Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή η Ελλάδα έχει σύνολο 10 εκ. κατοίκους και η Τουρκία έχεις τόσους μόνο για να καθαρίζουν τα σκατά των στρατιωτών της.

Και αμα γινει πολεμος θα μας σωσει ο στρατος που εχουμε ?

Επισης με την ιδια λογικη το ισραηλ πανε και οι γυναικες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

άμα ειναι τόσο προφανής ο κινδυνος απο την Τουρκία ας τους εκπαιδευουν κιόλας, όχι να τους μαντρώνουν στα στρατοπεδα να κάνουν αποψιλωση

Εάν όμως ένας Λοχία πάει να τους εκπαιδεύσει, οι φαντάροι θα πάρουν τηλέφωνο τον θείο τον ταξίαρχο.

 

κι άλλοι των οποίων οι γονείς είχαν καρκίνο (και πέθαναν) υπηρέτησαν κανονικά

Τους δίνουν άδεια νομίζω για τέτοια ζητήματα.

 

Και αμα γινει πολεμος θα μας σωσει ο στρατος που εχουμε ?

Επισης με την ιδια λογικη το ισραηλ πανε και οι γυναικες. 

Ναι θα σε σώσει έτσι όπως σε έσωσε και πριν 70 χρόνια. Και ναι, εγώ είμαι υπέρ στο να κάνουν θητεία και οι γυναίκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι άλλοι των οποίων οι γονείς είχαν καρκίνο (και πέθαναν) υπηρέτησαν κανονικά

Σιγουρα ηταν επιλογης τους εγω ομως ειχα αναλαβει και την φροντιδα της αλλα περα απο αυτο δεν θα εχανα ενα χρονο απο την ζωη της μανα μου για το στρατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ηταν επιλογης τους εγω ομως ειχα αναλαβει και την φροντιδα της αλλα περα απο αυτο δεν θα εχανα ενα χρονο απο την ζωη της μανα μου για το στρατο.

 

 

Τους δίνουν άδεια νομίζω για τέτοια ζητήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ναι θα σε σώσει έτσι όπως σε έσωσε και πριν 70 χρόνια. Και ναι, εγώ είμαι υπέρ στο να κάνουν θητεία και οι γυναίκες.

Χαχαχαχα σοβαρα τωρα συγκρινεις τον στρατο του τοτε με το τωρα ???? 

Ασε που δεν με εσωσε η μηπως δεν ειχαμε κατοχη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν όμως ένας Λοχία πάει να τους εκπαιδεύσει, οι φαντάροι θα πάρουν τηλέφωνο τον θείο τον ταξίαρχο.

εαν η εκπαιδευση ενοχλήσει τον λοχία απο τον μεσημεριανο του καφέ ή περάσει τις 14.30 που σχολάει τότε θα πάρει αυτος τηλεφωνο τον βουλευτή/δήμαρχο που τον έβαλε να παραπονεθεί.

 

 

υγ. αν ειχες παει στρατο θα ήξερες ότι στην εκπαιδευση πρέπει να ειναι παρον κ αξιωματικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα σοβαρα τωρα συγκρινεις τον στρατο του τοτε με το τωρα ???? 

Ασε που δεν με εσωσε η μηπως δεν ειχαμε κατοχη ?

Δίκιο έχεις, δεν παίζει σύγκριση. Τότε δεν ήξεραν πως να οπλίζουν ενώ τώρα ξέρουν.

 

Δηλαδή το ότι ήμασταν η μόνη χώρα εμ την Ρωσία που σταμάτησαν το Μπλίτζκριγκ δεν σου λέει κάτι;

 

εαν η εκπαιδευση ενοχλήσει τον λοχία απο τον μεσημεριανο του καφέ ή περάσει τις 14.30 που σχολάει τότε θα πάρει αυτος τηλεφωνο τον βουλευτή/δήμαρχο που τον έβαλε να παραπονεθεί.

 

 

υγ. αν ειχες παει στρατο θα ήξερες ότι στην εκπαιδευση πρέπει να ειναι παρον κ αξιωματικός

Όχι δεν έχω πάει στρατό (κάτι λογικό για την ηλικία μου) αλλά ξέρω πάνω-κάτω πως δουλεύουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

qsis "και άλλοι" έκαναν πρέζα. "Και άλλοι" έσφαζαν; Τι πάει να πει "και άλλοι";

 

Όταν παίζουν τέτοια θέματα δεν υπάρχει "και άλλοι".

 

 

 

 

Μην γίνεσαι κάφρος.

o πατέρας μου είναι καρκινοπαθής για αυτό και η μεταθέση μου στη γραφική Αθήνα :)

 

τους 5-παρά μήνες που ήμουν στη μονάδα πέθαναν οι γονείς 2 παιδιών :)

(γιατί πάνω από τους μισούς στη μονάδα δεν ήταν απλά βύσματα, αλλά προέρχονταν από οικογένειες με ανάλογα προβλήματα και απλά έκαναν χρήση του νόμου και ευνοϊκή μετάθεση όπως θα μπορούσε να κάνει και ο redodin) 

 

δεν είμαι κάφρος, η ζωή είναι πουτάνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδεια τι αδεια θα με αφηναν καθε μερα να πηγαινω σπιτι ?

Μπορεί, δεν ξέρω ακριβώς. Μπορεί επίσης να σου έδιναν εκείνοι αναβολή γι αυτόν τον λόγο. Μπορεί επίσης να υπηρετούσες κανονικά κάπου κοντά στο σπίτι σου σε περίπτωση που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για θεματα υγειας δεν το συζηταμε..δεν μπορεις να πεις στον αλλον πως θα κανονισει την πορεια του.

 

απο κει και περα και γω θα προτιμουσα να χαμε επαγγελματικο και μονο ,να τους εκπαιδευαμε μεχρι αηδιας και να μην μας τα ζαλιζανε με θητειες και μαλακιες.

 

Απο την μια ομως δεν εχουμε πολλους...επαγγελματιες....ισως να μην τους δινουν κινητρα...δεν εχω ιδεα.

Απο την αλλη χρειαζεται και η αναλωσιμη μαζα... καποιοι πρεπει να φανε τις πρωτες...και αυτοι δεν θαναι οι πληρωμενοι επι χρονια και εκπαιδευμενοι επαγγελματιες.

 

Απο κει και περα αν θεωρησουμε οτι ενας παει κανονικα στρατο δηλ 18 χρονων που δεν εχει μεινει μακρυα απο το σπιτι του ποτε και δεν εχει ακομα ξεφυγει το μυαλο του απο τον χαβαλε τοτε ο στρατος αν αφαιρεσεις τα ΑΝΟΥΣΙΑ , σου προσφερει πολλα μαθηματα ζωης.

 

Και μιλαω για τον μεσο ορο..μην πεταχτει και μου πει καποιος εγω δουλευα απο τα 15 και θα ναι χασιμο χρονου καιμου κοβει την δουλεια ή τις σπουδες.. στα 18 ο αλλος δεν εχει αρχισει να δουλευει ή να σπουδαζει ακομα....παει και ξεμπερδευεει στο μπαμ...

 

Τελος καλο ειναι να κοιταμε και λιγο την κοινωνια...την χωρα απο τον εαυτουλη μας...οχι ή το ενα ή το αλλο..αλλα ολα μαζι , σαν ενιαια εικονα.

 

 

ΕΔΙΤ : καπου ειχα δει ενα βιντεο με το ποσες μερες αντιστασης ειχανε οι ευρωπαικες χωρες με την Γερμανια...ναι πιστευω ο τοτε στρατος μας ,  γαμαγε....λαμβανοντας και υποψη αντιξοοτητες..ελλειπη οπλισμο κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις, δεν παίζει σύγκριση. Τότε δεν ήξεραν πως να οπλίζουν ενώ τώρα ξέρουν.

 

Δηλαδή το ότι ήμασταν η μόνη χώρα εμ την Ρωσία που σταμάτησαν το Μπλίτζκριγκ δεν σου λέει κάτι;

 

 

Δεν νομιζω πριν 70 χρονια να παραγγελναν απο γυραδικα, να ειχαν psp και κινητα και πολλα αλλα

Καλα ας μην ηταν οι αμερικανοι και οι αγγλοι και θα σου ελεγα εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o πατέρας μου είναι καρκινοπαθής για αυτό και η μεταθέση μου στη γραφική Αθήνα :)

 

τους 5-παρά μήνες που ήμουν στη μονάδα πέθαναν οι γονείς 2 παιδιών :)

(γιατί πάνω από τους μισούς στη μονάδα δεν ήταν απλά βύσματα, αλλά προέρχονταν από οικογένειες με ανάλογα προβλήματα και απλά έκαναν χρήση του νόμου και ευνοϊκή μετάθεση όπως θα μπορούσε να κάνει και ο redodin) 

 

δεν είμαι κάφρος, η ζωή είναι πουτάνα

Περαστικά του :)

 

Η ζωή είναι πουτάνα που τα φέρνει.

 

Και εσύ κάφρος που κάνεις έμμεσες αντεγκλήσεις, γιατί "κι άλλοι" 'φάγαν ίδια πακέτα αλλά τα χειρίστηκαν αλλιώς. Σε αυτά τα σκηνικά δεν υφίστανται συγκρίσεις. Και μόνο που τις υπονοείς, είναι καφρίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω πριν 70 χρονια να παραγγελναν απο γυραδικα, να ειχαν psp και κινητα και πολλα αλλα

Καλα ας μην ηταν οι αμερικανοι και οι αγγλοι και θα σου ελεγα εγω.

Έχεις καθόλου ιστορικές γνώσεις; Υπήρχε έστω και ΕΝΑΣ Αμερικανός ή Άγγλος στην Γραμμή Μεταξά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τους δίνουν άδεια νομίζω για τέτοια ζητήματα.

 

Αδεια τι αδεια θα με αφηναν καθε μερα να πηγαινω σπιτι ?

 

δεν υπάρχει καμια διαταγή, ειναι στο χέρι του διοικητή να σου δώσει άδεια, δεν ξέρω αλλά το να έχεις άρρωστο γονιο και να πηγαινεις να παρακαλάς τον κάθε άγνωστο για να σου δώσει μια άδεια ειναι υπο της ανθρώπινης αξιοπρέπειας. 

 

Ειχαμε και εμεις παιδι και καρκινοπαθή πατέρα και κάθε φορά που ζητούσε άδεια τα "καλοπαιδα" του λόχου γκρίνιαζαν γιατι τους χώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...