Προς το περιεχόμενο

Προβλημα κατα την εγκατασταση του Kali linux


bazinga13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας,εχω ενα θεματακι με το Kali Linux,εχω κανει φορματ και εχω βαλει 3-4 διανομες και ολα πηγαν μια χαρα ενω την συγκεκριμενη διανομη δεν μπορω να την εγκαταστησω με τιποτα,μολις εγκαταστησω γλωσσα,περιοχη,ωρα,πληκτρολογιο και σκαναρει τα Hardware σταματαει και μου λεει οτι "unable to find cd rom",προσπαθησα να το κανω Mount χειροκινητα και μου βγαζει "the device is busy".Ξανακατεβασα 2-3 φορες το αρχειο μηπως και ηταν προβληματικη η εκδοση αλλα παλι τα ιδια.

 

Τρεχω ενα Laptop της Lenovo G50 και το φορματ γινεται μεσω Usb Stick με το προγραμμα Universal-USB-Installer-1.9.6.1

 

Eυχαριστω για οποια βοηθεια,καλημερα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το iso που κατεβασες ειναι προβληματικο? Δες εδω πως ελεγχεις το md5sum αυτου που κατεβασες

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1

 

Και δοκιμασε να βαλεις το iso σε στικακι με το unetbootin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και τους 2 παιδια για τις απαντησεις σας,μολις σχολασα και θα κατσω ν ασχοληθω και θα επανερθω αυριο με τα οποια αποτελεσματα,καλο βραδυ σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

http://techsharez.com/cd-rom-couldnt-be-mounted-kali-linux-error-solved/

 

So many kali linux users reported to Kali linux team about the error “Your Installation CD-ROM couldn’t be mounted. This is probably means that the CD-ROM was not in the drive. If so you can insert and try it again.” So here i came with a solution for the problem.

It’s not a big error as we think just follow the below steps to solve the error and install kali linux via USB. When the window shows CD-ROM couldn’t be mounted ,

  1. Unplug your USB from system and re insert it
  2. Wait for mount/ detection (usb LED glow)
  3. Hit Continue

That’s all… I hope this post help you to rid off from the problem. Lemme know if you know another workaround and I’ll be happy to include that in here.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...