Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν γινονται αυτα που λετε..εκτος και αν ησασταν σε στρατοπεδο-καταλυμα στην ερημο σαχαρα

 

δεν ξερω για ποιον λογο αλλα τα λεφτα αυτα καιγοντουσαν να μας τα δωσουν καθε μηνα....δηλ μας τραβαγανε απο τα αυτια για να παμε να τα παρουμε....

δεν τα αφηνανε ποτε να μαζευτουν...δεν ξερω για ποιους λογους..ισως μπλεκανε οι ιδιοι....γιατι να το κανανε απο πονο ψυχης το κοβω λιγο απιθανο :)

 

δεν καιγονται, αλλα έχουν περισσοτερη χαρτουρα να κάνουν γιαυτο το αποφευγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τι να πουνε και οι γονεις μας που κανανε 2 χρονια ξερωγω και σε χειροτερες συνθηκες...

 

παντως και γω οταν στο τελος πηρα μεταθεση στο κεντρο εκπαιδευσης  στην τριπολη..και δεν εκανα τιποτα αλλο απο ξυσιμο , εκπαιδευση νεων , καμμια εφοδο/περιπολο....αντε καμμια σκοπια οταν δεν ειχαμε νεους στο στρατοπεδο...δεν περνουσε η ωρα με τιποτα...με τιποτα ομως...

 

επισης ειχα συναδελφο φανταρο....(ειχαμε παραλληλες πορειες σε ολη την θητεια μας)...και του χανε γραψει κατα λαθος μια μερα παραπανω αδεια..και επρεπε να την υπηρετησει...

 

ε αυτη η επιπλεον μερα..ηταν για αυτον μαχαιρι στην καρδια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πουνε και οι γονεις μας που κανανε 2 χρονια ξερωγω και σε χειροτερες συνθηκες...

 

παντως και γω οταν στο τελος πηρα μεταθεση στο κεντρο εκπαιδευσης  στην τριπολη..και δεν εκανα τιποτα αλλο απο ξυσιμο , εκπαιδευση νεων , καμμια εφοδο/περιπολο....αντε καμμια σκοπια οταν δεν ειχαμε νεους στο στρατοπεδο...δεν περνουσε η ωρα με τιποτα...με τιποτα ομως...

 

 

 

αυτα λένε όλοι, αλλά εξαρταται που υπηρετούσες και τοτε υπήρχαν βύσματα και φαντάσματα και κοροιδα που έτρωγαν το αγγούρι τζάμπα. 

 

Αυτο με τους εκπαιδευτές φαντάρους δεν το καταλαβα, τι ειδους εκπαιδευση μπορεί να κάνει ένας φαντάρος που μπήκε καναδυο εσσο πριν; 

Για ποιον λόγο να μην υπάρχουν μονιμοι εκπαιδευτές που αυτή ειναι η δουλειά τους; Οι περισσοτεροι άλλωστε δεν έχουν τι να κάνουν, ξύνονται όλη μέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έλα ρε κι εμάς μας κυνηγούσε, αλλά αν θέλαμε πολύ τον γράφαμε

 

Εμένα δε μου πήγαινε η καρδιά πάντως

από βδομάδα σε βδομάδα με πήγαινε, αφού αναρωτιόμουν αν θα τα έδινε την μέρα απολύσεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τους εκπαιδευτές φαντάρους δεν το καταλαβα, τι ειδους εκπαιδευση μπορεί να κάνει ένας φαντάρος που μπήκε καναδυο εσσο πριν; 

Για ποιον λόγο να μην υπάρχουν μονιμοι εκπαιδευτές που αυτή ειναι η δουλειά τους; Οι περισσοτεροι άλλωστε δεν έχουν τι να κάνουν, ξύνονται όλη μέρα 

 

Ε, δε θα τους εκπαίδευε και σε βαρβάτα πράγματα ρε συ. Οπλοασκήσεις, πως να παρουσιάζονται, κανόνες εμπλοκής, λύση - αρμολόγηση όπλων κ.λ.π υποψιάζομαι.

 

Άνετα τα κάνει αυτά ένας "παλιός" φαντάρος, συχνά και καλύτερα από κάποιο στέλεχος. Ήταν και Δεκανέας το παιδί, θεωρητικά στις αρμοδιότητές του ήταν η χαλαρή εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ακριβως οπως τα λεει ο n3k21

 

συναρμολογηση οπλου..συμπεριφορα (χαιρετουρες δηλ)

οπλασκησεις (επ'ωμου , παρα ποδας κλπ)

παραγγελματα

βημα για την παρελαση

προβλεπομενο ντυσιμο

 

και γενικοτερη στρατιωτικη συμπεριφορα ..

 

βασικα ολους τους βαθμοφορους (δεκανεις , λοχιες) στο τελος της θητειας τους , τους στελνανε σε κεντρα εκπαιδευσης για αυτο ακριβως τον λογο.

Δηλαδη ειδα ατομα που καταταγηκαμε μαζι (στο κεντρο στην τριπολη) να ερχονται για να τελειωσουν την θητεια τους παλι εκει επειδη ειχανε καποιον βαθμο.

Εβαζες 1-2 απο αυτους σε καθε λοχο , και μαζι με τους μονιμους αναλαμβανανε την εκπαιδευση των νεων εσσο.

 

ΥΓ : ναι ημουν δνεας και στην 2η μεταθεση στην τριπολη , τοτε που εκπαιδευα τους νεους..ειχα ολο το στρατοπεδο υπο τις διαταγες μου :)..φερε τους νεους εκει..πηγαινε τους νοσοκομειο..φερτους για φωτογραφιες...ειχα μπουλουκια νεων και τους οριζα ολη μερα :)

Ασε που στα επισκεπτηρια εκανα εφοδους στα ζευγαρακια να το παιξω ιστορια..για πλακα παντα :)

Περα απο την πλακα δεν πολυγουσταρα να διαταζω και να τους χωνω..αλλα πολλες φορες δεν μπορουσα και αλλιως..αν σου ελεγε ο λοχαγος καθαριστε το ταδε σημειο με τις γοπες...βαλε τους νεους να το κανουν...δεν παιζει να μην το εκανες...εμπλεκες και συ ο ιδιος μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ : ναι ημουν δνεας και στην 2η μεταθεση στην τριπολη , τοτε που εκπαιδευα τους νεους..ειχα ολο το στρατοπεδο υπο τις διαταγες μου :)..φερε τους νεους εκει..πηγαινε τους νοσοκομειο..φερτους για φωτογραφιες...ειχα μπουλουκια νεων και τους οριζα ολη μερα :)

Ασε που στα επισκεπτηρια εκανα εφοδους στα ζευγαρακια να το παιξω ιστορια..για πλακα παντα :)

Περα απο την πλακα δεν πολυγουσταρα να διαταζω και να τους χωνω..αλλα πολλες φορες δεν μπορουσα και αλλιως..αν σου ελεγε ο λοχαγος καθαριστε το ταδε σημειο με τις γοπες...βαλε τους νεους να το κανουν...δεν παιζει να μην το εκανες...εμπλεκες και συ ο ιδιος μετα...

 

Πάλι διαταγές έπαιρνες ψαράααα.... :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πουνε και οι γονεις μας που κανανε 2 χρονια ξερωγω και σε χειροτερες συνθηκες...

 

 

Εμενα ο πατερας μου σαλαμινα εκανε και περασε ζωη και κοτα :).

Παντως γενικα τοτε ηταν αλλες εποχες ηταν ο Β παγκοσμιος πιο κοντα, ειχαμε χουντα κλπ.

Επισης απο το στρατο τοτε ειχες και επαγγελματικη αποκατασταση αλλοι γινοντουσαν μαγειρες, αλλοι οδηγοι, οι διαβηβαστες μπαιναν στον ΟΤΕ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι διαταγές έπαιρνες ψαράααα.... :lol:

 

γαμησετα λεμε ;)

 

η πλακα ειναι οτι ημασταν ενα καρο "παλιοι"..και σε καθε καταταξη ..εμενα εχωναν να φερνω βολτες τους νεους , περα απο την εκπαιδευση των νεων που ειχαν οριστει στο λοχο μου.

 

Η απολυτη ξενερα που εζησα μια μερα..ηταν που επρεπε να τους παω στο νοσοκομειο για τις εξετασεις..και επρεπε να φορεσω την καλη την στολη...εεεε γαμηστε με που πρεπει να αλλαζω και ρουχα τωρα !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.Γνωρίζει κανείς που και πότε μπορώ να καταθέσω την πληρωμή του πρόστιμου για την μη καταβολή πιστοποιητικού γραμματικών γνώσεων?έγινε ένα μπέρδεμα επειδή ήμουν Αγγλία και δεν πρόλαβα να το καταθέσω.Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει γιατί προσπαθώ να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με την στρατολογία και δεν το σηκώνουν ποτέ.10 τηλεφωνικές γραμμές έχουν και δεν απαντάει ούτε μία.Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουβαλας το βιβλιαριο υγειας μαζι σου και τους δειχνεις ποια εχεις κανει και δεν τα ξανακανεις

 

γλυτωσα αρκετα τοτε που παρουσιαστηκα...αλλα και αυτα που εκανα μου σκισανε το χερι.

 

Ειχα -οπως και πολλοι αλλοι- ανοιχτη πληγη για καιρο...

 

σε αλλους εγινε τετοια ζημια που τους κανανε μινι-μεταμοσχευση δερματος στην πληγη του εμβολιου.

 

 

Βασικα κατι βαρβατα που σου κανουν δεν θελουν πειραγμα/πλυσιμο για καποιες μερες...εε εγω οπως και αλλοι το γραψαμε στα @@ μας και το πλυναμε...εε εκανε να κλεισει η πληγη μηνες..

 

Μεχρι και σημερα μου χει μεινει σημαδι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...