Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@qsis

 

ναι παμε με το ζορι, αλλα τετοια "βασανιστηρια" τα αναμενουμε..δεν ειναι κατι που θα πουμε "ωωωπ δεν το περιμενα"

 

ΥΓ:καποτε ημουν οργανο στον λοχο...εβγαζα υπηρεσιες...και ημουν και γραφιας στο 2ο-3ο γραφειο.

 

Το βραδυ εκανα εφοδο και στην τελευταια σκοπια που υπεγραφα αλλαζα τον σκοπο και καθομουν σκοπια (ημασταν τραγικα λιγα ατομα και πηζαμε)

Α και το πρωι ειχα βγει και αναφορα απο εναν βλακα αξιωματικο οτι και καλα δεν υπεγραψα σε μια αποθηκη στην εφοδο μου

Τι να πεις....απλα εκει θελει αυτοσυγκρατηση και αυτοπειθαρχια και να μπεις στο "κανω-τον-μαλακα mode".γιατι ακρη και δικιο δεν θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@george 97

 

άλλο ο αξιωματικός, άλλο ο έφεδρος (όσο κι αν έχει χαλαρώσει το θέμα) , άλλο το βύσμα και άλλο ο φαντάρος

 

 

μπορείς να επιλέξεις βέβαια τι από αυτά θες να είσαι , αλλά όλα αυτά είναι πολλές πτυχές του στρατού χωρίς όμως να αναφέρονται όλα στο ίδιο πράγμα

 

και τι θέλω να πώ.. 

άλλο ο αξιωματικός που μπήκε στην ευελπίδων με τη θέληση του και μόνο αυτή τη ζωή ξέρει και αγαπά, άλλο ο φαντάρος που τον πήραν με το ζόρι 

 

για μένα ήταν βασανιστήριο η 8ωρη σερί σκοπιά/περίπολο που έκανα μια μέρα για έναν ευέλπη μπορεί να είναι άλλη μια μέρα στη δουλειά 

 

η διαφορά είναι ότι εγώ πήγα με το ζόρι, ο άλλος γιατί το ήθελε και πληρώνεται για να τα κάνει αυτά (ενώ οι φαντάροι βάζουν πολύ χρήμα από τη τσέπη τους) 

Το καταλαβαίνω και γι αυτό άλλωστε είπα ότι ο στρατός σίγουρα δεν είναι καλοπέραση. Εάν όμως το δεις λίγο αντικειμενικά, εσύ βρίσκεσαι σε μακράν καλύτερη θέση από κάποιον που επίσης πήραν με το ζόρι και τον έβαλαν να υπηρετήσει Ειδικές Δυνάμεις. Γι αυτόν τον λόγω άλλωστε και προσπαθώ να μην τους βάζω όλους στο ίδιο σακί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ανθρωποι απο την 1η μερα στον πλανητη μεχρι και την τελευταια θα βρισκουν αφορμες για πολεμους ...ειναι στο dna τους.

 

Ο στρατος στην Ελλαδα (δεν γνωριζω τι γινεται αλλου) , ειναι οντως χασιμο χρονου..μεσα σε 4-5 μηνες μπορουσε να γινει πληρως η εκπαιδευση + μερικες ασκησεις ετσι για την πρακτικη.

 

Παλιοτερα ο στρατος ηταν ακομα πιο δυσκολος..ρωτηστε γονεις να σας πουν ιστοριες απειρου καλους...Πλεον ναι ειναι χασιμο χρονου αλλα οχι και τοσο παλουκι συγκριτικα με το παρελθον για να εχουμε τετοια δραματα...

 

Απο κει και περα εγω προσωπικα εκανα θητεια για να ξεμπερδευω..να δω 2-3 πραγματα περι στρατου , οπλων , ασκησεων κλπ.

Και μεχρι εκει...βεβαια η συναστροφη μου με καθε καρυδιας καρυδι καθως και το να μου αναθετουν εργασιες και να πρεπει να τις φερω εις περας ...και να αναλαμβανω τις ευθυνες μου ηταν και αυτα καλοδεχουμενα μαθηματα...

το θέμα δεν είναι να μάθεις απλά, αλλά να κάνεις στρατιωτική ζωή , να φυλάς και να συντηρείς τις υποδομές και να είσαι διαθέσιμο στράτευμα που υποτίθεται ότι έχεις επαφή με το αντικείμενο όχι έφεδρος που έκανες 2-3 μήνες εκπαίδευση και αν σε βάλουν να πολεμήσεις δε θα έχεις συνηθίσει το άρβυλο

 

ακόμα και στο χαλαρό του, ο στρατός είναι στρατός και ακόμα και αν δεν έχει ράμπο έχει άτομα που εκείνη τη στιγμή τουλάχιστον έχουν κάποια σκληραγώγηση να ανταπεξέλθουν κάπως στις δύσκολες πολεμικές συνθήκες 

 

εσύ τώρα έτσι όπως αράζεις σπίτι σου θα μπορούσες αύριο αν γινόταν κάτι να σε φώναζαν και να συνήθιζες ξανά σε 2 λεπτά να ήσουν έτοιμος με όπλο κράνος εξάρτυση να πας για πόλεμο; 

 

ο φαντάρος όσο παρτάλι και να είναι, εκεινους τους λίγους μήνες έχει τα βασικά  χαρακτηριστικά του στρατιώτη 

 

όπως είναι τα πραγμάτα δε γίνεται να μην υπάρχει θητεία και αυτή που υπάρχει με τις υπάρχουσες ανάγκες δεν είναι αρκετή 

 

@qsis

 

ναι παμε με το ζορι, αλλα τετοια "βασανιστηρια" τα αναμενουμε..δεν ειναι κατι που θα πουμε "ωωωπ δεν το περιμενα"

 

ΥΓ:καποτε ημουν οργανο στον λοχο...εβγαζα υπηρεσιες...και ημουν και γραφιας στο 2ο-3ο γραφειο.

 

Το βραδυ εκανα εφοδο και στην τελευταια σκοπια που υπεγραφα αλλαζα τον σκοπο και καθομουν σκοπια (ημασταν τραγικα λιγα ατομα και πηζαμε)

Α και το πρωι ειχα βγει και αναφορα απο εναν βλακα αξιωματικο οτι και καλα δεν υπεγραψα σε μια αποθηκη στην εφοδο μου

Τι να πεις....απλα εκει θελει αυτοσυγκρατηση και αυτοπειθαρχια και να μπεις στο "κανω-τον-μαλακα mode".γιατι ακρη και δικιο δεν θα βρεις.

ξέρω ανθυπολοχαγίνα που έχει φάει 20Φ (= στέρηση μισθού) επειδή δεν υπέγραψε σε 2 αποθήκες :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε αυτό για τα βύσματα, εγώ όμως δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω το όνομα κανενός από τους συγγενείς μου επειδή σκοπεύω να μπω σε στρατιωτική σχολή και εάν όχι, να υπηρετήσω στις Ειδικές Δυνάμεις. Προφανώς και δεν θα είναι το ίδιο από τις διηγήσεις μιας και πρέπει να ζήσεις πολλά πράγματα για να τα καταλάβεις, αλλά τα καψώνια και μόνο που μου έλεγε ο πατέρας μου ότι τους έκαναν όσο ήταν ΥΕΑ Α' ήταν αρκετά για να καταλάβω ότι ο στρατός δεν είναι καλοπέραση. Επίσης εδώ και τρια χρόνια ο ξάδελφός μου μού λέει κι αυτός τι περνάει, οπότε το να ακούω κάποιον που απλά καθάριζε καλλιόπες σε μια μονάδα να μιλάει για βασανιστήρια το θεωρώ απλά γελοίο. Όπως είπα και πριν, σίγουρα ο στρατός δεν είναι καλοπέραση, αλλά έχει διαφορά το "με λιώνουν 24/7" από το "έχω να καθαρίσω δύο χέστρες". Όταν ο δεύτερος συμπεριφέρεται λες και βρίσκεται στην θέση του πρώτου, απλά γελάω.

 

Κοιτα να δεις, ενα απο τα πραγματα που ειδα μεσα ειναι οτι οσο καποιος καθετε πλητει και οσο πλητει γκρινιαζει. Οι φανταροι σε μια μοναδα στην αθηνα που καθονται ολη μερα και κανουν 2 καλιοπες θα γκρινιαζουν παραπανω απο καποιους στον εβρο που η υπηρεσια τους παει αιμα. Απο εκει και περα ο καθενας αναλογως χαρακτηρα αντιδρα διαφορετικα στον "εγκλεισμο" και στην στερηση της πολιτικης ζωης. Παντου στον στρατο θα συναντησεις δυσαρεστες εκπληξεις , απο τους ευελπιδες και τους αξιοματικους μεχρι τον συμ-φανταρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλαβαίνω και γι αυτό άλλωστε είπα ότι ο στρατός σίγουρα δεν είναι καλοπέραση. Εάν όμως το δεις λίγο αντικειμενικά, εσύ βρίσκεσαι σε μακράν καλύτερη θέση από κάποιον που επίσης πήραν με το ζόρι και τον έβαλαν να υπηρετήσει Ειδικές Δυνάμεις. Γι αυτόν τον λόγω άλλωστε και προσπαθώ να μην τους βάζω όλους στο ίδιο σακί.

ΩΩΩΩΩΩΩΠΑ!!!!

 

κανείς δε σε βάζει με το ζόρι να πας ειδικές δυνάμεις, ούτε έφεδρος 

 

μόνο στη κύπρο σε στέλνουν λίγο τραμπούκικα (ενώ υποτίθεται δεν είναι υποχρεωτική, αλλά δεν έχουν ποτέ κόσμο)  και ίσως έχεις την ατυχία να σε τσιμπήσουν με το ζόρι στη προεδρική φρουρά αν είσαι ψηλός ή σε τίποτα στρατονομίες που δεν είναι βασικά και κακή φάση να είσαι στρατονομία γιατί στο τέλος της θητείας σου συνήθως τον παίζεις μεγαλοπρεπώς παρά το αρχικό ζόρι

 

Κοιτα να δεις, ενα απο τα πραγματα που ειδα μεσα ειναι οτι οσο καποιος καθετε πλητει και οσο πλητει γκρινιαζει. Οι φανταροι σε μια μοναδα στην αθηνα που καθονται ολη μερα και κανουν 2 καλιοπες θα γκρινιαζουν παραπανω απο καποιους στον εβρο που η υπηρεσια τους παει αιμα. 

συνήθως η υπηρεσία στην αθήνα σε πηγαίνει χειρότερα από ότι στη παραμεθώριο 

 

βέβαια υπηρεσία στην αθήνα= πολύ γέλιο  και πας σπίτι σου που είναι ανεκτίμητο

πολλοί μας έρχονταν από έβρους και νησιά και κλαίγονταν γιατί περνούσαν καλύτερα εκεί , άλλοι βέβαια φιλούσαμε το χώμα που πήγαμε αθήνα και μόκο σε όλα τα στραβά (και στο ρίξιμο από χοντρά βύσματα) 

 

στα παραπάνω φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα δεν είναι να μάθεις απλά, αλλά να κάνεις στρατιωτική ζωή , να φυλάς και να συντηρείς τις υποδομές και να είσαι διαθέσιμο στράτευμα που υποτίθεται ότι έχεις επαφή με το αντικείμενο όχι έφεδρος που έκανες 2-3 μήνες εκπαίδευση και αν σε βάλουν να πολεμήσεις δε θα έχεις συνηθίσει το άρβυλο

 

ακόμα και στο χαλαρό του, ο στρατός είναι στρατός και ακόμα και αν δεν έχει ράμπο έχει άτομα που εκείνη τη στιγμή τουλάχιστον έχουν κάποια σκληραγώγηση να ανταπεξέλθουν κάπως στις δύσκολες πολεμικές συνθήκες 

 

εσύ τώρα έτσι όπως αράζεις σπίτι σου θα μπορούσες αύριο αν γινόταν κάτι να σε φώναζαν και να συνήθιζες ξανά σε 2 λεπτά να ήσουν έτοιμος με όπλο κράνος εξάρτυση να πας για πόλεμο; 

 

ο φαντάρος όσο παρτάλι και να είναι, εκεινους τους λίγους μήνες έχει τα βασικά  χαρακτηριστικά του στρατιώτη 

 

όπως είναι τα πραγμάτα δε γίνεται να μην υπάρχει θητεία και αυτή που υπάρχει με τις υπάρχουσες ανάγκες δεν είναι αρκετή 

 

ξέρω ανθυπολοχαγίνα που έχει φάει 20Φ (= στέρηση μισθού) επειδή δεν υπέγραψε σε 2 αποθήκες :P

 

 

ανετα :) σιγουρα δεν θυμαμαι πολλα απο αυτα που διδαχτηκα και διδαξα σε αλλους..αλλα σιγουρα μια ωριμοτητα σκεψης και μια υποτυπωδης πειθαρχια θα χω πιστευω.Οπως επισης πως να κρατησω το οπλο , να οπλισω , να ριξω και να χαιρετησω κανα ανωτερο.

Αν μου πεις τωρα λυσε το g3...οκ θελω καποια λεπτα..να ξαναθυμηθω :)

 

Απο σωματικη ετοιμοτητα..χεστο..ουτε κατα διανοια :)

 

 

η ανθυπολοχαγινα ομως το χει για επαγγελμα..και δεν νομιζω να εκανε και τιποτα αλλο ταυτοχρονα.

 

Σκεψου να εισαι 2ο-3ο γραφειο να σκανε ολοι οι αξιωματικοι ολη την ωρα για χαρες.Να φτιαχνεις σχεδια και προσχεδια αποφασεων 

Μετα να βγαζεις υπηρεσιες και να χεις την γκρινια των μαλακων..γιατι εγω αυτο το νουμερο..γιατι το αλλο...

να κανεις την εφοδο σου..να κανεις καπακι την σκοπια...με σχεδον μηδενικο υπνο....και το πρωι να εισαι και αναφερομενος.

 

Ε νταξ...παραγαμηθηκε η δουλεια :)

 

Η ανθυπολοχαγινα το μεσημερι παει σπιτι της :)

 

 

ΥΓ: με το ζορι σε παιρνουν  ΥΕΑ ,και αν εισαι ψηλος σε προεδρικες φρουρες και στρατονομιες.

Για ειδικες δυναμεις πρεπει να δηλωσεις οτι θες να εξεταστεις στις ασκησεις...και στα γραπτα κατα συνεπεια....απο μονοι τους δεν σε τσιμπανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιλοχάς μπορεί να είναι και κόλαση, αλλά έχει και τις χάρες του 

 

εγώ σε μια μονάδα είχα μίσος με τον επιλοχά και γενικά έτρωγα από τα χειρότερα χωσίματα γιατί με είχαν στο μάτι στην άλλη που ήταν καλό παλικάρι ήμασταν (και είμαστε ακόμα ) φίλοι και ειδικά στο τέλος περνούσα ζάχαρη

 

και οι δύο τους όμως έτρωγαν σίγουρα  πρήξιμο (και όχι πάντα πήξιμο), δεν είναι πόστο που θα ήθελα 

 

τα άρβυλα πάντως που τα έβαλα τελευταία φορά χειμώνα να πάω για ελιές με τσάκισαν :P τα ξεσυνήθισα άμεσα  

 

όπως επίσης έχω ξεσυνηθίσει να πετάγομαι από τον ύπνο μου (στη καπότα) και να αρχίζω τις βόλτες

 

το μόνο που μου έμεινε από το στρατό είναι ότι πλέον αντέχω αρκετά το κρύο κάτι που παλιά δεν έπαιζε για κανένα λόγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι κομμάτι της σκληραγώγησης :P

 

πλάκα πλάκα στο μήνα επάνω είχα αρχίσει να μη νιώθω τις άκρες των δαχτύλων μου με αυτές τις μαλακίες και αυτό διέρκεσε σε όλη τη θητεία (και τις άδειες) και επανήλθαν ένα μήνα αφού απολύθηκα 

 

οι τενοντίτιδες έδιναν και έπαιρναν (ακόμα με ενοχλεί σε ένα σημείο κατά διαστήματα)  και μερικά  σκασμένα αγγεία να χω να γουστάρω

 

δεν ήμουν εγώ για τέτοια πράγματα, αλλά τι να κάνεις; κωλοκατάσταση.. και πάλι καλά που γλίτωσα τα χειρότερα όπως σχοινάκια και πορείες (καλά στις πορείες γινόμουν φάντασμα :P ) και γενικά τη σοβαρή εκπαίδευση και το πολύ τέντωμα αλλιώς θα είχα ρέψει 

 

ακόμα και στο χαλαρό έχασα 14 κιλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οσα κιλα μπηκα..τοσα βγηκα....μετα τα μαζεψα :)

 

εμεις το μοναδικο ζορι με τα αρβυλα ηταν στο κρυο του Εβρου και τα νερα που μπαινανε...αφου παιζαμε με διπλες καλτσες ή/και σακουλακια ναυλον στα ενδιαμεσα στρωματα για να την παλεψουμε...Βγαιναμε για σκοπια το βραδυ και δεν νοιωθαμε τα ποδια μας.

Εγω πολλες φορες χτυπαγα τις μυτες των ποδιων σε καμμια μετρα...στο χαλαρο..για να τα ξανανοιωθω :)

Σε μια φαση ο διοικητης εδωσε την απολυτη διαταγη "φορατε ο,τι γουσταρετε στην σκοπια...απλα απεξω να φαινεται παραλλαγη"

Εκει να δεις τι εγινε..full face και απο πανω κρανος, πολιτικο τζακετ και απο πανω το κανονικο...πολιτικα αρβυλα...της πουτανας τελειως :)

 

και φυσικα ταλκ συνεχως στις αρβυλες γιατι βρωμαγανε ασχημα με την υγρασια που μαζευαν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φύλλο πορείας στο τρένο κόβεις κανονικά εισιτήριο χωρίς να πληρώσεις ή μπαίνεις έτσι μέσα και το δείχνεις?

Κόβεις το εισιτήριο κανονικα και το αποκομα το καταθετεις στο 1ο γραφειο κατα την παρουσιαση σου μαζι με το Φ.Π. και θα σου επιστρεψουν το ποσον.

Στην κατασταση επιβιβασεως δεν χρειάζεται να δωσεις χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόβεις το εισιτήριο κανονικα και το αποκομα το καταθετεις στο 1ο γραφειο κατα την παρουσιαση σου μαζι με το Φ.Π. και θα σου επιστρεψουν το ποσον.

Στην κατασταση επιβιβασεως δεν χρειάζεται να δωσεις χρηματα.

με καμμία κυβερνηση δεν παιζει να του επιστρεψουν χρήματα για εισιτηριο

 

ας παει με το φύλλο πορειας στο φρουραρχειο να του βγάλουν μια κατασταση επιβιβασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω για οταν πας με φυλλο πορειας καπου... αλλα σιγουρα οταν παιρναμε αδεια και ταξιδευαμε με αεροπλανο/τρενο κατι μας δινανε απο το 1ο γραφειο ή καποιο τελοσπαντων απο τα γραφεια και με αυτο βγαζαμε το εισιτηριο χωρις να πληρωνουμε.

Τα βρισκε η εταιρια μετα με τον στρατο....

 

Δυσκολο το κοβω και γω να πληρωσεις το εισιτηριο σου και να σου δωσει τα λεφτα πισω μετα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με καμμία κυβερνηση δεν παιζει να του επιστρεψουν χρήματα για εισιτηριο

 

ας παει με το φύλλο πορειας στο φρουραρχειο να του βγάλουν μια κατασταση επιβιβασης

 

Mα απ το φρουραρχείο θα πάρω το φύλλο πορείας για να πάω ΚΕΝ. Το εισιτήριο πως το κόβω δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...