Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτη την ερωτηση....

 

Το 1997 μπηκα στη ΣΤΥΑ και διαλεξα εγω ειδικοτητα Ηλεκτρολογος!

 

Πριν φυγω ειχα και συναντηση με τον διοικητη της σχολης γιατι ηθελε να μου ζητησει το λογο μιας και ελαχιστοι καθονται επιτηδες μεχρι το τελος απο τη στιγμη που ηθελαν να παραιτηθουν.. χο χο χο

 

Εγω το πηρα πατριωτικα το θεμα φαινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα όλα όσα αναφέρεις περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα εκπαίδευσης, του Πεζικού τουλάχιστον.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το πρόγραμμα αυτό σπανίως εφαρμόζεται, είτε λόγω ανικανότητας/λογικής Δ.Υ. πολλών στελεχών, είτε λόγω της γενικότερης νοοτροπίας του μέσου φαντάρου, ο οποίος προτιμά να παραστήσει το χαζό παρά να ασχοληθεί -έστω τυπικά- με το αντικείμενο του.

 

Όπως είχαμε πει και παλαιότερα στο παρόν thread, ο καθένας έχει αποκομίσει διαφορετικές εμπειρίες από την θητεία του. Π.χ., στο ΚΕΥΠ Λαμίας όπου παρουσιάστηκα (στο Πεζικό όμως), όλοι οι εκπαιδευτές ήταν ανθυπολοχαγοί, αρκετά μορφωμένοι και με όρεξη για δουλειά. Πέρα από τις κλασσικές παρελάσεις και οπλοασκήσεις, κάναμε μαθήματα προσανατολισμού με πυξίδα και χάρτη, βολή με G3 αλλά και αρκετή -ελαφριά βέβαια- γυμναστική.

 

Αργότερα στη μονάδα (Λήμνος), κατά το ΣΠΕΝ και την εκπαίδευση ειδικότητας κάναμε επίσης αρκετά πραγματάκια. Έχω ρίξει τρεις φορές με M2 ("πενηντάρι"), δύο με MG3 και μια νυχτερινή με HK11. Είχαμε λιώσει τόσο πολύ στο να λύνουμε και να δένουμε τα συγκεκριμένα όπλα, που ακόμα και τώρα μου φαίνεται παιχνιδάκι η διαδικασία. Με G3 η σειρά μου πρέπει να έριξε 5-6 φορές συνολικά. Ε, δεν το λες και λίγο, είναι αρκετό για να μάθεις πως να χρησιμοποιείς το όπλο και ν' αλλάζεις γεμιστήρες με ταχύτητα.

 

Μεταξύ άλλων κάναμε πυρ και κίνηση με αβολίδωτα, τάξη ομάδας με ερπυστριοφόρο, ρίψη χειροβομβίδας, σκηνικά α λα paintball όπου έπρεπε οι μίσοι να αμύνονται και οι άλλοι να καταλάβουν την θέση των πρώτων...

 

Τα παραπάνω γίνονταν φυσικά μόνο κατά τη διάρκεια του ΣΠΕΝ. Όμως δεν είναι πράγματα που πρέπει να επαναλαμβάνονται συνέχεια προκειμένου ν' αφομοιωθούν. Για έναν επαγγελματία ή ειδικοδυναμίτη η επανάληψη και οι συχνές ασκήσεις επιβάλλονται, για τον κληρωτό όμως νομίζω πως αρκούν οι τρεις εβδομάδες του ΣΠΕΝ και η εβδομαδιαία εκπαίδευση που λαμβάνει για το υπόλοιπο της θητείας του.

 

Ωστόσο, είχαμε καλούς εκπαιδευτές και διοικητή με διάθεση. Από ιστορίες που μου έχουν διηγηθεί φιλαράκια μου, καταλαβαίνω πως μάλλον η μονάδα όπου υπηρέτησα αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα...

Σε ποια μοναδα ησουν αδερφε? Και τι σειρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1997 μπηκα στη ΣΤΥΑ και διαλεξα εγω ειδικοτητα Ηλεκτρολογος!

 

Πριν φυγω ειχα και συναντηση με τον διοικητη της σχολης γιατι ηθελε να μου ζητησει το λογο μιας και ελαχιστοι καθονται επιτηδες μεχρι το τελος απο τη στιγμη που ηθελαν να παραιτηθουν.. χο χο χο

 

Εγω το πηρα πατριωτικα το θεμα φαινεται..

Συνεχίζεις όμως να μην απαντάς.....αλήθεια, με τη σειρά εισαγωγής μπήκες? έτσι, εαν καταλαβαίνω καλα, αυτό που θέλει να ρωτήσει η spinemm (συγνώμη πριν για το "ο" :) ) είναι ποια σειρά ΣΤΥΑ ήταν μέσα το 1997...

 

Όσο για το ότι ο Δκτης της Σχολής ήθελε να σου ζητήσει το λόγο το βρίσκω λίγο άτοπο, να μάθει το λόγο ίσως, να στον ζητήσει ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ, από την άλλη βέβαια με αυτά που διαβάζω σε ότι έχεις γράψει μου φαίνεται τελείως παράλογο το ότι σηκώθηκες και έφυγες απο κάπου που μοιάζει να ήταν το "τέλειο" περιβάλλον για εσένα με "άκυρη" ειδικότητα ομως...θα μπορούσες πχ να είχες πάρει μηχανικός αφων, οπλουργός, ελεγκτής αναχαιτίσεων-αεράμυνας, εαν ήθελες "δράση" (τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει με τα μέχρι τώρα γραφομενά σου) και ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ μια ειδικότητα που είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ, ΟΧΙ ΟΜΩΣ για όσους επιζητούν τη "δράση"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω πολυ νιλα για τον στρατο, και ειδικα το γνωστο παραπονο "χανω 9 μηνες απο τον στρατο" κλπ κλπ.

Ο στρατος ειναι το λιγοτερο σε αυτη τη ζωη και ειδικοτερα σε αυτη τη χωρα..δεν σε καταστρεφει ο στρατος, ουτε οι 9 μηνες που σε "εκλεψε" ειναι το θεμα.

 

Το πραγματικο θεμα ειναι οτι καποιοι εκλεψαν ολοκληρη την ζωη σας και οι 9 μηνες του στρατου δεν ειναι τιποτα μπροστα στο πραγματικο προβλημα που θα αντιμετωπισετε.

 

Κακην κακως ειναι μια "ελεγχομενη" μικρογραφια της κοινωνιας.

 

Προσφατες "φημες" λενε οτι παραγραφτηκαν τα "πταισματα" του Παπακωνσταντινου, ο Παπανδρεου βοσκει στις μπαχαμες και εμεις στον βουρκο.

 

Η αδικια του στρατου μπροστα σε αυτο ειναι οντως τιποτα, οποτε να βαζουμε μια ιεραρχια στα πραγματικα προβληματα και "απονη ζωη μας πεταξες στους δρομους".

 

 

Και πραγματικα μερικοι γραφετε μαργαριταρια ε ! μερικα αληθεια βεβαια.

 

Εφοσον υπαρχει στο συνταγμα και βρισκομαστε σε αυτη τη χωρα θα πρεπει να γινει το παραδοξο που συνανταω ειναι τα γνωστα κομματοπαιδα που διατυμπανιζουν αξιοκρατια, ηθος και ιδεολογια αλλα βαζουν ολα τα γνωστα κομματοκονε να την περασουν χρυσαφι.

Υποκρισια σε ολο το μεγαλειο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τραγική η αναλυση σου, ο στρατός δεν ειναι απλα οι 9-12 χαμένοι μήνες αλλά μια τεράστια οικονομική τρύπα στα οικονομικά των πολιτών και του κράτους, πεταμένα λεφτα και διαφθορά αν θες να το συγκρινεις με τους πολιτικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα, ειναι στο συνταγμα και υποχρεωση κακην κακως.

 

Μερικοι ομως το εχουν το μεγαλυτερο βαρος στη ζωη τους.

Οικονομικη τρυπα που ειναι αποτελεσμα οχι των "παλιοκαραβαναδων" ειναι θεμα του πολιτικου κομματιου. Που εχουν κοψει καθε προνομιο για μια βιωσιμη θητεια.

 

Η διαφθορα σιγουρα υπαρχει στο στρατο καθοδηγουμενη απο τον κομματισμο (ΚΥΣΕΑ).

Πλεον(εδω και αρκετο καιρο) ειναι βαρος λογω των οικονομικων προβληματων που δημιουργησαν αυτοι και την πληρωνουμε εμεις.(Εμεις, εννοω ολους τους Ελληνες πολιτες).

 

Πραγματικα τραγικο ειναι με το ποσους τροπους καποιος προσπαθει να γλυτωσει αυτη την υποχρεωση/νομος ή αλλιως θητεια.

Να το παιζουν καθυστερημενα και καθε πρωι να φυτευουν το προγευμα τους και να το ποτιζουν και διαφορα αλλα πιο βαρια.

 

Ο στρατος ως θεσμος αυτου του κρατους θα παρειχε στρατιωτικη εκπαιδευση, εχει καταντησει κατασκηνωση και τιποτα αλλο.

Τα πεταμενα λεφτα βρισκονται μονο στην καλοπεραση του στρατιωτη, το μονο εξοδο που θεωρητικα θα ειχε ηταν ο καφες τους, τσιγαρα και μερικα εισιτήρια, οτι δηλαδη ειχε και πριν μπει.

 

Ένα μεγαλο μερος νοικιαζει σπιτι, μενει σε ξενοδοχειο, τρωει καθε μερα ντιλιβερι.

 

Ο καθενας εχει την δικη του αποψη, αλλα το γεγονος ειναι οτι κανεις δεν μπορει να αρνηθει οτι υπαιτιος για την κατασταση του στρατου ειναι μονο η δικτατορια των ξενοηγετουμενων κομματων και κουστουματων, οπως και η υπολοιπη κατασταση της χωρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τραγική η αναλυση σου, ο στρατός δεν ειναι απλα οι 9-12 χαμένοι μήνες αλλά μια τεράστια οικονομική τρύπα στα οικονομικά των πολιτών και του κράτους, πεταμένα λεφτα και διαφθορά αν θες να το συγκρινεις με τους πολιτικούς

Νομίζω ότι το έκανες λίγο "λύσσα"....δηλαδή θες να πεις ότι οι ιπτάμενοι είναι πεταμένα λεφτά? οι΄υποβρύχιοι πεταμένα λεφτα? οι αρματιστές και οι Ειδικές Δυνάμεις είναι πεταμένα λεφτα? όλοι αυτοί που φροντίζουν κάθε ημέρα για να είναι ετοιμοπόλεμα τα αφη, τα πλοία τα άρματα είναι πεταμένα λεφτα? ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΜΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ? αυτοί ΛΟΙΠΌΝ που τους θεωρείς οικονομική τρύπα και πεταμένα λεφτά όταν θα έρθει (που ελπίζω να μην έρθει ποτέ) η ώρα, για εσένα εμένα και ένα σωρό άλλο κόσμο + των οικογενειών τους θα πολεμήσουν... και σίγουρα όχι για τους πολιτικούς με τους οποίους ατυχέστατα νομίζω συγκρίνεις...

 

Αλήθεια μήπως μπορείς να αιτιολογήσεις λίγο και το.... "πεταμένα λεφτά και διαφθορά"? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το έκανες λίγο "λύσσα"....δηλαδή θες να πεις ότι οι ιπτάμενοι είναι πεταμένα λεφτά? οι΄υποβρύχιοι πεταμένα λεφτα? οι αρματιστές και οι Ειδικές Δυνάμεις είναι πεταμένα λεφτα? όλοι αυτοί που φροντίζουν κάθε ημέρα για να είναι ετοιμοπόλεμα τα αφη, τα πλοία τα άρματα είναι πεταμένα λεφτα? ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΜΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ? αυτοί ΛΟΙΠΌΝ που τους θεωρείς οικονομική τρύπα και πεταμένα λεφτά όταν θα έρθει (που ελπίζω να μην έρθει ποτέ) η ώρα, για εσένα εμένα και ένα σωρό άλλο κόσμο + των οικογενειών τους θα πολεμήσουν... και σίγουρα όχι για τους πολιτικούς με τους οποίους ατυχέστατα νομίζω συγκρίνεις...

 

Αλήθεια μήπως μπορείς να αιτιολογήσεις λίγο και το.... "πεταμένα λεφτά και διαφθορά"? 

Αν ερθει αυτη η ωρα ολοι θα πολεμησουν.

 

Αφηνουν καθε μερα να σαπιζουν τα οχηματα γιατι βαριουντε να τα συντηρισουν (μεχρι και τους πολους απο τις μπαταριες βαριουντε να τριψουν και τρωνε τυροπιτες και καφεδακι μεχρι να παει 2 να φυγουν) και οι υψηλοβαθμοι τρωνε τα κονδυλια για την παρτυ τους δινοντας ελαχιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ερθει αυτη η ωρα ολοι θα πολεμησουν.

 

Γιαυτο η θητεια κανονικα ο σκοπος ηταν να εχουν οσο το δυνατον καλυτερα εφοδια, πλεον οπως ειπα κατασκηνωση.

 

 

 

Εχουν δημιουργησει αυτη την εικονα του στρατου, ως αχρηστο δεν φταινε οι πολιτες που εχουν αυτη την αποψη, τουλαχιστον οχι απολυτα μιας και η κριτική ικανοτητα και η ιστορια θα επρεπε να ηταν ο τροπος σκεψης τους.

 

Ο στρατος σε μεγαλες εθνικες "φυσικες" καταστροφες ειναι απο τους πρωτους που παει για βοηθεια...(εχω σβησει αρκετες φωτιες με κουβα και λαστιχο και να με κραζουν κιολας αρκετοι πολιτες επειδη δεν εκανα καλα το εργο μου..δεν νομιζω με λαστιχο και κουβα να ειναι επαρκης πυροσβεση..ουτε εχω στο δεξι μου χερι κατι που να λεει πυροσβεστης).

 

Το μεγαλυτερο επαρχιακο οδικο δικτυο καθως υδρευση και ρευμα, γεφυρες, κτιρια σχεδον σε ολη την Ελλαδα εγινε απο το μηχανικο του στρατου..Το λεγομενο ΜΟΜΑ* το οποιο ο Λαλιωτης κατηργησε (Γιατι αραγε? εκανε σχεδον δωρεαν δημοσια εργα...αχ ναι, τα κουμπαρια του ειναι εργολαβοι).

 

Anyway, σε οτι αποριες περι θητειας οποτε μπορω θα απανταω αν εχετε καποιο προβλημα. (δεν ειμαι στρατολογος, οποτε δεν μπορω να βοηθησω σε μεταθεσεις ουτε στη ΔΟΘ ειμαι :P )

 

Κοιταξτε να εισαστε ενωμενοι και αφηστε τις μικροτητες μεταξυ σας. Κανεις δεν εχει κατι να χωρίσει απο κανεναν εκτος απο μαλακια στον εγκεφαλο. Οπως λεω και μεσα, το ταγμα, ο λοχος κλπ ειναι μοναδες. Ενα, μοναδα. Ολοι μαζι αποτελουμε εναν λοχο, μια μοναδα. Ειμαστε ενα. Παλιοτερα στα δυσκολα ως λαος γινομασταν ενα, πλεον βλεπω πως οχι.

 

*ΜΟΜΑ( Μεικτή Ομάδα Μηχανημάτων Ανοικοδομησης/Ανασυγκροτησης)

Επεξ/σία από Jethro
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ερθει αυτη η ωρα ολοι θα πολεμησουν.

 

Αφηνουν καθε μερα να σαπιζουν τα οχηματα γιατι βαριουντε να τα συντηρισουν (μεχρι και τους πολους απο τις μπαταριες βαριουντε να τριψουν και τρωνε τυροπιτες και καφεδακι μεχρι να παει 2 να φυγουν) και οι υψηλοβαθμοι τρωνε τα κονδυλια για την παρτυ τους δινοντας ελαχιστα.

Ελα δεν μπορεί πλάκα κάνεις...καταρχήν από όσο ξέρω το ωράριο είναι μέχρι της τρεις....και δε νομίζω ότι οι υψηλόβαθμοι μπορούν να "φάνε" τα κονδύλια χωρίς να υπάρχει έλεγχος...άλλωστε υπάρχει όλοκληρος "μηχανισμός" κάτω από αυτούς απο οικονομικούς κλπ ειδικότητες που αν μη τι άλλο δεν μπορούν να προσπελάσουν χωρίς να γίνουν τουλάχιστον αντιληπτοί.....απο εκεί και πέρα, (τουλάχιστον όσον αφορά την ΠΑ) έχω φίλους ιπταμένους και πίστεψε με ακριβώς το αντίθετο μου λένε, συνέχεια μιλάνε για το ότι ενώ έχει "κατέβει" ΠΑΡΑΠΟΛΥ ο μισθός τους ΠΙΑ αυτοί και οι υπόλοιποι αξκοι - υπξκοι των διαφόρων ειδικοτήτων συνεχίζουν να δουλευουν όπως πριν, οπότε μην τα απαξιώνουμε όλα είναι κρίμα!!   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο η θητεια κανονικα ο σκοπος ηταν να εχουν οσο το δυνατον καλυτερα εφοδια, πλεον οπως ειπα κατασκηνωση.

 

Στη δυσκολη στιγμη ολα θα τα μαθεις σε χρονο μηδεν. Εγω (Λημνο) στη θητεια μου εκανα αρκετες βολες μαλλον ημουν απο τους τυχερους. Και απο εκπαιδευση καλουτσικη για τα δεδομενα. Το στρατευμα πρεπει πανω απο ολα να κοιταξει το προσωπικο του γιατι μεσα εχει μπει η σαρα και η μαρα με λιγες λαμπρες εξαιρεσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο η θητεια κανονικα ο σκοπος ηταν να εχουν οσο το δυνατον καλυτερα εφοδια, πλεον οπως ειπα κατασκηνωση.

 

 

 

Εχουν δημιουργησει αυτη την εικονα του στρατου, ως αχρηστο δεν φταινε οι πολιτες που εχουν αυτη την αποψη, τουλαχιστον οχι απολυτα μιας και η κριτική ικανοτητα και η ιστορια θα επρεπε να ηταν ο τροπος σκεψης τους.

 

Ο στρατος σε μεγαλες εθνικες "φυσικες" καταστροφες ειναι απο τους πρωτους που παει για βοηθεια...(εχω σβησει αρκετες φωτιες με κουβα και λαστιχο και να με κραζουν κιολας αρκετοι πολιτες επειδη δεν εκανα καλα το εργο μου..δεν νομιζω με λαστιχο και κουβα να ειναι επαρκης πυροσβεση..ουτε εχω στο δεξι μου χερι κατι που να λεει πυροσβεστης).

 

Το μεγαλυτερο επαρχιακο οδικο δικτυο καθως υδρευση και ρευμα, γεφυρες, κτιρια σχεδον σε ολη την Ελλαδα εγινε απο το μηχανικο του στρατου..Το λεγομενο ΜΟΜΑ* το οποιο ο Λαλιωτης κατηργησε (Γιατι αραγε? εκανε σχεδον δωρεαν δημοσια εργα...αχ ναι, τα κουμπαρια του ειναι εργολαβοι).

 

Anyway, σε οτι αποριες περι θητειας οποτε μπορω θα απανταω αν εχετε καποιο προβλημα. (δεν ειμαι στρατολογος, οποτε δεν μπορω να βοηθησω σε μεταθεσεις ουτε στη ΔΟΘ ειμαι :P )

 

Κοιταξτε να εισαστε ενωμενοι και αφηστε τις μικροτητες μεταξυ σας. Κανεις δεν εχει κατι να χωρίσει απο κανεναν εκτος απο μαλακια στον εγκεφαλο. Οπως λεω και μεσα, το ταγμα, ο λοχος κλπ ειναι μοναδες. Ενα, μοναδα. Ολοι μαζι αποτελουμε εναν λοχο, μια μοναδα. Ειμαστε ενα. Παλιοτερα στα δυσκολα ως λαος γινομασταν ενα, πλεον βλεπω πως οχι.

 

*ΜΟΜΑ( Μεικτη Ομαδα Μηχανικου Ανοικοδομησης)

Ναι τι ωραία να φτύνουμε πίσσα για να έχουν δρόμο τα κωλοχωρια τσάμπα

 

Και που τα φυλάμε και τους ταΐζουμε πολύ τους είναι

 

Όσο για τις φυσικές καταστροφές, απλά γελάει ο κόσμος με τη μη ετοιμότητα και την ανοργανωσιά

 

Όσοι έκαναν σχετικές ασκήσεις ξέρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα δεν μπορεί πλάκα κάνεις...καταρχήν από όσο ξέρω το ωράριο είναι μέχρι της τρεις....και δε νομίζω ότι οι υψηλόβαθμοι μπορούν να "φάνε" τα κονδύλια χωρίς να υπάρχει έλεγχος...άλλωστε υπάρχει όλοκληρος "μηχανισμός" κάτω από αυτούς απο οικονομικούς κλπ ειδικότητες που αν μη τι άλλο δεν μπορούν να προσπελάσουν χωρίς να γίνουν τουλάχιστον αντιληπτοί.....απο εκεί και πέρα, (τουλάχιστον όσον αφορά την ΠΑ) έχω φίλους ιπταμένους και πίστεψε με ακριβώς το αντίθετο μου λένε, συνέχεια μιλάνε για το ότι ενώ έχει "κατέβει" ΠΑΡΑΠΟΛΥ ο μισθός τους ΠΙΑ αυτοί και οι υπόλοιποι αξκοι - υπξκοι των διαφόρων ειδικοτήτων συνεχίζουν να δουλευουν όπως πριν, οπότε μην τα απαξιώνουμε όλα είναι κρίμα!!   

14:30 αναχωρηση , και στους θαλαμους απο της 13:30 για κουβεντουλα. απο της 7 μεχρι την 1 με μιαμιση καφε και ξυσημο. Καποιοι δουλευουν και κανουν την δουλεια των αλλων αλλα η πλειοψηφια αραζει ξεδιαντροπα.

 

Ναι στο πενταγωνο δεν τρωνε πες το μου κι αυτο η μεγαλυτερη κρεπαλη εχει γινει στα εξοπλιστηκα, που ζεις? Παντου υπαρχουν ελεγκτικοι μηχανισμοι στη χωρα και τις περισσοτερες φορες δεν λειτουργουν γιατι και οι ελεγκτες εχουν τα τυχερα τους.

 

Το οτι καποιοι πιλοτοι κανουν την δουλεια τους με αυτοθυσια μπραβο τους και τους τιμαει αλλα οι εμπειριες μου ειναι απο ΣΞ και ναυτικο. Παντου στη κοινωνια μειωθηκαν οι μισθοι , ανθρωποι με MSc και PhD (με 10 ετη + σπουδων στις πλατες τους) δουλευουν με 500ε τα στελεχη των εν.δυναμεων περνουν κατα μεσο ορο 800-900ε (νεα στελεχη) , δεν λεω οτι ειναι πολλα γενικα ΑΛΛΑ συγκριτικα ειναι. Οταν θα φυγουν ολοι αυτοι εξω και μεινουν εδω οι ηλικιωμενοι και οι δημοσιοι υπαλληλοι θα δουμε τι θα "προστατευουν" οι πιλοτοι , οι φανταροι , οι ΕΠ.ΟΠ κλπ.

 

 

 

ΥΓ: Λοχαγος (καλα να ειναι ο ανθρωπος) εκραζε τους υπαξιωματικους (ΕΠΟΠ κι μη) και δεν τους εβριζε επειδη ντρεποταν τους φανταρους ο ανθρωπος. Απο τα 100 ατομα που ειχαμε παει για ασκηση (βολη) μονο οι φανταροι εστηναν μαζι με 4-5 εποπ οι υπολοιποι 50 αρραζαν και κλαιγοντουσαν ποτε θα φυγουμε. Τους εβαλε να κανουν μεταβολες και τους εκραξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν ξέρουν η ΜΟΜΑ δημιουργήθηκε μετά τον Β' ΠΠ για να ανακατασκευάσει το κατεστραμένο απο τον πόλεμο οδικό δίκτυο της Ελλάδος. Ειναι τουλάχιστον αστείο εν ετη 2013 να μιλάμε ακομα για ΜΟΜΑ. 

 

Βεβαια οι στρατιωτικοι θα ήθελαν πολύ να έχουν δημοσια εργα, εκει η ρεμούλα ειναι ευκολη, οταν χρειαζόταν στο στρατοπεδο να γινουν τιποτα  εργασίες, έβρισκαν φαντάρους να κάνουν χορηγιες τα υλικά και άλλους να κάνουν τα εργα, με ανταλλαγμα άδειες και απαλλαγη απο υπηρεσίες, οι υπολοιποι πηζαμε στην εμπλοκή και οι καραβανάδες άραζαν και πλαστογραφούσαν και παραστατικά ότι δήθεν αγορασαν υλικά, έφεραν εργάτες, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...