Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Ειναι πολυ πιθανο να διακοψω την αναβολη και να καταταγω στο στρατο. Ειμαι 2ος απο 4 τεκνα αρα θα υπηρετησω 8 μηνες.

 

Για θρησκευτικους λογους δεν θα ορκιστω. Θα θεωρηθω αντιρρησιας συνειδησεως; Θα ειναι μειωμενη και η εναλλακτικη θητεια μου; Αν εχω διαβασει σωστα οι αντιρρησιες πληρωνονται μονο στην περιπτωση που δε μενουν και δε τρωνε στο στρατο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κουβαλας το βιβλιαριο υγειας μαζι σου και τους δειχνεις ποια εχεις κανει και δεν τα ξανακανεις

 

γλυτωσα αρκετα τοτε που παρουσιαστηκα...αλλα και αυτα που εκανα μου σκισανε το χερι.

 

Ειχα -οπως και πολλοι αλλοι- ανοιχτη πληγη για καιρο...

 

σε αλλους εγινε τετοια ζημια που τους κανανε μινι-μεταμοσχευση δερματος στην πληγη του εμβολιου.

 

 

Βασικα κατι βαρβατα που σου κανουν δεν θελουν πειραγμα/πλυσιμο για καποιες μερες...εε εγω οπως και αλλοι το γραψαμε στα @@ μας και το πλυναμε...εε εκανε να κλεισει η πληγη μηνες..

 

Μεχρι και σημερα μου χει μεινει σημαδι....

 

εμένα δεν μου είχαν κάνει τίποτα στο δέρμα ούτε τα ένιωσα

μόνο η μύτη μου έτρεχε και αρρώσταινα για λίγες ώρες τις επόμενες μέρες

σε μερικούς φούσκωσε το δέρμα και τους είχαν στείλει νοσοκομείο και άλλοι έλεγαν οτι τους πονάει

ένας δεν μπορούσε να κρατήσει ούτε ενα μπουκάλι νερό

τι παίζει δεν ξέρω

 

Γεια σας. Ειναι πολυ πιθανο να διακοψω την αναβολη και να καταταγω στο στρατο. Ειμαι 2ος απο 4 τεκνα αρα θα υπηρετησω 8 μηνες.

 

Για θρησκευτικους λογους δεν θα ορκιστω. Θα θεωρηθω αντιρρησιας συνειδησεως; Θα ειναι μειωμενη και η εναλλακτικη θητεια μου; Αν εχω διαβασει σωστα οι αντιρρησιες πληρωνονται μονο στην περιπτωση που δε μενουν και δε τρωνε στο στρατο;

αν εισαι άθεος/αλλόθρησκος κάνεις ορκωμοσία διαφορετική (σε εμάς ήταν λιγο ποιο πέρα και έλεγαν διαφορετικές παπαριές απο αυτές που υποτίθεται οτι λέγαμε εμείς . Εγώ δεν ορκίστηκα, ούτε ανοιγόκλεινα το στόμα , κοίταγα ενα μαλάκα καραβανά μπροστά που ήταν έτοιμος να σκάσει , γιατι τους είχαμε γράψει οι μισοί στα @@ μας και περίμενα να τελειώσει η φιέστα .  )

 

αν για Α-Β λόγο ιδεολογίας όποιας και αν ειναι αυτή δεν θες να πας στρατό δεν ορκίζεσαι αλλα απ ότι ξέρω μπορείς να διαλέξεις κοινωνική εργασία . Αν δεν θες να κάνεις τίποτα απ όλα απόσο ξέρω θεωρείσαι αντιρρησίας και έχεις ποινές

κανονικά δεν θα επρεπε να γίνεται αυτό αλλα αυτή ειναι μια μεγάλη κουβέντα που την έχουμε κάνει άπειρες φορές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nicoc89

 

με τα εμβολια εγω την περασα φθηνα..παρολο οπως ειπα ειχα ανοιχτη πληγη για μηνες..και αυτο γιατι μολις εφτιαχνε κουκουδι και ηταν ετοιμη να κλεισει..τσουπ περνούσε ενας "Γειααα σου ρε σειρα"...με χτυπαγε στο μπρατσο...εσπαγε το κουκουδι....και αντε παλι απο την αρχη.

Αυτο το σκηνικο ειχε επαναληφθει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες..αλλες φορες το κανανε καποιοι επιτηδες..αλλοι επειδη δεν μπορουσαν να ξερουν οτι εχω πληγη....

 

Εκλεισε εντελει μετα απο 7-8 μηνες...

 

Σε αλλους ειχε γινει μεγαλυτερη πληγη .Φαντασου οτι τους πηγαινανε νοσοκομειο τους καθαριζανε την πληγη εσωτερικα (μπλιααχ) και τους βαζανε γαζες και μαλακιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Ειναι πολυ πιθανο να διακοψω την αναβολη και να καταταγω στο στρατο. Ειμαι 2ος απο 4 τεκνα αρα θα υπηρετησω 8 μηνες.

 

Για θρησκευτικους λογους δεν θα ορκιστω. Θα θεωρηθω αντιρρησιας συνειδησεως; Θα ειναι μειωμενη και η εναλλακτικη θητεια μου; Αν εχω διαβασει σωστα οι αντιρρησιες πληρωνονται μονο στην περιπτωση που δε μενουν και δε τρωνε στο στρατο;

άλλο αντιρρησίας, άλλο δεν ορκίζεσαι όπως οι χριστιανοί ορθόδοξοι 

 

αν θες να υπηρετήσεις υπάρχει διαδικασία "ορκωμοσίας" για τους μη χ.ο. και από κει και πέρα όλα κυλούν κανονικά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. 

αυτό το θέμα μόνο μέσα στο κέντρο θα σε απασχολήσει όσο σε απασχολήσει

 

αν είσαι άθεος ή άθρησκος δε δικαιολογείσαι να μην υπηρετήσεις για θρησκευτικούς λόγους, το ίδιο αν είσαι μουσουλμάνος 

μόνο οι μάρτυρες του ιεχωβά νομίζω δεν υπηρετούν λόγω θρησκείας, οπότε είναι αντιρρησίες 

 

με λίγα λόγια αν δε θες να ορκιστείς σε χριστούς και παναγίες, θα το δηλώσεις και θα σε μαζέψουν τη μέρα της ορκομωσίας σε κάνα γκαράζ μαζί με άλλους άθεους, άθρησκους, μουσουλμάνους, καθολικούς και ό,τι άλλο υπάρχει εκτός από χ.ο. και θα δώσετε πολιτικό όρκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γκαράζ απο που προκύπτει ? εμας οι άθεοι- αλλόθρησκοι ορκίστηκαν 2 μέτρα δίπλα απο τους υπόλοιπους  πέρσι τον Οκτώβρη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ από την άλλη όντας μη βαφτισμένος, δηλαδή χμ.. true αθεος όταν με ρώτησαν "χ.ο;" τους είπα "ναι" για να μην μου πρήξουν το παπάρι (ενδεχομένως). Lame, ε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μωρέ και εγώ δεν ασχολήθηκα
κλαιν , την ησυχία μου ήθελα και να ειμαι φάντασμα
οτιδήποτε μπορεί να σε βάλει στο ραντάρ τους το απέφευγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα πλοία του Στόλου θα υπηρετούν πλέον στρατευμένοι νέοι.Η αρχή έγινε με 4 πλοία όπου τοποθετήθηκαν στην προηγούμενοι από  4 κληρωτοί ναύτες (σύνολον 16 ναύτες). Τώρα στόχος είναι να τοποθετούνται σε κάθε από τα μεγάλα πλοία του Στόλου (φρεγάτες) από 10 ναύτες και μικρότερος αριθμός στα μικρότερα όπως πυραυλάκατοι και κανονιοφόροι.

Όπως είπε ο Αρχηγός του ΓΕΝ αντιναύαρχος Ευάγγελος Αποστολάκης - που δρομολόγησε την σχετική ρύθμιση-  κατά την τελετή παράδοσης καθηκόντων στο Γραφείο Τύπου ( αποχώρησε ο Πλωτάρχης Χρ. Αρφάνης και παρέλαβε ο αντιπλοίαρχος Δημ. Γούναρης), ο λόγος της επαναφοράς των ναυτών θητείας στα πλοία σχετίζεται με την προσπάθεια του ΓΕΝ να ξαναγίνει ο ναύτης θητείας ο ''σύνδεσμος'' , η ''γέφυρα'', της κοινωνίας με το Πολεμικό Ναυτικό. ''Ο ναύτης είναι για την ελληνική οικογένεια, την ελληνική κοινωνία μια από τις βασικές  ''εικόνες'' του Πολεμικού Ναυτικού'' είπε. Και αυτό, πρόσθεσε, καθώς το πλοίο είναι ο ''καθρέπτης'' του Ναυτικού.

Για υπηρεσία στα πλοία θα προτιμούνται ναύτες με ναυτικές ειδικότητες (απόφοιτοι Ναυτικών Σχολών Εμπορικού Ναυτικού, επαγγελματίες αλιείς κλπ) ή σχετικές/αναγκαίες σε  πλοία όπως τραπεζοκόμοι, μάγειροι, καμαρώτοι κλπ.

 

 

http://www.onalert.gr/stories/oi-nautes-epistrefoun-sto-stolo-deka-naytes-se-kathe-ploio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γκαράζ απο που προκύπτει ? εμας οι άθεοι- αλλόθρησκοι ορκίστηκαν 2 μέτρα δίπλα απο τους υπόλοιπους  πέρσι τον Οκτώβρη 

σε μας τους πήγαν σε ένα πάρκινγκ πριν αρχίσει η επίσημη τελετή για τους υπόλοιπους και αφού ορκίστηκαν και οι υπόλοιποι ήρθαν να κάνουν παρέλαση 

 

η δική τους τελετή δεν έγινε μπροστά στον υπόλοιπο κόσμο

 

θα έχει να κάνει και με το κέντρο 

 

εγώ από την άλλη όντας μη βαφτισμένος, δηλαδή χμ.. true αθεος όταν με ρώτησαν "χ.ο;" τους είπα "ναι" για να μην μου πρήξουν το παπάρι (ενδεχομένως). Lame, ε; :P

κι εγώ το ίδιο έκανα και ντροπή μου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ από την άλλη όντας μη βαφτισμένος, δηλαδή χμ.. true αθεος όταν με ρώτησαν "χ.ο;" τους είπα "ναι" για να μην μου πρήξουν το παπάρι (ενδεχομένως). Lame, ε; :P

 

και πως σε φωναζουν ? :)

 

 

@thresh

 

και ψευδοροφη ?ψψψψψψψ τι λες τωρα :)

και a/c? πωωωωωωω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τριόροφο που ανέφερα τις προάλες...

 

 

 

στα λούσα ήμασταν :P 

 

και πως σε φωναζουν ? :)

 

 

υπάρχει το ληξιαρχείο για το πώς σε φωνάζουν, όχι μόνο η εκκλησία :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...