Προς το περιεχόμενο

Ευρωπαϊκη ένωση και μετανάστευτικό κύμα


BlackDarkFlag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Γερμανία δεν είναι χώρα που ανακοινώνει ότι θα δεχτεί 800 χιλιάδες πρόσφυγες επειδή απλά yolo

 

Δεν έχει πει η Γερμανία ότι θα δεχθεί 800Κ ... αλλά ότι θα εξετάσει 800Κ αιτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ πάντως με χαμηλά ποσοστά ανεργίας και καλύτερους εργατικούς νόμους από Γερμανία, σε δέκα χρόνια+ παρουσίας φύρα ήταν, και εμφανίζουν τρομακτικά ποσοστά αεργίας και απάθειας βελτίωσης.

Αυτά τουλάχιστο αναφέρουν τα επίσημα στατιστικά.

 

Με τον όρο εδώ για ποια χώρα μιλάμε;

Για να ξέρω ποια επίστημα στατιστικά να κοιτάξω (αν έχεις πρόχειρο το λινκ και μπορείς να το δώσεις, ακόμα καλύτερα)

Δεν έχει πει η Γερμανία ότι θα δεχθεί 800Κ ... αλλά ότι θα εξετάσει 800Κ αιτήματα.

 

Δεν είμαι 100% σίγουρος τι από τα δύο. Πάνε νομίζω αρκετές μέρες που το διάβασα

 

Ένα λινκ είχε βάλει ο defacer, το διάβασα στα γρήγορα και κατέληξα στη παραπάνω εντύπωση

 

Προσωπικά δεν αναλώνω πολύ χρόνο σε κάτι που δεν έχω σχέση. Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι ότι η Γερμανία (και κανα δυο άλλες) είχαν σημαντικά αυξημένο αριθμό σε θέματα προσφύγων ή μετανάστευσης, από ότι αλλες χώρες της Ευρώπης. Οπότε με αυτό το δεδομένο, δεν μου φαίνεται ακατόρθωτο το 800 χιλ να είναι πραγματοποιήσιμο

 

Αν τύχει και το ξαναβρω, θα το ξανακοιτάξω αν το όριο είναι 800 χιλ ή κάποιο άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ξέρω ότι τέτοια τόπικ είναι επίφοβα να παρεκτραπούν όπως και ότι αργά ή γρήγορα κλειδώνονται, παρόλα αυτά θεωρώ ότι πρέπει να συζητηθεί εκτενέστατα αυτό το φαινόμενο γιατί είναι μια μαύρη στιγμή στην ιστορία της ανθρωπότητας και οφείλουμε να μην κωφεύουμε αλλά να ενδιαφερθούμε. Οπότε παρακαλώ εκ των προτέρων, να μην κλειδωθεί αυτό το θέμα γιατί πρέπει να συζητηθεί και να μην σφυρίζουμε αδιάφορα.

Το γύρω του κόσμου κάνουν οι εικόνες από δύο νεκρά παιδιά που πνίγηκαν στο Αιγαίο και ξεβράστηκαν στην ακτή. Το άλλοτε ειδυλλιακό Αιγαίο, πλέον έχει γίνει ένας υγρός τάφος για τους μετανάστες. Η Ελλάδα έχει περιορισμένες δυνάμεις και το πρόβλημα δεν αφορά μόνο αυτή ή μόνο τις χώρες υποδοχείς αλλά όλη την ευρωπαϊκή ένωση. Γιατί για τους φόρους οι διαδικασίες είναι τόσο γρήγορες, τα περιθώρια πάντοτε ασφυκτικά και με deadlines και όταν είναι για τους μετανάστες συναντίετα η Μέρκελ σε δήθεν συνόδους κορυφής και κλείνουν με ανακοινώσεις του τύπου "το θέμα είναι πολύ σοβαρό, ανησύχουμε και θα συζητηθεί εκτενώς στην επόμενη σύνοδο". Νομίζουν ότι δεν τους αφορά; Οι μετανάστες δε θέλουν να μείνουν στην Ελλάδα, θέλουν να πάνε σε αυτές τις χώρες αλλά ζουν στον κόσμο του. Ο ΟΗΕ γιατί αναλώνεται στο να βγάζει "χαρτιά" που καταδικάζει απερίφραστα και με λοιπές φιοριτούρες την κατάσταση; Για αυτό φτιάχτηκε; Για να βγάζει ανακοινώσεις; Προφανώς τα συμφέροντα είναι μεγάλα, εκείνων που προκαλούν τον πόλεμο, αλλά μήπως τελικά δεν συμφέρει ούτε αυτούς; Δεν καταλαβαίνουν ότι θα δημιουργηθεί κοινωνική αναταραχή και θα χυθεί αίμα; Αντί να φτιάχνουμε κέντρα υποδοχής γιατί δε σταματάει ο πόλεμος; Η αδιαφορά της Ευρώπης, η αδυναμία του ΟΗΕ και η σκοπιμότητα των ΗΠΑ έχει φτάσει τα πράγματα σε εκρηκτικό σημείο. Πότε επιτέλους θα γίνει κάτι; Η λύση ποια είναι; Να αδειάσει η μισή Ασία και να έρθει στην Ευρώπη; Αυτό έχουν σκεφτεί οι επικεφαλής της Ευρώπης; Το να βάλουν τέλος στον πόλεμο γιατί δε το ξεστομίζει κανένας; Μήπως τελικά ξέχασαν ότι είναι πολιτικοί και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να είναι οικονομολόγοι και μάλιστα αμφιλεγόμενοι; Δεν καταλαβαίνουν ότι το πρόγραμμα γιγαντώνεται και θα το βρουν μπροστά τους;

 

Αν παρέμβαιναν με στρατιωτικές δυνάμεις, δεν θα τους κατηγορούσαν πάλι;

Τώρα που δεν παρεμβαίνουν αλλά δέχονται χιλιάδες μετανάστες πάλι τους κατηγορούμε.

 

Είναι πολύ εύκολο να μιλάμε εκ του ασφαλούς. Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. Η Ελλάδα έχει αρκετό δυνατότερο στρατό από την Συρία.

Θα πήγαινες για να πολεμήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι 100% σίγουρος τι από τα δύο. Πάνε νομίζω αρκετές μέρες που το διάβασα

 

Ούτε εγώ είμαι 100% σίγουρος. Άκουσα κάποιος να το επισημαίνει στη τηλεόραση διαβάζοντας το πρωτότυπο κείμενο της Μέρκελ (όχι τι γράφεται στις εφημαρίδες).

 

Μπορεί να μην έχει και τόσο σημασία τελικά, απλά για να ξέρουμε τι λέμε.

Θα πήγαινες για να πολεμήσεις;

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να πάνε κληρωτοί.

 

Σε μία στρατιωτική δύναμη η Ελλάδα πχ θα μπορούσε να συμμετέχει είτε με πλοία είτε με αεροπλάνα (αν και η Τουρκία χλώμο να επέτρεπε σε ελληνικά αεροπλάνα να μετασταθμεύσουν στη Τουρκία ... ίσως σε κάποια άλλη χώρα).

 

Το θέμα πάντως δεν είναι τι θα έκανε ο καθε ένας από μας (που μπορεί να κολώνει) μιλάμε τι είναι, στη γενική εικόνα σωστό. Εγώ ας πούμε δε θεωρώ ιδιαίτερο πρόβλημα σε μια τέτοια επιχείρηση να σκοτώνονταν μερικές εκατοντάδες "δυτικοί" της δύναμης αυτής. Φυσικά αν μου έλεγες 100% ένας από αυτούς θα είσαι εσύ θα κόλωνα, αλλά θα κόλωνα σε όλες τις περιπτώσεις πολέμου (ακόμα πχ και αν κάποιος άνοιγε πόλεμο στην Ελλάδα).

 

Αυτό θα ήταν ιδιανικό να είχε γίνει ίσως αρκετά νωρίτερα ώστε να μην πάρει τέτοια έκταση ο εμφύλιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον όρο εδώ για ποια χώρα μιλάμε;

Για να ξέρω ποια επίστημα στατιστικά να κοιτάξω (αν έχεις πρόχειρο το λινκ και μπορείς να το δώσεις, ακόμα καλύτερα)

Μιλάμε για Δανία,και προσωπικά το διάβασα στις τοπικές εφημερίδες πριν κάποιους μήνες όταν έγιναν γνωστά τα αποτελέσματα της έρευνας.Το έπαιξε και η τοπική τηλεόραση.

 

Αλλά βρήκα αυτό που γράφει πάνω κάτω τα ίδια για το θέμα της απασχόλησης.

http://www.thelocal.dk/20150309/denmarks-refugee-integration-efforts-have-failed

 

 

Three out of four refugees who came to Denmark in the early 2000s are jobless ten years later – a "deeply frightening" "admission of failure", government officials said.

Εάν ψαχτείς θα βρεις και την αναφορά για το πόσοι κάνουν τον κόπο να μάθουν την γλώσσα και πόσοι θεωρούνται ότι έχουν ενσωματωθεί στην τοπική κοινωνία.

Hint: Δεν είναι πολλοί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DrLO πρέπει να είχες δίκιο

 

Συμφωνά με αυτά τα δύο άρθρα, εδώ κι εδώ

 

Λένε ξεκάθαρα ότι τα refugee και asylum applications μόνο για τη Γερμανία θα φτάσουν έως και 800 χιλιάδες. Επίσης αφήνουν να εννοηθεί ότι η χώρα θα δεχτεί όσα περισσότερα μπορεί/γίνεται

 

Με λίγο search ακόμα, βλέπω ότι για το 2014 η Γερμανία είχε 44 χιλ asylum applications κι έκανε δεκτά περίπου τα 7 χιλ (με τα υπόλοιπα 37 χιλ να καταλήγουν rejected)

source και από εδώ

 

Τα παραπάνω τα βάζω γιατί εκείνο που είχε βάλει ο defacer (αυτό εδώ), μόλις τώρα πρόσεξα ότι γράφει first time asylum applicants (κάτι που δεν αντιστοιχεί σε πόσους τελικά δέχτηκαν)

 

Όπως έγραψα και πριν, όταν τα κοιτούσα δεν τα πολυανέλυσα και τα πήρα εμπιστευτικά :P

 

 

 

 

Επιστρέφοντας στα δύο πρώτα άρθρα, εντύπωση μου κάνει το παρακάτω κομμάτι

 

 

After the second world war, Germany took in 13 million displaced persons and refugees fleeing west from eastern Europe when the region came under Soviet domination.

 

Αυτό που με ψιλοενοχλεί είναι ότι δεν αναφέρουν ποιες χρονολογίες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αριστερά μυαλά δεν μπορεί να γίνει καμία κίνηση παιδιά. Ο Αριστερός θα φωνάζει όταν η Δύση πάει να ανακατευτεί στους πολέμους της Μέσης Ανατολής, θα φωνάζει όταν δεν δεχόμαστε τους πρόσφυγες/λαθρομετανάστες, θα φωνάζει άμα τους δεχτούμε και τους κλείσουμε σε χώρους συγκέντρωσης, θα φωνάζει όταν παραπονιέται ο κόσμος για την εγκληματικότητα και θα φωνάζει όταν ανέβει η φορολογία για να καλύψουμε τα τεράστια έξοδα της ανεξέλεγκτης μετανάστευσης. 

 

Το πρόβλημα είναι η Αριστερά στην Ευρώπη που στερείται ωριμότητας και ρεαλισμού. Και η ίδια Αριστερά φωνάζει σήμερα που ανεβαίνει η ακροδεξιά, ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥΣ! 

 

Η κατάσταση είναι τραγική επειδή ο μέσος άνθρωπος σκέφτεται και ψηφίζει με την εικόνα ενός παιδιού που πνίγηκε και όχι με την λογική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει πει η Γερμανία ότι θα δεχθεί 800Κ ... αλλά ότι θα εξετάσει 800Κ αιτήματα.

οταν ο μεσος χρονος για την εξεταση καθε αιτηματος αυτη τη στιγμη ειναι 2-3 χρονια, καταλαβαινεις οτι αν μπουν αλλοι 800.000 θα παει καμια 5ετια

 

ειμαι Αμβουργο αυτη τη στιγμη που τα γραφω και ειχα νωριτερα κουβεντα με γερμανο συναδελφο για αυτο το θεμα. το οποιο τους απασχολει πολυ, τουλαχιστον τον μεσο εργαζομενο γερμανο, γιατι ολοι αυτοι με το σκανε μυτη τους δινουν 3 χιλιαρικα στο χερι, 4 κατοσταρικα το μηνα, δωρεαν περιθαλψη και μερος να μεινουν μεχρι να εξεταστει το αιτημα τους. ενω ο αλλος πηδιεται 12 ωρες για να βγαλει εναμιση χιλιαρικο και να του μεινουν ουτε τα μισα με τους φορους και τα νοικια. γι'αυτο εχουν λυσσαξει ολοι να πανε ευρωπας.

 

επισης, στην ελβετια, αν θυμαμαι καλα, τα επιδοματα πανε κανα 2χιλιαρο το μηνα..με σπιτι να μενουν, ετσι? ολα αυτα φυσικα, απο αριστερες κυβερνησεις, που τωρα φωναζουν για την ανοδο της εγκληματικοτητας και της ακροδεξιας, επειδη εχει γεμισει η ελβετια τουρκους και κοσσοβαρους..δικα τους καμωματα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με ψιλοενοχλεί είναι ότι δεν αναφέρουν ποιες χρονολογίες

 

Αυτό που ίσως πρέπει να σημειωθεί είναι ότι η μισή σχεδόν Πολωνία πριν τον ΒΠΠ ήταν "Γερμανία" και υπήρχαν πολλές χιλιάδες Γερμανοί ή Γερμανόφωνοι σε χώρες του τέλος Ανατ. Μπλόκ (Από Ρωσία, Τσεχία κλπ)

οταν ο μεσος χρονος για την εξεταση καθε αιτηματος αυτη τη στιγμη ειναι 2-3 χρονια, καταλαβαινεις οτι αν μπουν αλλοι 800.000 θα παει καμια 5ετια

 

ειμαι Αμβουργο αυτη τη στιγμη που τα γραφω και ειχα νωριτερα κουβεντα με γερμανο συναδελφο για αυτο το θεμα. το οποιο τους απασχολει πολυ, τουλαχιστον τον μεσο εργαζομενο γερμανο, γιατι ολοι αυτοι με το σκανε μυτη τους δινουν 3 χιλιαρικα στο χερι, 4 κατοσταρικα το μηνα, δωρεαν περιθαλψη και μερος να μεινουν μεχρι να εξεταστει το αιτημα τους. ενω ο αλλος πηδιεται 12 ωρες για να βγαλει εναμιση χιλιαρικο και να του μεινουν ουτε τα μισα με τους φορους και τα νοικια. γι'αυτο εχουν λυσσαξει ολοι να πανε ευρωπας.

 

Τα κάνουν αυτά οι διεθνείς τοκογλύφοι/εκβιαστές ? να δεις που θα τα χρεώσουν στο 3ο μνημονιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για Δανία,και προσωπικά το διάβασα στις τοπικές εφημερίδες πριν κάποιους μήνες όταν έγιναν γνωστά τα αποτελέσματα της έρευνας.Το έπαιξε και η τοπική τηλεόραση.

 

Αλλά βρήκα αυτό που γράφει πάνω κάτω τα ίδια για το θέμα της απασχόλησης.

http://www.thelocal.dk/20150309/denmarks-refugee-integration-efforts-have-failed

Εάν ψαχτείς θα βρεις και την αναφορά για το πόσοι κάνουν τον κόπο να μάθουν την γλώσσα και πόσοι θεωρούνται ότι έχουν ενσωματωθεί στην τοπική κοινωνία.

Hint: Δεν είναι πολλοί...

 

 

Διάβασα το άρθρο που έδωσες

 

Δύο πράγματα μου έμειναν

 

DA’s Larsen placed the lion’s share of blame on municipalities that aren’t good enough at helping refugees into the job market. He told Berlingske that without the local authorities’ guiding hand, refugees too often end up on public benefits instead of in a job.

 

“It’s deeply troubling that we have the world’s most lucrative cash welfare system. If we made a larger distance between the welfare benefits and low-paying jobs, it would of course be easier for the municipalities to convince the refugees that having a job is better than being an outsider,” he said.

Προσωπικά διαφωνώ με κάτι τέτοιες πολιτικές και πρακτικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Διάβασα το άρθρο που έδωσες

 

Δύο πράγματα μου έμειναν

 

 

Προσωπικά διαφωνώ με κάτι τέτοιες πολιτικές και πρακτικές

Οι τοπικές Αρχές μια χαρά τους κανακεύουν,χρήματα-σπίτια, τζάμπα εκπαίδευση και πολλές ευκαιρίες για εργασία,απλά υπάρχει έντονη η ενοχολαγνεία σε μέρος της τοπικής κοινωνίας για κάποιο λόγο(πολύ λιγότερο από την Σουηδία φυσικά).

 

Από την άλλη οι Α.Ευρωπαίοι οικονομικοί μετανάστες με τα ίδια προσόντα, που λαμβάνουν πολύ λιγότερα με το καλημέρα, έχουν εξαιρετικά επίπεδα απόδοσης από άποψη εργασίας, ενσωμάτωσης και γλωσσικών ικανοτήτων.

Αναφέρθηκε από το Κράτος ότι σε μια πενταετία(; ,δεν θυμίαμα καλά μπορεί να είναι και δεκαετία) είχαν μεγάλη θετική επίδραση στην τοπική οικονομία και είναι οι πλέον περιζήτητοι οικονομικοί μετανάστες τέτοιων προσόντων.

 

Αυτό κάτι λέει για την νοοτροπία και για το γιατί κάνουν κρα οι "ασυλούχοι" να έρθουν 3000χλμ από τις πρώτες ασφαλείς χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πηραν με το ποδι τελικα…...

 

http://www.iefimerida.gr/news/224495/apisteytes-eikones-hiliades-metanastes-pane-me-ta-podia-voydapesti-aystria-kanoyn-175

 

 

buda1.jpg

 

 

buda3.jpg

 

 

merkel_54.jpg

 

 

'Δημοσιογράφος του BBC που ακολούθησε με τα πόδια τους μετανάστες γράφει:

 

 "Ενας από τους μετανάστες μου είπε: Θα συνεχίσουμε ώσπου να φτάσουμε στην Αυστρία και από εκεί στη Γερμανία. Η Μέρκελ είναι η μαμά μας".   :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είναι πράγματι όλοι πρόσφυγες και όχι οικονομικοί μετανάστες γιατί τρέχουν όλοι σε Γερμανία-Σουηδία-Αγγλία; 

 

Πρόσφυγας είναι αυτός που δεν είχε άλλη επιλογή παρά να φύγει από την πατρίδα του. Ο όρος πρόσφυγας αναφέρεται σε άτομο το οποίο βρίσκεται εκτός της χώρας καταγωγής του και έχει «δικαιολογημένο φόβο δίωξης εξαιτίας της φυλής, της θρησκείας, της εθνικότητας, της συμμετοχής του σε συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα ή των πολιτικών του πεποιθήσεων»  (σύμφωνα με την συνθήκη του ΟΗΕ από το 1951)

 

Οπότε δεν μιλάμε απλά για για άτομα που απλά «δραπετεύουν» από την χώρα λόγω πολέμου αλλά για άτομα που πρέπει να αποδείξουν ότι διώκονται για συγκεκριμένο λόγο για να πάρουν το άσυλο.

 

Οταν κάποιος φεύγει για να βρει καλύτερες συνθήκες, δεν είναι πρόσφυγας αλλά μετανάστης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κάποιος φεύγει για να βρει καλύτερες συνθήκες, δεν είναι πρόσφυγας αλλά μετανάστης.

 

Κάνε ένα google να δεις τι συμβαίνει στη Συρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είναι πράγματι όλοι πρόσφυγες και όχι οικονομικοί μετανάστες γιατί τρέχουν όλοι σε Γερμανία-Σουηδία-Αγγλία; 

 

 

 

Τσεκαρε….

 

 http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-09-04/syria-s-refugees-feel-more-welcome-in-europe-than-in-the-gulf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...