Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν έχω πάει στρατό (κάτι λογικό για την ηλικία μου) αλλά ξέρω πάνω-κάτω πως δουλεύουν τα πράγματα.

Που τα μαθατε ολοι χωρις να εχετε παει ειναι αξιο αποριας.....Παντως αλλοιως δουλευει ο στρατος στην Θρακη, αλλοιως στην Μακεδονια και αλλοιως μεσα σε Σαλονικη-Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν υπάρχει καμια διαταγή, ειναι στο χέρι του διοικητή να σου δώσει άδεια, δεν ξέρω αλλά το να έχεις άρρωστο γονιο και να πηγαινεις να παρακαλάς τον κάθε άγνωστο για να σου δώσει μια άδεια ειναι υπο της ανθρώπινης αξιοπρέπειας. 

 

Ειχαμε και εμεις παιδι και καρκινοπαθή πατέρα και κάθε φορά που ζητούσε άδεια τα "καλοπαιδα" του λόχου γκρίνιαζαν γιατι τους χώνει...

Σύμφωνοι. Θα μπορούσε λοιπόν αφού ο γονιός του ήταν σε τόσο χάλια κατάσταση και δεν υπήρχε άλλος να τον φροντίζει, να πάρει αναβολή.

 

Που τα μαθατε ολοι χωρις να εχετε παει ειναι αξιο αποριας.....Παντως αλλοιως δουλευει ο στρατος στην Θρακη, αλλοιως στην Μακεδονια και αλλοιως μεσα σε Σαλονικη-Αθηνα.

Πατέρας Έφεδρος Υπολοχαγός, ξάδελφος Ευέλπης, θείος Αντισυνταγματάρχης. Σου κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o πατέρας μου είναι καρκινοπαθής για αυτό και η μεταθέση μου στη γραφική Αθήνα :)

 

τους 5-παρά μήνες που ήμουν στη μονάδα πέθαναν οι γονείς 2 παιδιών :)

(γιατί πάνω από τους μισούς στη μονάδα δεν ήταν απλά βύσματα, αλλά προέρχονταν από οικογένειες με ανάλογα προβλήματα και απλά έκαναν χρήση του νόμου και ευνοϊκή μετάθεση όπως θα μπορούσε να κάνει και ο redodin) 

 

δεν είμαι κάφρος, η ζωή είναι πουτάνα 

Ζει ? Εμενα δεν ζει, καρκινος απο καρκινο διαφερει η μανα μου ηταν με πανω απο 67 τις εκατο αναπηρια με σακουλακια στα νεφρα να μαζεβει τα ουρα, με μεταγγισεις καθε τρεις και λιγο και φουλ παυσιπονα που πολλες φορες δεν την επιαναν και ολο εκλαιγε.

 

Εσυ αν μπορουσες να αισθανεσαι οκ να παω εγω δεν αισθανομουν να εχω την μανα μου στο κρεβατι σε αυτη την φαση και εγω να ειμαι αλλου.

 

Τωρα να σου πω τα εξης πες οτι πηγαινα και δεν επαιρνα ι5 παθολογικο λογω παχους την κατεξαιρη μεταθεση θα την επαιρνα οταν συναιδριαζε η επιτροπη και εβγαζε αποφαση δηλαδη μπορει και 3 μηνες και αμα ερχομουν στην αθηνα δεν θα ημουν κοντα στο σπιτι μου εγω βλεπεις δεν ξερω να οδηγω οποτε τι θα επαιρνα ταξια καθε τρεις και λιγο ασε που αμα επεφτα με χοντρο βυσματα  μπορει και να με εχωναν για να παρουν αυτοι αδεια. 

 

δεν είμαι κάφρος, η ζωή είναι πουτάνα

 

Μεσα σε ενα χρονο εχασα την γιαγια μου την μανα μου και ο πατερας μου εχει τωρα ανοια και τρεχω οποτε μην μου λες εμενα για πουτανα ζωη την ξερω πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μεγαλυτερη φουτσα την φαγανε οι Γερμανοι στον ελλαδικο χωρο γιατι πολυ απλα..δεν το περιμεναν οτι θα την φανε.

 

Οπως και οι αλλοι οι βλακες ιταλοι με την παλιοπαρεα τους στην αλβανια.

 

Τελος οφειλουμε ενα μεγαλο μπραβο στους Κρητες που τους σκαλωσανε για πολλες βδομαδες/μηνες και προλαβαν οι Ρωσοι να ετοιμαστουν.

 

Προφανως υπηρχαν κατα διαστηματα και φιλιες δυναμεις στον ελληνικο χωρο για βοηθεια αλλα δεν αποτελουσαν τον κυριο ογκο στις μαχες...ειχανε και αλλα μετωπα να ασχοληθουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικά του :)

 

Η ζωή είναι πουτάνα που τα φέρνει.

 

Και εσύ κάφρος που κάνεις έμμεσες αντεγκλήσεις, γιατί "κι άλλοι" 'φάγαν ίδια πακέτα αλλά τα χειρίστηκαν αλλιώς. Σε αυτά τα σκηνικά δεν υφίστανται συγκρίσεις. Και μόνο που τις υπονοείς, είναι καφρίλα.

ευχαριστώ.

δεν έχω σκοπό να κάνω συγκρίσεις και σε καμιά περίπτωση δεν ισχυρίζομαι ότι όλοι το αντιμετωπίζουν το ίδιο και σε καμία μα καμία περίπτωση δε παρουσιάζω εμένα σαν υπόδειγμα.

 

απλά αναφέρω ότι ανάλογα προβλήματα έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι και κάποιοι πολύ χειρότερα, όπως φίλος μου που ήταν στον έβρο όταν έχασε το πατέρα του και δε μπορούσε να ξεκουνήσει από κει 

 

τα προβλήματα υπάρχουν στη ζωή μας δυστυχώς, αλλά το να τα επικαλούμαστε σαν δικαιολογία για το οτιδήποτε δεν μου κάθεται καλά και δυστυχώς για μένα  κι εγώ το έχω κάνει 

 

από κει και πέρα η ζωή συνεχίζεται και ο καθένας πρέπει να κάνει αυτό που πρέπει να κάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεει redodin..ισχυει..

 

Ειχα φιλο που υπηρετουσε μυτιληνη..πεθανε η μανα του απο καρκινο..πηρε μορια αυτοματως και δευτερη μεταθεση ΓΕΣ.

 

Οι αλλοι ομως εκει μεσα ηταν βυσματα τρελα και σχεδον ηταν μονιμως εξω..ενω αυτος...ψιλοεπηζε...

 

Τεσπα ειπαμε σε θεματα υγειας ο καθενας κρινει την κατασταση και αποφασιζει και δεν νομιζω κανεις να του προσαψει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζει ? Εμενα δεν ζει, καρκινος απο καρκινο διαφερει η μανα μου ηταν με πανω απο 67 τις εκατο αναπηρια με σακουλακια στα νεφρα να μαζεβει τα ουρα, με μεταγγισεις καθε τρεις και λιγο και φουλ παυσιπονα που πολλες φορες δεν την επιαναν και ολο εκλαιγε.

 

Εσυ αν μπορουσες να αισθανεσαι οκ να παω εγω δεν αισθανομουν να εχω την μανα μου στο κρεβατι σε αυτη την φαση και εγω να ειμαι αλλου.

 

Τωρα να σου πω τα εξης πες οτι πηγαινα και δεν επαιρνα ι5 παθολογικο λογω παχους την κατεξαιρη μεταθεση θα την επαιρνα οταν συναιδριαζε η επιτροπη και εβγαζε αποφαση δηλαδη μπορει και 3 μηνες και αμα ερχομουν στην αθηνα δεν θα ημουν κοντα στο σπιτι μου εγω βλεπεις δεν ξερω να οδηγω οποτε τι θα επαιρνα ταξια καθε τρεις και λιγο ασε που αμα επεφτα με χοντρο βυσματα  μπορει και να με εχωναν για να παρουν αυτοι αδεια. 

 

δεν είμαι κάφρος, η ζωή είναι πουτάνα

 

Μεσα σε ενα χρονο εχασα την γιαγια μου την μανα μου και ο πατερας μου εχει τωρα ανοια και τρεχω οποτε μην μου λες εμενα για πουτανα ζωη την ξερω πολυ καλα.

ζει, ευτυχώς με προβλήματα (67% αναπηρία ) , αλλά δεδομένης της κατάστασης είναι καλά και το παλεύει 

 

κοίτα odin δε θέλω να στη πω, σε καμιά περίπτωση μη το σκέφτεσαι έτσι και δε νομίζω να σου έχω δείξει ποτέ εχθρικότητα , απλά θέλω να σου πω ότι δεν είσαι ο μόνος που έχεις έρθει αντιμέτωπος με τέτοια κατάσταση , κάποιοι το έπαθαν ενώ υπηρετούσαν 

 

και βγάζω τον εαυτό μου απ'εξω γιατί ο δικός μου γονιός δεν έχει την ανάγκη μου, όμως υπήρξαν κι άλλοι που είχαν τον πατέρα τους να αργοπεθαίνει και πάνω από το κεφάλι τους το κάθε καραβανά να τους λέει γιατί δε ξυρίστηκαν και γιατί δεν κάνουν ζωηρή αναγνώριση 

 

καποιοι το αντιμετώπισαν πολύ ψύχραιμα σε σημείο που μου έκανε εντύπωση (γυρνούσαν άμεσα στα καθήκοντά τους και έκαναν σα να μην έγινε τίποτα) , άλλοι λύγισαν και αναγκάστηκαν να κλαφτούν στο διοικητή (που ευτυχώς ήταν καλός άνθρωπος) για να τους δώσει άδεια παραπάνω από το κανονικό για να κανονίσουν κηδείες , να ηρεμήσουν μητέρες, αδερφές  κτλ

 

 

τελοσπάντων το έχω ζήσει αυτό το σκηνικό σε μεγάλο βαθμό και έχω δει ότι μπορεί να υπάρξει η θέληση και η δύναμη να ανταπεξέλθεις.

 

δε λέω ότι είναι και το πιο ευχάριστο να περάσεις από αυτή τη κατάσταση, ούτε περιμένω όλοι να το άντεξουν (εγώ προσωπικά παραδέχομαι ότι σε μαύρη μονάδα μάλλον θα το έχανα τελείως, εδώ δε τη πάλευα σε μέτριες και χαλαρές που ευτυχώς μπόρεσα να πάω ) , όμως και αυτοί που τα ξεπερνούν όλα αυτά απλοί καθημερινοί άνθρωποι είναι όχι τίποτα υπερήρωες 

 

Μπορεί, δεν ξέρω ακριβώς. Μπορεί επίσης να σου έδιναν εκείνοι αναβολή γι αυτόν τον λόγο. Μπορεί επίσης να υπηρετούσες κανονικά κάπου κοντά στο σπίτι σου σε περίπτωση που.

αναβολή μπορείς να πάρεις ανά πάσα στιγμή για ξέμπαρκους λόγους, πχ ένας πήρε στο 3ο-4ο μήνα γιατί του έκατσε μια πολύ καλή δουλειά που δε μπορούσε να απορρίψει 

 

άδειες όμως είναι καθαρά θέμα διοικητή το τι και γιατί θα σου δίνει 

σε γενικές γραμμές όμως ακόμα και σε μονάδες σα τη δική που οι περιπτώσεις ήταν αρκετές δεν έδιναν αέρα πατέρα για τέτοιους λόγους γιατί αλλιώς θα άδειαζε η μονάδα 

και αν το πάρουμε με το γράμμα του νόμου για τέτοια θέματα δικαιούσαι απλά τις 12 μέρες ειδικής άδειας τις οποίες ΑΝ θέλει και μπορεί στις δίνει ο διοικητής σου.

 

για αυτό και όπως είπα και πιο πάνω σε 2 πέθαναν οι γονείς τους την ώρα που φύλαγαν παλιοσίδερα και μέχρι να ξημερώσει δε μπορούσαν να πάνε πουθενά 

 

με τα χαρτιά του κυριλλέ πάντως ο odin θα ήταν αθήνα 8μηνος, βέβαια αυτό δεν είναι και στάνταρ με την ηλίθια γραφειοκρατεία τους, πχ εγώ πήρα μεν τη μετάθεση , αλλά το 8μηνο μου κόλλησε μετά απορρίφθηκε και μετά τελείωσε η θητεία μου 

και η μετάθεση δε θα έπρεπε να ήταν κάν μετάθεση, αλλά εξ'αρχης κατ'εξαίρεση τοποθέτηση αλλά τα τσακάλια στο κέντρο δεν έστειλαν ποτέ τα χαρτιά μου στο ΓΕΣ και τα ξαναμάζευα να τα ξαναστείλω χάνοντας πολύτιμο χρόνο φυλώντας κατσίκια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζει, ευτυχώς με προβλήματα (67% αναπηρία ) , αλλά δεδομένης της κατάστασης είναι καλά και το παλεύει 

 

κοίτα odin δε θέλω να στη πω, σε καμιά περίπτωση μη το σκέφτεσαι έτσι και δε νομίζω να σου έχω δείξει ποτέ εχθρικότητα , απλά θέλω να σου πω ότι δεν είσαι ο μόνος που έχεις έρθει αντιμέτωπος με τέτοια κατάσταση , κάποιοι το έπαθαν ενώ υπηρετούσαν 

 

και βγάζω τον εαυτό μου απ'εξω γιατί ο δικός μου γονιός δεν έχει την ανάγκη μου, όμως υπήρξαν κι άλλοι που είχαν τον πατέρα τους να αργοπεθαίνει και πάνω από το κεφάλι τους το κάθε καραβανά να τους λέει γιατί δε ξυρίστηκαν και γιατί δεν κάνουν ζωηρή αναγνώριση 

 

καποιοι το αντιμετώπισαν πολύ ψύχραιμα σε σημείο που μου έκανε εντύπωση (γυρνούσαν άμεσα στα καθήκοντά τους και έκαναν σα να μην έγινε τίποτα) , άλλοι λύγισαν και αναγκάστηκαν να κλαφτούν στο διοικητή (που ευτυχώς ήταν καλός άνθρωπος) για να τους δώσει άδεια παραπάνω από το κανονικό για να κανονίσουν κηδείες , να ηρεμήσουν μητέρες, αδερφές  κτλ

 

 

τελοσπάντων το έχω ζήσει αυτό το σκηνικό σε μεγάλο βαθμό και έχω δει ότι μπορεί να υπάρξει η θέληση και η δύναμη να ανταπεξέλθεις.

 

δε λέω ότι είναι και το πιο ευχάριστο να περάσεις από αυτή τη κατάσταση, ούτε περιμένω όλοι να το άντεξουν (εγώ προσωπικά παραδέχομαι ότι σε μαύρη μονάδα μάλλον θα το έχανα τελείως, εδώ δε τη πάλευα σε μέτριες και χαλαρές που ευτυχώς μπόρεσα να πάω ) , όμως και αυτοί που τα ξεπερνούν όλα αυτά απλοί καθημερινοί άνθρωποι είναι όχι τίποτα υπερήρωες 

 

αναβολή μπορείς να πάρεις ανά πάσα στιγμή για ξέμπαρκους λόγους, πχ ένας πήρε στο 3ο-4ο μήνα γιατί του έκατσε μια πολύ καλή δουλειά που δε μπορούσε να απορρίψει 

 

άδειες όμως είναι καθαρά θέμα διοικητή το τι και γιατί θα σου δίνει 

σε γενικές γραμμές όμως ακόμα και σε μονάδες σα τη δική που οι περιπτώσεις ήταν αρκετές δεν έδιναν αέρα πατέρα για τέτοιους λόγους γιατί αλλιώς θα άδειαζε η μονάδα 

 

για αυτό και όπως είπα και πιο πάνω σε 2 πέθαναν οι γονείς τους την ώρα που φύλαγαν παλιοσίδερα και μέχρι να ξημερώσει δε μπορούσαν να πάνε πουθενά 

 

με τα χαρτιά του κυριλλέ πάντως ο odin θα ήταν αθήνα 8μηνος, βέβαια αυτό δεν είναι και στάνταρ με την ηλίθια γραφειοκρατεία τους, πχ εγώ πήρα μεν τη μετάθεση , αλλά το 8μηνο μου κόλλησε μετά απορρίφθηκε και μετά τελείωσε η θητεία μου 

Κατ αρχην χαιρομαι που ο μπαμπας σου ειναι καλα και ελπιζω να μεινει ετσι γιατι ο καρκινος ειναι πολυ πουστικη αρρωστια.

Δεν ειπα οτι εισαι εχθρικος φιλε απλα σου ανεπτυξα τους λογους μου, οπως ειπες παιζει γραφειοκρατια και βυσματα οποτε τιποτα δεν ηταν σιγουρο.

 

Παλι σου λεω ειναι θεμα ψυχολογιας πως την παλευει ο καθενας εγω χρωσταγα μαθηματα για το πτυχιο και οταν εμαθα οτι εχει η μανα μου καρκινο με επιασαν τα κλαματα μηπως πεθανει και δεν με δει με το πτυχιο, κοιμομουν και νομιζα οτι με φωναζε και πεταγομουν απο τον υπνο και πολλα αλλα τετοια, οποτε αν ειχα καποιο μαλακα να με πηζει με ολα αυτα τα προβληματα πραγματικα δεν ξερω πως θα αντιδρουσα οποτε καλυτερα που δεν πηγα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατέρας Έφεδρος Υπολοχαγός, ξάδελφος Ευέλπης, θείος Αντισυνταγματάρχης. Σου κάνει;

Οχι.

Επιπλεον σημερα (δεν αναφερομαι σε εσενα) οσοι εχουν συγγενεις αστερατους τους αξιοποιουν για μεταθεση 100 μετρα απο το σπιτι τους οποτε δεν μου λεει κατι. Οταν πας τοτε φοβαμαι πως θα σου φανουν ελαφρως διαφορετικα τα πραγματα απο τις διηγησεις καποιου συγγενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι για να αλλαξει και το κλιμα να πω οτι οι νεοι την σημερον ημεραν εχουν γινει πιο λαπαδες

 

Ετυχε να συμμετεχω σε καταταξη και σαν υπευθυνος σε λοχο να κανω στους νεους εκπαιδευση (πως ντυνομαστε , πως χαιρεταμε , παραγγελματα , οπλο(πως το λυνουμε και το δενουμε) και βημα για την παρελαση)

 

Το τι ειδαν τα ματια μου  και τι ακουσαν τα αυτια μου ηταν απο τα αφανταστα...Και μιλαμε για σειρα εξ 'αναβολης , ολοι 22-23+ και με καποιες σπουδες....και ο νους τους ηταν να φιδιασουν , να μην κανουν απολυτως τιποτα και το καθετι να τους το εξηγησεις 800 φορες και παλι να αναρωτιεσαι αν το καταλαβανε.

Και δεν μιλαμε για πυρηνικη φυσικη...τα περισσοτερα που μαθαινεις στον στρατο ειναι 1+1=2.

Στις αναφορες δε δεν μπορουσαν να μεινουν ακινητοι για 10 λεπτα ή να κλεισουν για αυτο το χρονικο διαστημα το κινητο (εστω στο αθορυβο)

 

Ενοιωθα οτι ειχα στον λοχο πνευματικα αναπηρα ατομα...

 

 

Τελος εχω φιλο , στυλακι μεταλλα, μαλλι μεχρι τον κωλο , μουσια , γεροδεμενος , πρωτος στις φασαριες ,και οταν ηρθε το χαρτι να παρουσιαστει , μεχρι στο δαφνι πηγε να το παιξει τρελος να παρει χαρτι .

 

Και οταν πηγε στην καταταξη που ταλαιπωρηθηκε κανα 3ωρο-4ωρο γυρισε και μου λεγε ΠΩΩΩΩ ΠΩΩΩ ΤΙ ΤΡΑΒΗΞΑ...ΤΙ ΜΑΝΙΚΙ.....

 

τι να πουμε και μεις που η καταταξη μας διαρκησε 10 ωρες ..και εντελει καναμε και θητεια :)

 

Τι να πω..ο κοσμος χαλβιαδαζει σιγα σιγα...γενικα μιλαω..μην με φατε ε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο στρατός υπάρχει επειδή υπάρχει η ανθρώπινη βλακεία. Όχι τώρα αλλά από πάντοτε. Γι αυτό και μόνο λοιπόν είναι χάσιμο χρόνου. Είναι ένα αναγκαίο κακό όπως έγραψα αλλά όχι με τον νόμο της λογικής. Δεν λέω... αν δεν υπήρχαν πόλεμοι, η ιστορία θα ήταν φτωχότερη σε όσα έχει να μας διηγηθεί αλλά όλα θα ήταν πολύ καλύτερα στο κόσμο. Επειδή όμως δεν ζούμε σε ουτοπία, ο στρατός υπάρχει και θα υπάρχει. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ. Εκεί που σταματάει η λογική, αρχίζει ο στρατός.

 

Μπορεί να ξέρω λεπτομέρειες και για την πιο απίθανη μάχη του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου αλλά έχω την φαιά ουσία να κατανοήσω οτι όλα έγιναν μάταια λόγω μιας τρέλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι.

Επιπλεον σημερα (δεν αναφερομαι σε εσενα) οσοι εχουν συγγενεις αστερατους τους αξιοποιουν για μεταθεση 100 μετρα απο το σπιτι τους οποτε δεν μου λεει κατι. Οταν πας τοτε φοβαμαι πως θα σου φανουν ελαφρως διαφορετικα τα πραγματα απο τις διηγησεις καποιου συγγενη.

Συμφωνώ σε αυτό για τα βύσματα, εγώ όμως δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω το όνομα κανενός από τους συγγενείς μου επειδή σκοπεύω να μπω σε στρατιωτική σχολή και εάν όχι, να υπηρετήσω στις Ειδικές Δυνάμεις. Προφανώς και δεν θα είναι το ίδιο από τις διηγήσεις μιας και πρέπει να ζήσεις πολλά πράγματα για να τα καταλάβεις, αλλά τα καψώνια και μόνο που μου έλεγε ο πατέρας μου ότι τους έκαναν όσο ήταν ΥΕΑ Α' ήταν αρκετά για να καταλάβω ότι ο στρατός δεν είναι καλοπέραση. Επίσης εδώ και τρια χρόνια ο ξάδελφός μου μού λέει κι αυτός τι περνάει, οπότε το να ακούω κάποιον που απλά καθάριζε καλλιόπες σε μια μονάδα να μιλάει για βασανιστήρια το θεωρώ απλά γελοίο. Όπως είπα και πριν, σίγουρα ο στρατός δεν είναι καλοπέραση, αλλά έχει διαφορά το "με λιώνουν 24/7" από το "έχω να καθαρίσω δύο χέστρες". Όταν ο δεύτερος συμπεριφέρεται λες και βρίσκεται στην θέση του πρώτου, απλά γελάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ανθρωποι απο την 1η μερα στον πλανητη μεχρι και την τελευταια θα βρισκουν αφορμες για πολεμους ...ειναι στο dna τους.

 

Ο στρατος στην Ελλαδα (δεν γνωριζω τι γινεται αλλου) , ειναι οντως χασιμο χρονου..μεσα σε 4-5 μηνες μπορουσε να γινει πληρως η εκπαιδευση + μερικες ασκησεις ετσι για την πρακτικη.

 

Παλιοτερα ο στρατος ηταν ακομα πιο δυσκολος..ρωτηστε γονεις να σας πουν ιστοριες απειρου καλους...Πλεον ναι ειναι χασιμο χρονου αλλα οχι και τοσο παλουκι συγκριτικα με το παρελθον για να εχουμε τετοια δραματα...

 

Απο κει και περα εγω προσωπικα εκανα θητεια για να ξεμπερδευω..να δω 2-3 πραγματα περι στρατου , οπλων , ασκησεων κλπ.
Και μεχρι εκει...βεβαια η συναστροφη μου με καθε καρυδιας καρυδι καθως και το να μου αναθετουν εργασιες και να πρεπει να τις φερω εις περας ...και να αναλαμβανω τις ευθυνες μου ηταν και αυτα καλοδεχουμενα μαθηματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@george 97

 

άλλο ο αξιωματικός, άλλο ο έφεδρος (όσο κι αν έχει χαλαρώσει το θέμα) , άλλο το βύσμα και άλλο ο φαντάρος

 

 

μπορείς να επιλέξεις βέβαια τι από αυτά θες να είσαι , αλλά όλα αυτά είναι πολλές πτυχές του στρατού χωρίς όμως να αναφέρονται όλα στο ίδιο πράγμα

 

και τι θέλω να πώ.. 

άλλο ο αξιωματικός που μπήκε στην ευελπίδων με τη θέληση του και μόνο αυτή τη ζωή ξέρει και αγαπά, άλλο ο φαντάρος που τον πήραν με το ζόρι 

 

για μένα ήταν βασανιστήριο η 8ωρη σερί σκοπιά/περίπολο που έκανα μια μέρα για έναν ευέλπη μπορεί να είναι άλλη μια μέρα στη δουλειά 

 

η διαφορά είναι ότι εγώ πήγα με το ζόρι, ο άλλος γιατί το ήθελε και πληρώνεται για να τα κάνει αυτά (ενώ οι φαντάροι βάζουν πολύ χρήμα από τη τσέπη τους) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...