Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδή αν σε πάει 25 μέσα δεν θα σε ζορίσει, αν μάθεις 5 πράματα για το πως να αμυνθείς με αξιοπρέπεια αν γίνει κάτι θα ζοριστείς περισσότερο;

Προφανώς
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Σχολη Τεχνικων Υπαξιωματικων Αεροποριας (Σ.Τ.Υ.Α) ταξη 97', ειδικοτητα ηλεκτρολογος

Μηπως θυμασαι σειρα? αν και μου φαινονται πολυ περιεργα αυτα που γραφεις ιδιως για τη ΣΤΥΑ......απο την "αλλη" ειχες παρει ηλεκτρολογος και παραιτηθηκες? ? ? ? ? ? ? ? την πηρες σαν επιλογη ή την διαλεξες μεσω της διαδικασιας του κληρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω

Εσύ μπορεί να μη το νομίζεις, το νομίζουν όμως αυτοί που αποφασίζουν

 

Δε συμφωνώ με αυτή τη λογική και συμφωνώ ότι το 25 μέσα είναι πολύ χειρότερο από το να κάνεις σοβαρή εκπαίδευση, όμως τόσο τους κόβει, αυτά κάνουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή αν σε πάει 25 μέσα δεν θα σε ζορίσει, αν μάθεις 5 πράματα για το πως να αμυνθείς με αξιοπρέπεια αν γίνει κάτι θα ζοριστείς περισσότερο;

 

Pablo, θα ζοριστείς και στις δύο περιπτώσεις, αυτό είναι σίγουρο.

 

Ωστόσο, σε μια μονάδα όπου δεν υπάρχει εμπλοκή και το πρόγραμμα της εκπαίδευσης ακολουθείται κανονικά, πολλοί φαντάροι θα διαμαρτυρηθούν αν δεχτούν πίεση. Ε, πολύ συχνά η πίεση αυτή οδηγεί σε τηλέφωνα...αυτό σου λέει ο qsis.

 

Για κάποιον ο οποίος θέλει να περάσει τη θητεία στη λούφα, το τρίπτυχο "σκοπιά - ΚΨΜ - αγγαρεία" είναι δελεαστικότερο από το τρέξιμο στη λάσπη, τις πορείες, την εκπαίδευση σε τακτικές μάχης και γενικά το ξεβόλεμα.

 

Δεδομένου μάλιστα ότι σε τέτοιες μονάδες συνήθως μπαίνουν βύσματα, καταλαβαίνεις τι γίνεται.

 

Τώρα, σε παραμεθόριες μαύρες μονάδες η εκπαίδευση είναι ελλιπής γιατί απλά δεν υπάρχουν αντοχές και χρόνος για κάτι καλύτερο.

 

Όπως και να 'χει, το πρόβλημα είναι συστημικό. Ο Στρατός θεωρητικά μπορεί να λειτουργήσει αποδοτικά. Στην πράξη λειτουργεί όπως όλοι οι υπόλοιποι τομείς του Ελληνικού Δημοσίου. Σ' αυτό όμως φταίμε κι εμείς πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντύπωση ότι το πρόγραμμα εκπαιδευσης ειναι έτσι φτιαγμένο για να μην μάθεις τίποτα. Τι να τις κάνεις τις πορείες αμα δεν χρησιμοποιείς πυξίδα, χάρτη, κτλ. Τι να το κάνεις το τρέξιμο στη λάσπη αμα δεν ξέρεις να αλλάζεις γεμιστήρα γρήγορα. Πως να μαθεις κάτι όταν ο εκπαιδευτης ειναι φαντάρος που μπήκε 2 εσσο πριν. Οι υποτιθέμενες ειδικότητες που κάνουν και έχουν μια περιοδικότητα στη μονάδα, δεν μαθαινεις τίποτα, πολλές φορές δεν κάνεις καν βολή με το όπλο της ειδικότητας σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όλα όσα αναφέρεις περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα εκπαίδευσης, του Πεζικού τουλάχιστον.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το πρόγραμμα αυτό σπανίως εφαρμόζεται, είτε λόγω ανικανότητας/λογικής Δ.Υ. πολλών στελεχών, είτε λόγω της γενικότερης νοοτροπίας του μέσου φαντάρου, ο οποίος προτιμά να παραστήσει το χαζό παρά να ασχοληθεί -έστω τυπικά- με το αντικείμενο του.

 

Όπως είχαμε πει και παλαιότερα στο παρόν thread, ο καθένας έχει αποκομίσει διαφορετικές εμπειρίες από την θητεία του. Π.χ., στο ΚΕΥΠ Λαμίας όπου παρουσιάστηκα (στο Πεζικό όμως), όλοι οι εκπαιδευτές ήταν ανθυπολοχαγοί, αρκετά μορφωμένοι και με όρεξη για δουλειά. Πέρα από τις κλασσικές παρελάσεις και οπλοασκήσεις, κάναμε μαθήματα προσανατολισμού με πυξίδα και χάρτη, βολή με G3 αλλά και αρκετή -ελαφριά βέβαια- γυμναστική.

 

Αργότερα στη μονάδα (Λήμνος), κατά το ΣΠΕΝ και την εκπαίδευση ειδικότητας κάναμε επίσης αρκετά πραγματάκια. Έχω ρίξει τρεις φορές με M2 ("πενηντάρι"), δύο με MG3 και μια νυχτερινή με HK11. Είχαμε λιώσει τόσο πολύ στο να λύνουμε και να δένουμε τα συγκεκριμένα όπλα, που ακόμα και τώρα μου φαίνεται παιχνιδάκι η διαδικασία. Με G3 η σειρά μου πρέπει να έριξε 5-6 φορές συνολικά. Ε, δεν το λες και λίγο, είναι αρκετό για να μάθεις πως να χρησιμοποιείς το όπλο και ν' αλλάζεις γεμιστήρες με ταχύτητα.

 

Μεταξύ άλλων κάναμε πυρ και κίνηση με αβολίδωτα, τάξη ομάδας με ερπυστριοφόρο, ρίψη χειροβομβίδας, σκηνικά α λα paintball όπου έπρεπε οι μίσοι να αμύνονται και οι άλλοι να καταλάβουν την θέση των πρώτων...

 

Τα παραπάνω γίνονταν φυσικά μόνο κατά τη διάρκεια του ΣΠΕΝ. Όμως δεν είναι πράγματα που πρέπει να επαναλαμβάνονται συνέχεια προκειμένου ν' αφομοιωθούν. Για έναν επαγγελματία ή ειδικοδυναμίτη η επανάληψη και οι συχνές ασκήσεις επιβάλλονται, για τον κληρωτό όμως νομίζω πως αρκούν οι τρεις εβδομάδες του ΣΠΕΝ και η εβδομαδιαία εκπαίδευση που λαμβάνει για το υπόλοιπο της θητείας του.

 

Ωστόσο, είχαμε καλούς εκπαιδευτές και διοικητή με διάθεση. Από ιστορίες που μου έχουν διηγηθεί φιλαράκια μου, καταλαβαίνω πως μάλλον η μονάδα όπου υπηρέτησα αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανθυπολοχαγός και αρκετά μορφωμένος ποτέ πρόλαβε;

 

Πέραν των links που παραθέτει ο george_97...

 

Μιλάμε για παιδια 22-23 χρονών που διάβασαν για να μπουν στην Ευελπίδων και έχουν επαφή με τον "έξω κόσμο". Δεν είναι σίγουρα διάνοιες, δεν συγκρίνονται όμως και με π.χ. αντίστοιχης ηλικίας μπαστουνόβλαχους ΕΠ.ΟΠ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ν3κ21

ετυχες σε δικα που δεν λυπόταν τα πυρομαχικά ;) συνηθως 2, 3 βολές κάνουν (και στις ΕΔ) 

 

Οι ανθυπολοχαγοί ειναι οκ μόλις βγουν απο τη σχολή, είχα γνωρισει και εναν που ήταν κατά της θητείας, αλλά μόλις περάσουν λίγο τα χρόνια και φάνε καλά την μουχλα του στρατοπέδου, γινονται και αυτοί ΔΥ σαν τους υπολοιπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...