τον TRILOBYTER να υποστηριζει τον pentium του μιας και μια χαρα αγορα ειναι για αυτα που τον θελει(mmo κατα βαση παιχνιδια) και καλο κομματι του εκατσε. Αλλα να βλεπω τον TheΕLF να υποστηριζει τον "εξαισιο" μαγικο celeron του μου γυρνανε τα εντερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπασιματα ειναι ισως λογω του κονβερτ, θα βγαλω και ενα με καμερα η με αλλο προγραμμα καταγραφης, παντως το παιχνιδι δε κολλαει, εμενα στο βιντεο πιο πολυ distortion Μου φαινεται, μπορω να το δω σε ενα απο τα προγραμματα που εχω για δουλεια και να σας πω τι γινεται ακριβως. Παιζω σε full ρυθμισεις, τα υπολοιπα μπορω να τα πω αναλυτικα αργοτερα.

 

icefrog Μην αλλαζεις τα λογια μου σε παρακαλω. Εχεις τα λεφτα? Παρε ι5 και τελειωσε, και δυνατους πυρηνες για παιχνιδια και multitasking, δεν εχεις λεφτα? Παρε 860κ για multitasking (10% παραπανω απο 3258) η παρε 3258 - τουλαχιστον 50% καλυτερος στα περισσοτερα παιχνιδια- αν σε ενδιαφερουν bf4 κλπ τοτε παρε 860κ που λενε οτι παιζει καλυτερα. Τι αλλο να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπασιματα ειναι ισως λογω του κονβερτ, θα βγαλω και ενα με καμερα η με αλλο προγραμμα καταγραφης, παντως το παιχνιδι δε κολλαει, εμενα στο βιντεο πιο πολυ distortion Μου φαινεται, μπορω να το δω σε ενα απο τα προγραμματα που εχω για δουλεια και να σας πω τι γινεται ακριβως. Παιζω σε full ρυθμισεις, τα υπολοιπα μπορω να τα πω αναλυτικα αργοτερα.

 

icefrog Μην αλλαζεις τα λογια μου σε παρακαλω. Εχεις τα λεφτα? Παρε ι5 και τελειωσε, και δυνατους πυρηνες για παιχνιδια και multitasking, δεν εχεις λεφτα? Παρε 860κ για multitasking (10% παραπανω απο 3258) η παρε 3258 - τουλαχιστον 50% καλυτερος στα περισσοτερα παιχνιδια- αν σε ενδιαφερουν bf4 κλπ τοτε παρε 860κ που λενε οτι παιζει καλυτερα. Τι αλλο να σου πω.

Δοκιμασε αν μπορεις σε παρακαλω με κινητο και Extended Distance Scaling φουλ. Tι αναλυση παιζεις; Τι εννοεις στο φουλ εχει αρκετα πραγματα...Φουλ με φουλ διαφερει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στα πω αναλυτικα πιο μετα, δεν ειμαι στον υπολογιστη τωρα. Εχω παρει μια υδροψυξη για το αλλο PC απο ενα φιλαρακι και το δοκιμαζω τωρα σε στρες, το βραδακι θα τα δω και θα αναφερω. Η αναλυση μου ειναι 1600χ900 δυστυχως, δεν εχω μεγαλυτερη οθονη στο σπιτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε αν μπορεις σε παρακαλω με κινητο και Extended Distance Scaling φουλ. Tι αναλυση παιζεις; Τι εννοεις στο φουλ εχει αρκετα πραγματα...Φουλ με φουλ διαφερει.

 

Δοκιμασα με το extended distance scaling MAX

 

https://www.youtube.com/watch?v=IodAkPvKCCs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 σετακια.

Χρήση gaming όπως dota 2,cs go,gta v,witcher 3,ac unity (για να τα παίξω αυτά αργότερα θα μπει και μια κάρτα επιπέδου 380/960).

Αξίζει τα +40€ ο i3;

 

 

 

Core i3 4330 vs Kaveri in dGPU 1080p Gaming

 

 

Τα τεστ είναι με την HD7950 στo 1GHz, άρα σχεδόν σαν μια R9 380

 

Επίσης o A10-7850K είναι σαν να έχεις τον Athlon 860K.

Το ίδιο και με τον Core i3 4330, έχει σχεδόν ίδιες επιδόσεις με τον Core i3 4170 λόγο μεγαλύτερης L3 cache.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Core i3 4330 vs Kaveri in dGPU 1080p Gaming

 

 

Τα τεστ είναι με την HD7950 στo 1GHz, άρα σχεδόν σαν μια R9 380

 

Επίσης o A10-7850K είναι σαν να έχεις τον Athlon 860K.

Το ίδιο και με τον Core i3 4330, έχει σχεδόν ίδιες επιδόσεις με τον Core i3 4170 λόγο μεγαλύτερης L3 cache.

Τα gpu benchmarks πείθουν μόνο τους πλέον ποιο άσχετους με την τεχνολογία.

 

Αλλα να βλεπω τον TheΕLF να υποστηριζει τον "εξαισιο" μαγικο celeron του μου γυρνανε τα εντερα.

Κάτσε ρε αδερφέ επειδή ανέβασα gameplay βίντεο που μάλιστα δείχνουν και τα πάντα από πληροφορίες;

Μας έχετε γυρίσει εσείς τα έντερα με το να λέτε συνέχεια ότι όλα είναι stutter fest και δεν μπορείς να τρέξεις το παραμικρό παράλληλα, να λοιπόν ότι ακόμα και ο μικρότερος μπορεί να κάνει μια χαρά Multitasking χωρίς προβλήματα.

 

Και αφού μπορώ να σου γυρνάω τα έντερα ορίστε άλλη μία.

tomb raider

GTA V

Witcher 3

BF4 64player shanghai

GTA IV μαζί με ταυτόχρονη μετατροπή βίντεο

Μετατροπή βίντεο μέσου Quicksync μαζί με stream

Εμενα που με ενδιαφέρει να αγοράζω πάντα την μέγιστη επεξεργαστική ισχύ, όταν αγοράζω ένα σύστημα γενικής χρήσης, ο g3258 μου φαίνεται λιγότερο συμφέρουσα επιλογή από τον 860κ. Και αυτό γιατί σε multitasking θα τα βρει σκούρα, ενώ και σε multithreading θα είναι χειρότερος. Ετσι κρίνονται τα chips με βάση την κατηγορία τιμής τους και όχι σε ένα συγκεκριμένο σενάριο.

Μάλιστα δεν κρίνονται οι επεξεργαστές σε ένα συγκεκριμένο σενάριο αλλά μόνο στο ένα συγκεκριμένο σενάριο του multitasking....οκ αδερφέ.

Κερδίζω τα 10% για να χάσω τα 60% ότι νάνε,και να μπορούσε έστω να τρέξει τα παιχνίδια με τα ίδια % που τα παίζει ο pentium να είχε και ένα νόημα αλλά να που τα παίζει με χαμηλότερο ποσοστό και έτσι χάνει σχεδόν παντού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...