Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Όσο για τα καινούρια όπλα σε κούτες μιας και είχα την τύχη να φυλάω τη μεγαλύτερη αποθήκη οπλισμού της Ελλάδας υπάρχουν και είναι άπειρα.

σκοπιά 3 ftw!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα ήταν σε Στρατιωτική Σχολή....

Ηταν? δε νομιζω....

 

Ακομα περιμενω να μου απαντησει ποια σειρα ηταν "μεσα" το 1997....βεβαια μετα απο τοσες ημερες και ενα παιδακι θα το ειχε "ανακαλυψει"......οποτε προσωπικα δεν πιστευω τιποτα απο τα οσα εχει γραψει τουλαχιστον σε οτι αφορα τη ΣΤΥΑ......για να μην αναφερθω και στα υπολοιπα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να μαζευτουμε ολοι οι "στρατογκαυλοι" και να ανοιξουμε δικο μας θεμα γενικα για αμυνα για να μην βγαινουμε εκτος θεματος εδω..

μπαινει για πληροφοριες ή για να ρωτησει κατι ενα παιδι που θα παει στρατο και διαβαζει για τυφεκια και αμυντικα δογματα..



Απλά σκέψου πως σε μια εμπλοκή με εχθρικές δυνάμεις, δεν αναμένεται από τον πεζικάριο απόλυτη ακρίβεια και ευστοχία. Σκοπός μιας ομάδας Πεζικού είναι να περιορίσει τον εχθρό σε μια δεδομένη θέση με συνδυαστικά πυρά, τόσο από τους τυφεκιοφόρους της, όσο και από υποστηρικτικές ομάδες πολυβολητών, ολμιστών ή πυροβολικού. Δες στο youtube ασκήσεις Πεζικού ή ακόμα και καμιά ταινία με κάποιο επίπεδο ρεαλισμού (π.χ. Black Hawk Down, ταινιάρα) και θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Σε μια μάχη επί ελληνικού εδάφους ειδικά, οι εχθρικές απώλεις αναμένεται να προκύψουν κυρίως από χτυπήματα όλμων και πυροβολικού, ενώ σκοπός δεν είναι απαραίτητα η εξουδετέρωση κάθε εχθρικού στρατιώτη, αλλά η πρόκληση πανικού ώστε η αντίπαλη ομάδα να εγκαταλείψει τις θέσεις της.

 

 

Επειδη ξερω καποια πραγματακια απο στρατηγικη σου λεω λοιπον..

Αν εγω ημουν ο Τουρκος ΓΕΕΘΑ δεν θα χρησιμοποιουσα πυροβολικο και αρματα μαχης σαν βασικο μεσο επιθεσης για να παρω τον Εβρο και τα μεγαλα νησια του Αιγαιου..

Το γεωγραφικο υπεδαφος λειτουργει υπερ των αμυνομενων (Ελλαδα) γιατι ειναι "φυσικα φρουρια" και δεν επιτρεπουν την ταυτοχρονη επιθεση μεγαλων δυναμεων..

Επιπλεον το Αιγαιο ειναι κλειστη θαλασσα και ειναι ιδανικη για ανορθοδοξο πολεμο ενω το Τουρκικο ναυτικο δεν μπορει να απομονωσει τα νησια για να κοψει τις γραμμες ανεφοδιασμου..

 

Τι θα εκανα? Θα εριχνα τις ειδικες δυναμεις στο πρωτο κυμα αιφνιδιαστικης επιθεσης και μετα θα εστελνα μεγαλα αερομεταφερομενα τμηματα πεζικου να αποβιβαστουν σε στρατηγικα σημεια..

Ειναι ο μονος τροπος για να σπασει η αμυνα μας.. και η Τουρκια εχει πολυ "φτηνο κρεας" για σκοτωμα..

Δεν ειναι εξαλλου τυχαιος ο τεραστιος αριθμος μεταφορικων αεροσκαφων και ελικοπτερων που αγοραζουν..

 

Επομενως ο απλος πεζικαριος με ενα συγχρονο τυφεκιο εφοδου ειναι το καλυτερο μεσο αμυνας..

 

Εχω δει ολες τις πολεμικες ταινιες που εχουν βγει και σου λεω οτι αυτα ειναι μονο κινηματογραφος.. Αν θες να δεις "πραγματικες" ταινιες δες στο youtube βιντεακια απο καμερες Αμερικανων στρατιωτων στο κρανος που εχουν πεσει σε ενεδρες ή ντοκιμαντερ απο πολεμους (Ιραν-Ιρακ, Τσετσενια, Γεωργια κτλ)..

Αν εχεις δυνατο στομαχι τοτε δες και κανα "underground βιντεακι" απο μεταχειριση αιχμαλωτων και βασανισμους για αποσπαση πληροφοριων.. και τα ξαναλεμε..



Αν είχε πάει δε νομίζω να ονειρευόταν πιο σύγχρονα όπλα.Πιο πολύ θα τον απασχολούσε που πλέον δεν έχουν πετρέλαιο να βάλουν μπροστά τα φορτηγά και τα άρματα στους ορχους ή ότι δε θα έχουν να τον ταΐσουν

Επίσης όποιος έχει κάνει θητεία δε του φαίνεται παράλογο να κάνει τη φιλιππινέζα

Για αυτό λέω, αν πάει σε απλή μονάδα χωρίς βύσμα δε θα του αρέσει και ενδεχομένως δημιουργήσει προβλήματα στους υπόλοιπους.
Για αυτό καλύτερα αλεξίπτωτα όταν έρθει η ώρα

 

Στρατο εχω παει πριν 15 χρονια.. και τοτε δεν ειχαμε πετρελαιο γιατι το κλεβανε οι λοχιες και οι ΕΠΟΠ απο το γραφειο κινησης.. ενω πολυ σπανια ετρωγα μαγειρεμενο φαγητο στο στρατοπεδο.. μονο τα ετοιμα ετρωγα, κατι τυροπιτες και κατι φρουτα.. Συνηθως ψωνιζα απο ενα μαγαζι διπλα στην πυλη που εβγαζε τρελα λεφτα οπως ηταν φυσικο..

 

Στο στρατο ο στρατιωτης θα επρεπε να καθαριζει μονο το κρεβατι του, το θαλαμο του και αντε να κανει καμια καθαριοτητα στον ορχο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Με τα κρουασάν... υπό μάλης
 

Του Κωνσταντινου Ζουλα / zoulas@kathimerini. gr

 

«Mε δυο λόγια αυτό που μου έμεινε είναι ότι υπάρχει ακόμη μια Ελλάδα που κατά κυριολεξία περιβάλλεται από ένα συρματόπλεγμα και ζει σε ένα δικό της πλανήτη. Αφού, για να καταλάβεις, ένας ανεκδιήγητος “μονιμάς” μάζευε κάθε μέρα τα περισσευούμενα κρουασάν για να τα πουλήσει έξω, ενώ ένας άλλος έπαιρνε τα γάλατα για να τα πάει σπίτι του»...

 

Οι άνδρες αναγνώστες θα έχουν καταλάβει ότι η προλογική εμπειρία είναι «στρατιωτική». Αυτό, ωστόσο, που κι εγώ δυσκολεύτηκα να πιστέψω είναι ότι όσα τραγελαφικά θυμήθηκα από την προ 15ετίας θητεία μου συμβαίνουν και σήμερα.

 

Με αφορμή τη διήγηση του φίλου που μόλις απολύθηκε, είπα να αφιερώσω τη στήλη σε μια νοσηρότατη κατάσταση που σπανίως απασχολεί τα ΜΜΕ: στη χειρότερη, κατά την άποψή μου, εκδοχή του Δημοσίου, τον Στρατό. Οσοι έχουμε ξοδέψει δύο χρόνια της ζωής μας θητεύοντες δεν θα ξεχάσουμε ποτέ ότι γνωρίσαμε εκατοντάδες ανθρώπους, χωρίς να καταλάβουμε ποιο ήταν το αντικείμενο της «εργασίας» τους.

 

Ε, λοιπόν, μέσα στην κρίση, ας πούμε την αλήθεια και γι’ αυτό. Εδώ και πάρα πολλά χρόνια, σε όλα τα μη μάχιμα στρατόπεδα, οι μόνιμοι στην πλειοψηφία τους, μην έχοντας τίποτα παραγωγικό να κάνουν, ολημερίς χαζεύουν τηλεόραση, κουτσομπολεύουν και ποδοσφαιροφιλοσοφούν, σκαρφίζονται τρόπους να αυξήσουν τις αποδοχές τους και για να σπάσουν τη μονοτονία δίνουν και εντολές στους φαντάρους που «υπάρχουν» απλώς για τα θελήματά τους. «Κουβάλα αυτό, σκούπισε εκείνο, συνόδευσε την κόρη μου σχολείο» και γενικώς μια κατάσταση άκρως ατιμωτική για όλους, που ουδεμία σχέση έχει με στρατιωτική εκπαίδευση.

 

Εν ολίγοις, καθώς όλοι καλούμαστε πια να προσαρμοσθούμε σε μια νέα εποχή, η παρωδία που λέγεται ελληνικό στράτευμα πρέπει άμεσα να αλλάξει. Δεν ξέρω τι θα μπορούσαν να κάνουν όλοι αυτοί οι αργόμισθοι σε καιρούς ειρήνης. Ας αναλάβουν τον καθαρισμό και την προστασία των δασών, τη βελτίωση της εικόνας των πόλεων, ας βοηθήσουν ακόμη και τους Ατενίστας. Διότι, αν μη τι άλλο, τους πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά, χώρια που όσοι υπηρετήσαμε γνωρίζουμε ότι οι «συλλέκτες» κρουασάν είναι οι τελευταίοι στους οποίους μπορούμε να βασιστούμε αν, ο μη γένοιτο, χρειαστεί...

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_3_02/04/2011_437823

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω εχω συγγενη φροντιστη υλικου στο πυροβολικο.. αξιωματικος.. και τα ξερω καλυτερα απο ολους..

 

Οι καραβαναδες ειναι μονο στολη, φιγουρα και μπλα-μπλα.. Προκεται για τους πιο ελεινους γυφτους που υπαρχουν..

 

Δεν κλεβουν μονο πετρελαιο και κεραμιδια.. Κλεβουν τα παντα.. απο απλες παλετες πυρομαχικων, γραφικη υλη, σωβρακα και μπικ.. μεχρι και το χαρτι τουαλετας ή απορυπαντικα της μοναδας...

 

Δεν τους ελεγχει κανενας, εχουν τα κλειδια του μαγαζιου και κανουν πραγματα που δεν τα βαζει ο νου μας..

 

Αν ο διαχειριστης καυσιμων στη μοναδα με τη γνωστη κομπινα των νεροπαγιδων, δηλαδη βαζουν νερο στο πετρελαιο που κλεβουν, κονομαει κατα μεσο ορο κοντα στα 150 Ευρω το μηνα.. φανταστειτε τι γινεται στις μοναδες ΣΕΜ και ΣΥΠ.. στα στρατιωτικα νοσοκομεια.. και στο υπουργειο αμυνας..

Της πουτανας το καγκελο!!!

 

Ολοι κλεβουν! και στις εκκλησιες κλεβουν.. και στα μοναστηρια κλεβουν.. και στην αστυνομια κλεβουν "βρωμικο" χρημα.. και στα νοσοκομεια.. ΠΑΝΤΟΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω εχω συγγενη φροντιστη υλικου στο πυροβολικο.. αξιωματικος.. και τα ξερω καλυτερα απο ολους..

 

Οι καραβαναδες ειναι μονο στολη, φιγουρα και μπλα-μπλα.. Προκεται για τους πιο ελεινους γυφτους που υπαρχουν..

 

Δεν κλεβουν μονο πετρελαιο και κεραμιδια.. Κλεβουν τα παντα.. απο απλες παλετες πυρομαχικων, γραφικη υλη, σωβρακα και μπικ.. μεχρι και το χαρτι τουαλετας ή απορυπαντικα της μοναδας...

 

Δεν τους ελεγχει κανενας, εχουν τα κλειδια του μαγαζιου και κανουν πραγματα που δεν τα βαζει ο νου μας..

 

Αν ο διαχειριστης καυσιμων στη μοναδα με τη γνωστη κομπινα των νεροπαγιδων, δηλαδη βαζουν νερο στο πετρελαιο που κλεβουν, κονομαει κατα μεσο ορο κοντα στα 150 Ευρω το μηνα.. φανταστειτε τι γινεται στις μοναδες ΣΕΜ και ΣΥΠ.. στα στρατιωτικα νοσοκομεια.. και στο υπουργειο αμυνας..

Της πουτανας το καγκελο!!!

 

Ολοι κλεβουν! και στις εκκλησιες κλεβουν.. και στα μοναστηρια κλεβουν.. και στην αστυνομια κλεβουν "βρωμικο" χρημα.. και στα νοσοκομεια.. ΠΑΝΤΟΥ!

Μπραβο ρε ΘΕΟΧΑΡΗ παταξες το εγκλημα απο την ριζα του τωρα με αυτα που εγραψες.......μονο που ο τελευταιος τιμιος ΑΣΤΥΝΟΜΟς επαιζε στο ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΖΩΗ.....

 

Μαλλον το "χοντρυνες" πολυ τωρα.....κανεις καταγγελιες οι οποιες εαν ειναι αληθεις θα ηταν πολυ ενδιαφερουσες για καποιον ο οποιος θελει να ασχοληθει με αυτα που γραφεις......μονο που μαντεψε ποιος θα "καρφωθει" πρωτος.....μερικες φορες λοιπον ειναι καλυτερα να "παιξουμε" κατι πριν αρχισουμε να γραφουμε @@ στο ιντερνετ για να το παιξουμε καποιοι......μιας και τα γραπτα μενουν....και μετα αντε να αποδειξεις το αντιθετο......και τωρα που κυνηγανε το στρατο για να διωξουν κοσμο....μαλλον τον εκαψες το συγγενη....και μετα guess what οταν ανακαλυψει ποιος φταιει!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια.. αμα εχεις ενα ταμειο και 10 υπαλληλους.. και ξερεις οτι εχεις Χ εσοδα αλλα στο ταμειο εχεις λιγοτερα , εστω Ψ λεφτα.. τι κανεις? βαζεις μια καμερα για να δεις ποιος κλεβει τα λεφτα, τα σημαδευεις για να πιασεις τον κλεφτη στα πρασα, δεν επιτρεπεις στους υπαλληλους να εχουν "το μελι στα δαχτυλα" κτλ.. Αυτα κανουν οι λογικοι ανθρωποι δηλαδη..

 

Εσεις τωρα καθεστε και μου λετε τι ξερω οτι ξερετε και τα ξεραδια μας..

 

Το κρατος δεν θελει να πιασει τους κλεφτες.. μεταξυ κατεργαρεων υπαρχει ειλικρινεια και αριστη συνεργασια..

 

Σκασιλα μου για το συγγενη μου αμα αποδειχτει οτι εχει κανει κλοπη και τον πιασουν..

 

Στην Ελλαδα αμα πιασει φωτια το σπιτι του γειτονα δεν στεναχωριομαστε.. αντιθετως χαιρομαστε κι ολας.. μονο αμα κινδυνεψει το σπιτι μας ενδιαφερομαστε.. αφου ειμαστε οτι αρπαξει ο πισινος μας.. καρβουνο να εχει γινει ολη η περιοχη δεν σκαμε.. το σπιτι μας να ειναι καλα και να πανε να πνιγουν ολοι.. κοινωνικη ευαισθησια μηδεν!

 

Ολοι βριζουν τους πολιτικους και το δημοσιο και ολοι εχουν κανει μια λαμογια ή εχουν βρει τροπο να κονομανε τζαμπα.. για αυτο δεν κουνιεται φυλλο στην Ελλαδα που κανονικα με την μειωση του βιοτικου επιπεδου θα επρεπε να εχει γινει σκοτωμος!

Δεν υπαρχει τιποτε στην Ελλαδα που να μην εχει λαμογια και παρανομια.. χο χο χο

 

@Allosmoueautos έχεις κάνει την θητεία σου;

 

 

ρε φιλε μας εχεις πριξει.. τι εχω κανει και τι δεν εχω κανει.. εχω γραψει σχεδον ολο το βιογραφικο μου εδω μεσα.. δες τα παλιοτερα ποστ μου να μαθεις..



μου αρέσει η σιγουριά του "καλύτερα από ΟΛΟΥΣ", λες και ξέρεις τι ξέρουν όλοι οι υπόλοιποι...

 

Ο καθε κλεφτης στην ειδικοτητα του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να μαζευτουμε ολοι οι "στρατογκαυλοι" και να ανοιξουμε δικο μας θεμα γενικα για αμυνα για να μην βγαινουμε εκτος θεματος εδω..

μπαινει για πληροφοριες ή για να ρωτησει κατι ενα παιδι που θα παει στρατο και διαβαζει για τυφεκια και αμυντικα δογματα..

 

Δε νομίζω πως βγαίνουμε εκτός θέματος, το παρόν thread δημιουργήθηκε με σκοπό τη γενική συζήτηση περί Στρατού, όχι αποκλειστικά για την πληροφόρηση νεοσυλλέκτων.

 

Στο φινάλε, δεν είναι κακό να γνωρίζει ο υποψήφιος Στρατιώτης και κάποια επιπλέον πραγματάκια...

 

 

Επειδη ξερω καποια πραγματακια απο στρατηγικη σου λεω λοιπον..

Αν εγω ημουν ο Τουρκος ΓΕΕΘΑ δεν θα χρησιμοποιουσα πυροβολικο και αρματα μαχης σαν βασικο μεσο επιθεσης για να παρω τον Εβρο και τα μεγαλα νησια του Αιγαιου..

Το γεωγραφικο υπεδαφος λειτουργει υπερ των αμυνομενων (Ελλαδα) γιατι ειναι "φυσικα φρουρια" και δεν επιτρεπουν την ταυτοχρονη επιθεση μεγαλων δυναμεων..

Επιπλεον το Αιγαιο ειναι κλειστη θαλασσα και ειναι ιδανικη για ανορθοδοξο πολεμο ενω το Τουρκικο ναυτικο δεν μπορει να απομονωσει τα νησια για να κοψει τις γραμμες ανεφοδιασμου..

 

Τι θα εκανα? Θα εριχνα τις ειδικες δυναμεις στο πρωτο κυμα αιφνιδιαστικης επιθεσης και μετα θα εστελνα μεγαλα αερομεταφερομενα τμηματα πεζικου να αποβιβαστουν σε στρατηγικα σημεια..

Ειναι ο μονος τροπος για να σπασει η αμυνα μας.. και η Τουρκια εχει πολυ "φτηνο κρεας" για σκοτωμα..

Δεν ειναι εξαλλου τυχαιος ο τεραστιος αριθμος μεταφορικων αεροσκαφων και ελικοπτερων που αγοραζουν..

 

Δεν αμφισβητώ τις όποιες γνώσεις σου, θεωρώ όμως ότι είναι κυρίως γενικές και -σε αρκετές περιπτώσεις- περιορισμένες.

 

Σε ένα πραγματικό πόλεμο, ελάχιστη σημασία θα είχε το τι τυφέκιο διαθέτει ο πεζικάριος. Η έκβαση ενός πολέμου π.χ. με την Τουρκία, περισσότερο θα καθοριζόταν από τις εκάστοτε κυβερνήσεις ή τη δράση παραστρατιωτικών σε αστικές περιοχές, παρά από τους Στρατούς των δύο κρατών.

 

Για να γίνω περισσότερο συγκεκριμένος: Από τον Έβρο, αν ο Ε.Σ λειτουργούσε έστω και στο ελάχιστο των δυνατοτήτων του, οι εισβολείς θα ήταν αδύνατο να περάσουν χωρίς να υποστούν τεράστιες απώλεις, τόσο σε ανθρώπινο δυναμικό, όσο και σε άρματα μάχης. 

 

Οι Ε.Δ. δεν αποτελούνται από υπερανθρώπους. Όσοι και αν έρχονταν, όσο εκπαιδευμένοι και να είναι, δύσκολα θα περνούσαν από μια δύσβατη περιοχή, αντιμετωπίζοντας εκατοντάδες άρματα μάχης και οχυρωμένες θέσεις πολυβόλων, ειδικά εφόσον θα δέχονταν την ίδια στιγμή πυκνά πυρά πυροβολικού και όλμων.

 

Αυτά τα περί αριθμητικής υπεροχής των Τούρκων λοιπόν, παρότι έχουν βέβαια κάποια υπόσταση, δεν είναι και απολύτως ρεαλιστικά. Ακόμα κι αν κάποιες ομάδες Ε.Δ. έσπαγαν τις ελληνικές αμυντικές γραμμές, κάποια στιγμή π.χ. θα ξέμεναν από πυρομαχικά. Πως ακριβώς θα τροφοδοτούνταν ξανά;

 

Αντίστοιχα προβλήματα θα είχαν και τα αερομεταφερόμενα τμήματα. Οι συγκεκριμένοι μάλιστα θα είχαν να αντιμετωπίσουν και την αντιαεροπορική άμυνα της Ελλάδας. Ένα ελικόπτερο είναι σημαντικά πιο ευάλωτο σε επιθέσεις εδάφους - αέρος, δε μπορεί να τις αποφύγει το ίδιο αποδοτικά με ένα σύγχρονο μαχητικό αεροσκάφος.

 

Η εισβολή σε κάποιο από τα μεγαλύτερα νησιά του Αιγαίου θα είχε λίγο πολύ την ίδια κατάληξη. Μια αποβατική ενέργεια - κατά τις πρώτες ώρες του πολέμου ειδικά, θα αποτελούσε τεράστιο στρατηγικό λάθος. Μόνο στην περίπτωση που η Ελληνική Πολεμική Αεροπορία καταστρεφόταν ολοκληρωτικά, θα μπορούσαν -ίσως- να καταληφθούν στρατηγικά σημεία κάποιων νησιών από αλεξιπτωτιστές του εχθρού. Πόσο πιθανό θεωρείς κάτι τέτοιο όμως;

 

Επειδή ήδη έγραψα σεντόνι, ολοκληρώνω:

 

Σκοπός των Τούρκων σε κάποια πολεμική σύγκρουση, δε θα είναι η ολοκληρωτική κατάκτηση της Ελλάδας, ξέρουν καλά πως αυτό είναι όχι μόνο αδύνατο, αλλά και ανούσιο. Προκειμένου να "νικήσουν", θα αρκεστούν στην κατάληψη μικρότερων, λιγότερο οχυρωμένων νησιών, τα οποία -κακά τα ψέμματα- δε θα δύναται ο Ε.Σ. να ανακαταλάβει. Σε μια τέτοια περίπτωση και μεγαλύτερο κομμάτι του Αιγαίου θα μπορούν να διεκδικήσουν, αλλά και θα αποκτήσουν το πάνω χέρι σε μετέπειτα διαπραγματεύσεις.

 

Στη χειρότερη περίπτωση θα υποστηρίζονταν εμμέσως από παραστρατιωτικούς σε περιοχές της Μακεδονίας και της Θράκης. Ο Ε.Σ. θα δυσκολευόταν να ανταπεξέλθει στις ανάγκες ανταρτοπολέμου εντός ελληνικού εδάφους και δίπλα από κατοικημένες περιοχές. Εκεί όμως θα άλλαζε πολύ το σκηνικό, πιθανότατα π.χ. θα προέκυπταν ένοπλες ομάδες αντίστασης από "θερμοκέφαλους" πολίτες.

 

 

Εχω δει ολες τις πολεμικες ταινιες που εχουν βγει και σου λεω οτι αυτα ειναι μονο κινηματογραφος.. Αν θες να δεις "πραγματικες" ταινιες δες στο youtube βιντεακια απο καμερες Αμερικανων στρατιωτων στο κρανος που εχουν πεσει σε ενεδρες ή ντοκιμαντερ απο πολεμους (Ιραν-Ιρακ, Τσετσενια, Γεωργια κτλ)..

Αν εχεις δυνατο στομαχι τοτε δες και κανα "underground βιντεακι" απο μεταχειριση αιχμαλωτων και βασανισμους για αποσπαση πληροφοριων.. και τα ξαναλεμε..

 

"Πραγματικές" ταινίες έχω δει, δεν καταλαβαίνω όμως πως ακριβώς αυτές ακυρώνουν το συλλογισμό μου. Το αντίθετο, τον επιβεβαιώνουν.

 

Όσο για τα βίντεο με βασανισμούς αιχμαλώτων, ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω. Για να είμαι ειλικρινής μάλιστα, δεν καταλαβαίνω καν τι σχέση έχουν με το θέμα μας.

 

 

Στρατο εχω παει πριν 15 χρονια.. και τοτε δεν ειχαμε πετρελαιο γιατι το κλεβανε οι λοχιες και οι ΕΠΟΠ απο το γραφειο κινησης.. ενω πολυ σπανια ετρωγα μαγειρεμενο φαγητο στο στρατοπεδο.. μονο τα ετοιμα ετρωγα, κατι τυροπιτες και κατι φρουτα.. Συνηθως ψωνιζα απο ενα μαγαζι διπλα στην πυλη που εβγαζε τρελα λεφτα οπως ηταν φυσικο..

 

Γιατί δεν έτρωγες μέσα αν επιτρέπεται; Σε πραγματικό πόλεμο, όσο εξελιγμένο όπλο και να κουβαλάς, προκειμένου να επιβιώσεις, θα τρως ό,τι σκατά βρεις μπροστά σου.

 

Αν θες τη γνώμη μου, ακόμα και το λιγότερο ποιοτικό φαγητό του Ε.Σ. μέρος της εκπαίδευσης αποτελεί.

 

 

Στο στρατο ο στρατιωτης θα επρεπε να καθαριζει μονο το κρεβατι του, το θαλαμο του και αντε να κανει καμια καθαριοτητα στον ορχο..

 

Ε, αυτά του ζητούνται και τώρα. Άντε, πρέπει να καθαρίσει και τις τουαλέτες - στις οποίες βέβαια ο ίδιος χέζει. Που ακριβώς κολλάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξεταζουμε λοιπον τα σεναρια μιας Τουρκικης επιθεσης.. αλλα θα επικαλεστω παραδειγματα παλιοτερων συγκρουσεων για να μην λεει ο καθενας μας οτι θελει.. 

 

Που θα ειναι η επιθεση? θα ειναι ταυτοχρονη σε τρια μετωπα.. Εβρο, νησια Αιγαιου και Κυπρο..

Γιατι? Γιατι ετσι θα διασπασουν τις μικροτερες δυναμεις μας και θα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αμυνθουμε αποτελεσματικα..

 

Ειναι σιγουρο οτι θα χτυπησει πρωτα η αεροπορια για να τυφλωσει το δικτυο αεραμυνας.. κατα τα προτυπα του πολεμου των 6 ημερων μεταξυ Ισραηλ-Αραβων.. αλλα θα πρεπει να ξερει απο πριν που και τι θα χτυπησει..

Χρησιμοποιουμε τα ιδια πανω κατω οπλα οποτε οι απωλειες θα ειναι μεγαλες..

Την διαφορα θα την κανει ο ηλεκτρονικος πολεμος και ποιος απο τους δυο μας θα εχει περισσοτερα αεροσκαφη διαθεσιμα στο τελευταιο σταδιο της συγκρουσης..  

Η Τουρκια παραγει δικα της οπλα ή τροποποιει το software αυτων που εχει για να μην ξερουμε πως να τα τυφλωσουμε..

 

Οπως εχω ήδη πει ο Εβρος ειναι κατι σα τις Θερμοπυλες και τα νησια Αιγαιου ειναι σα το Λαβιρυνθο του Μινωταυρου.. Οσο μεγαλυτερες δυναμεις προσπαθησεις να περασεις τοσο πιο ευαλωτες θα ειναι.. 

Θα γινει κατι αντιστοιχο με τις Σοβιετικες δυναμεις στο Αφγανισταν οπου πεφτανε απο μια ενεδρα στην αλλη και αποδεκατιζονταν ολοκληρες μοναδες με πολυ βαρυ οπλισμο απο ελευθερους σκοπευτες και μαχητες με AKM, RPG-7 και ναρκες!

Κατι αντιστοιχο εγινε στο πολεμο της Τσετσενιας οπου οι Σοβιετικες δυναμεις μπηκαν σε πολεις και γινανε στοχοι σκοποβολης απο αντιαρματικα οπλα μεσα σε ερειπια..

Στον πολεμο του Λιβανου? Τα ιδια.. Αντιαρματιστες μεσα σε προετοιμασμενες θεσεις και κρυψωνες ανεκοψαν τον Ισραηλινο στρατο που τον αιφνιδιασαν τελειως..

Οι Τουρκοι ηδη εχουν παθει μεγαλη ζημια με τους Κουρδους ανταρτες οπου αναγκαστηκαν να χρησιμοποιησουν και χημικα οπλα εναντιον τους.. ποσο μαλλον να αντιμετωπισουν εναν εκπαιδευμενο και καλα εξοπλισμενο στρατο.. αλλα εχουν κερδισει πολυτιμη εμπειρια μαχης..

 

ΕΒΡΟΣ

Τι κανουν λοιπον? Ριχνουν αερομεταφερομενες δυναμεις πισω απο την πρωτη γραμμη αμυνα μας καθως και ειδικες δυναμεις και μας κανουν ανορθοδοξο πολεμο.. Αυτο θα κανουν.. Θα μας περικυκλωσουν και θα αναγκαστουμε να τραβηξουμε την αμυνα μας πισω.. 

Η αντιαεροπορικη μας αμυνα ειναι στατικοι στοχοι που ειναι θεμα χρονου να διαλυθουν.. Εξαλλου οι Τουρκοι εχουν τα μεσα να την εξουδετερωσουν απο νωρις..

Αμα σου φαινεται απιθανο αυτο το σεναριο, κανουν και το αλλο.. Περνανε μεσα απο Βουλγαρια και μας χτυπανε πλαγιως..

 

Οι Σοβιετικοι στο πολεμο του Αφγανισταν εσωσαν την κατασταση μονο οταν εριξαν στο παιχνιδι επιθετικα ελικοπτερα, αλεξιπτωτιστες και εξοπλισμενα μεταφορικα ελικοπτερα με spetsnaz..

 

ΝΗΣΙΑ ΑΙΓΑΙΟΥ

Ακομα χειροτερα τα πραγματα.. Αν λαθρομεταναστες με σαπιοκαραβα μπορουν και περνανε στα νησια μας χωρις να γινουν αντιληπτοι τοτε φαντασου τι εχει να γινει με Τουρκους ουκαδες, δυτες, ελευθερους σκοπευτες κτλ.. 

 

ΚΥΠΡΟΣ

Το νησι δεν εχει ελπιδα αν χασουμε στα δυο παραπανω μετωπα και το μονο που μπορει να κανει ειναι να κρατησει την γραμμη αμυνας οπως εχει.. Δηλαδη αν οι Τουρκοι κατεβασουν δυναμεις στην κυπρο που θα εχουν εφεδρεια ειναι θεμα ωρων για τους Κυπριους να φυγουν κολυμπωντας απο κει.. 

 

Οι Τουρκοι εχουν επιδωθει σε μια σειρα επιθετικων εξοπλισμων που φωτογραφιζει τα σχεδια τους... Θα προσπαθησουν ακομα και να μας επιτεθουν απο Αιγυπτο ή Λιβυη μερια.. Εχει υποβρυχια, ιπταμενα τανκερ, θα φτιαξει και ενα μινι αεροπλανοφορο..

Προφανως οι μεγαλες ναυτικες μοναδες που ναυπηγουν δεν τις θελουν για το Αιγαιο αλλα για την Κυπρο και για μια επιθεση απο Μεσογειο!

Φαντασου μονο τα τουρκικα υποβρυχια με πυραυλους κρουζ να σημαδευουν στρατηγικους στοχους (αεροδρομια, ρανταρ, κεντρα επικοινωνιων κτλ) στην Πελοπονησο!

Επισης οι Τουρκοι εχουν βαλιστικους πυραυλους που μπορουν να τους φορτωσουν με χημικες-βιολογικες κεφαλες και να μην ξερουμε τι μας χτυπησε.. Αυτο βεβαια ειναι πολυ τραβηγμενο γιατι αυτα τα οπλα ειναι μπαναρισμενα αλλα απο την αλλη γιατι τα εχει η Τουρκια??

 

Ποιο πρεπει να ειναι το δικο μας δογμα? - Αμα το παμε το εργο αμυνα μεχρι να κουραστουν να μας χτυπανε και μετα αντεπιθεση αφου εχουν απωλειες, το εχουμε χασει το παιχνιδι..

Αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να επιτεθουμε εμεις πρωτοι αιφνιδιαστικα τη στιγμη που θα οργανωνουν την επιθεση τους!

Πρεπει να μεταφερουμε τη συγκρουση στο εδαφος τους μακρυα απο τα εδαφη μας και να τους παγιδεψουμε εκμεταλευομενεοι το εδαφος της Τουρκιας.. πχ ορεινοι ογκοι Μικρα Ασιας..

 

Πως θα επιτεθουμε? Οχι φυσικα απο τον Εβρο για να μπουμε στην Κωνσταντινουπολη ή απο τα νησια για να μπουμε στη Σμυρνη.. αυτα ειναι για γελια..

Η Τουρκια ειναι ενα μεγαλο λουκανικο.. Ειτε θα το "φαμε" ειτε θα το φαμε..

Για να φας ευκολοτερα ενα λουκανικο δεν το κοβεις σε λωριδες αλλα καθετως σε μικρα κομματια.. χο χο χο

Η επιθεση πρεπει να γινει απο Μαυρη Θαλασσα και απο ΝΑ Μεσογειο..

 

Θεωρω πολυ σημαντικη την συμμαχια με το Ισραηλ γιατι μας εκπαιδευουν στις τακτικες τους και στην αποκτηση "ευαισθητων πληροφοριων"... και ως γνωστο το Ισραηλ ειναι μεγαλη αλεπου σε αυτα..

 

Ακόμα κι αν κάποιες ομάδες Ε.Δ. έσπαγαν τις ελληνικές αμυντικές γραμμές, κάποια στιγμή π.χ. θα ξέμεναν από πυρομαχικά. Πως ακριβώς θα τροφοδοτούνταν ξανά;

 

Η Τουρκια εχει πανω απο 100 μεταφορικα αεροσκαφη και πανω απο 500 μεταφορικα ελικοπτερα.. επισης εχει τοσες ειδικες δυναμεις οσος ειναι ο δικος μας στρατος σε περιοδο κρισης!

 

Τι ενοεις απο που θα ανεφοδιαστουν? Δολιοφθορες θα κανουν, ενεδρες, θα γεμισουν τον τοπο ελευθερους σκοπευτες, θα καταδεικνυουν στοχους με συσκευες λειζερ για το πυροβολικο και την αεροπορια, και σιγουρα θα χρησιμοποιησουν τα ιδια μας τα οπλα εναντιον μας!

G3A3 θα εχουν εξαλλου και το Δυτικο φορητο οπλισμο που εχουμε και μεις.. χο χο χο

 

πχ. τα KAAY τα έχεις ακουστά η μπα;

 

Εχω κανει διακοπες στον Αγιο Αντρεα πολλες φορες λογω του συγγενη μου στρατιωτικου.. οταν ημουν πιτσιρικας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ. τα KAAY τα έχεις ακουστά η μπα;

 

Αν αναφέρεσαι σ' εμένα, ναι, τα έχω ακουστά και διαφωνώ καθέτως στο να μετατίθενται / αποσπώνται εκεί φαντάροι. Το καθεστώς λειτουργίας τους είναι στην πράξη παράτυπο, εφόσον έχει οριστεί όλοι να υπηρετούν σε μονάδες της παραμεθορίου.

 

Στην τελική, αν κάποιος επιθυμεί για λόγους "χαλαρότητας", να υπηρετήσει σε κάποιο KAAY, ε δε μπορεί να διαμαρτύρεται κιόλας επειδή είναι π.χ. σερβιτόρος και τα καθήκοντά του δεν είναι "στρατιωτικά".

 

In my book λοιπόν, είτε υπηρετεί κάποιος σε ΚΑΑΥ, είτε σε Υπουργείο, είναι το ίδιο πράγμα.

 

Κάποιος ο οποίος όμως υπηρετεί σε "κανονική" μονάδα, τι είδους "μη στρατιωτικές" υποχρεώσεις έχει συνήθως; Πόσο συχνά;

 

 

@oallosmoueaftos:

 

Θα σου απαντήσω αργότερα γιατί δε προλαβαίνω με την καμία τώρα, ετοιμάζω βαλίτσες, αύριο ταξιδεύω για το νησί σου!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καυυ δεν είναι απαραίτητα και τόσο χαλαρά είδικα αν σε στείλουν εκεί πριν ανοίξουν για να τα στήσεις όπου πέφτει τρελό χαμαλίκι και στάνταρα κάθε απόσπαση εκεί σημαίνει 20+ μέσα 

 

πάντως συμφωνώ ότι  κακώς πάνε εκεί φαντάροι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...