Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος πήγε ΥΕΑ και παραιτήθηκε... από τους 13 Έλληνες στο στρατόπεδο του, οι 8 την έκαναν. Ο στρατός είναι μια φάση που πρέπει να την περνάς όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα. Δεν υπάρχει λόγος να πας για να ακούς Χριστοπαναγίες και να ρωτάς τον Καραϊσκάκη σε... πίνακα αν μπορείς να καθίσεις να φας επί ένα τέταρτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλος πήγε ΥΕΑ και παραιτήθηκε... από τους 13 Έλληνες στο στρατόπεδο του, οι 8 την έκαναν

Από τους Κονγκολέζους και τους Μογγόλους τι απώλειες είχαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος πήγε ΥΕΑ και παραιτήθηκε... από τους 13 Έλληνες στο στρατόπεδο του, οι 8 την έκαναν. Ο στρατός είναι μια φάση που πρέπει να την περνάς όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα. Δεν υπάρχει λόγος να πας για να ακούς Χριστοπαναγίες και να ρωτάς τον Καραϊσκάκη σε... πίνακα αν μπορείς να καθίσεις να φας επί ένα τέταρτο.

Αυτα γινοταν στην εποχη του πατερα μου μη πω παππου μου :o [οπως κι ξυρισμα του καραισκακη πανω στη κορνιζα]. Παιζει να γινονται αυτα ακομη?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα πας εθελοντικά κάπου γιατί όχι; θα πας πχ ειδικές δυνάμεις και θα σου πει ο άλλος πέσε και παίρνε και θα του πεις ότι σου κάνει καψώνι; θα γελάει ο κόσμος 

 

αυτά τα έκοψαν στους απλούς φαντάρους (και καλά έκαναν βεβαίως) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, εκοψαν τις κάμψεις αλλα μπορουν καλλιστα να σε βάλουν να κάνεις 50 μεταβολές στην παραταξη και να κάνουν 5 ώρες για να τελειώσουν μια ριμάδα αναφορά...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ή να σε βάλουν να κάνεις επί ώρες οπλοασκησεις που θεωρείται εκπαίδευση και οφείλεις φυσικά να υπακούσεις

 

Υπάρχει τρόπος ακόμα να καψωναρουν, απλά με τη γνωστή έννοια όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, εκοψαν τις κάμψεις αλλα μπορουν καλλιστα να σε βάλουν να κάνεις 50 μεταβολές στην παραταξη και να κάνουν 5 ώρες για να τελειώσουν μια ριμάδα αναφορά...

 

απαγορευεται το ιδιο προσταγμα συνεχομενα πανω απο τρεις φορες :)

 

αν θελεις να τον μεταβαλλαρεις τον αλλον διχως ελεος , πρεπει ανα τρεις μεταβολες να παρεμβαλεις καποιο αλλο προσταγμα :)

 

Υπαρχουν και αλλου ειδους καψονιων...θα δωσω ενα παραδειγμα.

 

Επρεπε να στησουμε πεδιο βολης...επρεπε να παρουμε διαφορα αντικειμενα να τα ετοιμασουμε για το στησιμο.

Καποια απο αυτα ηταν κατι ταμπελες που θα οριοθετουσαν τα 100/200/300 μετρα.

Με στελνει ο λοχαγος μου( μεγα αρχιδι) να παω σε ενα αποθηκακι να βρω τις ταμπελες.Το αποθηκακι κανα 4λεπτο περπατημα απο το διοικητηριο της μοναδας...

Ξεκιναω περπατημα μεσα στον ηλιο...φτανω στο αποθηκακι οπου μεσα γινοταν του πουταναριου..ψαχνω ξαναψαχνω δεν βρισκω τιποτα.

Ξανα πισω να του πω οτι δεν βρηκα τιποτα...Μου λεει δεν μπορει..εκει ειναι οι ταμπελες..πηγαινε ξανα.

Αντε παλι περπατημα μεχρι το αποθηκακι.Εντελει βρισκω καταχωνιασμενη μια απο τις ταμπελες κατω απο ενα σωρο παπαρια .Την παιρνω στην πλατη γυρναω πισω.

Μου λεει και οι αλλες εκει ειναι...θα παω να τις βρω και αν τις βρω θα γινει της πουτανας...Καλη τυχη του κανω ( :))

Παει ψαχνει , γυρναει με τα χερια αδεια και μου λεει: "Δεν τις βρηκα , αλλα βρηκα κατι αλλες που ηθελα , τις ακουμπησα εξω απο το αποθηκακι , ΠΗΓΑΙΝΕ ΦΕΡΤΕΣ"

 

Νταξ..τι να κλασουν 50 μεταβολες μπροστα σε τετοια μαλακυνση ? :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις μεταβολές μπορεί να σε σβουριξει τρεις, μετά κλινατε επί δεξιά, μετά 3 σβουρες, μετά κλινατε επί δεξιά/αριστερά κτλ και αυτό να συνεχίζει για πολλά λεπτά (παθών)

 

Νταξ..τι να κλασουν 50 μεταβολες μπροστα σε τετοια μαλακυνση ? :)

Μου δίνουν μια σκούπα και ένα φραρασι μια μέρα και μου λένε σκουπισε όλα τα καουτσούκ που έχουν φύγει από τα άρματα έξω από τον ουλαμο συντηρήσεως

(Μιλάμε για φάση Δαναΐδες με το πιθάρι δίχως πάτο)

 

Μια άλλη μέρα φύσαγε της πουτανας και όπως είναι φυσικό έπεφταν φύλλα, τα οποία δεν ήθελε ο συνταγματάρχης να υπάρχουν έξω από την είσοδο της Διεύθυνσης μας.

Οπότε παίρνω σκούπα και φαρασι (κλασικά), σκουπιζα και μου τα έπαιρνε ο αέρας

(Φάση Σίσυφος με τη μεγάλη κοτρωνα )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις μεταβολές μπορεί να σε σβουριξει τρεις, μετά κλινατε επί δεξιά, μετά 3 σβουρες, μετά κλινατε επί δεξιά/αριστερά κτλ και αυτό να συνεχίζει για πολλά λεπτά (παθών)

 

 

 

Μου δίνουν μια σκούπα και ένα φραρασι μια μέρα και μου λένε σκουπισε όλα τα καουτσούκ που έχουν φύγει από τα άρματα έξω από τον ουλαμο συντηρήσεως

(Μιλάμε για φάση Δαναΐδες με το πιθάρι δίχως πάτο)

 

Eπισης μην ξεχναμε τα καψονια στην γυμναστικη..

 

Ειχαμε τυχει να μας κανει γυμναστικη ενας μαλακισμενος ανθυπολοχαγος που ηταν λιγο γομαρακι...κοινως τραβαγε καμψεις μεχρι την 2α παρουσια χωρις να ιδρωνει.

 

Οπως πηγαιναμε "Ακουσα φωνες εκει πισω??" παμε καμψεις...(αν πεφτει και αυτος δεν θεωρειται καψονι)..παρε καμμια 20αρια ετσι να ξεπιαστουμε.

Συνεχιζουμε να πηγαινουμε "Χαλασατε τις γραμμες?" παμε καμψεις ξανα

 

Μην τα πολυλογω ανα 50 μετρα εβρισκε καποια παπαροδικαιολογια και τραβαγαμε καμμια 20αρια καμψεις ετσι για το καλο του χρονου.

Μεχρι να φτασουμε στο σημειο που επρεπε να φτασουμε για να κανουμε την γυμναστικη παιζει να ειχαμε τραβηξει καμμια 300-400αρα καμψεις συνολο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Νταξ..τι να κλασουν 50 μεταβολες μπροστα σε τετοια μαλακυνση ? :)

 

 

ειχατε κάνει το "αεροπορια βαλεστε"; και καλά σε φάση ότι πετάνε απο πάνω σου αεροπλάνα και εσυ πέφτεις ανασκελα και τα πυροβολεις με το τυφέκιο. Λες και εχουν ρίξει πολλά αεροπλάνα έτσι...

ειχαν μπερδέψει την εκπαιδευση με το καψώνι και την πούτσα με την βούρτσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχατε κάνει το "αεροπορια βαλεστε"; και καλά σε φάση ότι πετάνε απο πάνω σου αεροπλάνα και εσυ πέφτεις ανασκελα και τα πυροβολεις με το τυφέκιο. Λες και εχουν ρίξει πολλά αεροπλάνα έτσι...

ειχαν μπερδέψει την εκπαιδευση με το καψώνι και την πούτσα με την βούρτσα...

 

οχι δεν ειχαμε την τιμη να κανουμε τετοιες μαλακιες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ειχατε κάνει το "αεροπορια βαλεστε"; και καλά σε φάση ότι πετάνε απο πάνω σου αεροπλάνα και εσυ πέφτεις ανασκελα και τα πυροβολεις με το τυφέκιο. Λες και εχουν ρίξει πολλά αεροπλάνα έτσι...

ειχαν μπερδέψει την εκπαιδευση με το καψώνι και την πούτσα με την βούρτσα...

έχω ρίξει στο Battlefield έτσι...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει απο βολες εχω δει ολα τα ακυρα..

 

Εχω δει "πρηνηδον" βολη... λες και σε μια μαχη θα χουμε ξαπλαρει κατω και θα πυροβολαμε..τεσπα

Εχω δει "γονυπετως" βολη ..μια φορα στο κεβοπ...μας ειχανε βαλει υπαξιωματικους απο πισω να κρατανε κοντρα την πλατη μας..γιατι οι μισοι βλαμμενοι σε καθε βολη τους εφευγε το οπλο...

Εχω δει "γονυπετως πυρ και κινηση" βολη.

 

Ειχε στησει ο δοικητης μας κατι ξυλινα παραπετασματα....τρεχαμε απο το ενα στο αλλο..αφου ριχναμε 1-2 βολες..πριν απο καθε τρεξιμο...και ηταν ετσι ρυθμισμενο..ωστε να αλλαζουμε και γεμιστηρα στην μεση της "ασκησης"....

Εχω δει "καθιστη" βολη...οταν βαραγαμε με τα πολυβολα...που καθεσαι καθιστος και βαρας σαν τον ραμπο :)

 

Να ξαπλωσουμε ανασκελα να βαρεσουμε..κατι...οχι δεν το καναμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...