Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με στήσιμο mail server


aposporis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Αποφάσισα να στήσω ένα mail server στο vps που έχω πιο πολύ για πειραματισμούς και εκμάθηση.

Έχω πήξει!! Πολλοί διαφορετικοί οδηγοί, κτλ κτλ. Το μόνο που κατάφερα ήταν να λαμβάνει mail ο χρήστης που έχω στο vps. Αλλά θα ήθελα να έχω 3-4 domains με virtual χρήστες.

Στο τσακ είμαι να στήσω το VestCP panel ή κάποιο παρόμοιοπου τα κάνει αυτόματα. Αλλά έτσι δε θα μάθω.

ΥΓ Στο vps έχω ήδη owncloud και wordpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στήσει centos 7.

Απαραίτητο δεν είναι τίποτα. Για το κέφι μου το κάνω. Για να εξασκηθώ στο cli και να μάθω νέα πράματα.

Για αυτό και δεν έχω εγκαταστήσει panel που να το ρυθμίζει αυτόματα.

Σκεφτόμουν για pop,imap και roundcube ως web interface.

Και για πολλαπλά domain με virtual χρήστες. Μελλοντικά ίσως (αν τα καταφέρω) να ενοποιήσω τους χρήστες από mail, owncloud, wordpress (5-6 χρήστες, μην φανταστείς).

Θα μπορούσα να ξεκινήσω με ένα domain και τους χρήστες του συστήματος με sbin/nologin.

Ή πολλά domain και χρήστες σε txt file, ή σε sql - που είναι το πιο λογικό αν θέλω να κάνω την ενοποίηση που είπα.

Antivirus και antispam δε θα βάλω δυστυχώς γιατί το vps έχει 1gb ram. Δε ξέρω αν θα τα σηκώσει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θες να μάθεις πρέπει να ξεκινήσεις απο ένα domain και τους χρήστες του συστήματος,πρεπει να καταλάβεις τι είναι sasl και ποιος ο ρόλος της pam.

Εδω υπάρχει η λύση αλλά αν δε διαβάσεις τα λίνκς που έχει κάτω αν αντιγράψεις το config δε καταφέρνεις κάτι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...