Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε μου ότι κι αν πιστεύεις εσύ , το θέμα είναι ότι η επίσημη εκκλησία-κράτος πάνε χεράκι χεράκι με το στρατό

 

οπότε οι απόψεις σου είναι πολύ απίθανο να γίνουν δεκτές 

 

θα καταταγείς στον στρατό και η αποστολή σου (αν γίνει κάτι) θα είναι αυτή που θα σου πούνε οι ανώτεροί σου. δεν υπάρχει χώρος για το εγώ σου και τα πιστεύω σου

 

κάνεις οτιδήποτε σου λένε ΕΚΤΟΣ αν αυτό είναι παράνομο ή αντισυνταγματικό, μόνο τότε έχεις δικαίωμα να μην εκτελέσεις 

 

σου λέω αν πας και τους πεις ότι δε θες να ορκιστείς, το πιο πιθανό είναι αρχικά να σε απειλήσουν με Ι5 και να αρχίσεις να κάνεις περισσότερη παρέα με ψυχολόγους

 

αν δε περάσεις τη διαδικασία της ορκωμοσίας δεν είσαι στρατιώτης επίσημα

στο κέντρο όσο είσαι αόρκιστος στη πραγματικότητα είσαι ακόμα πολίτης

 

οπότε χωρίς να περάσεις αυτή τη σημαντική για αυτούς διαδικασία, θα αποτελείς για αυτούς πρόβλημα 

 

ΥΓ ορίστε και ο όρκος που καλείσαι να πεις 

 

Ορκίζομαι να φυλάττω πίστη εις την πατρίδα.

Υπακοή εις το Σύνταγμα τους νόμους και τα ψηφίσματα του κράτους.

Υποταγήν εις τους ανωτέρους μου.

Να εκτελώ προθύμως και άνευ αντιλογίας τας διαταγάς των.

Να υπερασπίζω με πίστην και αφοσίωσιν, μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματος μου, τας Σημαίας.

Να μη τας εγκαταλείπω μηδέ να αποχωρίζομαι ποτέ απ’αυτών.

Να φυλάττω δε ακριβώς τους στρατιωτικούς νόμους.

Και να διάγω εν γένει ως πιστός και φιλότιμος στρατιώτης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ότι βύσμα κι αν έχεις θα πρέπει στο κέντρο να ορκιστείς, αυτό δε νομίζω να το διαπραγματεύται κανείς 

 

και ένα απλό σενάριο..

 

δεν θες να σκοτώσεις; δε θες να πιάσεις όπλο; δηλαδή φοβάσαι τα όπλα;

 

πέρνα μια βόλτα από το 414 ή το 424 να σε δουν οι ψυχιάτροι..  :rolleyes: 

 

είχα πετύχει παιδί στο 424 που τον είχαν στείλει από τη μονάδα του γιατί τραύλιζε.. δε μπορούσαν να δεχτούν ότι έχει τέτοιο πρόβλημα και ίσως πίστευαν ότι τους δουλεύει..

 

ποια η λύση λοιπόν; στείλτε τον να δουν αν είναι τρελός.. το παλικάρι είχε φάει φρίκες 

(και όντως τραύλιζε, αλλά ούτε απολυτήριο ήθελε ούτε τίποτα. να υπηρετήσει κανονικά να τελειώνει ήθελε. ελπίζω να έβγαλε άκρη ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Πεύκο δε θυμάμαι αν κάναμε αναφορά στην ορκομωσία, οπότε αν κάποιος κρυβόταν (όχι ότι είναι εύκολο, αλλά λέμε), λογικά θα γλύτωνε την ορκομωσία.

 

Επίσης, στο ελλαδιστάν είμαστε, αν έχεις το βύσμα που πρέπει κάνεις τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι δε μπορείς να παίζεις με την εκκλησία :P

 

ακόμα και στο βυσματικό στρατόπεδο που ήμουν στο τέλος μια φορά πήγα να πω ότι δε θέλω να πάω σε λειτουργία και μόνο που δε με πήρε ο διάλος (και φυσικά στο τέλος πήγα)

 

έχω φάει αγιασμό στη μούρη..

 

επίσης όσο ήμουν στο νοσοκομείο , η προϊσταμένη μου με έβαζε να βουτάω αγιασμό από το εκκλησάκι του νοσοκομείου (και επειδή με έβαζε να βουτάω πολύ, έπρεπε να είναι stealth αποστολή, να μη με έβλεπε κανείς. οπότε γινόμουν sam fisher φάση, κρυβόμουν πίσω από τοίχους και περίμενα να απομακρυνθεί ο παπάς πριν μπω ) ή με έβαζε να μεταφέρω καλόγερους από τη πίσω πόρτα σε prive δωματιάκια και μετά να τους πηγαίνω πορτοκαλάδες και σάντουιτς από την τροφοδοσία 

 

μια φορά μπέρδεψα τις κλινικές και πήγα σε άλλο καλόγερο που δεν ήταν  δικός μας και με κοίταζε παράξενα και του λέω

"συγγνώμη μπερδεύτηκα, μοιάζετε όλοι μεταξύ σας" :lol:

 

μετά στο τέλος που ήμουν σε μια διεύθυνση έιχαν έναν Ανχη που πέρα από θρήσκος είχε το ψώνιο να ψάλλει..

εκεί να δεις.. όλη μέρα μου τα ζάλιζε με τους ψαλμούς 

και μου έλεγε για τους άθεους σατανάδες.. 

"δε πιστεύω να είσαι άθεος μου έλεγε" όταν δε με έβλεπε πολύ ζεστό με το πράγμα.. 

 

 

οπότε μη μου λες για βύσματα. το μεγαλύτερο βύσμα που μπορεί να έχεις στο στρατό είναι το εκκλησιαστικό και δε πρόκειται κανείς να μη δεχτεί να ορκιστείς 

ότι θέλεις κάνε, αλλά η ορθοδοξία είναι πάνω από όλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω που κανεις την ερωτηση. Κατα την αποψη μου μεγαλυτερο ειναι το σοκ οταν βλεπεις ποσοι ανθρωποι δεν ειναι θρησκοι και ακομα μεγαλυτερο ποσοι νομιζουν οτι ειναι θρησκοι.

 

Εαν απηληθει η ζωη μου στο σπιτι μπορει να αμυνθω αλλα οχι να σκοτωσω. Το ιδιο και στον πολεμο. Δεν ειναι δικια μου αποψη αυτη αλλα και του Χριστου και των πατερων της χ.ο. εκκλησιας. Γενικα ο χριστιανος δεν φοβαται το θανατο.

 

Να ψελλιζω ακαταλαβιστικα κατα τη διαρκεια του ορκου δεν ειναι λυση καθως και μονο που στεκομαι εκει εχω συμμετοχη. Οπως και στους ναους των αιρετικων δεν επιτρεπεται να μπουμε εν ωρα λειτουργιας τους ακομα και αν δε συμπροσευχομαστε.

 

Φίλε μου θα σου πρότεινα, με απόλυτη ειλικρίνια και χωρίς διάθεση ειρωνίας, να βρεις ένα τρόπο ώστε να μην υπηρετήσεις.

 

Όπως πολύ σωστά σου γράφει ο qsis, ο Ελληνικός Στρατός είναι άμεσα συνυφασμένος με την Ορθόδοξη Εκκλησία. Θα σε αντιμετωπίσουν σαν τρελό αν δηλώσεις χ.ο. αλλά πως δεν επιθυμείς για λόγους συνειδήσεως να πιάσεις όπλο.

 

Αν θες οπωσδήποτε να υπηρετήσεις, μην αναφέρεις τους λόγους για τους οποίους είσαι κατά της χρήσης όπλου. Καλύτερα δήλωσε οπλοφοβικός χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις και πήγαινε για Ι3 άοπλο.

 

Απ' όσο ξέρω μόνο οι μάρτυρες του Ιεχωβά απαλάσσονται νόμιμα για θρησκευτικούς λόγους. Οι υπόλοιποι πρέπει να εκμεταλλευτείτε κάποιο από τα γνωστά "παραθυράκια".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν θες οπωσδήποτε να υπηρετήσεις, μην αναφέρεις τους λόγους για τους οποίους είσαι κατά της χρήσης όπλου. Καλύτερα δήλωσε οπλοφοβικός χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις και πήγαινε για Ι3 άοπλο.

 

 

βέβαια τον όρκο θα πρέπει να τον δώσει 

 

επίσης με ψυχολογικό Ι (που δε θα μείνει κρυφό, τουλάχιστον όσο υπηρετεί) ενδέχεται να έχει και ανάλογη αντιμετώπιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω που κανεις την ερωτηση. Κατα την αποψη μου μεγαλυτερο ειναι το σοκ οταν βλεπεις ποσοι ανθρωποι δεν ειναι θρησκοι και ακομα μεγαλυτερο ποσοι νομιζουν οτι ειναι θρησκοι.

 

Εαν απηληθει η ζωη μου στο σπιτι μπορει να αμυνθω αλλα οχι να σκοτωσω. Το ιδιο και στον πολεμο. Δεν ειναι δικια μου αποψη αυτη αλλα και του Χριστου και των πατερων της χ.ο. εκκλησιας. Γενικα ο χριστιανος δεν φοβαται το θανατο.

 

Να ψελλιζω ακαταλαβιστικα κατα τη διαρκεια του ορκου δεν ειναι λυση καθως και μονο που στεκομαι εκει εχω συμμετοχη. Οπως και στους ναους των αιρετικων δεν επιτρεπεται να μπουμε εν ωρα λειτουργιας τους ακομα και αν δε συμπροσευχομαστε.

 

 

αν και ειμαστε λιγο offtopic με το θεμα της θρησκειας... καλο θαταν οσο εισαι νεος να αμφισβητεις τα παντα (καλοπιστα παντα και οχι απο αντιδραση) και να μην πιστευεις ακριτα οτι γραφουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ για καποια πιστη ή θρησκεια.

Συνηθως 9,9 φορες στις 10 ο ανθρωπος (γενικα μιλαω) πραττει με καποιον συμφερον...και μαλιστα σε θεματα που χειραγωγουν ΜΑΖΕΣ και ειδικα σε θεματα θρησκειων που σου επικαλειται την ΠΙΣΤΗ για να μην το πολυψαχνεις.

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι θρησκειες εχουν χαρακτηριστει ...."το οπιο του λαου".

Απο κει και περα μεινε στην ουσια της οποιας θρησκειας πιστευεις και ασε το τι γραφουν οι γραφες...

 

Αν απειληθει η ζωη σου θα αμυνθεις αλλα δεν θα σκοτωσεις?Δηλαδη θα αποφευγεις τις σφαιρες σαν νιντζα?τα θες και τα λες?

ακομα και στον πολεμο?δηλ θα κυκλοφορησεις με φυσοκαλαμα και σφεντοντες στο πεδιο της μαχης για να τους αναισθητοποιεις και οχι να τους σκοτωνεις?Τα θες και τα λες?

 

Απο την αλλη αν ο εχθρος ειναι χριστιανος...δεν θα φοβαται να πεθανει κατα τα λεγομενα σου..γιατι να μην τον διευκολυνεις?  :)

Τι ειναι αυτα που ακουω?Δεν φοβαται ο χριστιανος να πεθανει?Δηλ γεννιεται με  σκοπο τι ?να πεθανει στην πρωτη ευκαιρια ?

Ουτε αιρεσεις δεν τα λενε αυτα....

 

 

Να πω και κατι σχετικο με τον στρατο :)

 

Στην μοναδα με ειχανε χωσει 2ο-3ο γραφειο...εκτος των υπηρεσιων και λοιπων εργασιων.

Μια απο τις δουλειες μου λοιπον ηταν να ετοιμαζω εναν μικρο ναο που ειχαμε εντος στρατοπεδου σε καμμια επετειο/γιορτη.

Να σκαρφαλωνω στα συρματοπλεγματα να βαλω τις σημαιες..να ετοιμασω το τραπεζακι με το αγιαστηρι και ολα τα συμπραγαλα και να τα βρει ετοιμα ο παππας...

 

αυτο το θυμιατηρι/αγιαστηρι εντωμεταξυ..δεν αναβε το καρβουνακι με τιποτα....να το κουναει ο παππας και να σβηνει χαχαχαχα ξεφτιλικια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας βάλω και μια ωραία φωτό με ρώσο στρατιωτικό ιερέα (μάλλον warlock level 85) 

 

russia-priest-with-big-machine-gun-300x2

 

αν δεν έχει αυτός πρόβλημα να πιάνει το κανόνι, γιατί να έχει ο geos; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια τον όρκο θα πρέπει να τον δώσει 

 

Ναι, αυτό είναι αναγκαίο κακό δυστυχώς. Ακόμα και αν -όπως του είπατε- λέει αρλούμπες στην ορκομωσία, πάλι θα παρευρεθεί εκεί. Για να βγει μετά άοπλος θα πει και ψέμματα, κατί με το οποίο επίσης μπορεί να είναι αντίθετος.

 

Άλλη λύση όμως δε βλέπω πλην του Ι5, γιαυτό πρότεινα κιόλας να μην υπηρετήσει καθόλου.

 

επίσης με ψυχολογικό Ι (που δε θα μείνει κρυφό, τουλάχιστον όσο υπηρετεί) ενδέχεται να έχει και ανάλογη αντιμετώπιση

 

Και εδώ έχεις δίκιο. Απλά πιστεύω πως αν είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του και -πάνω απ' όλα- δεν εκμεταλλέυεται το Ι εις βάρος άλλων φαντάρων, δε θα έχει σοβαρό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οκ δε θα έχει πρόβλημα από ένα σημείο και μετά αν είναι σωστός, αλλά στην αρχή τουλάχιστον θα τον έχουν στο μικροσκόπιο

 

πχ είχαμε εμείς έναν που είχε αγοραφοβία, ζωοφοβία (όταν έβλεπε αδέσποτα να πλησιάζουν στη φρουρά απομακρυνόταν ενώ όλοι ήμασταν σε προσοχή) , υψοφοβία και γενικά όλες τις φοβίες και τον προσέχαμε 

 

ένα βράδυ που είχε εξαφανιστεί γιατί είχε πάει κάπου να μιλήσει μόνος στο κινητό έπεσε "συναγερμός" να τον βρούμε 

 

μας είχαν πει να μην τον αφήνουμε πουθενά μόνο του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο παπάς δεν είχε καθόλου fire damage; ή φοβόταν μη γίνει κάνα ατύχημα και κάψει όλο το εκκλησάκι; 

 

τι level ήταν; 

 

Ξεκόλλα ρε, θα χεστώ απάνω μου! :D

 

 

 

Εφ' όπλου λόγχη: +12 melee damage.

Διόπτρα στο G3:   +0.5% ranged critical chance.

Profession: καψιμιτζής, επιλοχάς.

Μπερές αντί για κράνος: +4 cunning.

 

 

 

 

ο δικος μου? πρεπει να ειχε frost dmg...ενεκα και η περιοχη :)

 

frost damage ή absorb frost damage; Έχει σημασία :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας βάλω και μια ωραία φωτό με ρώσο στρατιωτικό ιερέα (μάλλον warlock level 85) 

 

russia-priest-with-big-machine-gun-300x2

 

αν δεν έχει αυτός πρόβλημα να πιάνει το κανόνι, γιατί να έχει ο geos; 

δε θα χει μαθει το skill ακομα, ο πατερ της φωτο ειναι μεγαλο λεβελ :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...