Προς το περιεχόμενο

Πολλά κλικ?


MeTalFilL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας έχω καιρό αυτή την απορία. Ακούω πολλές κάμερες να πωλούνται με αρκετές χιλιάδες κλικ. Αν αγοράσεις μια τέτοια κάμερα, τι μπορεί να πάθει? Κατά πόσο μπορεί να επισκευαστεί και που? Και πόσο θα κοστίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν να ρωτάς τι μπορεί να χαλάσει και πόσο θα κοστίζει η επισκευή σε αμάξι με πολλά χιλιόμετρα.

Κύριο ρόλο στης κάμερες παίζει το κλείστρο που φθείρεται αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι το μόνο που μπορεί να χαλάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν το εννοώ έτσι, οτιδήποτε μπορεί να χαλάσει. Εννοώ αν το πιο πιθανό είναι να χαλάσει κάτι συγκεκριμένο όπως το κλειστρο πχ...

Και πόσο κοστίζει να το αντικαταστήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας έχω καιρό αυτή την απορία. Ακούω πολλές κάμερες να πωλούνται με αρκετές χιλιάδες κλικ. Αν αγοράσεις μια τέτοια κάμερα, τι μπορεί να πάθει? Κατά πόσο μπορεί να επισκευαστεί και που? Και πόσο θα κοστίσει.

 

Οταν επαγγελματικά σώματα φτάνουν στα 500χ κλικς μόνο με καθαρισμό ευκολα, οταν  εχει 50χ είναι σαν να παίρνει ένας ερασιτέχνης που όσο φανατικός και αν είναι δυσκολα ξεπερνάει τα 10χλ το χρόνο μια του κουτιού. Η αλλαγή κλείστρου που είναι αυτό που χαλάει συνήθως ας πουμε στην ΝΙΚΟΝ είναι γύρω στα 300+ ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σκεψου οτι εγω πηρα τη μηχανη μεταχειρισμενη πριν 2 χρονια με 5.000 κλικ περιπου

και τωρα καπου 39.000

και ο κατασκευαστης λεει οτι αντεχει τουλαχιστον 150.000

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου οτι εγω πηρα τη μηχανη μεταχειρισμενη πριν 2 χρονια με 5.000 κλικ περιπου

και τωρα καπου 39.000

και ο κατασκευαστης λεει οτι αντεχει τουλαχιστον 150.000

Και εγω καπου εκει ειμαι αλλα εχω κανει και μερικες δουλιτσες(νομιζω και ο Ντιναρας).Εαν τις βγαλεις απεξω νομιζω πως το 10.000/ετος ειναι μια λογικοτατη εκτιμηση για καποιον που ασχολειτε με την φωτογραφια(πρακτικα 4-5 φωτοβολτες απο 100-200 φωτογραφιες το μηνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ειναι θέμα σώματος. Τα entry level δεν ειναι τοσο ανθεκτικά. Παρ'ολα αυτα 100,000-150,000 κλικ θα πρεπει να τα αντέχουν με σωστή χρήση... Το οριο που δινει ο κατασκευαστής ειναι να εχουμε να λέμε

 

Η τωρινη 5d Mark II μου βρίσκεται στα 270,000 κλικ και δεν εχει εμφανισει κανενα σοβαρό πρόβλημα

Η προηγουμενη που χρησιμοποιουσα εκανε αλλαγη κλείστρου στα 500,000 κλικ περιπου και συνεχίζει για να φτάσει αλλα τόσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω καπου εκει ειμαι αλλα εχω κανει και μερικες δουλιτσες(νομιζω και ο Ντιναρας).Εαν τις βγαλεις απεξω νομιζω πως το 10.000/ετος ειναι μια λογικοτατη εκτιμηση για καποιον που ασχολειτε με την φωτογραφια(πρακτικα 4-5 φωτοβολτες απο 100-200 φωτογραφιες το μηνα)

ναι. 4 μηνες δουλεια (νυχτα)

αλλα και 11 χωρες εξωτερικου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...