Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2013 Ε΄ ΕΣΣΟ (Σεπτέμβριος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 100/2013 την 02/09/2013 σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Τεθωρακισμένων (ΚΕΤΘ) (ΑΥΛΩΝΑ). Έχετε επιλεγεί Τεθωρακισμένα.

 

Αν και ακόμα σκέφτομαι να κινήσω διαδικασίες για αναβολή, κανείς άλλος κατά κει;

 

Αν δε σκοπεύεις να ψαχτείς για φουλ απαλλαγή αργότερα ή δεν έχεις σοβαρούς λόγους για αναβολή (υγεία, σπουδές), μπες τώρα να τελειώνεις.

 

Ο Σεπτέμβρης μετράει για φανταρικό, θα είσαι πολίτης το επόμενο καλοκαιράκι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερμ, my mistake, για απαλλαγή πάω, την δικαιούμαι λόγω προβλήματος μεν, από την άλλη σκέφτομαι να μπω με πολλά «και αν».

 

Το "και αν" σημαίνει "και αν οι μαλάκες κάνουν τίποτα μανούρες και με κρατήσουν"; :P

 

Προσωπικά το βλέπω χλωμό, οι καριερίστες στρατιωτικοί αποκλείεται να πάρουν τέτοιο ρίσκο...

 

Δε χάνεις τίποτα όμως να ρωτήσεις πρώτα σε ΚΕΠ ή φρουραρχείο για το τι προβλέπεται σχετικά με το πρόβλημά σου. Ενδεχομένως να μπορείς να τρέξεις τη διαδικασία απαλλαγής πριν την ημερομηνία όπου οφείλεις να παρουσιαστείς. Θα γλυτώσεις αρκετή ταλαιπωρία και χρόνο πιστεύω.

 

Αν υπάρχει πρόβλημα υγείας, ρίξε μια ματιά εδώ, ίσως σε βοηθήσουν οι πληροφορίες:

 

http://www.thiteia.org/downloads/si.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι μωρέ, δεκάρα δεν δίνω για τους καριερίστες (πέραν των υπολοίπων φαντάρων), το «και αν» πάει στην πιθανότητα να επιδεινωθεί το πρόβλημα. Ξέρω οτι αν συμβεί αυτό μπορώ εκείνη τη στιγμή να ζητήσω εξέταση και απαλλαγή, μετά τα όσα έχω περάσει όμως ακόμα και με αυτό δεν θα το προτιμούσα. 

 

Το ΣΙ το έχω ερευνήσει και -δεν- περιλαμβάνει το κύριο πρόβλημα μου (διαταραχή κιρκάδιου ρυθμού) παρά μόνο ένα από τα επιμέρους (ΓΑΔ, 175). Είναι και αυτό ένα πρόβλημα, στην αναβολή ευτυχώς έτυχε ο γιατρός που με εξέτασε στο 414 να το γνώριζε.

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,ηταν να παω πεζικο αλλα με μεσον θα μπω στο ΣΥΠ και δεν εχω ιδεα τι ειναι.

Οποιος γνωριζει σχετικα με το ΣΥΠ ας μου δωσει τα φωτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,ηταν να παω πεζικο αλλα με μεσον θα μπω στο ΣΥΠ και δεν εχω ιδεα τι ειναι.

Οποιος γνωριζει σχετικα με το ΣΥΠ ας μου δωσει τα φωτα του.

Zωάρα θα είσαι!

Σε ποια πολή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστο θα ηταν να υπηρετουν ολοι καθολη τη διαρκεια της θητειας τους Εβρο και νησια.. να μπουν και οι γυναικες στο στρατο.. και να αναλαβουν τις υποστηρικτικες θεσεις στο εσωτερικο.. χο χο χο

 

αν και κατα τη γνωμη μου επειδη εχουμε μικρες στρατιωτικες δυναμεις θα επρεπε..

 

1) να ενωθουν πεζοναυτες και αμφιβιοι καταδρομεις με μονιμη εγκατασταση τους στα μικρα νησια και βραχονησιδες

2) να ενωθουν αερομεταμεφερομενες δυναμεις και αλεξιπτωτιστες με το ταγμα εναεριου ανεφοδιασμου

3) να ενωθουν οι ειδικες δυναμεις αστυνομιας, πυροσβεστικης και λιμενικου σε ενα σωμα που θα συνεργαζεται στενα με την Εθνικη Υπηρεσια Πληροφοριων για καταπολεμιση ασυμμετρων απειλων και τρομοκρατιας

4) Το πεζικο να γινει τελειως μηχανοκινητο

5) Ολα τα ακριβα οπλικα συστηματα που διαθετουμε να επανδρωνονται αποκλειστικα απο επαγγελματιες οπλιτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΕΥΠ λαμια παρουσιαζομαι

 

Εισαι 10 λεπτακια απο το κεντρο της πολης.. χο χο χο..

 

Εγω παντως αμα ημουν στη θεση σου θα πηγαινα ειδικες δυναμεις.. και ειδικα αλεξιπτωτιστες για να ξεπερασω και την υψοφοβια μου

 

https://www.youtube.com/watch?v=G_JU8Nks0Lk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το βυσμα σου μπορει να σε βοηθησει και κατα τη διαρκεια της θητείας σου, πχ. στη μετάθεση, στη μονάδα κτλ. καλά θα εισαι, φίλος που πήγε συπ χωρίς βύσμα δεν περασε και τόσο καλά, τον βυσματωναν ασχημα οι πονηροι

 

ΚΕΥΠ λαμια παρουσιαζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε δικιο! Δεν φταιτε εσεις να μην θελετε να πατε ειδικες δυναμεις.. Χρειαζεται μεγαλη αλλαγη η στρατιωτικη εκπαιδευση που παρεχεται στους απλους οπλιτες..

 

θελω να πω.. ρε καραβαν σου ερχεται ενα νεο παιδι που βραζει το αιμα του, που θελει να κυλιστει στο χωμα και τη λασπη, που θελει να στιψει πετρες... και συ το βαζεις να πλενει καζανια, να κανει αποψιλωσεις με την τσαπα ή να φυλαει μαντρες με ΡΕΟ μεσα στον ηλιο...

Στρατιωτης ειναι το παιδι οχι Φιλιπινεζα υπηρετρια σου!

 

Κανονικα ο νεος οπλιτης θα επρεπε να ασχολειται στη στρατιωτικη του θητεια με πολεμικες τεχνες, με εκμαθηση πολεμικων τεχνικων, πως να φτιαχνει παγιδες και ενεδρες κτλ.

 

Θα επρεπε να μαθαινει πραγματα που θα μπορουσε να τα βαλει και στο βιογραφικο του αναλογα με τα ενδιαφεροντα του.. Να μαθει πληροφορικη, μια ξενη γλωσσα σε βασικο επιπεδο, μηχανικα ή ηλεκτρονικα θεματα κτλ..

 

Θα επρεπε να βγαινει και πολυ περισσοτερο εξω για να κανει σχεσεις με τους ντοπιους, να μαθει το εδαφος που θα κλιθει να υπερασπιστει, να μην νιωθει φυλακισμενος στο Αλκατραζ..

 

Αν γινουν ολα αυτα ομως για τον απλο στρατιωτη τοτε η εκπαιδευση των ειδικων δυναμεων θα επρεπε να αναβαθμιστει και αυτη τουλαχιστον σε επιπεδο Spetsnaz.. χο χο χο

 

 

Δηλαδη αυτα που δειχνει το βιντεακι ειναι το καλωσηρθες!! Οποτε μαλλον θα επρεπε οι ειδικες δυναμεις να ειναι αποκλειστικα επαγγελματιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδη αυτα που δειχνει το βιντεακι ειναι το καλωσηρθες!! Οποτε μαλλον θα επρεπε οι ειδικες δυναμεις να ειναι αποκλειστικα για τους ψυχικά ανισόρροπους

 

FIXED!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

θελω να πω.. ρε καραβαν σου ερχεται ενα νεο παιδι που βραζει το αιμα του, που θελει να κυλιστει στο χωμα και τη λασπη, που θελει να στιψει πετρες... και συ το βαζεις να πλενει καζανια, να κανει αποψιλωσεις με την τσαπα ή να φυλαει μαντρες με ΡΕΟ μεσα στον ηλιο...

Στρατιωτης ειναι το παιδι οχι Φιλιπινεζα υπηρετρια σου!

 

Κανονικα ο νεος οπλιτης θα επρεπε να ασχολειται στη στρατιωτικη του θητεια με πολεμικες τεχνες, με εκμαθηση πολεμικων τεχνικων, πως να φτιαχνει παγιδες και ενεδρες κτλ.

 

Θα επρεπε να μαθαινει πραγματα που θα μπορουσε να τα βαλει και στο βιογραφικο του αναλογα με τα ενδιαφεροντα του.. Να μαθει πληροφορικη, μια ξενη γλωσσα σε βασικο επιπεδο, μηχανικα ή ηλεκτρονικα θεματα κτλ..

 

 

Δηλαδη αυτα που δειχνει το βιντεακι ειναι το καλωσηρθες!! Οποτε μαλλον θα επρεπε οι ειδικες δυναμεις να ειναι αποκλειστικα επαγγελματιες..

 

 

 

το κράτος δεν εμπιστευεται τους κληρωτούς για να τους εκπαιδευσει, ειχα ρωτήσει εναν καραβανά γιατι δεν κάνουμε ενεδρες, κινουμενους στόχους κτλ και μου λέει αν βγειτε μετά και ληστεψετε καμιά χρηματαποστολή...

 

 

τώρα ξένες γλώσσες, πληροφορική, ηλεκτρονικά ποιος θα τους τα μάθει; Θα φερουν καθηγητές στα στρατοπεδα; Αυτο μου φαινεται πιο απιθανο και απο το να κάνουν εκπαιδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...