Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

FIXED!!!!

 

Οι ειδικες δυναμεις αναλαμβανουν εξειδικευμενες επιχειρησεις που δεν μπορει να τις κανει ενας απλος στρατιωτης..

Αναγνωριση μεσα σε εχθρικο εδαφος, αντιτρομοκρατικες επιχειρησεις, καταδειξη στοχων, ανορθοδοξο πολεμο, δολιοφθορες, επιθεση στον εχθρο με τα ιδια του τα οπλα (!) βαθιά, πισω απο τις εχθρικες γραμμες και οχι στην πρωτη γραμμη..

 

Πρεπει να εχουν ατσαλινη πειθαρχια, να μην κολονουν πουθενα, να μην σκεφτονται καν το ρισκο!

Αυτο δεν ειναι ψυχικη διαταραχη αλλα προσωπικη υπερβαση!

 

Εγω ειχα περασει σε μια στρατιωτικη σχολη οταν εδινα πανελληνιες και περασα την βασικη εκπαιδευση μεχρι την ορκομωσια αλλα εφυγα για να ξαναδωσω πανελληνιες..

Τετοια μας κανανε και μας 3 βδομαδες.. "ηλιοθεραπεια", τρελο σπασιμο νευρων, προπηλακισμους, "αθλοπαιδειες" μεχρι να λυποθημισουμε, τρεξιμο χιλιομετρων με γεματο το στομαχι για να ξερασουμε, κτλ.

 

Την δευτερη μερα οι μισοι κλαιγανε σα μωρακια και ηθελαν τη μαμα τους.. χο χο χο

Εγω την εβγαλα ολη γιατι με κοροιδευαν οτι δεν θα αντεξω αλλα εφυγα μια μερα πριν την ορκομοσια..

 

Μια φορα εχασα για λιγο τον ελεγχο και ημουν ετοιμος να πλακωσω εναν στις μπουνιες αλλα κρατηθηκα.. γκκκρρρρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κράτος δεν εμπιστευεται τους κληρωτούς για να τους εκπαιδευσει, ειχα ρωτήσει εναν καραβανά γιατι δεν κάνουμε ενεδρες, κινουμενους στόχους κτλ και μου λέει αν βγειτε μετά και ληστεψετε καμιά χρηματαποστολή...

 

 

τώρα ξένες γλώσσες, πληροφορική, ηλεκτρονικά ποιος θα τους τα μάθει; Θα φερουν καθηγητές στα στρατοπεδα; Αυτο μου φαινεται πιο απιθανο και απο το να κάνουν εκπαιδευση.

 

σωστο ειναι αυτο που λες αλλα με τοσους εγκληματιες που εχουν να αντιμετωπισουν οι τελευταιοι που θα επρεπε να τους στεναχωρουν ειναι καποιοι "τρελοι "κληρωτοι.. 

 

 

τώρα ξένες γλώσσες, πληροφορική, ηλεκτρονικά ποιος θα τους τα μάθει; Θα φερουν καθηγητές στα στρατοπεδα; Αυτο μου φαινεται πιο απιθανο και απο το να κάνουν εκπαιδευση.

 

Δεν μπορουν να βαλουν σε καθε στρατοπεδο 10 παλιους υπολογιστες με Λινουξ? να εχουν ενα κτιριο με αναγνωστηρια και μια απλη βιβλιοθηκη με αντιστοιχα βιβλια για να διαβαζει οποιο θελει?

 

Φυσικα θα πρεπει να αποδειξουν κιολας οτι ασχολουνται σοβαρα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oallosmoueautos no offence αλλά ή είσαι 12 ή απλά δεν ξέρεις τι λες.

Τι βιβλιοθήκες και internet ρει; Δηλαδή το επόμενο που θα μας πεις είναι ότι ο στρατιώτης πρέπει και να σκέφτεται και να επικοινωνεί με τον έξω κόσμο. Σοβαρά τα λες αυτά; Σε ποια εγχειρίδια ποιου στρατού τα έχεις δει; Είναι τελείως ασυμβίβαστα πράγματα αυτά που λες και αυτά που προωθούν ΟΛΟΙ οι στρατοί του κόσμου, και δεν ξέρω ποια ρομαντική τρέλα σε σπρώχνει να τα υποστηρίζεις, αλλά respect της.

To βιντεάκι με τους Ρώσους καλό. Και το υποστηρίζω να γίνει έτσι και εδώ. Ξύλο στις ειδικές δυνάμεις! Και αν βαριούνται οι δικοί μας - να φέρουμε Ρώσους δάρτες!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oallosmoueautos no offence αλλά ή είσαι 12 ή απλά δεν ξέρεις τι λες.

 

Τι βιβλιοθήκες και internet ρει; Δηλαδή το επόμενο που θα μας πεις είναι ότι ο στρατιώτης πρέπει και να σκέφτεται και να επικοινωνεί με τον έξω κόσμο. Σοβαρά τα λες αυτά; Σε ποια εγχειρίδια ποιου στρατού τα έχεις δει; Είναι τελείως ασυμβίβαστα πράγματα αυτά που λες και αυτά που προωθούν ΟΛΟΙ οι στρατοί του κόσμου, και δεν ξέρω ποια ρομαντική τρέλα σε σπρώχνει να τα υποστηρίζεις, αλλά respect της.

 

To βιντεάκι με τους Ρώσους καλό. Και το υποστηρίζω να γίνει έτσι και εδώ. Ξύλο στις ειδικές δυνάμεις! :)

 

Καταρχην πρεπει να μαθουν

 

1) καλυτερα απο το ονομα τους το εγχειριδιο εκπαιδευσης των οπλων που χρησιμοποιουν και να ξερουν πως να κανουν σωστη συντηριση.. οπωσδηποτε ενα αντιαρματικο (TOW-2Β, MILAN-2, AT-14, AT-4).. εχω λογο που το λεω αυτο..

2)  τι ειναι ηλεκτρονικος πολεμος και τα μεσα που χρησιμοποιουνται.. 

3)  να ξερουν να πετανε ολοι ενα απλο UAV σαν το Raven..

4) τοπογραφια και επιβιωση-διαφυγη

5) εκρηκτικα και πως να φτιανουν αυτοσχεδιες βομβες και οπλα (IDE)..

6) πρωτες βοηθειες για ολα τα περιστατικα.. ακομα και χημικο/βιολογικο πολεμο

7) να ξερουν να οδηγουν ενα τουλαχιστον στρατιωτικο οχημα τροχοφόρο ή τεθωρακισμενο

 

Οι ελληνικες ενοπλες δυναμεις χρειαζονται στρατιωτες και οχι καθαριστριες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,ηταν να παω πεζικο αλλα με μεσον θα μπω στο ΣΥΠ και δεν εχω ιδεα τι ειναι.

Οποιος γνωριζει σχετικα με το ΣΥΠ ας μου δωσει τα φωτα του.

Έχοντας υπηρετήσει σε μονάδες υγειονομικού, τεθωρακισμένων και υλικού πολέμου και έχοντας στη θητεία μου επαφή με μονάδες πεζικού, μηχανικού και πυροβολικού ψηφίζω το υλικού πολέμου σαν τη καλύτερη περίπτωση

 

Μην το σκέφτεσαι καν

 

Εχετε δικιο! Δεν φταιτε εσεις να μην θελετε να πατε ειδικες δυναμεις.. Χρειαζεται μεγαλη αλλαγη η στρατιωτικη εκπαιδευση που παρεχεται στους απλους οπλιτες..

 

θελω να πω.. ρε καραβαν σου ερχεται ενα νεο παιδι που βραζει το αιμα του, που θελει να κυλιστει στο χωμα και τη λασπη, που θελει να στιψει πετρες... και συ το βαζεις να πλενει καζανια, να κανει αποψιλωσεις με την τσαπα ή να φυλαει μαντρες με ΡΕΟ μεσα στον ηλιο...

Στρατιωτης ειναι το παιδι οχι Φιλιπινεζα υπηρετρια σου!

 

..

Αυτο είναι ο στρατός σε όλο το κόσμο και αυτά γίνονται και στις ειδικές δυνάμεις

 

Σιγά μη σου πάρουν και υπηρέτριες

 

το κράτος δεν εμπιστευεται τους κληρωτούς για να τους εκπαιδευσει, ειχα ρωτήσει εναν καραβανά γιατι δεν κάνουμε ενεδρες, κινουμενους στόχους κτλ και μου λέει αν βγειτε μετά και ληστεψετε καμιά χρηματαποστολή...

 

 

 

Οι καραβανάδες πολύ συχνά λένε ασυναρτησίες και ψέματα

 

Προφανώς ο στρατός δε θέλει να σε ζορισει για να μην πέφτουν τηλέφωνα και καλύτερα έτσι, μιας και η πιθανότητα πολέμου αν και όχι ανύπαρκτη είναι μικρή

 

Βέβαια σε περίπτωση που γίνει κάτι θα πέσει κλάμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σε φάση ψαγμένο χιούμορ τα λες αυτά ή επειδή έβαλες πέντε ακρωνύμια στη σειρά you know what you talking about?

 

Σε προκαλω λοιπον να μου υποδειξεις πιο ειναι το χιουμορ σε αυτα που λεω αφου λαβεις υποψην σου οτι οι Τουρκικες ειδικες δυναμεις μονο ειναι σε μεγεθος οσο ολοκληρος ο δικος μας στρατος σε περιπτωση κρισης.. ας αφησουμε στην ακρη το γεγονος οτι ο Τουρκικος στρατος ειναι ο μεγαλυτερος στο ΝΑΤΟ μετα τον Αμερικανικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ο στρατός δε θέλει να σε ζορισει για να μην πέφτουν τηλέφωνα και καλύτερα έτσι, μιας και η πιθανότητα πολέμου αν και όχι ανύπαρκτη είναι μικρή

 

Βέβαια σε περίπτωση που γίνει κάτι θα πέσει κλάμα..

 

Ο ηγετης των Αφγανων στο πολεμο με τους Σοβιετικους εμαθε τακτικες ανορθοδοξου πολεμου μονος του απο μερικα βιβλια και διελυσε τις Σοβιετικες δυναμεις σε ενεδρες και ανταρτοπολεμο αφου καταφερε και οργανωσε τους Μουτζαχεντιν.. χο χο χο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Αφγανοί είχαν πάρε δώσε με τους αμερικανούς και αυτό ήταν βασικός λόγος για τον οποίο νίκησαν τους σοβιετικούς

 

Επίσης σε άλλο έδαφος πολεμούν αυτοί σε άλλο εμείς

 

Δεν κάνεις παντού εύκολα ανταρτοπόλεμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ο στρατός δε θέλει να σε ζορισει για να μην πέφτουν τηλέφωνα και καλύτερα έτσι, μιας και η πιθανότητα πολέμου αν και όχι ανύπαρκτη είναι μικρή

 

Βέβαια σε περίπτωση που γίνει κάτι θα πέσει κλάμα..

 

δηλαδή αν σε πάει 25 μέσα δεν θα σε ζορίσει, αν μάθεις 5 πράματα για το πως να αμυνθείς με αξιοπρέπεια αν γίνει κάτι θα ζοριστείς περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω ειχα περασει σε μια στρατιωτικη σχολη οταν εδινα πανελληνιες και περασα την βασικη εκπαιδευση μεχρι την ορκομωσια αλλα εφυγα για να ξαναδωσω πανελληνιες..

Τετοια μας κανανε και μας 3 βδομαδες.. "ηλιοθεραπεια", τρελο σπασιμο νευρων, προπηλακισμους, "αθλοπαιδειες" μεχρι να λυποθημισουμε, τρεξιμο χιλιομετρων με γεματο το στομαχι για να ξερασουμε, κτλ.

 

Την δευτερη μερα οι μισοι κλαιγανε σα μωρακια και ηθελαν τη μαμα τους.. χο χο χο

Εγω την εβγαλα ολη γιατι με κοροιδευαν οτι δεν θα αντεξω αλλα εφυγα μια μερα πριν την ορκομοσια..

 

Μια φορα εχασα για λιγο τον ελεγχο και ημουν ετοιμος να πλακωσω εναν στις μπουνιες αλλα κρατηθηκα.. γκκκρρρρ

 

Σε ΠΟΙΑ Σχολη ειχες περασει? ΚΑΙ ΠΟΙΟ ετος?

 

Επισης το βλεπω πολυ "δυσκολο" να εφτασες μεχρι μια ημερα πριν την ορκομωσια και να την "εκανες".......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα νουμερα μπορεις να παιξεις.. σημερα χρεωκοπεις, αυριο-μεθαυριο πιανεις αναπτυξη..

Με τα εδαφη και τα κυριαρχικα δικαιωματα δεν μπορεις να παιξεις.. Αν τα χασεις, εχασες!

 

Δυστυχως η ελληνικη πλουτοκρατια δεν σκαει για την εθνικη ασφαλεια της χωρας.. ουτε η πλειοψηφια της πολιτικης ηγεσιας..

Αν εσκαγαν δεν θα ριμαζαν τη χωρα, δεν θα επερναν μιζες για να μας φορτωνουν με πανακριβα οπλα που πολλες φορες αποδειχτηκαν και αχρηστα..

Τα δανεικα που πηραν οι πολιτικοι για να "σωσουν" την Ελλαδα απο την χρεωκοπια στην ουσια χρησιμευσαν για να κερδισει χρονο η πλουτοκρατια και να βγαλει στο εξωτερικο τις καταθεσεις της..

Και οταν τελειωσει η κριση θα ερθουν αυτοι οι "πατριωτες" να επενδυσουν στην Ελλαδα για να μας σωσουν και απο την ανεργια.. πππφφφ..

 

Εχουμε θρηνυσει αθωα θυματα (πιλοτους μαχητικων και ελικοπτερων, στρατιωτες, αξιωματικους) για αυτα τα γουρουνια!

Μετετρεψαν τις αμυντικες μας βιομηχανιες σε πελατειακα τους μαγαζακια!!

Εχετε δικιο να εχετε αρνητικη εντυπωση για τις ενοπλες δυναμεις, την στρατιωτικη θητεια, τους αμυντικους εξοπλισμους αλλα οπως ειπα και σε αλλα ποστς δεν φταει η πατριδα που την παραδωσαμε σε αυτα τα παρασιτα.. 

 

 Σε ποια Σχολη ειχες περασει?

 

Σχολη Τεχνικων Υπαξιωματικων Αεροποριας (Σ.Τ.Υ.Α) ταξη 97', ειδικοτητα ηλεκτρολογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...