Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Γιατί στις πορείες τότε ο καθένας στρατιώτης απέχει από τον άλλο 5 μέτρα απόσταση;

 

2)Γιατί στην τελευταία τρύπα του άρβυλου τα κορδόνια μπαίνουν από μέσα προς τα έξω;

 

3)Γιατί ένας αιμοστατικός επίδεσμος στην εξάρτηση φοριέται ανάποδα;

 

4)Γιατί σε μαθαίνουν να φωνάζεις δυνατά;

 

5)Ποιοι είναι οι ΕΚΕ (εθνικοί κανόνες εμπλοκής);

 

6)Που οδηγούνται οι αιχμάλωτοι και τι γινεται σε αυτούς;

 

7)Πως γινεται η αιτηση για πυρομαχικα αν Στρατιωτης-> Καταναλωσει 50% των πυρομαχικών;

 

Δεν ειμαι ΕΠΟΠ για να κατσω να μαθω τις πατεντες του Ελληνικου στρατου.. 

 

1) Απεχει απο 2 - 5 μέτρα για να μπορουν να κινηθουν πιο γρηγορα και να μην δινουν ταυτοχρονα και οι δυο στοχο αλλα δεν παω σε πορειες με φιλαρακια μου.. καμια φορα παω τα Σαβατοκυριακα για τρεξιματακι στο αλσος

 

2) Προφανως για να γινεται σωστη κυκλοφορια του αιματος αλλα με τις αρβυλες που δινει ο ΕΣ δεν εχει πολυ σημασια..

 

3) φοριεται αναποδα ο αιμοστατικος επιδεσμος? δεν καταλαβαινω τι θες να πεις.. αμα ειναι ο επιδεσμος της προκοπης δεν εχει σημασια πως τον βαζεις..

 

4) για να περνουν πολυ αερα τα πνευμονια σου και να οξυγονονεται πληρως ο εγκεφαλος ωστε να καιγεται καλυτερα.. 

 

5) Αμα σου ριξουν ανταπεδωσε.. αμα δεν σου ριξουν μην περιμενεις να την φας..

 

6) εγω δεν θα παρω κανεναν αιχμαλωτο αμα παω στον πολεμο.. τους πανε στα κεντρα φιλοξενιας λαθρομεταναστων για τους απελασουν μετα τον πολεμο στο Πακισταν

 

7) συμπληρωνει αιτηση με χαρτοσημο των 50 λεπτων

 

Αυτες τις μαλακιες καθονται και σας μαθαινουν στο στρατο?

 

Τελος παντων εμενα μου αρεσει να διαβαζω για αμυντικη τεχνολογια.. ρανταρ, ηλεκτρονικο πολεμο, δορυφοροι, πυραυλοκινηση, συστηματα ελεγχου πυρος, ηλεκτρο-οπτικα συστηματα κτλ.. και τα συνδιαζω με επαναληψεις που κανω σε μαθηματα ηλεκτρονικων και τηλεπικοινωνιων.. 

Εχω πολυ τρελα με τα τηλεκατευθυνομενα βασικα.. ρομποτακια και τετοια..

 

Τωρα τελευταια ασχολουμαι με επιβιωση, χαρτες-προσανατολισμος, παγιδες κτλ γιατι θελω να επιστρεψω στη φυση.. χο χο χο

 

Το διαμετρημα 7,62 ειναι πιο ευστοχο για μακρινες βολες ενω το 5,56 για κοντινες βολες..

Το καλυτερο θα ηταν να ειχαμε ενα οπλο που να μπορουσε να ριξει και τα δυο διαμετρηματα.. για αυτο ρωταω για νεο οπλο..

Οι χωρες που εχουν G3 standard τυφεκιο εφοδου το αντικαθιστουν σιγα σιγα..

 

Εχω ριξει με Καλασνικοφ και εχω μεινει με πολυ καλες εντυπωσεις στο θεμα ελεγχου και στα γενικα χαρακτηριστικα του αλλα δεν ειναι πολυ ευστοχο και γενικα δεν σε βοηθαει στη σκοπευση..

Με Μ16 δεν εχω ριξει αλλα πρεπει να ειναι λιγο καλυτερο στη σκοπευση..

Οποτε για μενα το καλυτερο θα ηταν το FN SCAR γιατι συνδιαζει τα καλυτερα χαρακτηριστικα του Μ16 και ΑΚ47.. και μπορει να ριξει και τα δυο διαμετρηματα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ε 2/7 σωστα και αυτα με προσεγγιση...

Παιδι του youtube ειναι ωραιο να βλεπεις οπλα απο αμερικανικο και γερμανικο στρατο... Και να λες ας τα αγορασουμε.!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε για μενα το καλυτερο θα ηταν το FN SCAR γιατι συνδιαζει τα καλυτερα χαρακτηριστικα του Μ16 και ΑΚ47.. και μπορει να ριξει και τα δυο διαμετρηματα.. 

 

Δεν μπορεί να ρίξει το ίδιο όπλο και τα δύο διαμετρήματα. Υπάρχει ξεχωριστή παραλλαγή για το κάθε διαμέτρημα, τα SCAR-H και SCAR-L.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε 2/7 σωστα και αυτα με προσεγγιση...

Παιδι του youtube ειναι ωραιο να βλεπεις οπλα απο αμερικανικο και γερμανικο στρατο... Και να λες ας τα αγορασουμε.!

 

Δεν ειπα να τα αγορασουμε.. να παρουμε αδεια παραγωγης και να τα φτιαξουμε στην Ελλαδα.. Οι Τουρκοι ηδη εχουν παρει αδεια παραγωγης για το ΗΚ416 που ειναι ισως το καλυτερο τυφεκιο που υπαρχει αυτη τη στιγμη..

 

Δεν μπορεί να ρίξει το ίδιο όπλο και τα δύο διαμετρήματα. Υπάρχει ξεχωριστή παραλλαγή για το κάθε διαμέτρημα, τα SCAR-H και SCAR-L.

 

Προφανως αλλα δεν μπορουμε να παρουμε δυο διαφορετικα οπλα για δυο διαμετρηματα.. Οι ειδικες δυναμεις θα παρουν το SCAR-L και το SCAR-Η με το μεγαλυτερο διαμετρημα θα το παρουν ολοι οι αλλοι.. Εχουν κοινα τα περισσοτερα εξαρτηματα οποτε δεν θα μας βγει ακριβο στην παραγωγη..

 

Το θεμα ειναι οτι ο Ελλην οπλιτης θελει το τυφεκιο οσο πιο ελαφρυ γινεται, να μπορει να σκοπευσει οσο το δυνατον ευκολοτερα και να ειναι οσο το δυνατον ευκολοτερο στο χειρισμο χωρις να παθαινει εμπλοκη.. Θελει δηλαδη ενα οπλο που να μπορει να το χειριστει και παιδακι.. Κατι σα το Καλασνικοφ δηλαδη αλλα με χαρακτηριστικα Δυτικης σχεδιασης..

 

Δεν αγόρασε το expansion του battlefield που έχει τις διαφορές. :unsure:

 

Στην Κρητη παιζουμε με τα οπλα απο παιδακια.. ποιο battlefield? χο χο χο

 

αμα δεις κρητικο γαμο στο χωριο μου θα νομιζεις οτι γινεται πολεμος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδα προπερσι γαμο κρητικο.

Βγαλαν τα καλασνικοφ απο Αιγυπτο μερια και βαραγαν!

Μια σφαιρα επεσε 3 χιλιόμετρα μακριά και τραυαματισε μια στο καμπινγκ χτυπώντας την στον ώμο.

Γαμπρος, πεθέρος και μαγαζατορας μεσα αυτοφορο!

Μαύρος γάμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδα προπερσι γαμο κρητικο.

Βγαλαν τα καλασνικοφ απο Αιγυπτο μερια και βαραγαν!

Μια σφαιρα επεσε 3 χιλιόμετρα μακριά και τραυαματισε μια στο καμπινγκ χτυπώντας την στον ώμο.

Γαμπρος, πεθέρος και μαγαζατορας μεσα αυτοφορο!

Μαύρος γάμος...

 

3 χιλιομετρα αποκλειεται να ηταν.. μην με κανεις και γραψω δηλαδη την εξισωση καμπυλης βολης και στο αποδειξω.. απο οποια γωνια και να εφυγε η σφαιρα αποκλειεται να χτυπησε στοχο στα 3 χιλιομετρα.. δηλαδη ουτε αντιαεροπορικο 20αρι δεν φτανει τα 3 χιλιομετρα.. χο χο χο

 

Μπορει να φανει καπως αλλα ειναι πολυ δυσκολο να κανεις ατυχημα με τα οπλα αν παιρνεις στοιχειωδη προστασια..

 

Κρητη for ever !!!!

Shoot to thrill!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγόρασε το expansion του battlefield που έχει τις διαφορές. :unsure:

 

Πφφφ, οι διαφορές είναι ήδη γνωστές από το 2006, όταν κυκλοφόρησε το Ghost Recon: Advanced Warfighter. :P :P :P

 

 

Το θεμα ειναι οτι ο Ελλην οπλιτης θελει το τυφεκιο οσο πιο ελαφρυ γινεται, να μπορει να σκοπευσει οσο το δυνατον ευκολοτερα και να ειναι οσο το δυνατον ευκολοτερο στο χειρισμο χωρις να παθαινει εμπλοκη.. Θελει δηλαδη ενα οπλο που να μπορει να το χειριστει και παιδακι.. Κατι σα το Καλασνικοφ δηλαδη αλλα με χαρακτηριστικα Δυτικης σχεδιασης..

 

Πλην του βάρους, τα G3A3/A4 καλύπτουν όλες τις προϋποθέσεις που θέτεις παραπάνω. Εύκολο να το χειριστείς και να σκοπεύσεις, αρκετά ακριβές, θανατηφόρο...είναι επίσης εύκολο να λυθεί προκειμένου να συντηρηθεί, σημαντική παράμετρος υπό συνθήκες μάχης.

 

Δε ξέρω τι ιστορίες έχεις ακούσει, εμπλοκή όμως δε θα πάθει εύκολα ένα αξιοπρεπώς συντηρημένο G3. Το αν ο μέσος φαντάρος (ή και ΕΠ.ΟΠ) το γ@μάει για να κάνει χαβαλέ ή το αφήνει ασυντήρητο για εβδομάδες, είναι άλλη ιστορία.

 

Το δικό μου Α3 είχε χρησιμοποιηθεί στη γραμμή βολής σε άσκηση. Δεν έπαθε εμπλοκή παρότι έριξε περίπου 100 σφαίρες (10 άτομα επί 10 βολές). Όμως, ειδικά τότε που ήμουν "ψάρακας", το είχα στην πένα. Γενικά το πρόσεχα, το λυπόμουν.

 

Όσον αφορά τα SCAR, όντως τα κοινά μέρη μεταξύ των δύο παραλλαγών του θα περιόριζαν το κόστος κατασκευής. Ωστόσο επιμένω, δεν είναι απαραίτητη η αγορά ή κατασκευή τους. Το πεζικό λειτουργεί καλά με το G3 και οι Ε.Δ. έχουν ήδη κάμποσα δοκιμασμένα όπλα, διάφορων διαμετρημάτων, για κάθε πιθανή περίπτωση (π.χ. MP5, M16 και Μ4).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το G3 ειναι καλο οπλο , αλλα καπως αβολο. Αυτο που χρειαζεται ειναι οπλο που να μην ζυγιζει πανω απο 3.5 κιλα γεματο και καπως κοντιτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως επεφτε την χτυπησε η σφαίρα.

Δεν ειχε ορμη παρα μονο στην κάθοδο οπως επεφτε απο ψηλά και την χτυπησε στον ώμο. 

 

Ειχε γινει της πουτανας τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλην του βάρους, τα G3A3/A4 καλύπτουν όλες τις προϋποθέσεις που θέτεις παραπάνω. Εύκολο να το χειριστείς και να σκοπεύσεις, αρκετά ακριβές, θανατηφόρο...είναι επίσης εύκολο να λυθεί προκειμένου να συντηρηθεί, σημαντική παράμετρος υπό συνθήκες μάχης.

 

Δε ξέρω τι ιστορίες έχεις ακούσει, εμπλοκή όμως δε θα πάθει εύκολα ένα αξιοπρεπώς συντηρημένο G3. Το αν ο μέσος φαντάρος (ή και ΕΠ.ΟΠ) το γ@μάει για να κάνει χαβαλέ ή το αφήνει ασυντήρητο για εβδομάδες, είναι άλλη ιστορία.

 

Το δικό μου Α3 είχε χρησιμοποιηθεί στη γραμμή βολής σε άσκηση. Δεν έπαθε εμπλοκή παρότι έριξε περίπου 100 σφαίρες (10 άτομα επί 10 βολές). Όμως, ειδικά τότε που ήμουν "ψάρακας", το είχα στην πένα. Γενικά το πρόσεχα, το λυπόμουν.

 

Όσον αφορά τα SCAR, όντως τα κοινά μέρη μεταξύ των δύο παραλλαγών του θα περιόριζαν το κόστος κατασκευής. Ωστόσο επιμένω, δεν είναι απαραίτητη η αγορά ή κατασκευή τους. Το πεζικό λειτουργεί καλά με το G3 και οι Ε.Δ. έχουν ήδη κάμποσα δοκιμασμένα όπλα, διάφορων διαμετρημάτων, για κάθε πιθανή περίπτωση (π.χ. MP5, M16 και Μ4).

 

http://www.enkripto.com/2013/02/g-3.html

 

Ειναι αρκετα βαρυ το G3 και δεν βοηθαει καθολου στη σκοπευση.. Μα καθολου..

 

Το Καλασνικοφ ειναι πολυ καλυτερο του και πολυ φτηνοτερο.. ειδικα οι πιο καινουργιες εκδοσεις ΑΚ-101 και ΑΚ-103, ΑΚ-104 που προοριζονται για εξαγωγες δεν παιζονται..

Ακομα και οι Ρωσοι που χρησιμοποιουν το ΑΚ-74Μ που ειναι πανω κατω τα ιδια πραγματα- ολα καλασνικοφ οπλα ειναι- το αναβαθμισαν με νεα σκοπευτικα αντι να το αντικαταστησουν..

 

Βασικα καθε Ελλην οπλιτης πρεπει να εχει με το οπλο του δικη του διοπτρα νυχτερινης ορασης, σκοπευτικα λειζερ και εκτοξευτη βομβιδιων!!

Hell yeah!

 

Στον δικο μας το στρατο εχουν κατι σαραβαλα θεοστραβα G3 που τα δινουν στο στρατιωτη για φιγουρα και μια κασα με καινουργια που τα κανουν συντηριση που και που και ειναι τα οπλα που θα πολεμησουν.. δηλαδη τουλαχιστον θα βλεπονται! .. χαλια χαλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λιγότερο που χρειάζεται ο μέσος φάνταρος είναι καινούργιο τυφέκιο εφόδου.

Ας αρχίσουν με την εκπαίδευση πρώτα και το G3 καλύπτει αξιοπρεπώς κάθε ανάγκη του μέσου φαντάρου,εφόσον το ξέρει καλά.

 

Από εκεί και πέρα φυσικά καλό θα ήταν να είχε ο μέσος φαντάρος ένα ελαφρύ όπλο με ολογραφικό σκοπευτικό,με υπέρυθρη διόπτρα και ράγες αναβάθμισης όπως έχουν τα νέας γενιάς τυφέκια.

Αλλά εφόσον μιλάμε για τον ΕΛλάντα ή Ψωροκώσταινα,αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λιγότερο που χρειάζεται ο μέσος φάνταρος είναι καινούργιο τυφέκιο εφόδου.

Ας αρχίσουν με την εκπαίδευση πρώτα και το G3 καλύπτει αξιοπρεπώς κάθε ανάγκη του μέσου φαντάρου,εφόσον το ξέρει καλά.

 

Από εκεί και πέρα φυσικά καλό θα ήταν να είχε ο μέσος φαντάρος ένα ελαφρύ όπλο με ολογραφικό σκοπευτικό,με υπέρυθρη διόπτρα και ράγες αναβάθμισης όπως έχουν τα νέας γενιάς τυφέκια.

Αλλά εφόσον μιλάμε για τον ΕΛλάντα ή Ψωροκώσταινα,αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός.

Καλα σαχλο-κουβεντα κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...