Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι οκ έχουν βγάλει τη ΣΣΕ που δε διαφωνώ ότι είναι γιγάντια πουτσα, αλλά το ποσό αποτελεί αυτό μόρφωση είναι σχετικό..

Αλλά ακόμα και αν πούμε ότι αποτελεί μόρφωση εξίσου με ένα μέσο ΑΕΙ, δεν είναι και κάποια σπουδαία μόρφωση

 

Παρόλα αυτά στη συνέχεια ένας αξιωματικός μπορεί να βγάλει και επιπλέον ΑΕΙ ή να κάνει και μεταπτυχιακά και εκεί μπορούμε να μιλήσουμε για έναν πολύ μορφωμένο άνθρωπο (οι πολύ αστεράτοι συνήθως διαθέτουν τέτοια προσόντα), αλλά κάποιος που έβγαλε την Ευελπίδων δε νομίζω ότι μπορεί να χαρακτηριστεί πολύ μορφωμένος

 

Είναι απλά 3-4 σκαλιά πάνω από από κάποιον που έβγαλε ΣΜΥ , άλλα 10 πάνω από έναν ΕΠΟΠ (αν και όχι από όλους, γιατί υπάρχουν και μορφωμένοι εποπ που αναγκάστηκαν να μπουν στο στρατό για βιοποριστικούς λόγους) και άλλα 20 πάνω από τους ΕΜΘ που είναι οι πραγματικοί καραβανάδες πυρότουβλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Εκπαίδευση

Η συνολική εκπαίδευση των Ευελπίδων χωρίζεται σε τρεις κύριους τομείς: Α. Ακαδημαϊκή εκπαίδευση, Β. Εφαρμοσμένη Στρατιωτική εκπαίδευση, Γ. Σωματική Αγωγή - Αθλητισμός.

Ακαδημαϊκή εκπαίδευση

Α. Μαθήματα Καθαρά Ακαδημαϊκής εκπαίδευσης Α1. Μαθήματα θεωρητικών επιστημών Ξένες Γλώσσες, Ελληνική Φιλολογία, Πολιτική Ιστορία, Δίκαιο, Εργατικό Δίκαιο**, Πολιτικές & Οικονομικές Επιστήμες, Οργάνωση Επιχειρήσεων Εργοστασίων**. Α2. Μαθήματα θετικών επιστημών Μαθηματικά, Οικονομικά Μαθηματικά-Στατιστική**, Φυσική και Χημεία. Α3. Μαθήματα Τεχνολογικών επιστημών Μηχανική, Τεχνικές Σχεδιάσεις, Ειδική Μηχανολογία, Ηλεκτροτεχνία, Ηλεκτρονική-Πληροφορική. Β. Μαθήματα Στρατιωτικής Ακαδημαϊκής εκπαίδευσης Πολεμική Τέχνη, Στρατιωτική Ηγεσία, Στρατιωτική Ψυχολογία, Στρατιωτική Γεωγραφία, Στρατιωτική Ιστορία, Τοπογραφία, Στρατ. Ποινικό Δίκαιο, Εκρηκτικές Ύλες- Πυρομαχικά, Δημόσιο Στρατ. Λογιστικό, Βλητική, Χημεία Τροφίμων**, Μεταφορές. " μόνο για την ειδικότητα των Σωμάτων Εφαρμοσμένη Στρατιωτική

εκπαίδευση Οπλομηχανήματα-Βολές Πεζικού, Πορείες, Ατομική Τακτική, Τακτική Μικρών Κλιμακίων, Μέρος Οπλισμού και Μέσων ΤΘ-ΠΒ-ΜΧ-ΔΒ, Ασκήσεις με χρήση Ε/Π-Α/Π Σκαφών, Ναρκοπόλεμος, Γενικοί Κανονισμοί, Μέθοδοι Εκπαιδεύσεως, Υγιεινή-Α' Βοήθειες, Διέλευση Στίβου Μάχης και Στίβου Εμποδίων. Σωματική Αγωγή-Αθλητισμός Γυμναστική, Σκοποβολή, Ξιφασκία, Αυτοάμυνα, Κολύμβηση, Καλαθόσφαιρα, Πετόσφαιρα, Στίβος, Τέννις, Χειρόσφαιρα, Σκάκι, Στρατιωτικό Πένταθλο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό σε κάνει πολύ μορφωμένο;

Καταλαβαίνεις το γραπτό λόγο, ή απλά μου κάνεις copy paste τη Wikipedia;

Εγώ καταλαβαίνω, για κάποιους άλλους αμφιβάλλω. 

 

Τυχαίνει ο ξάδερφός μου να είναι τριτοετής στην Ευελπίδων και μου είχε δείξει το πρόγραμμά του και έλεγε κάτι Πυρηνικές Φυσικές και κάτι τέτοια. Επίσης παίζει οι Ευέλπιδες να ξέρουν απ'έξω και ανακατωτά το Σύνταγμα της Ελλάδας και όλους τους νόμους. 

 

Τα μαθήματά τους στα παρέθεσα για αν δεις ότι σε μία σχολή τους κάνουν και θεωρητικά αλλά και θετικά μαθήματα (και σε προχωρημένο επίπεδο), χώρια την στρατιωτική τους εκπαίδευση. Τώρα εάν εσύ πιστεύεις ότι κάποιος άλλος που τελείωσε ένα απλό ΑΕΙ είναι πιο μορφωμένος από έναν Ευέλπη, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

 

Επίσης να προσθέσω ότι αυτοί στα 22 τους θα φύγουν από το σπίτι τους (την ΣΣΕ) και θα πάνε να ζήσουν μόνοι τους όπου τους στείλουν σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που στα 22 τους θα έχουν χάσει πόσα εξάμηνα και θα μένουν με την μαμάκα. Παίζει και αυτό ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ακαδημαικά μαθηματα ειναι λιγότερα απ'ότι σε ενα οποιοδήποτε ΑΕΙ/ΤΕΙ, επισης δεν έχουν βαθμολογία αλλά σειρά κατάταξης, γι'αυτο και δεν χάνουν έξάμηνα ;)

Η δυσκολία δεν ειναι εκεί, αλλά στο ψυχολογικό κομμάτι, η σσε ειναι ενα στρατοπεδο που πρέπει να μάθουν καλά το παιχνιδάκι της επιβολής και της υποταγής στην ιεραρχία 4 χρονια κλεισμένοι εκει μέσα. Ολο αυτο μαζι με τις γνωστές παθογένειες του ΕΣ, τα βύσματα, τους γλύφτες, τους ρουφιάνους, τους ψευτοτσαμπουκάδες και τους διαφορους ευθυνοφοβους που συναντάμε στα στρατοπεδα. 

Και παρόλα αυτα, τους περισσότερους αξκους που θα ρωτήσεις θα σου πουν ότι αυτά ήταν τα καλά χρόνια, τα δύσκολα ερχονται όταν αποφοιτήσεις, που πρέπει να συνεργαστείς με τον κάθε ψυχοπαθή διοικητή, να γλύφεις τα βύσματα, αν δεν εισαι βυσματωμένος να βλέπεις τους άλλους να μένουν αμετάθετοι στον τοπο συμφαιρόντων τους και να πέρνουν μέρος στα καλύτερα σχολεια, να βρισκουν τρόπους να κερδίζουν έξτρα εισοδημα και εσύ να ανεχεσαι όλη αυτη την αδικια και να πηγαίνεις απο το ένα κωλομέρος στο άλλο βλέποντας άλλους που έχουν περάσει πολυ λιγοτερα να ειναι ανωτεροι σου...

Και μην ψαρωνετε απο τις βάσεις, ενα 30% μπαινει απο την ΣΜΥ, 5% απο ειδικες κατηγορίες και αρκετοι ακομα απο σειρές επιλαχόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ακαδημαικά μαθηματα ειναι λιγότερα απ'ότι σε ενα οποιοδήποτε ΑΕΙ/ΤΕΙ, επισης δεν έχουν βαθμολογία αλλά σειρά κατάταξης, γι'αυτο και δεν χάνουν έξάμηνα ;)

Αν και στα υπόλοιπα συμφωνώ, θα σταθώ εδώ. Υπάρχει κανονική εξεταστική και βαθμολογία, απλά όποιος αποτύχει ("χάσει" ένα εξάμηνο) αποβάλλεται από την σχολή.  Επίσης οι Ευέλπιδες από την ΣΜΥ είναι περίπου 10 άτομα κάθε χρόνο όπου φέτος με την μείωση 30% των εισακτέων υπολογίζω ότι θα έχει μειωθεί στα 3-4 άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'οτι ειχε πει ενας λοχαγός, δεν υπάρχει βαθμολογία αλλά μόνο σειρά καταταξης και μαλιστα δεν μπορείς να δεις και το γραπτό σου διορθωμένο, το ότι μπορεί να σε διώξουν ισχύει αλλά στην πράξη σχεδόν όλοι περνάνε τα μαθηματα

 

btw. στη σχολή παιζουν διαφορες κλικες που καθορίζουν το προγραμμα σπουδών, πχ. πυρηνική φυσική αν και δεν προκειται να χρειαστούν ποτέ κάνουν για να έχει δουλειά κάποιος καθηγητής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'οτι ειχε πει ενας λοχαγός, δεν υπάρχει βαθμολογία αλλά μόνο σειρά καταταξης και μαλιστα δεν μπορείς να δεις και το γραπτό σου διορθωμένο, το ότι μπορεί να σε διώξουν ισχύει αλλά στην πράξη σχεδόν όλοι περνάνε τα μαθηματα

Εγώ σου μιλάω με βάση το τι μου λέει ο ξάδερφός μου που φοιτεί αυτήν την στιγμή στην ΣΣΕ. Βέβαια εκεί έχουν και αναγκαστικές ώρες διαβάσματος, οπότε λογικό θεωρώ το να περνάνε όλοι τους τα μαθήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καταλαβαίνω, για κάποιους άλλους αμφιβάλλω. 

 

Τυχαίνει ο ξάδερφός μου να είναι τριτοετής στην Ευελπίδων και μου είχε δείξει το πρόγραμμά του και έλεγε κάτι Πυρηνικές Φυσικές και κάτι τέτοια. Επίσης παίζει οι Ευέλπιδες να ξέρουν απ'έξω και ανακατωτά το Σύνταγμα της Ελλάδας και όλους τους νόμους. 

 

Τα μαθήματά τους στα παρέθεσα για αν δεις ότι σε μία σχολή τους κάνουν και θεωρητικά αλλά και θετικά μαθήματα (και σε προχωρημένο επίπεδο), χώρια την στρατιωτική τους εκπαίδευση. Τώρα εάν εσύ πιστεύεις ότι κάποιος άλλος που τελείωσε ένα απλό ΑΕΙ είναι πιο μορφωμένος από έναν Ευέλπη, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

 

Επίσης να προσθέσω ότι αυτοί στα 22 τους θα φύγουν από το σπίτι τους (την ΣΣΕ) και θα πάνε να ζήσουν μόνοι τους όπου τους στείλουν σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που στα 22 τους θα έχουν χάσει πόσα εξάμηνα και θα μένουν με την μαμάκα. Παίζει και αυτό ρόλο.

 

Επίσης τυχαίνει οτι βρισκόμουν εκεί για ένα τρίμηνο,όπερ και σημαίνει οτι είχα καθημερινή επαφή τόσο με τους Ευέλπιδες όσο και με το πολιτικό προσωπικό (εκπαιδευτικούς και μή).

Μήν ψαρώνεις απο τους βαρύγδουπους τίτλους.Τα μαθήματα που διδάσκονται στην ΣΣΕ είναι on par με ότι θα μάθαινε ένας δευτεροετής φοιτητής της αντίστοιχης σχολής.Όλα αυτά δια στόματος καθηγητή.

 

Παρεμπιπτόντως,δέν γνωρίζω απ έξω και ανακατωτά νόμους και το Σύνταγμα άλλα αμφιβάλλω αν κάπου αναφέρεται οτι ένας 3ο ετής μπορεί/έχει το δικαίωμα να στείλει έναν δευτεροετή να σκαρφαλώσει στην 5Β (ρώτα τον ξάδελφο) για να πεί τον Εθνικό μας ύμνο στις 22.00+ το βράδυ...καψώνι τρόπον τινά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως,δέν γνωρίζω απ έξω και ανακατωτά νόμους και το Σύνταγμα άλλα αμφιβάλλω αν κάπου αναφέρεται οτι ένας 3ο ετής μπορεί/έχει το δικαίωμα να στείλει έναν δευτεροετή να σκαρφαλώσει στην 5Β (ρώτα τον ξάδελφο) για να πεί τον Εθνικό μας ύμνο στις 22.00+ το βράδυ...καψώνι τρόπον τινά...

Στο τελευταίο θα σταθώ και θα σου πω ότι ναι, μπορεί. Οι μεγαλύτεροι δόκιμοι είναι βάση κανονισμών των σχολών αυτών υπεύθυνοι για τους νεότερους με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν των links που παραθέτει ο george_97...

 

Μιλάμε για παιδια 22-23 χρονών που διάβασαν για να μπουν στην Ευελπίδων και έχουν επαφή με τον "έξω κόσμο". Δεν είναι σίγουρα διάνοιες, δεν συγκρίνονται όμως και με π.χ. αντίστοιχης ηλικίας μπαστουνόβλαχους ΕΠ.ΟΠ...

 

απο που προκύπτει ότι έχουν επαφή με τον έξω κοσμο; ουτε έχουν δουλεψει πουθενα αλλού, ειναι κλεισμένοι μέσα και ούτε καν θητεία έχουν κάνει.

 

 

Εγώ σου μιλάω με βάση το τι μου λέει ο ξάδερφός μου που φοιτεί αυτήν την στιγμή στην ΣΣΕ. Βέβαια εκεί έχουν και αναγκαστικές ώρες διαβάσματος, οπότε λογικό θεωρώ το να περνάνε όλοι τους τα μαθήματα.

 

lol, ναι το αναγκαστικο διαβασμα ειναι όχι ότι το επιπεδο ειναι χαμηλοτερο απο τα αει/τει. Συμφωνω ότι η σσε ειναι πακετο, αλλά όχι λόγω μαθημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελευταίο θα σταθώ και θα σου πω ότι ναι, μπορεί. Οι μεγαλύτεροι δόκιμοι είναι βάση κανονισμών των σχολών αυτών υπεύθυνοι για τους νεότερους με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

Εδώ κάνεις λάθος και μπορώ να υποστηρίξω απο την στιγμή που ο συγκεκριμένος "υπεύθυνος" έγινε καπνός οταν αντιλήφθηκε οτι υπάρχει περίπολο (εγώ),άσχετα αν βρισκόμουν σε απόσταση και δεν γνώριζε τι βαθμό είχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol, ναι το αναγκαστικο διαβασμα ειναι όχι ότι το επιπεδο ειναι χαμηλοτερο απο τα αει/τει. Συμφωνω ότι η σσε ειναι πακετο, αλλά όχι λόγω μαθημάτων.

Μπορεί να είναι και αυτό που λες εσύ, δεν γνωρίζω. Αυτό όμως που γνωρίζω είναι ότι οι στρατιωτικές σχολές δεν είναι για όλους. Μπαίνει όποιος θέλει (και μπορεί) αλλά βγαίνουν πολύ λιγότεροι οι οποίοι άντεξαν.

 

Εδώ κάνεις λάθος και μπορώ να υποστηρίξω απο την στιγμή που ο συγκεκριμένος "υπεύθυνος" έγινε καπνός οταν αντιλήφθηκε οτι υπάρχει περίπολο (εγώ),άσχετα αν βρισκόμουν σε απόσταση και δεν γνώριζε τι βαθμό είχα...

Δεν ξέρω τι αν σου πω. Βλακεία του "υπεύθυνου";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ολα στην Ελλαδα ετσι και η οργανωση του στρατου μας..

 

Κατηγορουν τον στρατο οτι επανδρωνεται απο "δημοσιους υπαλληλους", οτι εχει τεραστιες δαπανες που πρεπει να περιοριστουν και οτι εχει μεγαλες απαιτησεις σε οπλικα συστηματα για να κανει την δουλεια του..

 

Καταρχην οι σπουδαστες που ενδιαφερονται για στρατιωτικες σχολες θα επρεπε απο νωρις να μπαινουν σε καποιο στρατιωτικο "σπουδαστηριο" που να τους προετοιμαζει αποκλειστικα για αυτο το σκοπο οπψς γινεται με τα "στρατιωτικα κολεγια" στις ΗΠΑ..

Μπαινει ο αλλος απο πανελληνιες (!) απλα και μονο για την σιγουρια της επαγγελματικης αποκαταστασης.. χωρις να μπορει να τρεξει ενα χιλιομετρο (!).. χωρις να εχει το παραμικρο ενδιαφερον για το αντικειμενο.. και μετα λεμε γιατι συμπεριφερονται με νοοτροπια δημοσιου υπαλληλου καποιοι αξιωματικοι.. 

 

Εχουν κανει το στρατο οικονομικο τροφοδοτη των παραμεθωριων περιοχων για να κρατησουν καποιους Ελληνες στα συνορα..

Η γνωστη πολιτικη του "οτι αρπαξει ο πισινος μας"

Κατακλεβουν το πετρελαιο απο τα γραφεια κινησης.. Κατακλεβουν τις αποθηκες..

Το λογιστικο συστημα του στρατου ειναι χειροτερο απο αυτο στον Β ΠΠ!

Οι ελεγχοι που κανουν οι στρατηγοι μοιαζουν περισσοτερο με σοου του στρατιωτικου life style!..

 

Ο στρατος ειναι μια ανθρωπινη κοινωνια και φυσικα ελληνικη κοινωνια...

Ο στρατος δεν ανηκει στους πολιτικους ουτε στις εταιριες που πουλανε οπλα.. Ανηκει στον Ελληνικο λαο!

 

Οι κυριοι στρατιωτικοι που ηταν στις επιτροπες οπλων επρεπε να υπογραψουν για να γινουν οι αγορες.. Ηξεραν οτι ηταν ακαταλληλα και ειχαν πεσει μιζες για την προμηθεια..

Ρωταω λοιπον.. Δεν βρεθηκε ενας παντελωνατος στρατιωτικος να πει.. "ΑΡΝΟΥΜΑΙ να υπογραψω την προμηθεια γιατι ειναι εις βαρος της πατριδας και του δημοσιου συμφεροντος!!"  Να παραιτηθει την ιδια στιγμη!!

Οοοοχχχιιι! Τι κανανε? Τα τσεπωσανε και βγηκαν στην συνταξη.. Ανωτατοι Αξιωματικοι των Ενοπλων Δυναμεων ηταν αυτοι! Αυτοι θα μας εστελναν τωρα στον πολομο!!

Δεν σεβαστηκε ουτε ενας οχι τα γαλονια του και την καριερα του.. αλλα τα παντελονια που φορουσε!! ΞΕΦΤΗΛΕΣ!

 

Ο κληρωτος στρατιωτης το μονο που μαθαινει πολυ καλα στη στρατιωτικη του θητεια ειναι πως να κανει το βλακα..

 

Διατηρουμε μεγαλυτερη πολεμικη αεροπορια απο την Γερμανια, μεγαλυτερο ναυτικο απο την Ιταλια ενω εχουμε καλυτερα εξοπλισμενο στρατο απο την Ολλανδια, Βελγιο, Δανια, Νοργηγια και Φιλανδια μαζι!

Ειναι δυνατον να συντηρισεις τετοιες δυναμεις με δανεικα και με εισαγωγες οπλων?

 

Και να παρει ο διατανος ολες οι χωρες που εισαγουν οπλα δεν τα περνουν ετοιμα με κορδελιτσα μεσα στο κουτι..

Κανουν συμπαραγωγες, δηλαδη τα περνουν κομματια και τα συρναμολογουν στις χωρες τους για να τους ερθουν φτηνοτερα, δεσμευουν τον προμηθευτη με αντισταθμιστικα οφελη, δηλαδη ανταλλαγματα σε αλλους τομεις.. και φυσικα δεσμευουν τον προμηθευτη να επενδυσει στις υποδομες του πελατη για να μπορει πχ να φτιαχνει τα δικα του ανταλλακτικα, να μπορει να κανει μονος του επιδιορθωσεις και συντηριση με ειδικο εξοπλισμο συντηρισης.. κτλ

Μεταφερεται ετσι τεχνολογια και τεχνογνωσια με ικανοτητα σε βαθος χρονου να μπορεις να κανεις μονος σου δικα σου οπλα!

Εμεις τι κανουμε? - Αγοραζουμε αχρηστα οπλα για να παρουν μερικοι γλοιωδεις τυποι καποιες μιζες, αγοραζουμε τα παντα και δεν περνουμε τιποτε για τις βιομηχανιες μας! Ειμαστε η χαρα του προμηθευτη!! και μιλαμε τωρα για ιλλιγιωδη χρηματικα ποσα..

 

Που να βρουν δουλεια μετα τοσοι μηχανικοι και επιστημονες? Που να πληρωσουμε τοσους αχρηστους δημοσιους υπαλληλους στις αμυντικες βιομηχανιες? Πως να μειωσουμε το κοστος συντηρισης τοσο μεγαλων δυναμεων?

 

Οταν επικρατει αυτη η κατασταση στο στρατο τοτε τι στρατιωτικη θητεια και στρατιωτικη εκπαιδευση να συζητησουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καταλαβαίνω, για κάποιους άλλους αμφιβάλλω. 

 

Τυχαίνει ο ξάδερφός μου να είναι τριτοετής στην Ευελπίδων και μου είχε δείξει το πρόγραμμά του και έλεγε κάτι Πυρηνικές Φυσικές και κάτι τέτοια. Επίσης παίζει οι Ευέλπιδες να ξέρουν απ'έξω και ανακατωτά το Σύνταγμα της Ελλάδας και όλους τους νόμους. 

 

Τα μαθήματά τους στα παρέθεσα για αν δεις ότι σε μία σχολή τους κάνουν και θεωρητικά αλλά και θετικά μαθήματα (και σε προχωρημένο επίπεδο), χώρια την στρατιωτική τους εκπαίδευση. Τώρα εάν εσύ πιστεύεις ότι κάποιος άλλος που τελείωσε ένα απλό ΑΕΙ είναι πιο μορφωμένος από έναν Ευέλπη, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

 

Επίσης να προσθέσω ότι αυτοί στα 22 τους θα φύγουν από το σπίτι τους (την ΣΣΕ) και θα πάνε να ζήσουν μόνοι τους όπου τους στείλουν σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που στα 22 τους θα έχουν χάσει πόσα εξάμηνα και θα μένουν με την μαμάκα. Παίζει και αυτό ρόλο.

Ναι στο τομεα του θα ειναι  πιο μορφωμενος απο καποιον  Ευελπη , διοτι για 4 ετη ασχολουνταν με μαθηματα του τομεα του. Σε αντιθεση στην Ευελπιδων κανουν λιγο απο ολα πραγμα που δινει σχεδον μηδενικη εξειδηκευση , ενω ασχολουντε και με θεματα μη ακαδημαικα αρα μιλαμε για αρκετα λιγοτερο απο 4 ετη "τριβης"  σε ακαδημαικα μαθηματα. Επετρεψε μου να διαφωνισω λοιπον ως προς την πληροτητα της μορφωσης. Αν καποιος αποφοιτος ΑΕΙ/ΤΕΙ ασχοληθει πραγματικα και πρακολουθει/διαβαζει (φορτος εργασιας παρακολουθησης + διαβασματος / εβδομαδα = 50 ωρες περιπου) ειναι πολυ πιο εξειδηκευμενος με το αντικειμενο του. Οι ευελπιδες εχουν απλα πιο all around μορφωση και με πολυ χαμηλοτερο ογκο ακαδημαικων μαθηματων.

 

Εδω 4 ετη "καθαρης" ανασχολησης με το αντικειμενο σου δεν σε κανει μορφωμενο θα σε κανουν καποια μαθηματα της ΣΣΕ?

 

Το οτι θα τελειωσει στα 22 του ειναι αλλο θεμα το οποιο εχει πολλες παραμετρους , διοτι ενας αποφοιτος ΑΕΙ/ΤΕΙ μπορει να τελειωσει κι αυτος στα 22 αλλα και να καθηστερησει αρκετα για διαφορους λογους (εργασια παραλληλα με τις σπουδες , να σπουδαζει και κατι ακομα οπως ξενες γλωσσες ,  στρατιωτικη θητεια να κανει σε αντιθεση με τον ευελπη που την κανει στη σχολη κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...