Προς το περιεχόμενο

Αγορά καινούριου πολυμηχανήματος


big7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α κάτι τελευταίο που ξέχασα να ρωτήσω (άμπαλο μεν, αλλά όπως είπα δε ξέρω τίποτα σχεδόν στον τομέα αυτό)...

 

Η μνήμη RAM που βλέπω στα specs τους τι ρόλο βαράει; Ό,τι και στη RAM των pc χοντρικά ή καμία σχέση; Και μου φαίνεται περίεργο γιατί π.χ. ο 4645 έχει 64mb ενώ άλλο μοντέλο φθηνότερο κιόλας έχει 512mb, τεράστια διαφορά. Ή άλλο πάλι μοντέλο ελαφρώς ακριβότερο (του 4645) έχει 1024mb...

 

Κι αυτό με τη RAM αφορά μόνο την HP; Ρωτάω γιατί σε άλλες μάρκες στα specs δεν αναφέρουν τίποτα για RAM...

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνήμη έχουν όλα τα μοντέλα.

 

Όσο περισσότερη μνήμη, τόσο καλύτερο όταν θα δώσεις να κάνει βαριές εργασίες. Πχ αν θες να τυπώσεις ένα τριαντασέλιδο διπλής όψης 5-6 φορές συνεχόμενο, θέλεις μνήμη, αλλιώς θα σου κολλήσει η διαδικασία και θα χρειάζεται να το εκτυπώνεις ένα τριαντασέλιδο την φορά.

 

Για οικιακή χρήση πάντως δεν είναι κάτι που θα απασχολήσει τον ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα, κατάλαβα. Λίγο περίεργο μου φαίνεται πάντως τα specs που δίνουν σε μοντέλα που έχουν και κοντινή τιμή. Π.χ.:

 

- ο 4515 έχει 512mb 128mb RAM και 500mhz επεξεργαστή

- o 4645 έχει 64mb RAM και 360mhz επεξεργαστή

- o 6830 έχει 1024mb RAM και 500hz επεξεργαστή

 

Γιατί τον "ρίξανε" τόσο τον καημένο τον 4645;

Κι επίσης στο συγκριτικό 6830 vs. 4645 έχουμε κάποια προτίμηση ως προς την ποιότητα εκτύπωσης; Ή η διαφορά των 30ευρώ που έχουν απλά έγκειται στα ανώτερα specs του 6830 (ethernet, 3 χρόνια εγγύηση, RAM, processor, με μια φράση: πιο γρήγορος);

Βασικά το μόνο στο οποίο υπερέχει -με το μάτι- ο 4645 είναι στα original μελάνια, τα οποία είναι αρκετά φθηνότερα από του 6830.

(Συμβατά έτοιμα και φθηνά του 6830 δε βρίσκω, υπάρχουν; )

 

edit: @big7, εκτύπωσες κανα document mate; Ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα;

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έβγαλα αρκετές φωτοτυπίες, ήταν τώρα που ήθελα και τα δικαιολογητικά για τη σχολή. Απόλυτα ευχαριστημένος είμαι, δεν την ξεχωρίζω από την εκτύπωση βιβλιοπωλείου. 

Τα φθηνά original μελάνια είναι σημαντικό πλεονέκτημα, καλύτερα μην μπλέξεις με άλλα ειδικά στην περιοχή σου. Έλεγξε επίσης αν ο 6830 έχει τις κεφαλές στα μελάνια ή όχι.

Ο 6830 είναι officejet μοντέλο, υποθέτω για πιο επαγγελματική χρήση γι αυτό έχει και περισσότερη μνήμη. Ο 4645 είναι για πιο απλή χρήση θεωρώ γι αυτό έχει τις κεφαλές στα μελάνια και λιγότερη μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία, καλή φάση.

 

Α καλά... Για τον 6830 -πέρα από τα ακριβότερα μελάνια και την μη εύρεση συμβατών- είδα ότι οι κεφαλές είναι μέρος του μηχανήματος κι όχι πάνω στα μελάνια (και απ' ό,τι κατάλαβα αυτό συμβαίνει σε όλη τη σειρά Officejet). Δεν το ακουμπάω καν τότε.

 

Επίσης έγραψα λάθος στο προηγούμενο post. Ο 4515 έχει 128mb RAM κι όχι 512. Ακόμα κι έτσι όμως, περίεργο που το πιο "πλούσιο" μοντέλο έχει τη μισή μνήμη...

Anyway, θα πατήσω παραγγελία, αφού δε φαίνεται να υπάρχει και κάτι καλύτερο στα λεφτά του (ή τουλάχιστον δε μου προτάθηκε).

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν τον τσίμπησα τελικά τον 4645. Ντακς οκ τελικά κατάφερα άνετα να τον βολέψω στον χώρο μου.

 

Ακόμα δεν εκτύπωσα τίποτα , απλά ψαχούλευα τις λειτουργίες από το μενού του αλλά και από το πρόγραμμα της HP από το pc. Μόνο τις δοκιμαστικές εκτυπώσεις έκανα δηλαδή.

 

Να ρωτήσω κάτι για τα μελάνια όμως...

1ον, αυτά που είχε μέσα είναι "δοκιμαστικά"; Δηλαδή έχουν λίγο μέσα;

2ον, κάπου στο μενού του μηχανήματος (όπως και στο πρόγραμμα της μαμάς στο pc) μου δείχνει τη στάθμη των μελανιών. Να τις εμπιστεύομαι τις ενδείξεις; Είναι ακριβείς ή απλά το μηχάνημα κάνει "υποθέσεις" (βάσει αριθμού εκτυπώσεων που έχουν γίνει ας πούμε μέχρι τότε);

Ρωτάω γιατί μου είπαν ότι μέσα θα έχει δοκιμαστικά μελάνια, αλλά οι ενδείξεις που μου δίνει το μηχάνημα για τη στάθμη τους είναι ότι είναι γεμάτα... Δε θα έπρεπε να είναι πιο κάτω;

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, οπότε είναι "κανονικά". Καλώς. Απλά μου το ανέφερε κι η κοπέλα στο μαγαζί όταν παρέλαβα (ότι δηλαδή "είναι δοκιμαστικά τα μελάνια, αν τυπώσεις πολλές σελίδες θα τελειώσουν γρήγορα, να ξέρεις, και θα χρειαστεί να αγοράσεις μελάνια.") Όχι ό,τι την πίστεψα βέβαια, αφού είναι αρκετά σύνηθες στα μαγαζιά οι υπάλληλοι να είναι αρκετά άμπαλοι γενικά, απλά είπα να το διασταυρώσω.

 

Όσον αφορά το 2ο ερώτημά μου; Αν δηλαδή οι ενδείξεις είναι ασφαλείς/ακριβείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά όταν μας βγάζει ένδειξη ο υπολογιστής οτι τελειώνουν τα μελάνια του εκτυπωτή μας τρέχουμε να αγοράσουμε νέα μελάνια και πάμε στην ανακύκλωση τα παλιά

teleiose-to-melani-tou-ektypoti4.jpg

Για δοκιμάστε το παρακάτω κολπάκι.

Βλεπετε την εκτύπωση σας μισοτυπωμένη λόγω έλλειψης μελανιού;

teleiose-to-melani-tou-ektypoti.jpg
teleiose-to-melani-tou-ektypoti1.jpg

Μήν πετάτε τα μελάνια σας!

Απλά πάρτε κάτι αιχμηρό και πατήστε το κουμπί "reset" που βρίσκεται πάνω στο μελάνι

teleiose-to-melani-tou-ektypoti3.jpg
teleiose-to-melani-tou-ektypoti5.jpg

Τώρα τι λέει ο υπολογιστής σας;

teleiose-to-melani-tou-ektypoti6.jpg 

Οκ δεν είναι τελείως γεμάτα αλλά μπορείτε κάνετε κάμποσες εκυπώσεις ακόμα

Επεξ/σία από dobro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...