Προς το περιεχόμενο

Αγορά ευρυγώνιου φακού για Nikon


giorgos1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας.Εχω μια nikon D7000 με φακο 18-105mm και θελω εναν φακο ευρυγωνιο ακομα.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι τα κοντινα πλανα(πχ.γαμοι-βαπτισεις,δωματια) και να ειναι σε οξυτητα καλος.Βλεπω τον 35 αρη τον σταθερο αλλα δε ξερω εαν θα με καλυψει.Τη γνωμη σας σαν ποιο ειδικοι.Ευχαριστω.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 35mm σε κροπ σωμα δεν μπορει να θεωρηθει ευρυγωνιος.

Μαλλων προς tokina 11-16 2.8 πρεπει να κοιταξεις.

Ακριβός φιλε μου...512 ευρω.Κατι πολυ ποιο φθηνο δεν υπαρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθηνότερος αλλά αρχίζει από τα 17mm ίδια φωτεινότητα, στη ταχύτητα εστίασης δεν πρέπει να έχει διαφορά.

http://www.skroutz.gr/s/2141345/Sigma-17-50mm-F2-8-EX-DC-OS-HSM-Nikon.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβός φιλε μου...512 ευρω.Κατι πολυ ποιο φθηνο δεν υπαρχει;

πολυ πιο φθηνό και ευρυγώνιο όχι. Ισως κάποιος μεταχειρισμένος samyang να παιζει στα 200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβός φιλε μου...512 ευρω.Κατι πολυ ποιο φθηνο δεν υπαρχει;

Βρισκεις και στα μισα μεταχειρισμενο sigma 10-20 3,5-5,6.

Φθηνότερος αλλά αρχίζει από τα 17mm ίδια φωτεινότητα, στη ταχύτητα εστίασης δεν πρέπει να έχει διαφορά.

http://www.skroutz.gr/s/2141345/Sigma-17-50mm-F2-8-EX-DC-OS-HSM-Nikon.html

Αμελητεα διαφορα το 17( πραγματικα γυρω στο ~17,5) σε σχεση με το 18 που ηδη εχει.Απο εκει και περα ειναι οξυτερος αλλα και φωτεινοτερος-με πολυ μικρη διαφορα στο ευρυγωνιο μηκος-2.8 vs 3.5 του κιτ. Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρισκεις και στα μισα μεταχειρισμενο sigma 10-20 3,5-5,6.

Αμελητεα διαφορα το 17( πραγματικα γυρω στο ~17,5) σε σχεση με το 18 που ηδη εχει.Απο εκει και περα ειναι οξυτερος αλλα και φωτεινοτερος-με πολυ μικρη διαφορα στο ευρυγωνιο μηκος-2.8 vs 3.5 του κιτ.

Δηλαδή ποιον να κοιταξω τελικα;Με ενδιαφερει να ειναι οσο γινετε ευρυγώνιος για φωτογραφησεις ιδιαιτερα σε μικρα δωματια(εαν ειναι δυνατον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν σε καλύπτει ο ζουμ στα 18mm που ήδη έχεις τότε πηγαίνεις στον tokina που σου πρότεινε ο @topos φωτεινότερος κατά μισό f/stop σε σχέση με τον kit και θα ανοίξει αρκετά το κάδρο, αυτό που ζητάς άλλωστε. Για φθηνότερο κοιτάς σε μεταχειρισμένα.

Εγώ πρότεινα απλά κάτι φθηνότερο με το διάφραγμα του tokina και αμελητέα διαφορά στη γωνία σε σχέση με τον kit. 

Επεξ/σία από darkdragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω την Nikon d3200 για ερασιτεχνική χρήση απλώς με ενδιαφέρει να έχει ευρυγώνιο φακό Για φωτογράφηση σπιτιών...Πίος φακός είναι ο πιο φθηνός για αυτήν την χρήση και τι ακριβώς κοιτάμε στα χαρακτηριστικα..Ο 18-55 κάνει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω την Nikon d3200 για ερασιτεχνική χρήση απλώς με ενδιαφέρει να έχει ευρυγώνιο φακό Για φωτογράφηση σπιτιών...Πίος φακός είναι ο πιο φθηνός για αυτήν την χρήση και τι ακριβώς κοιτάμε στα χαρακτηριστικα..Ο 18-55 κάνει;;

 

 

Πραγματικα αναρωτιεμαι στο τι αλλο περιμενεις να ακουσεις περα απο αυτα που ηδη εχουν γραφτει σε αυτο εδω το τοπικ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια αυτος ο φακος αξιζει; http://fotodesmos.gr/tamron-35mm-f-3.5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-nikon-p-2740.html Τον βρηκα σε αγγελια 140 ευρω μεταχειρισμενο.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι προφανως λιγοτερο ευρυγωνιος απο τον κιτ.

Με λιγα λογια εαν δεν βρεις 10-11 αντε και 12 στο ευρυγωνιο δουλεια δεν θα κανεις σε μικρα δωματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι προφανως λιγοτερο ευρυγωνιος απο τον κιτ.

Με λιγα λογια εαν δεν βρεις 10-11 αντε και 12 στο ευρυγωνιο δουλεια δεν θα κανεις σε μικρα δωματια.

Eνταξει καταλαβα.Σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε καταλήξεις στο φακό να ρωτήσεις για τη ταχύτητα εστίασής του όλο και κάποιος θα γνωρίζει πως τα πάει το συγκεκριμένο μοντέλο εδώ μέσα!

Δεν είναι όλοι ίδιοι και ίσως σε καίει το θέμα αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντε με βλεπω να παιρνω καμμια action camera που εχει wide.Για καποιες φωτο σε δωματια μικρα και να την φτιαχνω με ligtroom.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...