Προς το περιεχόμενο

Πτυχίο σε ασφάλεια συστημάτων???!!


stavros959

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Είμαι προς το παρών 17 και θέλω να σχεδιάσω τις σπουδές μου. Αρχικά θέλω να πάω στο ΤΕΙ Αθήνας / Τμήμα Γραφιτικής και μετά θέλω να σπουδάσω πληροφορική αλλά όχι με την πλήρη έννοια του όρου . Παρόλο που έχω "ταλέντο" σε ό,τι έχει να κάνει με ηλεκτρονικά με ελκύει πιο πολύ η ασφάλεια συστημάτων (white / grey ( :P  ;) )   hacking). Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το τι με περιμένει (Μαραθώνιος υποθέτω :unsure:  :fear: )? Θα χρειαστεί σπουδές στο εξωτερικό? Μεταπτυχιακά?? Αυτά... Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις την νοοτροπία του χάκερ (αναφέρθηκε σε παλαιότερο post βαριέμαι να το ψάχνω σόρρυ :P ) δεν θα χρειαστεί να κάνεις τιποτα άλλο απο αυτό που κάνεις τώρα. (που υποθέτω πως κάνεις βάση των όσων είπες)

 

Τα μαθήματα και στο ΤΕΙ (και σε κάθε σχετική σχολή) απλά θα σου μάθουν πως να γράφεις κώδικα και διάφορα πρωτόκολλα πχ layers στην δικτύωση.

απο εκει και πέρα υπάρχουν μεταπτυχιακά μαθήματα και διδακτορικές θέσεις πάνω στο θέμα αλλά δεν έχουν σημασία (για εσένα) αν δεν ισχύει το απο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι αλλά αν σε ελκύει η ασφάλεια συστημάτων τι στο πέος θα πας να κάνεις στη γραφιστική;

μετά λέει το παιδί τώρα θέλει κάτι σίγουρο για δουλειά (όπως η γραφιστική :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι αλλά αν σε ελκύει η ασφάλεια συστημάτων τι στο πέος θα πας να κάνεις στη γραφιστική;

 

Και τις τοπολογίες; Ποιος θα τις σχεδιάζει; Ή, εκείνος ο κακομοίρης ο Malory και εκείνη η έρμη η Eve, δεν θέλουν ένα redesign;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις την νοοτροπία του χάκερ (αναφέρθηκε σε παλαιότερο post βαριέμαι να το ψάχνω σόρρυ :P ) δεν θα χρειαστεί να κάνεις τιποτα άλλο απο αυτό που κάνεις τώρα. (που υποθέτω πως κάνεις βάση των όσων είπες)

 

Τα μαθήματα και στο ΤΕΙ (και σε κάθε σχετική σχολή) απλά θα σου μάθουν πως να γράφεις κώδικα και διάφορα πρωτόκολλα πχ layers στην δικτύωση.

 

απο εκει και πέρα υπάρχουν μεταπτυχιακά μαθήματα και διδακτορικές θέσεις πάνω στο θέμα αλλά δεν έχουν σημασία (για εσένα) αν δεν ισχύει το απο πάνω.

Χμμμμμ...Τις γνώσεις μου στο hacking  σίγουρα δεν τις ζηλεύει το πεντάγωνο (Τώρα 2 χρόνια ασχολούμαι,δεν έχω μάθει πολλά ,σίγουρα τις χρονιές στην γραφιστική θα το ψάξω πιο πολύ...),δεν φοβάμαι το εαυτό μου για το αν μπορώ να τα μάθω μόνος μου ,γιατί μόνος μου έμαθα Html , PHP,JQuery κτλ αλλά γι'αυτό το θέμα θέλω πολύ να πάω σε πανεπιστήμιο και να μην μείνω αυτοδίδακτος. 

 

Σόρι αλλά αν σε ελκύει η ασφάλεια συστημάτων τι στο πέος θα πας να κάνεις στη γραφιστική;

Θέλω να γίνω κυρίως γραφίστας. Κυρίως ασχολούμαι με Web Design & Animation και δεν θέλω να πάει χαμένος ο κόπος μου σε αυτά... :3

 

Αν δεν θες να φύγεις για έξω από την αρχή τελείωσε πληροφορική στην Ελλάδα και βγες για μεταπτυχιακό α αν ethical hacker or cyber security

Κανένα καλό πανεπιστήμιο για μεταπτυχιακό (σίγουρα θα αλλάξει η "ποιότητα" όταν εγώ θα αποφασίσω να σπουδάσω αλλά δεν έχω ιδέα από πανεπιστήμια για cyber security. Για γραφιστική απλά πατάς λέξεις κλειδιά και σου βγάζει το τει αθήνας ,εδώ είναι πολύ περίπλοκο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ είμαι στην Εσθονία και είναι από τα καλύτερα της Ευρώπης νομίζω στη συγκεκριμένη ειδικότητα. Αν και εγώ πάω για forensic είναι σχεδόν το ίδιο πρόγραμμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...