Προς το περιεχόμενο

Data Transfer Rate σε Linux με KDE Plasma


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια αντιγραφη αρχειων που εχω βαλει να κανει απο τον εξωτερικο σκληρο sata 3 με ntfs format στον εσωτερικο του συστηματος με ext4 format μεσω της θυρας usb3. Εδω και παραπανω απο 2 ωρες μου εχει μεταφερει κατι λιγοτερο απο 52gb απο συνολο 350gb.

Παρακολουθω κατα διαστηματα την πορεια της αντιγραφης και σε ορισμενα αρχεια (5-10mb) κανει κανα 3λεπτο να τελειωσει.

Αλλες μεταφορες αρχειων που εκανα πχ καμια 50αρια gb στους ιδιους δίσκους εγιναν σε λογικο χρονο. Οι διακοι κια οι 2 ειναι υγιεστατοι. Υπαρχει καποιος τροπος να δω την ταχυτητα αντιγραφης των δεδομενων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις διαπιστωσα οτι οποιονδηποτε φακελο κι αν αντεγραψα χτες και σημερα, λειπουν αρχεια και φακελοι απο μεσα.

Ενω δειχνει στις ιδιοτητες το σωστο συνολο/μεγεθος/πληθος αρχειων, στην πραγματικοτητα λειπουν πολλα αρχεια και φακελοι απο μεσα.

Manjaro kde

 

Τωρα πρεπει να ελεγξω ολο το backup απο την αρχη.

 

Εχω βαλει το manjaro xfce να κατεβαινει να δω και με αυτο.

Αλλα και παλι πως θα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχει θεμα; μου ειναι αδυνατον να ελεγξω χιλιαδες αρχεια/φακελος και να τους συγκρινω εναν εναν.

 

 

Λοιπον τι κανουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κάνει μεταφορά η αντιγραφή. Αν έχεις κάνει το δεύτερο απλά ξεκίνα πάλι την διαδικασία και αυτή την φορά κάντο μέσω κονσόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν ειναι μεμονωμένο το ζητημα αλλα συνεχες και επαναλαμβανωμενο. Παλι εκανα αντιγραφες, (οχι απο terminal) παλι τα εκανε %×÷;$#@

Ειδα οτι εχουν παραπονεθει κι αλλοι στο νετ, αλλα λυση δεν βρηκα.

Και δυστυχως δεν γινεται να κανω μονιμως ολες τις αντιγραφες και μετακινησεις με τερμιναλ και να ειμαι και με την ψυχη στο στομα αν περαστουν ολα σωστα.

 

Δοκιμασα το manjaro xfce και το transfer rate ειναι στα ορια που πρεπει. Δεν διαπιστωσα με μια πολυ γρηγορη ματια αν εχει κοψει αρχεια.

Απλα δεν μου αρεσει καθολου σαν DE και δεν με βολευει. Ειδικα ο file manager. Οποτε παλι ξηλωμα.

Δυστυχως δεν με θελει.

Ξαναδοκιμασα να στησω arch αλλα ο γαμωdriver της amd δεν θελει να μπει.

Εχω δοκιμασει τοσα πολλα αυτον τον καιρο που με εχει πιασει απελπισια. Ολο κατι δεν θα δουλευει, ολο κατι θα κολλαει, ολο κατι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, αν το θεμα σου ειναι στο kde, που μαλλον ειναι εκει, δεν ειναι αναγκη να βαλεις την ιδια διανομη απο την αρχη αλλα με xfce. Βαζεις το xfce στην διανομη που ηδη εχεις, κανεις logout απο το kde κια login στο xfce.

 

Δευτερον, αν θες κατι αντιστοιχο του teracopy των windows, δες το ultracopier.

http://ultracopier.first-world.info/

 

Και τελος, δες αν το kde εχει ανοιχτο το indexing και κλεισ'το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απενεργοποιησω το baloo δηλαδη;

 

Αν χρησιμοποιησω το ultracopier θα μπορω να ειμαι σιγουρος οτι τα δεδομενα (αρχεια φακελοι) θα αντιγραφονται/μεταφερονται σωστα;

 

Γιατι λογο του οτι ειπα να ξεγραψω τελειως τα windows, μετεφερα ολα τα δεδομενα μου σε λινουξ os και εντελως κατα τυχη διαπιστωσα αυτο το προβλημα (οτι ενω φαινεται οτι τα εχει αντιγραψει,στην πραγματικοτητα λειπουν πολλα αρχεια)

Αν ειχε περασει μια βδομαδα και τα δουλευα καθημερινα ειχα καταστραφεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...