Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και παραθετω απο το wiki

 

"The first of five A129 prototypes took the type's maiden flight on 11 September 1983, and the fifth prototype first flew in March 1986"

 

 

To παραξενο ειναι οτι πρωτα το διαβασες στο wiki και μετα προσεξες οτι το διαβασες στο wiki :)

 

Και μια προσωπικη ερωτηση... Αν τα ΣΤΥΑ σου πεφτανε λιγα...που πηγες μετα?Σε κατι ανωτερο ? Ή στην γλυκεια αγκαλια του ινσομνια και του wiki ?

 

Το θεμα με το AW129 και το Rooivalk με απασχολησε για πρωτη φορα να το ψαξω οταν ειχε βγαλει διαγωνισμο η κυπρος για 12 επιθετικα ελικοπτερα..

Ημουν ομως σιγουρος οτι η Κυπρος θα επερνε "δωρακι" τα 12 Mi-35 Hind απο τους Ρωσους για το μαυρο χρημα της Σοβιετικης Ενωσης που μετεφεραν εκει οι "κομμουνιστες" μεγιστανες..

Βασικα οτι οπλα εχουν οι κυπριοι "δωρακια" των "κομμουνιστων" ειναι για τις τραπεζικες υπηρεσιες που τους προσφερουν..

 

Εχω πολυ ανωτερη μορφωση για το ακαδημαικο επιπεδο της ΣΤΥΑ.. αμα παω στη ΣΤΥΑ θα μου στρωσουν κοκκινο χαλι να περασω..

 

ΕΔΙΤ : εννοειται οτι ο ΕΣ ειναι λιγο μπουρδελο..αλλα νομιζεις οτι εμεις θα μαστε που θα κανουμε την διαφορα..Εμεις θα μαστε οι αναλωσιμοι.

Δεν εχει σημασια αν θα την παλεψουμε ή οχι..δεν τους ενδιαφερει..θα μας ριξουν μπροστα για φαγωμα.

ο τακτικος στρατος θαναι οι εποπ και τα κομαντα και οι χειριστες των διαφορων οπλων που εχουμε καθως και αεροπορια/ναυτικο.

Οι εφεδροι ειναι το μπουλουκι που θα φαγωθει..κανεις δεν περιμενει απο μας να βγαλουμε τα καστανα απο την φωτια.Αν το κανουμε ακομα καλυτερα.

 

Οσο για το οτι δεν θα παρουμε χαμπαρι μην το λες..ειχαμε εξωτερικη σκοπια σε φυλακιο της ΕΥΠ στον Εβρο οπου παρακολουθουσε 24/7 τις τουρκικες επικοινωνιες και μερος των ελληνικων...ολα παρακολουθουνται , το ποσο γρηγορα και με ποιον τροπο θα αποφασισουν οι πολιτικοι πως πρεπει να δρασουμε ...ειναι αλλο κεφαλαιο....

 

Τα οπλικα συστηματα ειναι πανακριβα και μια χωρα οπως η Ελλαδα δεν μπορει να συντηρει τοσο μεγαλες στρατιωτικες δυναμεις..

Εδω οι Αμερικανοι και μειωνουν το μεγεθος των στρατιωτικων τους δυναμεων για να μειωσουν το κοστος συντηρισης..

 

Οι Τουρκοι χρησιμοποιουν τους στρατιωτικους εξοπλισμους σαν μεσο εκβιομηχανοποιησης της χωρας τους για αναπτυξη και για να εχει μια ισχυρη εξωτερικη διπλωματικη παρουσια.. 

 

Εμεις αγοραζουμε τα οπλα προσπαθωντας να εξισορροπησουμε την απειλη της Τουρκιας και για να επιστρεψουμε τα "δανεικα" στους δανειστες μας με τοκο.. Ουσιαστικα δεν κερδιζουμε τιποτε απο ολο αυτο το παιχνιδι..

Λειτουργουμε σα μια αποικια των δανειστων που χρεωνομαστε ολο και περισσοτερο ενω παραλληλα χασαμε το παιχνιδι της ισορροπιας..

και οι στρατιωτικοι εξοπλισμοι οφειλονται σε μεγαλο βαθμο για την διαφθορα και την χρεωκοπια της Ελλαδος.. 

 

 

Τι πρεπει να κανουμε απο δω και μπρος? -Οτι κανει και το Ισραηλ και οι στενοι συμμαχοι των ΗΠΑ..

Πρεπει να δωσουμε τις αμυντικες μας βιομηχανιες στους Αμερικανους γιατι εχουμε κυριως Αμερικανικα οπλα και να φτιαξουμε πολυ δυνατες ελληνοαμερικανικες σχεσεις.. ουσιαστικα να γινουμε ο Δουρειος Ιππος των Αμερικανων στην Ευρωπαικη Ενωση..

 

Θα κραταμε δηλαδη τις ισορροπιες με την Γερμανια-Γαλλια για να μην μας εχουν για αποικια τους... θα περνουμε Αμερικανικη στρατιωτικη βοηθεια οπως το Ισραηλ για να μην αναγκαζομαστε να ξοδευουμε τεραστια ποσα για εξοπλισμους.. και να ξεκινησουμε να φτιαχνουμε σαν τους Τουρκους δικα μας συστηματα τα οποια να τα εξαγωγουμε κιολας..

 

Ειμαι επισης πολυ θετικος με την Ελληνοισραηλινη συμμαχια γιατι η Τουρκια δεν θα τολμουσε ποτε να επεμβει στις δουλειες μας στην ΝΑ Μεσογειο..

 

Η καλυτερη αμυνα παντως ειναι η αναπτυξη.. Ενα πυρηνικο εργοστασιο να ειχαμε φτιαξει στον Εβρο αντι για οχυρωσεις και ενεργεια θα περναμε και δεν θα τολμουσαν ποτε οι Τουρκοι να επιτεθουν γιατι θα εκανε και τις δυο χωρες ραδιενεργες για 30 χρονια τουλαχιστον.. Το φτιαχνουμε και αμα θελουν ας επιτεθουν αν τολμανε.. ουτε στρατος ουτε οπλα ουτε τιποτε..

 

Στο Αιγαιο.. Αμα ειχαμε τραβηξει τουριστικες επενδυσεις με μεγαλες μοναδες τοτε οι Τουρκοι ουτε φωτογραφια δεν θα τολμουσαν να τα βγαλουν, οχι και να κανουν και αποβαση.. Αμα ειχαμε φερει  στη Χιο για παραδειγμα τιποτε Ρωσους μεγιστανες που ειχαν γεμισει το νησι ξενοδοχεια και κεντρα παραθερισμου θα κινδυνευε ποτε απο τους Τουρκους? Και τουρισμο απο Ρωσια μονιμα θα ειχαμε και ουτε στρατο ουτε οπλα ουτε τιποτε.. 

 

Επισης το θεμα της Κυπρου μπορει να λυθει με διπλωματικα μεσα.. Μπορουν οι Τουρκοκυπριοι να ανεξαρτητοποιηθουν απο την Τουρκια και να φτιαξουν κρατος με τους Κυπριους..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θεμα με το AW129 και το Rooivalk με απασχολησε για πρωτη φορα να το ψαξω οταν ειχε βγαλει διαγωνισμο η κυπρος για 12 επιθετικα ελικοπτερα..

 

 

Εχω πολυ ανωτερη μορφωση για το ακαδημαικο επιπεδο της ΣΤΥΑ.. αμα παω στη ΣΤΥΑ θα μου στρωσουν κοκκινο χαλι να περασω..

 

 

 

 

ησουν στην επιτροπη του διαγωνισμου και ενδιαφερθηκες ? :)

 

Εσυ δεν ειπες οτι ησουν στην ΣΤΥΑ? Τωρα λες οτι "αμα παω'?Τελικα εχω μπερδευτει....Εχεις παει και εφυγες ?Πηγες και σε διωξανε? Πηγες και δεν ειχανε το χαλι ετοιμο και στραβωσες?Τι εγινε τελικα?

 

 

EDIT :  το βρηκα...

 

 

Το 1997 μπηκα στη ΣΤΥΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ξέρετε μωρέ παιδιά τον Νίκο τον τρελάκια

παιδί τζιμάνι μάγκες μου μα γράφει σε threadάκια


Guys αυτό το thread είναι για να ρωτάει κανένα ψάρι τίποτα για την επικείμενη θητεία του. Όσοι έχετε πλάνο για την εξωτερική πολιτική της χώρας και το πως η Ελλάδα με κατάλληλους χειρισμούς θα κατακτήσει το Death Star, ας ανοίξουν ένα άλλο thread να παίξουν την μπαλίτσα τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τον ξέρετε μωρέ παιδιά τον Νίκο τον τρελάκια

παιδί τζιμάνι μάγκες μου μα γράφει σε threadάκια

 

αυτό που κολλάει ? :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ησουν στην επιτροπη του διαγωνισμου και ενδιαφερθηκες ? :)

 

Εσυ δεν ειπες οτι ησουν στην ΣΤΥΑ? Τωρα λες οτι "αμα παω'?Τελικα εχω μπερδευτει....Εχεις παει και εφυγες ?Πηγες και σε διωξανε? Πηγες και δεν ειχανε το χαλι ετοιμο και στραβωσες?Τι εγινε τελικα?

 

 

EDIT :  το βρηκα...

 

Ρε παλικαρι εγω ειμαι 35 χρονων ανθρωπος.. μπορεις να με λες μπαμπα αμα θες.. εχω τελειωσει στρατο πριν 15 χρονια και σπουδες πριν 6 χρονια.. Εφυγα απο τη ΣΤΥΑ για να σπουδασω σε ανωτατη σχολη.. Απο ΣΜΑ και πανω ειναι το επιπεδο μου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικαρι εγω ειμαι 35 χρονων ανθρωπος.. μπορεις να με λες μπαμπα αμα θες.. εχω τελειωσει στρατο πριν 15 χρονια και σπουδες πριν 6 χρονια.. Εφυγα απο τη ΣΤΥΑ για να σπουδασω σε ανωτατη σχολη.. Απο ΣΜΑ και πανω ειναι το επιπεδο μου.. 

 

μπαμπααααα !! :)

Αν εισαι 35..η αληθεια ειναι οτι εισαι μικροτερος μου .Μπορεις να με λες εσυ μπαμπα τωρα αν θες :)

 

Αφου λοιπον σπουδασες σε ανωτατη σχολη..πηγες μετα στην ΣΜΑ?ή καποια ανωτερη ?

 

 

Ξεχασα να σχολιασω αυτο που ειπες προηγουμενως για τα πυρηνικα εργοστασια για αμυντικη τακτικη.Σαν ιδεα ειναι καλη..αλλα στην πραξη αν αναλογιστουμε τι καλη δουλεια κανουμε οταν χτιζουμε κατι...ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα σκασει στην μαπα μας πολυ πριν σκεφτουν οι Τουρκοι να ερθουν σε μας :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαμπααααα !! :)

Αν εισαι 35..η αληθεια ειναι οτι εισαι μικροτερος μου .Μπορεις να με λες εσυ μπαμπα τωρα αν θες :)

Oχι και μπαμπά... Θείο να σε φωνάζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαμπααααα !! :)

Αν εισαι 35..η αληθεια ειναι οτι εισαι μικροτερος μου .Μπορεις να με λες εσυ μπαμπα τωρα αν θες :)

 

Αφου λοιπον σπουσασες σε ανωτατη σχολη..πηγες μετα στην ΣΜΑ?ή καποια ανωτερη ?

 

 

Ξεχασα να σχολιασω αυτο που ειπες προηγουμενως για τα πυρηνικα εργοστασια για αμυντικη τακτικη.Σαν ιδεα ειναι καλη..αλλα στην πραξη αν αναλογιστουμε τι καλη δουλεια κανουμε οταν χτιζουμε κατι...ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα σκασει στην μαπα μας πολυ πριν σκεφτουν οι Τουρκοι να ερθουν σε μας :)

 

Ηθελα να δουλεψω για την ΕΑΒ και τα ΕΑΣ αλλα οπως αποδειχτηκε δεν ειχα τα "προσοντα"..

 

Δυστυχως και στην Ιντρακομ, Ζιμενς και καποιες αλλες γνωστες εταιριες που δουλεψα η ποιοτητα δεν ηταν πολυ καλυτερη..

 

Οποτε τωρα ειμαι για να φυγω εξωτερικο μονιμα και να γινω Ελλην της Διασπορας.. για να μην πεθανω και της πεινας δηλαδη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το παραχεσαμε με την επιχειρησιακη τακτικη της τουρκιας και της ελλαδας..ας πουμε τιποτα για τον στρατο

 

πουλαω το εγχειριδιο χρησης του g3a3/4 για μελλοντικους φανταρουςςςςςς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθημα αμα θες σου κανω και με το νομο γιατι εχω τα επαγγελματικα δικαιωματα..

 

 

 

Στη ΣΤΥΑ περασα και τα ψυχοτεχνικα και τα αθλητικα αλλα εφυγα γιατι μου επεφτε λιγη.. Εσυ προσευχεσαι καθε μερα πριν κοιμηθεις να περασεις εκει ε? χο χο χο

Τι πλακα που εχουν οι πιτσιρικαδες εδω ρε?

 

Το Rooivalk ηταν η αποτυχια της αποτυχιας και ολα τα λεφτα που επενδυθηκαν για την αναπτυξη του πηγαν τσαμπα.. Αμα ψαξεις λιγο στο νετ θα καταλαβεις γιατι.. Η παραγωγη του διακοπηκε για πολλα χρονια.. Ηταν στην αποθηκη σε καθεστος μακρας αποθηκευσης με τα γρασα μετα τα ατυχηματα που παραλιγο να σκοτωσει και τους πιλοτους του..

Πως ειναι απο τα καλυτερα ελικοπτερα χωρις να εχει κανει ουτε μια εξαγωγη? Καλα αστο.. 

 

Και εγω ειμαι αστροναυτης αλλα το κρυβω...

Οχι το ονειρο μου δεν ηταν η ΣΤΥΑ, το ονειρο μου ΕΥΤΥΧΩΣ το ζω, οποτε για ψυχολογος εισαι μαπα.

Πιτσιρικα δεν με λες.....

Οι εξαγωγες δεν κανουν την επιτυχια, ουτε η επιτυχια φερνει τις εξαγωγες, οσον αφορα τη Ν. Αφρικη.....αλλα τι να σου λεω τωρα εσυ εισαι επιστημονας επιπεδου ΣΜΑ και επανω και ΓΕΩΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟς "αναλυτης-ερευνητης" επιπεδου τουλαχιστον D.I.A. απορω πως δεν σε εχουν παρει για αναλυτη οι ΗΠΑ....

Εχω πολυ ανωτερη μορφωση για το ακαδημαικο επιπεδο της ΣΤΥΑ.. αμα παω στη ΣΤΥΑ θα μου στρωσουν κοκκινο χαλι να περασω...  

 

Και μετα απλα χτυπησες στο κομοδινο και ξυπνησες......για βελεντζα πιθανον καλος εισαι θες και κοκκινο χαλι....

 

Ακομα περιμενω να μου πεις ποια σειρα ηταν μεσα το 1997 στη ΣΤΥΑ που ειχες περασει!!!!!!!!!

ησουν στην επιτροπη του διαγωνισμου και ενδιαφερθηκες ? :)

 

Εσυ δεν ειπες οτι ησουν στην ΣΤΥΑ? Τωρα λες οτι "αμα παω'?Τελικα εχω μπερδευτει....Εχεις παει και εφυγες ?Πηγες και σε διωξανε? Πηγες και δεν ειχανε το χαλι ετοιμο και στραβωσες?Τι εγινε τελικα?

 

 

EDIT :  το βρηκα...

 

Ελα βρε τι του λες τωρα....απαπαπαπαπαπαπα :) :)

Ρε παλικαρι εγω ειμαι 35 χρονων ανθρωπος.. μπορεις να με λες μπαμπα αμα θες.. εχω τελειωσει στρατο πριν 15 χρονια και σπουδες πριν 6 χρονια.. Εφυγα απο τη ΣΤΥΑ για να σπουδασω σε ανωτατη σχολη.. Απο ΣΜΑ και πανω ειναι το επιπεδο μου.. 

Εφυγες απο τη ΣΤΥΑ για να σπουδασεις σε ανωτερη σχολη? μαλιστα....τελικα για αυτο εφυγες ή γιατι σε πηζανε? ή μηπως ουτε απο εξω δεν εχεις περασει......ΣΜΑ και επανω το επιπεδο σου....μη αλλο μη δεν μπορω να κρατηθω απο τα γελια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο χειμωνα παιδακια.. γεια

Σε ξεμπροστιασανε ε;

Αντε στους Τουρκους φιλους σου να πεις τα κατορθώματα μας.

 

ΗΜΙ-Αναπαυσ'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο χειμωνα παιδακια.. γεια

Τελικα εισαι 25? οπως γραφεις στο status σου ή 35 οπως μας παραμυθιαζεις? εαν ισχυει το πρωτο ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΣΑΙ παιδι θαυμα αφου στα 10 σου ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ περασες στη ΣΤΥΑ (!!!!!!!!!!) οπως γραφεις.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...