Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nα συμπληρωσω και αυτο

 

"Μαθήματα Στρατιωτικού ενδιαφέροντος και μαθήματα γενικής Ακαδημαϊκής μόρφωσης και καλύπτει το 50% του συνολικού χρόνου εκπαίδευσης..."

 

Αρα αναλογικα μιλαμε για 2 χρονια (η λιγοτερο) "καθαρης" ακαδημαικης εκπαιδευσης. Και ρωτω συγκρινουμε τα 2 με τα 4?

 

 

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE_%CE%95%CF%85%CE%B5%CE%BB%CF%80%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nα συμπληρωσω και αυτο

 

"Μαθήματα Στρατιωτικού ενδιαφέροντος και μαθήματα γενικής Ακαδημαϊκής μόρφωσης και καλύπτει το 50% του συνολικού χρόνου εκπαίδευσης..."

 

Αρα αναλογικα μιλαμε για 2 χρονια "καθαρης" ακαδημαικης εκπαιδευσης. Και ρωτω συγκρινουμε τα 2 με τα 4?

 

 

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE_%CE%95%CF%85%CE%B5%CE%BB%CF%80%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BD

Ποιος είπε για δύο χρόνια μόνο; Απλά από τις 24 ώρες που περνάνε μέσα στην σχολή μία ημέρα, τις 12 τις περνάνε στα μαθήματα. Αυτό εσύ το μεταφράζεις σε 2 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου λέω για αυτούς που στέλνουν. Τώρα εάν κάποιος θέλει από μόνος του να πάει, είναι άλλο θέμα. 

 

Έχω τελειώσει Γυμνάσιο και σπουδάζω Λύκειο, αλλά έχω αδελφή φοιτήτρια, ξάδελφο Ευέλπη και θείο Σμήναρχο, οπότε μπορώ να εκφέρω μία Α γνώμη.

Να εκφερουν γνωμη ολοι μπορουν , το θεμα ειναι να την στηριξουν με επιχειρηματα.

 

Τελος παντων σε καμια περιπτωση ενας ευελπης δεν ειναι πιο μορφωμενος απο ενα σωστο αποφοιτο ΑΕΙ/ΤΕΙ (περνοντας σαν παραμετρους μονο την σχολη και τιποτα αλλο). Καλη συνεχεια.

 

Ποιος είπε για δύο χρόνια μόνο; Απλά από τις 24 ώρες που περνάνε μέσα στην σχολή μία ημέρα, τις 12 τις περνάνε στα μαθήματα. Αυτό εσύ το μεταφράζεις σε 2 χρόνια;

Α η εκπαιδευση ειναι 24ωρη καταλαβα.

 

Και σπουδαζουν 12*7= 84 ωρες την εβδομαδα ενω τις αλλες 84 κανουν ασκησεις και στριατιωτικη εκπαιδευση. Ελευθερο χρονο και υπνο μετα τα 4 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περνοντας σαν παραμετρους μονο την σχολη και τιποτα αλλο

Ειδικά εάν πάρουμε ως παράμετρο μόνο την σχολή, οι Ευέλπιδες είναι χιλιόμετρα μπροστά από τους υπολοίπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά εάν πάρουμε ως παράμετρο μόνο την σχολή, οι Ευέλπιδες είναι χιλιόμετρα μπροστά από τους υπολοίπους.

Οκ have fun. Παω να διαβασω μερικα scientific paper απο ευελπιδες. Αναπτυσουν νεες τεχνολογιες...

 

Στο Δημοκριτο μονο ευελπιδες εχει οι αλλοι ειναι χιλιομετρα πισω.

 

Μην τα γραφεις αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α η εκπαιδευση ειναι 24ωρη καταλαβα.

 

Και σπουδαζουν 12*7= 84 ωρες την εβδομαδα ενω τις αλλες 84 κανουν ασκησεις και στριατιωτηκη εκπαιδευση.

Στις υπόλοιπες 12 υπάγονται ο ύπνος, η σίτιση και η ελεύθερη ώρα( εάν υπάρξει καμία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, το μορφωτικό επίπεδο ενός ανθρώπου δεν έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με τις σπουδές του.

 

Ξέρω κι εγώ κοπέλα, απόφοιτο τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, η οποία ούτε ένα κείμενο δε μπορεί να συντάξει - πάσχει μάλιστα και η ορθογραφία της. Όλη μέρα ψάχνεται για γκόμενους στο φεϊσμπούκ, σε μια πολιτική συζήτηση δε μπορεί να λάβει μέρος. Ούτε καν Ιστορία δεν ξέρει, παρά το ότι είναι το αντικείμενό της.

 

Ξέρω και παππού "του Γυμνασίου", ο οποίος μπορεί, με τις γνώσεις και τις απόψεις του, να αφήσει μ@λάκα οποιονδήποτε ακαδημαϊκό.

 

Είναι και προσωπικό θέμα η μόρφωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις υπόλοιπες 12 υπάγονται ο ύπνος, η σίτιση και η ελεύθερη ώρα( εάν υπάρξει καμία).

Διαβασε τo γιατι μαλλον τρολλαρεις

 

Η εκπαίδευση περιλαμβάνει:

  • Ακαδημαϊκή εκπαίδευση

Μαθήματα Στρατιωτικού ενδιαφέροντος και μαθήματα γενικής Ακαδημαϊκής μόρφωσης και καλύπτει το 50% του συνολικού χρόνου εκπαίδευσης. Τομέας Θεωρητικών Σπουδών Τομέας Μαθηματικών και Επιστημών Μηχανικού Τομέας Φυσικών Επιστημών Tομέας Φυσικής και Πολιτισμικής Αγωγής Σκοπός είναι να παράσχει ευρεία στρατιωτική, επιστημονική και τεχνική μόρφωση.

  • Εφαρμοσμένη στρατιωτική εκπαίδευση

Εκπαίδευση στις θεωρητικές, τεχνικές και πρακτικές γνώσεις στην πρακτική εξάσκηση και εφαρμογή της στρατιωτικής επιστήμης και τεχνολογίας στο επιχειρησιακό περιβάλλον του Στρατού Ξηράς. Ασκήσεις συνεργασίας μεταξύ των Όπλων-Σωμάτων του Στρατού Ξηράς και των Κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων και καλύπτει το 38% αυτής. Σκοπός είναι η διαμόρφωση αξιωματικών του Στρατού Ξηράς, ικανών ηγητόρων με άρτια επαγγελματική κατάρτιση προσαρμογή στη στρατιωτική ζωή και απόκτηση στρατιωτικής κρίσης.

  • Σωματική αγωγή

Καλύπτει το 12% της συνολικής εκπαίδευσης και περιλαμβάνει γυμναστική και άθληση. Σκοπός είναι οι Ευέλπιδες να αποκτήσουν υψηλό βαθμό αντοχής και άριστη φυσική κατάσταση.

Μετά από τα 4 χρόνια σπουδών, οι Ευέλπιδες αποφοιτούν ονομαζόμενοι Ανθυπολοχαγοί Όπλων και Σωμάτων και κατατάσσονται σε ένα από τα έξι όπλα ή τα τρία σώματα. Ως Αξιωματικοί έχουν την δυνατότητα να εκπαιδευτούν σε διάφορες στρατιωτικές σχολές του εσωτερικού και εξωτερικού για την απόκτηση εξειδίκευσης στον κλάδο τους. Στην σχολή σήμερα εκπαιδεύονται και φοιτητές από άλλα Κράτη

 

 

 

 

Προφανως αυτα τα ποσοστα δεν ειναι για το 24ωρο (Στα κανω κιμα μπας και καταλαβεις)

 

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE_%CE%95%CF%85%CE%B5%CE%BB%CF%80%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BD

 

Ρε παιδιά, το μορφωτικό επίπεδο ενός ανθρώπου δεν έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με τις σπουδές του.

 

Ξέρω κι εγώ κοπέλα, απόφοιτο τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, η οποία ούτε ένα κείμενο δε μπορεί να συντάξει - πάσχει μάλιστα και η ορθογραφία της. Όλη μέρα ψάχνεται για γκόμενους στο φεϊσμπούκ, σε μια πολιτική συζήτηση δε μπορεί να λάβει μέρος. Ούτε καν Ιστορία δεν ξέρει, παρά το ότι είναι το αντικείμενό της.

 

Ξέρω και παππού "του Γυμνασίου", ο οποίος μπορεί, με τις γνώσεις και τις απόψεις του, να αφήσει μ@λάκα οποιονδήποτε ακαδημαϊκό.

 

Είναι και προσωπικό θέμα η μόρφωση...

Αυτο ειναι το Α και το Ω.  Αλλα εξεταζουμε καθαρα το επιπεδο της ακαδημαικης μορφωσης που διδει η ΣΣΕ εναντιων καποιου τμηματος ΑΕΙ/ΤΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες δεν είναι μόρφωση αλλά καλλιέργεια.

n3ck21

 

Α και παρεμπιπτόντως,μεγαλύτερα παρακατιανά ζώα από τους ΕΠ.ΟΠ δεν υπάρχουν.

Σκουπίδια απλά  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το Α και το Ω.  Αλλα εξεταζουμε καθαρα το επιπεδο της ακαδημαικης μορφωσης που διδει η ΣΣΕ εναντιων καποιου τμηματος ΑΕΙ/ΤΕΙ

 

Εφόσον το θέτεις έτσι, πάω πάσο.

 

Συμφωνώ λοιπόν μαζί σου, προφανώς και η ακαδημαϊκή μόρφωση που παρέχεται από τα ΑΤΕΙ/ΑΕΙ είναι ανωτέρου επιπέδου συγκριτικά με αυτή που παρέχει η ΣΣΕ. Άλλος ο στόχος όμως της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και άλλος των στρατιωτικών σχολών .

 

Τέλος πάντων, η όλη συζήτηση ξεκίνησε από ένα δικό μου σχόλιο, συγκεκριμένα έγραψα πως, οι Ευέλπιδες είναι "αρκετά μορφωμένοι". Όπως έχω ήδη διευκρινίσει, η έκφρασή μου δεν είναι απόλυτα ακριβής εννοιολογικά. Άλλωστε, σκοπός μου δεν ήταν να συγκρίνω έναν επιστήμονα με ένα στρατιωτικό (χωρίς αυτό να σημαίνει πως κάποιος είναι αδύνατον να είναι και τα δύο, αν το επιθυμεί), αλλά να τονίσω πως οι Ευέλπιδες, αντίθετα με άλλους στρατιωτικούς, έχουν ένα αξιοπρεπές μορφωτικό και αντιληπτικό επίπεδο.

 

Αυτό που λες δεν είναι μόρφωση αλλά καλλιέργεια.

 

Ρε συ, μην παίζουμε με τις λέξεις. Έχω διευκρινήσει ήδη δύο φορές το τι εννοούσα.

 

Anyway, χρησιμοποίησα τη λέξη "μόρφωση", γιατί ξέρω πως σημαίνει και "πνευματική καλλιέργεια":

 

http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BC%CF%8C%CF%81%CF%86%CF%89%CF%83%CE%B7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον το θέτεις έτσι, πάω πάσο.

 

Συμφωνώ λοιπόν μαζί σου, προφανώς και η ακαδημαϊκή μόρφωση που παρέχεται από τα ΑΤΕΙ/ΑΕΙ είναι ανωτέρου επιπέδου συγκριτικά με αυτή που παρέχει η ΣΣΕ. Άλλος ο στόχος όμως της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και άλλος των στρατιωτικών σχολών .

 

Τέλος πάντων, η όλη συζήτηση ξεκίνησε από ένα δικό μου σχόλιο, συγκεκριμένα έγραψα πως, οι Ευέλπιδες είναι "αρκετά μορφωμένοι". Όπως έχω ήδη διευκρινίσει, η έκφρασή μου δεν είναι απόλυτα ακριβής εννοιολογικά. Άλλωστε, σκοπός μου δεν ήταν να συγκρίνω έναν επιστήμονα με ένα στρατιωτικό (χωρίς αυτό να σημαίνει πως κάποιος είναι αδύνατον να είναι και τα δύο, αν το επιθυμεί), αλλά να τονίσω πως οι Ευέλπιδες, αντίθετα με άλλους στρατιωτικούς, έχουν ένα αξιοπρεπές μορφωτικό και αντιληπτικό επίπεδο.

 

Σε αυτα συμφωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν γίνεται σαφές από το προηγούμενο post μου, διευκρινίζω:

 

Κι εμείς κατά τη διάρκεια του ΣΠΕΝ τρεις βολές κάναμε (απλή βολή από τα 300 μ., πορεία - βολή, πυρ και κίνηση με βολές ανά συγκεκριμένες αποστάσεις - 300/200/100 μ.).

 

Με τα πολυβόλα έριξα κυρίως κατά τη διάρκεια του σχολείου πολυβολητή που πέρασα μετά το ΣΠΕΝ.

 

Οι υπόλοιπες βολές πραγματοποιήθηκαν κατά τα δύο "πενθήμερα βολών" τα οποία έλαβαν χώρα κατά τη διάρκεια της θητείας μου. Στις ασκήσεις αυτές συμμετείχαν τρεις διαφορετικές μονάδες και η εργασία για το στήσιμο του πεδίου βολής, καθώς και η παροχή πυρομαχικών, ηταν ευθύνη διαφορετικής μονάδας ανά ημέρα.

 

Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το σύστημα, κατάλαβα ωστόσο πως η διοργάνωση των εν λόγω ασκήσεων, δεν υπάγεται στις αρμοδιότητες του εκάστοτε διοικητή. Υπήρχε ετήσιο πρόγραμμα, το οποίο αφορούσε όλο το νησί (δεν ξέρω αν προερχόταν από την Ταξιαρχία ή την ΑΣΔΕΝ) και όφειλαν οι μονάδες ν' ακολουθήσουν. Συμμετείχε μάλιστα σ' αυτές όλο το διαθέσιμο προσωπικό των στρατοπέδου, μόνιμοι και κληρωτοί.

 

 

κανεις λάθος, ειδικά για ΣΠΕΝ, ειδικότητες κτλ. από το πρόγραμμα εκπαίδευσης που έχουν στο τρίτο  γραφείο κάνουν ορισμένα πράματα, το ποσα και σε τι βαθμό δυσκολίας έγκειται στον διοικητή.

 

σε ασκήσεις που συμμετέχει ταξιαρχία, μεραρχία, διακλαδικές, κτλ. προφανώς και δεν είναι θέμα του δικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις λάθος, ειδικά για ΣΠΕΝ, ειδικότητες κτλ. από το πρόγραμμα εκπαίδευσης που έχουν στο τρίτο  γραφείο κάνουν ορισμένα πράματα, το ποσα και σε τι βαθμό δυσκολίας έγκειται στον διοικητή.

 

σε ασκήσεις που συμμετέχει ταξιαρχία, μεραρχία, διακλαδικές, κτλ. προφανώς και δεν είναι θέμα του δικά

 

Μα δε σου μιλάω για το ΣΠΕΝ ρε συ! Συμφωνούμε, εκεί οι δραστηριότητες είναι περιορισμένες και το αν θα πραγματοποιηθούν ή όχι, εξαρτάται από τους διοικητές.

 

Τα λεγόμενα "πενθήμερα βολών" όμως είναι ανεξάρτητες ασκήσεις, όπου συμμετέχουν πολλές μονάδες ταυτόχρονα.

 

Απλά μου κάνει εντύπωση, πως είναι δυνατόν εγώ να πήρα μέρος σε δύο τέτοιες φάσεις κατά τη διάρκεια οκτώ μηνών θητείας και άλλοι να ρίχνουν 2-3 φορές μόνο, αποκλειστικά μάλιστα κατά τη διάρκεια του ΣΠΕΝ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@N3k21

 

Παρόλα αυτά όπως είπα, υπάρχουν και μορφωμένοι αξιωματικοί που πέρα από την Ευελπίδων έχουν βγάλει και άλλα ΑΕΙ ή έχουν μεταπτυχιακούς τίτλους

(Πέρα από τα πάμπολλα σχολεία που έχουν περάσει λόγω των χρόνων που είναι στο στράτευμα)

 

Αυτοί είναι οι ΠΟΛΥ μορφωμένοι και για αυτό είχα τις αντιρρήσεις μου με τους μορφωμένους νεαρούς αξιωματικούς.

Το ότι δεν ήταν ζώα όπως οι καραβανάδες για μένα είναι το αναμενόμενο για έναν αξιωματικό, παρόλα αυτά δεν είναι και δεδομένο.

 

Ανθυπασπιστης ειναι ο αντι + υπασπιστης, δηλαδη ο ακολουθος καποιου στρατιωτικου αρχηγου και ειναι κατι μεταξυ αξιωματικου και υπαξιωματικου

 

 

 

 

Ο ανθυπασπιστής είναι βαθμός από τον οποίον περνούν σίγουρα οι απόφοιτοι της ΣΜΥ (μπορεί να έχουν περάσει και καραβανάδες) και θεωρείται κανονικά αξιωματικός.

Μετά συνεχίζουν με αστέρια όπως οι ευέλπιδες.

 

Οι ευέλπιδες δεν περνούν από αυτό το βαθμό και πάνε κατευθείαν ανθυπολοχαγοι μόλις αποφοιτήσουν.

 

Αυτο που λες εσύ είναι ο υπασπιστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θυμασαι σειρα? αν και μου φαινονται πολυ περιεργα αυτα που γραφεις ιδιως για τη ΣΤΥΑ......απο την "αλλη" ειχες παρει ηλεκτρολογος και παραιτηθηκες? ? ? ? ? ? ? ? την πηρες σαν επιλογη ή την διαλεξες μεσω της διαδικασιας του κληρου?

Σε αυτη την ερωτηση....

 

Ποια ειναι η ερωτηση? Εχει απαντηθει κυριε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...