Προς το περιεχόμενο

Πηγές για αρχάριους


jacobthir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να δημιουργήσω ενα θέμα που θα βοηθήσει beginners στο ελεύθερο λογισμικό.

 

Υπο πολλές έννοιες είμαι κι εγω ενας απο αυτούς οπότε δεν τίθεται θέμα αυθεντίας - ακολουθούν προσωπικές απόψεις και εμπειρίες.

 

Νομίζω οτι περα απο τα πολύ εισαγωγικά και θεωρητικά - φιλοσοφικά θέματα του γιατί να χρησιμοποιεί κανείς ελεύθερο λογισμικό χρειάζονται και κάποιες πρακτικές οδηγίες.

 

Η κοινότητα του open source έχει πολλά διεθνή forum / mailing lists / irc channels. Με ενα απλό γκουγκλάρισμα του προβλήματος μας συνήθως βρίσκουμε παραπομπές στα παραπάνω.

 

Ομως στην πραγματικότητα για να ξεκινήσουμε να λύνουμε τα προβλήματα μόνοι μας και να κατανοήσουμε τις εντολές χρειάζεται κάτι πιο ολοκληρωμένο!

 

Μου είχε τύχει στο παρελθόν να "καταστρέψω" αρκετές εγκαταστάσεις επειδή δεν καταλάβαινα τι έκανε μια εντολή.

 

Ακολουθούν μερικά e-books που εξ' όσων γνωρίζω μπορούν να διαμοιραστούν ελεύθερα και δωρεάν.

Κάποια απο αυτά ενδέχεται να είναι Debian - specific. Αυτή η διανομή έχει μια αρκετά ξεκάθαρη δομή και φιλοσοφία οπότε θα την πρότεινα και σε κάποιον καινούργιο. Παράλληλα είναι μια βασικά εκδοχή που μπορείς να χτίσεις επάνω της μαθαίνοντας τα διάφορα "κόλπα" την ίδια στιγμή. Ξεκάθαρα υποκειμενικό θέμα φυσικά.

 

Για αρχή ενα παρα πολύ χρήσιμο βιβλίο εισαγωγής στην γραμμή εντολών (για τα περισσότερα unix-like λογισμικά).

 

Στη συνέχεια μια εισαγωγή στη δομή των "πακέτων", του συστήματος αρχείων και άλλων θεμάτων σχετικών με το Debian.

 

(Δυστυχώς είναι και τα δυο στα αγγλικά αλλά αν κάποιος έχει ελληνικές πηγές παρακαλώ να τις ανεβάσει! Ευχαριστώ.)

 

Καλή αρχή και καλό διάβασμα! :-)

command-line.pdf

policy.pdf

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδιά έχουν φτιάξει ένα ωραίο οδηγό για αρχάριους Link.png Site: εδώ

 

Επίσης, το Link.png Site: https://wiki.archlinux.org/index.php/Main_page_%28%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC%29'">arch-wiki το οποίο είναι πολύ καλός οδηγός ανεξαρτήτου διανομής, Link.png Site: ελληνικό forum του ubuntu και κάποια μαθήματα για αρχάριους Link.png Site: εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...