Προς το περιεχόμενο

Ευρωπαϊκη ένωση και μετανάστευτικό κύμα


BlackDarkFlag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκει ειναι λιγο trigger happy, οποτε δεν λεει... αλλα και περαν αυτού Βορεια Ευρώπη θελουν να πάνε γιατι εκει εχουν διασυνδέσεις τζάμπα επιδόματα, οποτε...

Φιξτ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εκει ειναι λιγο trigger happy, οποτε δεν λεει... αλλα και περαν αυτού Βορεια Ευρώπη θελουν να πάνε γιατι εκει εχουν διασυνδέσεις, οποτε...

Αν μπορουσαν σιγουρα θα πηγαινανε για να ειναι και διπλα στην πατριδα τους.Ο πατερας μου ελεγε καλυτερα να σε φοβουνται παρα να σε λυπουνται.Και το καλυτερο παραδειγμα ειμαστε εμεις τι συμβαινει οταν σε εχουν ολοι στο φτυσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικές ΑΝΟΗΣΙΕΣ που λέγονται σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ πχ η δολοφονία του Ασάντ... άλλωστε για να ζήσουν τον δικό σου (γερμανικό κυριώς) τρόπο ζωής ρισκάρουν της ζωές τους. Κανείς δε πάει Σ. Αραβία να ζήσει εκεί τον δικό τους τρόπο ζωής γιατί απλά θα γίνουν σκλάβοι των Σαουδαράβων.

 

Εγώ δεν είπα να επιβάλεις τον δικό σου τρόπο ζωής. Αλλά ΝΑΙ να επιβάλεις συνθήκες έστω και αστυνομευόμενης ειρήνης.

Καλά όταν μάθεις να σέβεσαι τον συνομιλητή σου τα ξαναλέμε όσο για τις ασυναρτησίες σου να σου υποδείξω ότι η δολοφονία ενός ηγέτη/δικτάτορα είναι επιβολή των δικών σου αξιών και τρόπου ζωής, καθώς επίσης οι μετανάστες δεν έρχονται εδώ γιατί τους αρέσει ο τρόπος ζωής αλλά γιατί αισθάνονται πιο ασφαλείς. Τα υπόλοιπα δεν τα διάβασα και δεν έχω καμιά όρεξη να χάνω τον χρόνο μου με γενικότητες και τσιτάτα οπαδών.

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχει καταλάβει ποιό είναι το σχέδιο της Ευρώπης; Θα φιλοξενήσει όσους πιο πολλούς πρόσφυγες μπορεί.. και μετά; Θα βρει σε όλους δουλειά; Θα βρει σε όλους σπίτι; Θα τους στείλει πίσω στη Συρία; Και πως θα αποφύγει την εγκληματικότητα; Πως θα αποφύγει τα γκέτο; Την έξαρση της μετανάστευσης την ξέραμε εδώ και 4 χρόνια, τώρα σκεφτόμαστε που θα τους βάλουμε, μετά από 2 χρόνια θα σκεφτόμαστε πως να τους αστυνομεύσουμε. Πάντα επίλυση ποτέ πρόληψη,,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχει καταλάβει ποιό είναι το σχέδιο της Ευρώπης; Θα φιλοξενήσει όσους πιο πολλούς πρόσφυγες μπορεί.. και μετά; Θα βρει σε όλους δουλειά; Θα βρει σε όλους σπίτι; Θα τους στείλει πίσω στη Συρία; Και πως θα αποφύγει την εγκληματικότητα; Πως θα αποφύγει τα γκέτο; Την έξαρση της μετανάστευσης την ξέραμε εδώ και 4 χρόνια, τώρα σκεφτόμαστε που θα τους βάλουμε, μετά από 2 χρόνια θα σκεφτόμαστε πως να τους αστυνομεύσουμε. Πάντα επίλυση ποτέ πρόληψη,,

 

Στο ίδιο θέμα άλλοι λένε (λέμε) για αδικοχαμένες ζωές. Νταξει καταλαβαίνω τον προβληματισμό αλλά πού οδηγεί αυτός ο συλλογισμός; Στο ότι μέχρι να εκπονηθεί μελέτη για τη μακροχρόνια ενσωμάτωση των προσφύγων στις νέες χώρες κατοικίας τους πρέπει να μείνουν εκεί που είναι;

 

Κλασικές ΑΝΟΗΣΙΕΣ που λέγονται σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ πχ η δολοφονία του Ασάντ... άλλωστε για να ζήσουν τον δικό σου (γερμανικό κυριώς) τρόπο ζωής ρισκάρουν της ζωές τους. Κανείς δε πάει Σ. Αραβία να ζήσει εκεί τον δικό τους τρόπο ζωής γιατί απλά θα γίνουν σκλάβοι των Σαουδαράβων.

Το "είναι λύση η δολοφονία αρχηγού κράτους" το λες για τρολάρισμα; Γιατί στα σοβαρά δε μπορώ να το πάρω.

 

Υποθέτω επιπλέον πως αν η δολοφονία αρχηγού κράτους είναι ΟΚ τότε για δολοφονία απλού πολίτη (εννοείται χωρίς δίκη) εκεί που κάθεται και πίνει καφέ επειδή "είναι τρομοκράτης" δεν το συζητάμε καν.

 

Δεν είναι λίγο βλακώδες να γίνονται πορείες διαμαρτυρίας στη Γερμανία πχ μη τυχον η Γερμανία συμμετάσχει σε πολεμικές επιχειρήσεις ανατροπής του Ασαντ (και για να μην υπάρξουν Γερμανοί στατιώτες νεκροί) γιατί αυτό θα είναι ιμπεριαλισική ενέργεια για την επιβολή του "γερμανικού" τρόπου ζωής και συμφερόντων .... ενώ ταυτόχρονα δολοφονούνται χιλιάδες στη Συρία (που αξίζουν προφανώς λιγότερο από το γερμανό στατιώτη ή τον 3χρονο Αιλαν) και Σύριοι γαντζώνονται στις γραμμές και φονάζουν "freedom germany, freedom germany !!!" ?

Δεν καταλαβαίνεις ότι μπορεί εγώ ή ο γείτονας να είμαι (για πολλούς και διάφορους λόγους) κατά της ένοπλης παρέμβασης εκεί που δε με σπέρνουν χωρίς να υπάρχει ομοφωνία (UN security council) και ταυτόχρονα να με ζορίζει ο θάνατος αμάχων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχει καταλάβει ποιό είναι το σχέδιο της Ευρώπης; Θα φιλοξενήσει όσους πιο πολλούς πρόσφυγες μπορεί.. και μετά; Θα βρει σε όλους δουλειά; Θα βρει σε όλους σπίτι; Θα τους στείλει πίσω στη Συρία; Και πως θα αποφύγει την εγκληματικότητα; Πως θα αποφύγει τα γκέτο; Την έξαρση της μετανάστευσης την ξέραμε εδώ και 4 χρόνια, τώρα σκεφτόμαστε που θα τους βάλουμε, μετά από 2 χρόνια θα σκεφτόμαστε πως να τους αστυνομεύσουμε. Πάντα επίλυση ποτέ πρόληψη,,

 

 

Η Γερμανία δεν είναι χώρα που ανακοινώνει ότι θα δεχτεί 800 χιλιάδες πρόσφυγες επειδή απλά yolo

 

Με λιγότερο από 5% ανεργία υπάρχουν άφθονες δουλειές και η εν λόγω χώρα έχει τρόπους να προστατεύεται και να προστατεύει

 

Περισσότερο η Ελλάδα έχει το πρόβλημα στα σύνορα και στα νησιά επειδή δεν είναι αρκετά ευέλικτη σε τέτοια γεγονότα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανένα,ξέρω γω.Αλλά κ να το πει όνειρο θερινής νυκτός είναι.Τουλάχιστον έτσι όπως φαντάζομαι εγώ μια υγιή κ δημοκρατική ομοσπονδιακή υπερδύναμη

 

Έτσι τη φανταζόταν και κάποιος άλλος που έχασε τον Β'Παγκόσμιο Πόλεμο φίλε τοξοβόλε(ίσως όχι τόσο δημοκρατική!),αλλά συμπίπτετε αρκετά μπορώ να πω :P .

 

Θα συμφωνήσω επίσης ότι πρόκειται για όνειρο θερινής νυκτός.Πάρτε παράδειγμα ποιον έχει βάλει η ΕΕ υπέθυνο και επικεφαλή για την αντιμετώπιση αυτού του θέματος.

Σαν να είμαι Μπαρτσελόνα και να θέλω δεξί μπακ και να πάω να πάρω τον Μπούρμπο.Είναι σοβαρά πράγματα αυτά?

 

Επειδή μιλάμε για τεράστιους αριθμούς που φθάνουν καθημερινά και επειδή η Μέρκελ έβγαλε γλώσσα πάλι,το λογικό δεν είναι να κατανεμηθούν σε χώρες της ΕΕ με τα χαμηλότερα ποσοστά ανεργίας?

Η Ελλάδα με τα προβλήματα πάσης φύσης που αντιμετωπίζει κανονικά δεν πρέπει να υποχρεούται να κρατήσει ούτε έναν.

Το κακό θα μου πείτε θα έχει γίνει ήδη αφού θα παραμείνουν σε ευρωπαικό έδαφος.Πραγματικά τεράστιο πρόβλημα και σε πολύ κακό timing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα.Επειδή μιλάμε για τεράστιους αριθμούς που φθάνουν καθημερινά και επειδή η Μέρκελ έβγαλε γλώσσα πάλι,το λογικό δεν είναι να κατανεμηθούν σε χώρες της ΕΕ με τα χαμηλότερα ποσοστά ανεργίας?

 

Αν μπορούσε να γίνει κατανομή στην Ευρώπη, τότε δεν θα υπήρχε ο νότος με 20+% ανεργία ενώ ο βορράς με 5-8%

 

Υπάρχει σημαντικό εμπόδιο λόγω γλώσσας (και κουλτούρας) εξού και η ανισότητα

 

Παράλληλα δεν υπάρχει ομοσπονδιακή Ευρώπη για να γίνει μια κοινή πολιτική εύκολα και γρήγορα. Αν υπήρχε κάτι τέτοιο τώρα, τότε θα ήταν πιο απλά τα πράγματα. Προς το παρόν, η Ευρώπη πορεύεται με αυτό που έχει σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν καταλαβαίνεις ότι μπορεί εγώ ή ο γείτονας να είμαι (για πολλούς και διάφορους λόγους) κατά της ένοπλης παρέμβασης εκεί που δε με σπέρνουν χωρίς να υπάρχει ομοφωνία (UN security council) και ταυτόχρονα να με ζορίζει ο θάνατος αμάχων;

 

Ας κάνουμε ένα δημοψήφισμα να δούμε τι θέλει ο σοφός λαός τότε!Η επόμενη Κυριακή είναι ελεύθερη

 

Ένα ερώτημα αν πρέπει να εμπλακούμε στρατιωτικά υπο το νάτο και ένα ακόμη να δεχτούμε όσους μετανάστες θέλουν να έρθουν στη χώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο ίδιο θέμα άλλοι λένε (λέμε) για αδικοχαμένες ζωές. Νταξει καταλαβαίνω τον προβληματισμό αλλά πού οδηγεί αυτός ο συλλογισμός; Στο ότι μέχρι να εκπονηθεί μελέτη για τη μακροχρόνια ενσωμάτωση των προσφύγων στις νέες χώρες κατοικίας τους πρέπει να μείνουν εκεί που είναι;

 

Τουναντίον. Αυτή η 'μελέτη' θα έπρεπε να είχε εκπονηθεί πριν 4 χρόνια, να είχε εφαρμοστεί σήμερα, και τότε ίσως να μην λέγαμε για αδικοχαμένες ζωές σήμερα. Αλλά όπως πάντα κάθε θέμα θα 'τακτοποιηθεί' όπως όπως, αφού γίνει πρόβλημα και αφού φτάσει στο μη περαιτέρω. Εξ' ου και ο προβληματισμός μου για το τι μέλλει γενέσθαι σε 1-2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το "είναι λύση η δολοφονία αρχηγού κράτους" το λες για τρολάρισμα; Γιατί στα σοβαρά δε μπορώ να το πάρω.

 

Το τι μπορείς να πάρει είναι δικό σου θέμα.

 

Το λέω πολύ σοβαρα. Φυσικά δεν εννοώ να στηθεί ένας sniper να σκοτώσει τον Ασάντ (αν και θα ήταν ένα καλό βήμα), εννωω ότι όποιος νοιάζοταν ειλικρινά για την τύχη των Σύριων που βομβάρδιζε με βόμβες-βαρέλια ο Ασάντ αλλά ούρλιαζε μη τυχόν και γίνει έγκαιρα στρατιωτική επέμβαση για να μπει ένα τέλος την στιγμή που αυτό ήταν δυνατό μη τυχόν και τον πούνε υποστηρικτή των "σφαγέων των λαών" και μη τυχόν γυρίζουν καμιά 300ρια body-bags πίσω με νεκρούς αμερικανούς-Ευρωπαίους κλπ ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ να το παίζει τώρα ευαίσθητος στον θάνατο του Αιλάν. 

Αυτός τον καταδίκασε γιατί επέλεξε τις εμπελοφιλοσοφίες και να μην έχει αυτός απώλειες.

 

Υποθέτω επιπλέον πως αν η δολοφονία αρχηγού κράτους είναι ΟΚ τότε για δολοφονία απλού πολίτη (εννοείται χωρίς δίκη) εκεί που κάθεται και πίνει καφέ επειδή "είναι τρομοκράτης" δεν το συζητάμε καν.

 

Όχι αν κάθεται και πίνει καφέ. Αν ήταν όμως στο Στρατό που σκότωνε τους χιλιάδες Αιλαν ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑΙ ειναι ΟΚ να τον σκοτώσεις .... ή μάλλον ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να τον σκοτώσεις για να τον σταματήσεις.

 

 

Δεν καταλαβαίνεις ότι μπορεί εγώ ή ο γείτονας να είμαι (για πολλούς και διάφορους λόγους) κατά της ένοπλης παρέμβασης εκεί που δε με σπέρνουν χωρίς να υπάρχει ομοφωνία (UN security council) και ταυτόχρονα να με ζορίζει ο θάνατος αμάχων;

 

Μα την συμφωνία στον ΟΗΕ ποιός την σαμπόταρε? Αυτός που πουλάει όπλα στον Ασάντ και θέλει να υπερασπιστεί τα δικά του γεωστρατηγικά συμφέροντα. ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ Αιλάν καταδικάστηκαν σε θάνατο από τη Ρωσία και το ΙΡΑΝ. 

 

Το "εκεί που δε με σπέρνουν" πέρα ότι σαφώς και σε σπέρνανε οι Σύριοι που καλούσαν για ανατροπή του Ασάντ ή τουλάχιστον για προστασία από την αεροπορία του που κυριολέκτικά ΕΣΦΑΖΕ εκ του ασφαλούς χιλιάδες Αιλάν το διαβάζω "μακριά από τον κώλο μας και όπου θέλει ας είναι"

 

κάτι που μπορούσες να κάνεις πανέυκολα ήταν να καθηλώσεις ή να καταστρέψεις την Συριακή αεροπορία, αλλά εσύ και άλλοι "ευαίσθητοι" ουριάζανε για "κυριαρχη Συρία" ενώ η Ρωσία ανακοίνωνε / απειλούσε με πώληση S300 και MiG-31 στη Συρία ώστε να μπορεί να συνεχιστούν οι αεροπορικοί βομβαρδισμοί.

 

ΕΣΥ και οι άλλοι ευαίσθητοι ΔΕΝ ΕΧΕΤΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κλαίτε υποκριτικά για τον Αιλάν και για τους δεκάδες χιλιάδες άλλους που σκοτώθηκαν στη Συρία αλλά δε σου χάλασαν το στομάχι γιατί ξεβράστηκαν στη δική σου παραλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Γερμανία δεν είναι χώρα που ανακοινώνει ότι θα δεχτεί 800 χιλιάδες πρόσφυγες επειδή απλά yolo

 

Με λιγότερο από 5% ανεργία υπάρχουν άφθονες δουλειές και η εν λόγω χώρα έχει τρόπους να προστατεύεται και να προστατεύει

 

Περισσότερο η Ελλάδα έχει το πρόβλημα στα σύνορα και στα νησιά επειδή δεν είναι αρκετά ευέλικτη σε τέτοια γεγονότα

Το εν λόγω ποσοστό αφορά κυρίως τις ειδικευμένες θέσεις που ρίχνουν κατά πολύ το μέσο όρο.

Στα επαγγέλματα που στοχεύουν οι εν λόγω οικονομικοί μετανάστες η ανεργία είναι και θα γίνει αρκετά έως πολύ υψηλότερη,λόγω υπερπροσφοράς και τεχνολογικής κάλυψης των εν λόγω θέσεων.

Γενικά πάντως μην περιμένεις σε λιγότερο από πενταετία-δεκαετία να έχουν κάποια θετική,εάν το καταφέρουν ποτέ που είναι εξαιρετικά αμφίβολο,επίπτωση στην Γερμανική οικονομία στο σύνολο.Μερικοί τομείς ίσως έχουν θετική επίπτωση,αλλά γενικά θα πέσουν τόσα για να τους κάνουν ανθρώπους(σπίτια-επιδόματα-εκπαιδεύσεις)που θα είναι φύρα στο τέλος. 

 

Εδώ πάντως με χαμηλά ποσοστά ανεργίας και καλύτερους εργατικούς νόμους από Γερμανία, σε δέκα χρόνια+ παρουσίας φύρα ήταν, και εμφανίζουν τρομακτικά ποσοστά αεργίας και απάθειας βελτίωσης.

Αυτά τουλάχιστο αναφέρουν τα επίσημα στατιστικά.

 

Πάντως η Γερμανία (ξανα)γάμησε την Ευρώπη,αυτό το 800Κ μετανάστες μόνο το '15 είναι σαν το ΟΚ για να ξεκινήσουν εκατομμύρια από όλον τον ντουνιά για την μεγάλη ζωή στας Ευρώπας.

Βλέπω το ΗΒ & Σκανδιναβία να την κάνουν με ελαφρά από ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...