Προς το περιεχόμενο

860K ή 4170 σετ


8elwADSL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποίος νομίζει πως ο 860Κ είναι χειρότερος από τον pentium 3258 είναι μακράν γελασμένος.

 

Ο 860κ έχει περίπου 35% μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ.

Ακόμα και σε gaming όπου οι διάφορες ανάμεσα σε επεξεργαστές δεν είναι μεγάλες, και που αλλα θέλουν ipc άλλα πυρήνες υπάρχει διαφορετική συμπεριφορά που δεν την δείχνουν τα νούμερα.

Για του λόγου το αληθές σε σύγχρονα games δείτε την διαφορά στην εμπειρία

 

www.youtube.com/watch?v=QW7zJt6xgCY

 

Cherry picked τεστακι που λεμε και στο χωριο μου. Αν κανεις λιμιτ τον 3258 στο 99% δεν θα εχει freeze το παιχνιδι. Αυτη τη στιγμη τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι single threaded που σημαινει οτι ο 3258 τα τρεχει αρκετα εως πολυ καλυτερα απο τον 860, μελλονικα ναι αν συνεχιζουν να βγαινουν συνεχεια παιχνιδια για πολλα νηματα θα χασει και την αγοραστικη αξια ο 3258. Συγκρινε λιγο την single core αποδοση του ενως με του αλλου.

 

Και μη ξεχναμε ε. ο 3258 επωφελειται περισσοτερο απο το οβερκλοκ παρα ο 860. Ο πυρηνας ειναι πολυ δυνατοτερος και το boost που παιρνει με το οβερκλοκ τον αυξανει ακομα περισσοτερο ποσοστιαια.

 

Ειδα και βιντεακια με 3258 να κολλαει συνεχεια στο GTA V, κατι το οποιο δεν ισχυει. Το παιχνιδι παιζει πολυ καλα στον 3258, αυτοι που τα ποσταρανε η πληρωνονται απο amd (δυσκολο) η ειναι ασχετοι και ειχαν θεματα software.

 

 

@Ουτε το παραπανω ισχυει "Εγώ δεν Μίλησα για τέτοιες συχνότητες γιατί πολύ απλά για να τις πιάσεις θες ακριβή πλατφόρμα και πολλα περιφερειακά". Εγω με Η81 τον εφτασα στα 4.9 stable και 5 benchable. Εφοσον πουμε οτι οι περισσοτεροι 3258 δεν εχουν τοσο καλα ορια, ειναι ασφαλες να υποθεσουμε οτι μια Η81 μπορει να μαξαρει το 90% των 3258 στην αγορα. Εμενα δε μου εφτανε η Η81 γιατι ειχα καλο κομματι, στους περισσοτερους θα φτασει (1.4v limitation).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cherry picked τεστακι που λεμε και στο χωριο μου. Αν κανεις λιμιτ τον 3258 στο 99% δεν θα εχει freeze το παιχνιδι. Αυτη τη στιγμη τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι single threaded που σημαινει οτι ο 3258 τα τρεχει αρκετα εως πολυ καλυτερα απο τον 860, μελλονικα ναι αν συνεχιζουν να βγαινουν συνεχεια παιχνιδια για πολλα νηματα θα χασει και την αγοραστικη αξια ο 3258. Συγκρινε λιγο την single core αποδοση του ενως με του αλλου.

 

Και μη ξεχναμε ε. ο 3258 επωφελειται περισσοτερο απο το οβερκλοκ παρα ο 860. Ο πυρηνας ειναι πολυ δυνατοτερος και το boost που παιρνει με το οβερκλοκ τον αυξανει ακομα περισσοτερο ποσοστιαια.

 

Ειδα και βιντεακια με 3258 να κολλαει συνεχεια στο GTA V, κατι το οποιο δεν ισχυει. Το παιχνιδι παιζει πολυ καλα στον 3258, αυτοι που τα ποσταρανε η πληρωνονται απο amd (δυσκολο) η ειναι ασχετοι και ειχαν θεματα software.

 

 

@Ουτε το παραπανω ισχυει "Εγώ δεν Μίλησα για τέτοιες συχνότητες γιατί πολύ απλά για να τις πιάσεις θες ακριβή πλατφόρμα και πολλα περιφερειακά". Εγω με Η81 τον εφτασα στα 4.9 stable και 5 benchable. Εφοσον πουμε οτι οι περισσοτεροι 3258 δεν εχουν τοσο καλα ορια, ειναι ασφαλες να υποθεσουμε οτι μια Η81 μπορει να μαξαρει το 90% των 3258 στην αγορα. Εμενα δε μου εφτανε η Η81 γιατι ειχα καλο κομματι, στους περισσοτερους θα φτασει (1.4v limitation).

Τι δεν ισχύει? Πως με 50€ μητρική και περιφερειακα, δεν πιάνεις τα 4,7 ?

Φυσικά και ισχύει.

Με τι ψύξει πηγές εκει?

Ή μητρικη ποια ήταν και ποια είναι?

 

Ποια είναι αυτά τα περισσότερα games που είναι single t. και που δεν φτάνουν τα υπόλοιπα cpus.

Πάρτε 2πυρηνο pentium και ξανά σε λίγο στο φόρουμ για συζήτηση αναβάθμισής.

Εδώ θα είμαστε και θα το βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν ισχύει? Πως με 50€ μητρική και περιφερειακα, δεν πιάνεις τα 4,7 ?

Φυσικά και ισχύει.

Με τι ψύξει πηγές εκει?

Ή μητρικη ποια ήταν και ποια είναι?

 

Ποια είναι αυτά τα περισσότερα games που είναι single t. και που δεν φτάνουν τα υπόλοιπα cpus.

Πάρτε 2πυρηνο pentium και ξανά σε λίγο στο φόρουμ για συζήτηση αναβάθμισής.

Εδώ θα είμαστε και θα το βλέπουμε.

 

Η μητρικη ηταν η MSI H81M E33. Μονο ψυκτρα ειχα καλουτσικη, τι αλλο δηλαδη να χρειαστεις? Μεχρι τα 4 /4.2 δε θελει καν ψυκτρα, και μετα παιρνεις μια νορμαλ για να κανεις δουλεια, το ιδιο δεν ισχυει για 860κ? Με διαφορα οτι ο πεντιουμ κανει οβερκλοκ και με φθηνοτερες μητρικες.

 

Τον πηρα και ακομα αναβαθμιση δε κανω, πως και ετσι? Ολα τα παιζει, δεν ξερω για ποιο πραγμα μιλας. BF4 δεν παιζω οποτε και να μην το παιζει (που δεν το ξερω αυτο) δε με ενδιαφερει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Σε windows 10 κλοκάρισμα με h μητρική δεν γίνεται.

 

2) overclock κάνει μόλις το 5% του αγοραστικού κοινού.

 

3) Ενα 47% overclock ή ακόμα και ένα 50% overclock σε βάθος χρόνου φθηνει την ακαιρεοτητα των εξαρτημάτων. Vrm μητρικής λόγω υψηλής τάσης, degrade του cpu με την πάροδο του χρόνου.

 

4) Σε κάθε σύστημα στο οποίο προσπαθείς για 50% overclock θες καλό σύστημα ψύξης. Αν το σύστημά ψύξης φτάνει στο 50% της αξίας του cpu, θεωρείται καλή λύση?

 

Ο 860κ σε μητρική Gigabyte Fm2A78M-H3 των 56€ ανεβαίνει στα 4.5Ghz. Το έκανα μολις χθες. Δεν τίθεται λοιπόν το πλεονέκτημα του φτηνού κλοκαρισμένους του pentium.

 

Πως λοιπόν με τόσους περιορισμούς και με δεδομένο πως ακόμα και μετά το extreme κλοκαρισμα η ισχύς του παραμένει μικρότερη συνολικά, πιστεύεις πως ο πεντιουμ ειναι μια αξιόλογη επιλογή που θα έπρεπε ο κάθε αγοραστής να προτιμήσει?

 

Θέλω να γράψω κι αλλά αλλά είμαι απο κινητο, σε περιοχή χωρίς καλό 3g, και μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

Οπότε sorry για το ύφος και τα edits.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις βάλει παραπάνω μετρήσεις στα 4.7Ghz δηλαδή με overclock 47% στον pentium και 27% στον Athlon. ...

 

Εγώ δεν Μίλησα για τέτοιες συχνότητες γιατί πολύ απλά για να τις πιάσεις θες ακριβή πλατφόρμα και πολλα περιφερειακά που σημαίνει πως χάνεις το πλεονέκτημα του vfm , οπότε και ή συζήτηση αλλάζει κοιτάζοντας εντελώς άλλες

Ναι βέβαια το 4,5 είναι νορμάλ ενώ το 4,7 όχι,ότι νάνε.

Το ωραίο είναι πως ακόμα και σε benches της ίδιας της intel αφού το cinebench σπονσοράρεται από την intel και είναι στα μέτρα των επεξεργαστών της και με 47% overclock ο pentium Δεν καταφέρνει να πιάσει τον athlon και αυτό έρχεσαι να μας το παρουσιάσεις για καλό ?

Ο πόντιουμ δεν κάνει. Καλό είναι να αποφεύγεται για τον οποιαδήποτε ψάχνει ένα σύγχρονο budget σύστημα για γενική χρήση και λίγο απ όλα.

Κανείς ποτέ δεν είπε ότι σε τέτοιου τύπου προγραμμάτων οι intel είναι καλύτερη από τους amd ( ~ίδια τιμή μοντέλα)

Και ναι το παρουσιάζω σαν καλό γιατί με τους μισούς πυρήνες φτάνεις στο πάνω από ~90% απόδοσης του quad.

Ο athlon απλά δεν κάνει είναι τεχνολογία του 2008 που αν κάνεις το οτιδήποτε που δεν τρέχει σε όλους τους πυρήνες σέρνεται.

Από εκεί και πέρα, σε multitheading δεν υπάρχει 100% αύξηση της απόδοσης με τον διπλασιασμο των πυρήνων, ώστε να κάνεις διαίρεση και να βρεις την ισχύ του ενός πυρήνα. Μεγάλο φαουλ αυτό για κάποιον που θελει να λεει πως είναι γνωστης ....

 

Συμπερασματικά, αυτή ή μπακαλίστικη λογική για να βάλεις την single thr. ισχύ από ενα κιόλας bench είναι τραγική και λανθασμένη περσ για πέρα ...

 

Νομίζω πως θα καταλάβεις την Μπαρούφα που έχεις μολις πετάξει ..,

Διάβασε ξανά το λινκ της amd γιατί φαίνεται ότι ούτε να διαβάζεις δεν ξες εσύ αλλά ούτε καν να κατανοήσεις απλά πράγματα,όταν κάνεις Multithreading και δουλεύουν όλοι οι πυρήνες τότε ο ένας έχει 4 πυρήνες που ο κάθε ένας προσφέρει ~98 «μονάδες εργασίας» ενώ ο άλλος έχει 2 πυρήνες που ο κάθε ένας προσφέρει ~182 «μονάδες εργασίας» .

 

Και αυτός είναι και ο σωστός τρόπος να μετράς και όχι βάζω παραπάνω turbo όταν παίζει μόνο ένα νήμα για να δείχνουν καλύτερα τα νούμερα,σας δουλεύει ψιλό γαζί η amd με όποιον επεξεργαστή και να βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε ξανά το λινκ της amd γιατί φαίνεται ότι ούτε να διαβάζεις δεν ξες εσύ αλλά ούτε καν να κατανοήσεις απλά πράγματα,όταν κάνεις Multithreading και δουλεύουν όλοι οι πυρήνες τότε ο ένας έχει 4 πυρήνες που ο κάθε ένας προσφέρει ~98 «μονάδες εργασίας» ενώ ο άλλος έχει 2 πυρήνες που ο κάθε ένας προσφέρει ~182 «μονάδες εργασίας» .

 

Και αυτός είναι και ο σωστός τρόπος να μετράς και όχι βάζω παραπάνω turbo όταν παίζει μόνο ένα νήμα για να δείχνουν καλύτερα τα νούμερα,σας δουλεύει ψιλό γαζί η amd με όποιον επεξεργαστή και να βγάλει.

Αγόρι μου όταν έχεις ένα chip με 4 πυρήνες και μια εφαρμογή να τους δουλευει και έχεις απόδοση 100 μονάδες μπορείς να πεις πως έχεις απόδοση σε διαμοιρασμό 25μοναδες από τον κάθε ενα.

 

Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση πως αν τρέξεις το ίδιο πρόγραμμα σε ένα πυρήνα πως θα έχεις 25 μονάδες απόδοση ....

Κάθε εφαρμογή έχει διαφορετικό scalling στους πυρήνες και διαφορετικό scalling για επιπλέον αύξηση του αριθμού των πυρηνων, η αρχιτεκτονική των modules έχει και αυτή άλλο scalling οπότε ΔΕΝ μπορείς να ορίσεις την ισχύ ενός cpu σε single th. Βλέποντας την multithreading απόδοση σε ένα bench. Γκεγκε ?

 

Ή Amd μιλάει για το ανάποδο από αυτό που νομίζεις ....

 

Από εκεί και πέρα ο Kaveri είναι τεχνολογίας 2014 . Πάλι αδιαβσστος είσαι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Σε windows 10 μπλοκάρισμα με h μητρική δεν γίνεται. - Εχει βγει Fix, ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι με 7αρια ειναι ακομα

 

2) overclock κάνει μόλις το 5% του αγοραστικού κοινού. - Λαθως, ο κοσμος κανει στον 3258 γιατι ειναι πανευκολο, τον αγοραζουν ετσι ακι αλλιως μονο αυτοι που θα κανουν οβερκλοκ, οποτε το επιχειρημα σου δε στεκει.

 

3) Ενα 47% overclock ή ακόμα και ένα 50% overclock σε βάθος χρόνου φθηνει την ακαιρεοτητα των εξαρτημάτων. Vrm μητρικής λόγω υψηλής τάσης, degrade του cpu με την πάροδο του χρόνου. - Καλα, ναχαμε να λεγαμε, τον ι7 920 τον ειχα 5 χρονια κλοκαρισμενο απο 2.6 στα 4 και μετα στα 4.4 δεν επαθε ουτε η μητρικη κατι ουτε και αυτος ο ιδιος. - Με τι λογικη σου το ιδιο ισχυει και στον 860κ

 

4) Σε κάθε σύστημα στο οποίο προσπαθείς για 50% overclock θες καλό σύστημα ψύξης. Αν το σύστημά ψύξης φτάνει στο 50% της αξίας του cpu, θεωρείται καλή λύση? - Και για τον 860κ θα χρειαστεις ψυκτρα, μη σου πω θα χρειαστεις ακομα και αν δεν ασχοληθεις με οβερκλοκ. Σου ειπα. στα 4 με 4.2 τον πας τον πεντιουμ και με στοκ, για παραπανω και μια thermalright true spirit120 τον φτανει μεχρι τα 4.6. Σιγα τα λεφτα, θα τα ξοδευες ετσι και αλλιως για τον 860κ.

 

Ο 860κ σε μητρική Gigabyte Fm2A78M-H3 των 56€ ανεβαίνει στα 4.5Ghz. Το έκανα μολις χθες. Δεν τίθεται λοιπόν το πλεονέκτημα του φτηνού κλοκαρισμένους του pentium. - Οκ ας ειναι, και οι δυο κλοκαρονται με στοκ ψυκτρα, ο 3258 δε παυει να παιρνει περισσοτερη ποσοστιαια αποδοση λογω ΠΟΛΥ δυνατοτερων πυρηνων.

 

Πως λοιπόν με τόσους περιορισμούς και με δεδομένο πως ακόμα και μετά το extreme κλοκαρισμα η ισχύς του παραμένει μικρότερη συνολικά, πιστεύεις πως ο πεντιουμ ειναι μια αξιόλογη επιλογή που θα έπρεπε ο κάθε αγοραστής να προτιμήσει? - Δεν υπαρχει κανενας περιορισμος, αυτα μονο εσυ τα πιστευεις και 2-3 αλλοι. Και η ισχυς του ειναι μεγαλυτερη οταν μιλαμε για παιχνιδια, δεν παιρνει κανενας επεξεργαστη των 70 ευρω για να κανει σοβαρο βιντεο ρεντερινγκ η κατι τετοιο γενικα.

 

Θέλω να γράψω κι αλλά αλλά είμαι απο κινητο, σε περιοχή χωρίς καλό 3g, και μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

Οπότε sorry για το ύφος και τα edits.

 

 

Σου απαντησα με κοκκινα γραμματα στο quote σου. Περα απο αυτα σου εχω δωσει και παραδειγμα δικο μου οτι ο πεντουμ ειναι καλη λυση για παιχνιδια.

 

Το συστημα που ειχα κανει

Pentium G3258 4.9ghz 1.4v - 4.5ghz 1.17v

Msi H81M E33

Thermalright True Spirit 140 power (και με χειροτερη ψυκτρα τα 4.6-4.8 τα εφτανα ανετα)

GPU R9 280X

 

Παιχνιδια που εχω παιξει

MMO's = TERA/WOW/AION/GW2/ARCHAGE

Rome total war 2

DIABLO 3, Path of Exile, Grim Dawn

Left 4 dead 2

GTA V

PES 2015

και αρκετα ακομα (δοκιμαστικα παντα, δεν εχω χρονο για τοσα παιχνιδια, κανονικα κανα 2-3 παιζω).

 

Ολα παιζανε χωρις θεματα, στα ΜΜΟ μαλιστα οι επιδοσεις ηταν καλυτερες απο τον παλιο μου ι7 920 κλοκαρισμενο.

 

Για συγκεκριμενα παιχνιδια ισως να μην ειναι η καλυτερη επιλογη, αλλα εσυ γενικευεις το πραγμα λες και ολοι παιζουμε τα ιδια παιχνιδια. Δεν παει ετσι. Τα περισσοτερα τρεχουν ετσι και αλλιως σε λιγα νηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα τωρα τι σερνεται, αλλα θα μου σβηνουν παλι τα post.

Αληθεια TRILOBYTER, αλλαξες μητρικη και πηγες απο τη h81 στη hero με το σκεπτικο οτι θα παρεις κατι παραπανω σε ghz. απαντησε ειλικρινά.

 

 

Σε τι τιμη θα δωσεις τον 3258 σε λιγο καιρο για να πας σε i5? Γιατι εαν αγορασες αυτη τη μητρικη μονο και μονο για stable +0.4ghz ειναι λιγο περιεργο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα τωρα τι σερνεται, αλλα θα μου σβηνουν παλι τα post.

Αληθεια TRILOBYTER, αλλαξες μητρικη και πηγες απο τη h81 στη hero με το σκεπτικο οτι θα παρεις κατι παραπανω σε ghz. απαντησε ειληκρινα.

 

 

Σε τι τιμη θα δωσεις τον 3258 σε λιγο καιρο για να πας σε i5? Γιατι εαν αγορασες αυτη τη μητρικη μονο και μονο για stable +0.4ghz ειναι λιγο περιεργο.

 

Δεν θα παρω ι5, εχω και αλλο συστημα με 5820κ. Την εδωσα για να ασχοληθω με benching και λογω αισθητικης, ηταν υπερβολικα μικρη για το κουτι μου. Επισης δεν μου αρεσε το γεγονος οτι δεν επαιρνε πολλα ανεμιστηρια, εγω εχω 3 και θα βαλω και αλλα. Γενικα το κουτι μου ειναι αρκετα ακριβο και οχι για τοσο μικρες μητρικες. Για τη hero δεν εδωσα πολλα λεφτα, οποτε δεν βγηκα χαμενος.

 

Επελεξα την msi για αρχη για να δω τις δυνατοτητες του 3258, δεν ηξερα αν αξιζε καλυτερη μητρικη σε βαθος χρονου. Την κρατησα περιπου 20 μερες και ειδα οτι με μια καλυτερη μητρικη θα ειχα και καλυτερο οβερκλοκ με μικροτερο voltage και καλυτερα features που με βολευουν μιας και ειδη ειχα ακριβο κουτι και καλη ψυκτρα για οβερκλοκινγκ. Δεν ειναι ομως απαραιτητη μια ακριβη ζ97 για τον 3258, γιατι αυτος που θα φτιαξει συστημα με αυτον τον επεξεργαστη απο την αρχη, θα εχει και μικροτερο κουτι και οχι τοσο μεγαλη ψυκτρα οπως εγω. Εμενα απλα ηταν λιγο παραξενο το σεταπ γιατι ειχα καταρχας high end παλια εξαρτηματα μεσα σε ακριβο κουτι, πουλησα τα παλια εξαρτηματα και εμεινε το κουτι στην ακρη, ηθελα ομως ενα συστημα για καθημερινη χρηση στο σπιτι, και δεν ηθελα να δωσω το κουτι, οποτε αγορασα τον pentium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απαντησα με κοκκινα γραμματα στο quote σου. Περα απο αυτα σου εχω δωσει και παραδειγμα δικο μου οτι ο πεντουμ ειναι καλη λυση για παιχνιδια.

 

Το συστημα που ειχα κανει

Pentium G3258 4.9ghz 1.4v - 4.5ghz 1.17v

Msi H81M E33

Thermalright True Spirit 140 power (και με χειροτερη ψυκτρα τα 4.6-4.8 τα εφτανα ανετα)

GPU R9 280X

 

Παιχνιδια που εχω παιξει

MMO's = TERA/WOW/AION/GW2/ARCHAGE

Rome total war 2

DIABLO 3, Path of Exile, Grim Dawn

Left 4 dead 2

GTA V

PES 2015

και αρκετα ακομα (δοκιμαστικα παντα, δεν εχω χρονο για τοσα παιχνιδια, κανονικα κανα 2-3 παιζω).

 

Ολα παιζανε χωρις θεματα, στα ΜΜΟ μαλιστα οι επιδοσεις ηταν καλυτερες απο τον παλιο μου ι7 920 κλοκαρισμενο.

 

Για συγκεκριμενα παιχνιδια ισως να μην ειναι η καλυτερη επιλογη, αλλα εσυ γενικευεις το πραγμα λες και ολοι παιζουμε τα ιδια παιχνιδια. Δεν παει ετσι. Τα περισσοτερα τρεχουν ετσι και αλλιως σε λιγα νηματα.

Το πόσο καταπονείται ένα σύστημα από το overclock, θα το καταλάβεις από την ποσοστιαία αύξηση σε σχέση με την default τιμή της συχνότητα και της τάσης , που έχεις κάνει στο chip. Άλλο 25% και άλλο 50%. Για αυτό είπα για degrade κ.λ.π. μιας και άλλο το 1.05ν και άλλο 1.4ν.

 

Και κάτι τελευταίο. Ή αύξηση της απόδοσης των επεξεργαστών είναι όση και το ποσοστιαία overclock τους. Δεν ισχύει αυτό που λες για δύναμη πυρήνων κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλιστα,ορίστε και η επίσημη εκδοχή του εν λόγω site που αναφέρεσαι  http://www.anandtech.com/bench/product/1197?vs=1200

 

Εκδοχή.Σωστά.Όπως και οι δοκιμές άλλων.

 

 

Για κάτι άλλο που αναφέρθηκε, και ο 860Κ ανεβαίνει και με τη stock του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα τωρα τι σερνεται, αλλα θα μου σβηνουν παλι τα post.

Αληθεια TRILOBYTER, αλλαξες μητρικη και πηγες απο τη h81 στη hero με το σκεπτικο οτι θα παρεις κατι παραπανω σε ghz. απαντησε ειλικρινά.

 

 

Σε τι τιμη θα δωσεις τον 3258 σε λιγο καιρο για να πας σε i5? Γιατι εαν αγορασες αυτη τη μητρικη μονο και μονο για stable +0.4ghz ειναι λιγο περιεργο

Υπαρχει κανεις εδω απο αυτους που κανουν o.c που να πιστευουν πως θα παρουν 400 mhz μονο και μονο απο την μητρικη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Icefrog για να καταλαβεις τι εννοω

 

Με την μικρη Η81

 

9o3p3OO.jpg

 

Με τη μαξιμους

 

PNvLI6o.jpg


Το πόσο καταπονείται ένα σύστημα από το overclock, θα το καταλάβεις από την ποσοστιαία αύξηση σε σχέση με την default τιμή της συχνότητα και της τάσης , που έχεις κάνει στο chip. Άλλο 25% και άλλο 50%. Για αυτό είπα για degrade κ.λ.π. μιας και άλλο το 1.05ν και άλλο 1.4ν.

 

Οκ, για αυτο σου ειπα και εγω οτι τον παλιο μου ι7 920 τον ετρεχα απο στοκ 2.6 στα 4 για 4 χρονια. και εναν χρονο στο τελος στα 4.4. Δεν επαθε κατι. Ψαξε στο ιντερνετ να δεις ποσοι ακομα τρεχουν μηχανηματα κλοκαρισμενα για χρονια. Σε 3-4 χρονια και να παθει κατι ετσι και αλλιως παλιο θα ειναι, οποτε ποιο το προβλημα?

 

Για τα υπολοιπα που ειπα εχεις κατι να πεις η αυτο ηταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα παρω ι5, εχω και αλλο συστημα με 5820κ. Την εδωσα για να ασχοληθω με benching και λογω αισθητικης, ηταν υπερβολικα μικρη για το κουτι μου. Επισης δεν μου αρεσε το γεγονος οτι δεν επαιρνε πολλα ανεμιστηρια, εγω εχω 3 και θα βαλω και αλλα. Γενικα το κουτι μου ειναι αρκετα ακριβο και οχι για τοσο μικρες μητρικες. Για τη hero δεν εδωσα πολλα λεφτα, οποτε δεν βγηκα χαμενος.

 

Επελεξα την msi για αρχη για να δω τις δυνατοτητες του 3258, δεν ηξερα αν αξιζε καλυτερη μητρικη σε βαθος χρονου. Την κρατησα περιπου 20 μερες και ειδα οτι με μια καλυτερη μητρικη θα ειχα και καλυτερο οβερκλοκ με μικροτερο voltage και καλυτερα features που με βολευουν μιας και ειδη ειχα ακριβο κουτι και καλη ψυκτρα για οβερκλοκινγκ. Δεν ειναι ομως απαραιτητη μια ακριβη ζ97 για τον 3258, γιατι αυτος που θα φτιαξει συστημα με αυτον τον επεξεργαστη απο την αρχη, θα εχει και μικροτερο κουτι και οχι τοσο μεγαλη ψυκτρα οπως εγω. Εμενα απλα ηταν λιγο παραξενο το σεταπ γιατι ειχα καταρχας high end παλια εξαρτηματα μεσα σε ακριβο κουτι, πουλησα τα παλια εξαρτηματα και εμεινε το κουτι στην ακρη, ηθελα ομως ενα συστημα για καθημερινη χρηση στο σπιτι, και δεν ηθελα να δωσω το κουτι, οποτε αγορασα τον pentium.

Φιλε εγω ενα πραγμα εχω να πω απλα. Cpu σα τον 860 και τον 3258 ειναι και τα δυο vfm. Αλλου υπερεχει ο ενας αλλου ο αλλος.

Οπως και να το κανουμε ομως 4 trhead > 2 thread.

Οι διαφορες στη θερμικη συμπεριφορα ειναι ανυπαρκτες στη πραξη.

Οι διαφορες σε καθμερινη χρηση ειναι αυπαρκτες στη πραξη 

Εαν σε καλυπτουν οι φθηνες μητρικες h81 πας στον 3258. Εαν οχι το fm2 εχει στα ιδια χρηματα καλύτερες προτασεις.

Το upgrade path ειναι μια κοροϊδία και μιση. Δωσε 150 ευρω σημερα και σε 3 χρονια τα σκοτωνεις 75 ευρω πχ βαζεις αλλα τοσα και εχεις νεο συστημα. Εαν εχεις σκοπο να αναβαθμισεις νωριτερα απο τα 3 χρονια, κανε υπομονη 1-2 μηνες βαλε 100 ευρω ακομα και παρε κατι πιο δυνατο εξ αρχης. 

Οποτε το ερωτημα ειναι, με πιο cpu νομιζεις οτι θα αντεξεις 3 χρονια πιο ανετα? 

Υπαρχει κανεις εδω απο αυτους που κανουν o.c που να πιστευουν πως θα παρουν 400 mhz μονο και μονο απο την μητρικη;

Δεν το λεω εγω αυτο... Λογια του φιλου TRILOBYTER ειναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μιλησα για voltage limitation οχι για εξτρα mghz, η μικρη msi ειχε 1.4 limitation. Επισης σου παρεθεσα ολους τους λογους της αλλαγης πιο πανω. Ο μεσος χρηστης δε θα χρειαστει καλυτερη μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...