Προς το περιεχόμενο

860K ή 4170 σετ


8elwADSL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 σετακια.

Χρήση gaming όπως dota 2,cs go,gta v,witcher 3,ac unity (για να τα παίξω αυτά αργότερα θα μπει και μια κάρτα επιπέδου 380/960).

Αξίζει τα +40€ ο i3;

 

JwAYUfa.jpgQY9K3Hn.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βάζεις κάτω και λες...

 

x4 860K

  • Cores/Τhreads : 4/4 (καλύτερος για multitasking καταστάσεις ίσως.)
  • Δυνατότητα overclock : Ναι.(Υπολόγισε όμως πως θα χρειαστεί να αγοράσεις και μια καλή aftermarket ψύκτρα σε αυτή την περίπτωση, οπότε η χρηματική διαφορά των 40€ ανάμεσα στα δύο σετάκια δεν θα υφίσταται πλεόν.)
  • Πιο θερμός με μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος.
  • Socket FM2+, ξεχνάς περίπτωση αναβάθμισης σε κάτι καλύτερο.
  • Ενσωματωμένα γραφικά : Όχι.(σου χάλασε η gpu; πάπαλα το pc μέχρι να την αντικαταστήσεις.)

 

i3 4170

  • Cores/Threads : 2/4 (λίγο πιο δυνατός και καλύτερος στα περισσότερα games παρά τους δύο πυρήνες του.)
  • Δυνατότητα overclock : Όχι.
  • Μικρότερη κατανάλωση ρεύματος και χαμηλότερες θερμοκρασίες.
  • Socket 1150, μπορείς να πας σε κάποιον i5 αργότερα.
  • Ενσωματωμένα γραφικά : Ναι (intel HD 4400)(σου χάλασε η gpu;κάνεις δουλειά σου με τα ενσωματωμένα μέχρι να την αντικαταστήσεις.)

 

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν πας στον 860k τοτε προτιμησε αυτη τη μητρικη http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-a88xm-a-retail-p-PER.523169

Εαν πας στον i3 βαλε μια πιο φθηνη μητρικη η anniversary σε καμια περιπτωση δεν ειναι vfm αφου στον i3 δεν μπορει να κανει τιποτα. Εαν σκεφτεσαι τη περιπτωση αναβαθμισης σε καποιο καλητερο cpu αργοτερα τοτε θα συμβουν δυο πραγματα. Πρωτον θα εχεις δωσει 250 + κοστος παμπαλαιου cpu (i5 η i7) - το κοστος του i3. Εδω να σημειωσουμε οτι το 1150 θεωρειτε είδη παλιο. Δευτερον θα κανεις καποιον μαγκα στις αγγελιες που θα μοσχοπουλαει το cpu του. Στη δευτερη περιπτωση σε συμφερει να αγορασεις απο τωρα μεταχειρισμενο. Εαν δεν καταλαβες για πιο πραγμα μιλαω ριξε μια ματια στις τιμες των αγγελιων και θα καταλαβεις.

Η αποψη μου ειναι οτι το upgrade οταν εισαι casual user το ξεχνας. Σκεψουν οτι οσο κανει ενας i5 ειναι το budget σου τωρα. Οταν το συστημα που θα εχεις αγορασει σταματισει να σε καλυπτει (σε 4-5 χρονια πχ) δινεις αλλα 250 και πας σε νεο συστημα. Θεωρητικά σκεψου πως εαν το κανεις αυτο καθε 3 χρονια ειναι σα να εχεις εγγυηση εφορου ζωης :)

 Οποτε το κοστος ειναι πιο κοντα απ οτι υπολογιζες.

Σε λιγο θα γινει η γνωστη επιδρομη και θα χαλασει το θεμα οποτε παρε οτι πληροφοριες θελεις τωρα πριν ξυπνησουν τα στρουμφακια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω  εχω περασει και απο τους δυο επεξεργαστες κ τα δυο ειναι διαμαντια.

στοκ ο 860κ με μια μητρικη Α88 κι εχω να πω οτι  ειναι μια χαρα επεξεργαστης στα παντα του.αγορα τοτε στα 74 ευρω

 

τωρα ειμαι στο 4160 με μια μητρικη Η87 και αυτος μια χαρα στα παντα του.

 

συνδυασμος με 8ραμ και την 7950 κ στους δυο σε συγκριση εχω να πω οτι στα παιχνιδια ειναι πιο καλος ο ι3.

 

+ του οτι εχει ενσωματομενα γραφικα (εαν σε ενδιαφερει).

+ η θερμοκρασια

 

απο κει κ υστερα υπαρχει κ μια διαφορα οικονομικη ο ενας με τν αλλον οπου μπορεις ανετα να την εξφανισεις αγοραζοντας μια Η81 μητρικη.

 

τελος εχω να πω οτι κ οι δυο ειναι διαμαντια με μια υπεροχη για μενα στον ι3.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψήφος μου πάει στον i3 4170, απλά αλλού σε δύναμη στα παιχνίδια και γενικά στα πάντα, μικρότερη κατανάλωση, γενικώς αξίζει τα λεφτά του περισσότερο από ότι ο athlon. Μην σε ξενίζει ότι είναι διπύρηνος ο i3 επειδή έχεις ήδη τώρα διπύρηνο, έχει και το ht και σε επεξεργαστική ισχύ συγκρίνεται με 860k στα 4.4. Έχω apu που ο επεξεργαστής είναι athlon και συγκεκριμένα τον a8 6600k, μια χαρά είναι, στα 4.2 που τον δουλεύω τώρα είναι το ίδιο με 860k 3.7 με κλειστό turbo, κάνει αυτά που θέλω, όμως ο i3 4170 θα κάνει αυτά που θες με μεγαλύτερη άνεση απλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 σετακια.

Χρήση gaming όπως dota 2,cs go,gta v,witcher 3,ac unity.

 

Σαν προκάτοχος 860K σταθερά στα 4.5Ghz με 212 Εvo σε Gigabyte A88X HD3 (την γνωστή στα ~60€) και παίζοντας σαν βασικά games CS GO , LOL , DOTA 2 , θα σου πω πως ναι μεν είναι διαμαντάκι για την τιμή του (πόσο μάλλον τότε που τον πήρα 74,14€ e-shop) αλλά σαυτά τα 3 games συγκεκριμένα αν σε ενδιαφέρουν περισσότερο, έχει τρομερά Fps drops και αυτό οφείλεται στο ότι αυτά τα τρία games είναι περισσότερο Cpu Based, με πρώτο το Cs go μετά το Dota 2 και τέλος το LoL.Γνωστό σε όλους και φαίνεται και σε bench το καλύτερο single του i3.Οπότε μάλλον νικάει ο i3 με  δυνατότητα αναβάθμισης,καλύτερη κατανάλωση/θερμοκρασία,καλύτερο single core(ειδικά σε cpu based παιχνίδια μεγάλη διαφορά με 860k) και igpu .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακές τιμές e-shop.Από μητρικές για fm2+ μπορείς να βάλεις και φθηνότερες με Α88Χ.Ο 860Κ (7850Κ) σε αρκετές χρήσεις είναι πάνω από 4170.Για αυτά τα budget με τέτοιους συνδυασμούς cpu-κάρτας θα πήγαινα σε 860Κ λόγω κόστους/value/oc δυνατότητας.Τον έχω δοκιμάσει και έμεινα πολύ ικανοποιημένος.

 

 

Εαν σκεφτεσαι τη περιπτωση αναβαθμισης σε καποιο καλητερο cpu αργοτερα τοτε θα συμβουν δυο πραγματα. Πρωτον θα εχεις δωσει 250 + κοστος παμπαλαιου cpu (i5 η i7) - το κοστος του i3. Εδω να σημειωσουμε οτι το 1150 θεωρειτε είδη παλιο. Δευτερον θα κανεις καποιον μαγκα στις αγγελιες που θα μοσχοπουλαει το cpu του. Στη δευτερη περιπτωση σε συμφερει να αγορασεις απο τωρα μεταχειρισμενο. Εαν δεν καταλαβες για πιο πραγμα μιλαω ριξε μια ματια στις τιμες των αγγελιων και θα καταλαβεις.

 

Η αποψη μου ειναι οτι το upgrade οταν εισαι casual user το ξεχνας. Σκεψουν οτι οσο κανει ενας i5 ειναι το budget σου τωρα. Οταν το συστημα που θα εχεις αγορασει σταματισει να σε καλυπτει (σε 4-5 χρονια πχ) δινεις αλλα 250 και πας σε νεο συστημα. Θεωρητικά σκεψου πως εαν το κανεις αυτο καθε 3 χρονια ειναι σα να εχεις εγγυηση εφορου ζωης :)

 Οποτε το κοστος ειναι πιο κοντα απ οτι υπολογιζες.

 

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω H81 γιατί είναι κουτσουρεμένο chipset και στο μέλλον ίσως βάλω έναν i5,δεν λέει i5 με Η81

 

 

 

εγω παλι, απο την αλλη, θα σου προτεινα να παρεις τωρα, μια καλη μητρικη Ζ97, ωστε να μπορεις να βαλεις στο μελλον εναν καλο επεξεργαστη, χωρις παραχωρησεις, σε συνδυασμο με 2χ8gb RAM  και τον G3258. 

 

ειδικα απο την στιγμη που θα μπει και καρτα γραφικων, θα παιζεις σχεδον τα παντα.  

 

και στο μελλον χτυπας κι εναν i5-i7 και εισαι αρχοντας για αρκετα χρονια...!  

 

οπως βλεπετε, πλεον, η αυξηση των επιδοσεων ανα γενια, δεν εχει τους καταιγιστικους ρυθμους της περασμενης δεκαετιας. αρα τα πισι, μπορουν να διαρκεσουν περισσοτερο...! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι, απο την αλλη, θα σου προτεινα να παρεις τωρα, μια καλη μητρικη Ζ97, ωστε να μπορεις να βαλεις στο μελλον εναν καλο επεξεργαστη, χωρις παραχωρησεις, σε συνδυασμο με 2χ8gb RAM  και τον G3258. 

 

ειδικα απο την στιγμη που θα μπει και καρτα γραφικων, θα παιζεις σχεδον τα παντα.  

 

και στο μελλον χτυπας κι εναν i5-i7 και εισαι αρχοντας για αρκετα χρονια...!  

 

οπως βλεπετε, πλεον, η αυξηση των επιδοσεων ανα γενια, δεν εχει τους καταιγιστικους ρυθμους της περασμενης δεκαετιας. αρα τα πισι, μπορουν να διαρκεσουν περισσοτερο...! 

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...