Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μιλαω παντα για σχολη οχι για στρατο.στον στρατο και να πεθανεις who fucks ετσι και αλλιως.εγω λεω για σχολες εξω.στην σχολη εξω αν δεν εισαι ετοιμος απλα δεν πηδας.δεν ειναι στρατος που ειναι ο ενας πισω απο τον αλλον και φευγουν σουμπιτοι ολοι.στην σχολη αν για χ υ λογος δεν θες απλα δεν πηδας.και στην σχολη παντα δεν ειναι οτι κανουν τις παπιες.κανεις ενα Hobby με δικια σου ευθυνη.οτι το εφεδρικο εχει συσκευαστει καλα δεν σημαινει οτι εσυ θα τα κανεις ολα σωστα.αν κανεις εσυ κατι λαθος δεν σου φταιει το εφεδρικο

 

 

Για το στρατο λεω αμα δεν θες να πεσεις τι γυνετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για το στρατο λεω αμα δεν θες να πεσεις τι γυνετε ?

οσο ξερω επειδη περιμενουν και αλλοι πισω απο εσενα φευγεις κλοτσιδον.ας μας πει καποιος που εχει κανει στο στρατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά αν σε δουν ότι δεν είσαι έτοιμος σε κόβουν και δεν πηδάς ποτέ

κανείς δε σε αναγκάζει να πηδήξεις, αλλά εφόσον πήγες εκεί με τη θέλησή σου και έβγαλες την εκπαίδευση είναι παράλογο να λέμε ότι σε αναγκάζουν

 

θα μεταφέρω τώρα ιστορία συμφοιτητή μου που ήταν αλεξίπτωτα, με κάθε επιφύλαξη φυσικά (δηλαδή μπορεί να μου έλεγε και μούφες)

 

όπως ήταν ο ένας πίσω από τον άλλον και πηδούσαν, κάποιος δίστασε. πήδηξε μεν στη συνέχεια, αλλά με καθυστέρηση δευτερολέπτων και ενδεχομένως διστακτικά

 

το γιατί δεν το κατάλαβα, αλλά αντί να γίνει κανονικά η διαδικασία βρέθηκε δεμένος να κρέμεται/σέρνεται από το αεροπλάνο και να χτυπάει στο κύτος του 

 

ο εκπαιδευτής επειδή δε γινόταν να τον τραβήξει ξανά μέσα (ήθελε υπεράνθρωπη δύναμη μάλλον), απλά του έκοψε τον ιμάντα και έπεσε με το εφεδρικό και τη γλίτωσε

 

φυσικά και στα αλεξίπτωτα πεθαίνει κόσμος, πριν από λίγα χρόνια άκουσα τελευταία φορά στις ειδήσεις περίπτωση στρατιώτη που έπεσε, δεν άνοιξε τίποτα, επέζησε για κάποιες ώρες και πέθανε στο νοσοκομείο

 

ΥΓ επίσης ο ίδιος ο συμφοιτητής μου μου είπε ότι ναι μεν έπεσαν όλοι με ιμάντα, αλλά ελεύθερη πτώση έκαναν λίγοι και επειδή αυτή πληρώνεται αρκετά καλά (και είναι πιο γαμάτη) την έκαναν λίγοι που ήταν βύσματα

ο συγκεκριμένος είχε ξενερώσει που δεν μπόρεσε να κάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά αν σε δουν ότι δεν είσαι έτοιμος σε κόβουν και δεν πηδάς ποτέ

κανείς δε σε αναγκάζει να πηδήξεις, αλλά εφόσον πήγες εκεί με τη θέλησή σου και έβγαλες την εκπαίδευση είναι παράλογο να λέμε ότι σε αναγκάζουν

 

θα μεταφέρω τώρα ιστορία συμφοιτητή μου που ήταν αλεξίπτωτα, με κάθε επιφύλαξη φυσικά (δηλαδή μπορεί να μου έλεγε και μούφες)

 

όπως ήταν ο ένας πίσω από τον άλλον και πηδούσαν, κάποιος δίστασε. πήδηξε μεν στη συνέχεια, αλλά με καθυστέρηση δευτερολέπτων και ενδεχομένως διστακτικά

 

το γιατί δεν το κατάλαβα, αλλά αντί να γίνει κανονικά η διαδικασία βρέθηκε δεμένος να κρέμεται/σέρνεται από το αεροπλάνο και να χτυπάει στο κύτος του 

 

ο εκπαιδευτής επειδή δε γινόταν να τον τραβήξει ξανά μέσα (ήθελε υπεράνθρωπη δύναμη μάλλον), απλά του έκοψε τον ιμάντα και έπεσε με το εφεδρικό και τη γλίτωσε

 

φυσικά και στα αλεξίπτωτα πεθαίνει κόσμος, πριν από λίγα χρόνια άκουσα τελευταία φορά στις ειδήσεις περίπτωση στρατιώτη που έπεσε, δεν άνοιξε τίποτα, επέζησε για κάποιες ώρες και πέθανε στο νοσοκομείο

 

ΥΓ επίσης ο ίδιος ο συμφοιτητής μου μου είπε ότι ναι μεν έπεσαν όλοι με ιμάντα, αλλά ελεύθερη πτώση έκαναν λίγοι και επειδή αυτή πληρώνεται αρκετά καλά (και είναι πιο γαμάτη) την έκαναν λίγοι που ήταν βύσματα

ο συγκεκριμένος είχε ξενερώσει που δεν μπόρεσε να κάνει 

μια που τα αναφεραμε ας πουμε ενα δυο πραγματα παραπανω.

α.θα πρεπει να μπλοκαρει πολυ ασχημα ο στατικος ιμαντας για να κρεμαστει ο αλλος εξω απο το αεροπλανο.ναι με την ταχυτητα που παει το αεροπλανο δεν υπαρχει περιπτωση να καταφερεις να τον τραβηξεις πισω.θα πρεπει να τραβανε 5-6 ατομα για να τον φερουν μεσα.οποτε η μονη λυση ειναι  εφεδρικο.απο εκει και περα  υπαρχουν παρα πολλες διαφορες μεταξυ αλεξιπτωτο στρατου και αλεξιπτωτο εξω.ο λογος που πηγα ειδικες δυναμεις ηταν επειδη ηθελα και εγω αλεξιπτωτα.ευτυχως μαλλον θα πω για καλη μου τυχη τα πραγματα δεν πηγαν οπως τα ηθελα(τοτε) οποτε γραφτηκα σε σχολη εξω οποτε και εκανα μερικες συγκρισεις που ειναι οι παρακατω.

στον στρατο επειδη σε πετανε περιπου απο 1000 ποδια υψος ενω οταν κανεις εξω στατικου ιμαντα συνηθως πεφτεις απο 3000 ποδια υψος καποιες φορες και παραπανω.ο λογος ειναι οτι στον στρατο αμα γινει πολεμος πρεπει να σε πεταξουν απο χαμηλα ενω στην σχολη κοιτανε την ασφαλεια σου(κοινως παραπανω υψος= ασφαλεια=περισσοτερο χρονος να αντιδρασεις),στα 1000 ποδια ολα πρεπει να γινουν πολυ γρηγορα αμα εχεις προβλημα με το κυριως και χρειαστει να ανοιξεις το εφεδρικο.στην σχολη εχεις πολυ μεγαλυτερο χρονο συν οτι υπαρχει και ο μηχανισμος αμα γινει κατι να σου ανοιξει το εφεδρικο.

στην σχολη τα αλεξιπτωτα ειναι κατευθυνομενα και απο την πρωτη πτωση το κατευθυνεις εσυ και σου μιλαμε με ασυρματο απο κατω για να μην βρεθεις μεσα σε νερα η σε κανα καλωδιο ρευματος η δεν ξερω τι.στον στρατο σε πετανε και οπου βγεις βγηκες.

στον στρατο για να κανεις ελευθερας πρεπει να εχεις κανει 30 στατικου ιμαντα κτλ.πλεον ολες οι σχολες εξω μπορουν να σε ξεκινησουν και προτεινεται να σε ξεκινησουν με ελευθερα με το συστημα aff.σε κατι λιγοτερα απο 10 αλματα ελευθερας παρεα με εκπαιδευτες εισαι ετοιμος να κανεις αλμα μονος σου.στον στρατο το εφεδρικο ειναι μπροστα.στην σχολη δεν εχει πεταω μακρυα και εν δυο τρι τες και ολα τα κουφα.εχει τραβαω λαβη για εφεδρικο οπως σε ολο τον κοσμο.επισης εχω ακουσει οτι στον στρατο εχουν σπασει αρκετα ατομα ποδια.στην σχολη πρεπει να εισαι way off για να καταφερεις να σπασεις ποδι.επισης στον στρατο εχει τον πυργο κτλ .στην σχολη θα σου μαθουν τα παντα για τις εμπλοκες και οχι απλα πεφτε απο τον πυργο για να μαθεις να ανοιγεις το εφεδρικο επειδη δεν εχεις χρονο να κανεις κατι αλλο.στην σχολη επειδη υπαρχει χρονος να αντιδρασεις θα σου δειξουν ολες τις εμπλοκες με σκοπο αν μπορεις καποια να την λυσεις εσυ πριν τραβηξεις εφεδρικο.γενικως θα πεσουν τιποτα ατομα του στρατου να με φανε γιατι οπως παντα υπερασπιζονται την θεση τους και θα λενε.αυτα που κανουμε εμεις δεν τα κανετε εσεις και παει λεγοντας.η διαφορα ειναι οτι εγω παω στην σχολη να μαθω κατι σωστα και να το χαρω και να το κανω με την δικια μου θεληση και πορωση.δεν παω για να ακουω τον καθε κολλημενο να μου φωναζει επειδη ειναι στρατος και το καταλαβαινω.

παντου μπορει να γινει ατυχημα αλλα οτι κανεις ενα στατικου ιμαντα απο τα 3000-4000 ποδια και ελευθερας απο 12.000ποδια+ ειναι ενα μεγαλο + σε ολη την ιστορια.

ο λογος ενας :παραπανω χρονος αντιδρασης.

στο 8ο αλμα που εκανα στατικου ιμαντα εξω στην σχολη για κακη μου τυχη ξιλοθηξε ολη η ραφη που κραταει μια μικρη τσαντουλα πανω στον στατικο ιμαντα.οταν πηδας η τσαντα αυτη να το πω ετσι μενει πανω στον στατικο ιμαντα αφου σου εχει βγαλει το αλεξιπτωτο απο την backpack πισω σου.αν ημουν σε 1000 ποδια θα ειχα χασει αρκετο υψος και θα επρεπε με το που το δω να τραβηξω εφεδρικο.επειδη η πτωση ηταν απο 4000 ποδια αν θυμαμαι καλα ειχα χρονο να αντιδρασω.επιασα την λαβη του εφεδρικου να την εχω ετοιμη και απλα εδωσα καποια δεπτερολεπτα αναμονη μηπως επειδη ειχε βγει το αλεξιπτωτο απο το backpack καταφερνε να ανοιξει.πραγματι με  μερικα seconds παραπανω delay καταφερε να ανοιξει το κυριως.στον στρατο θα επρεπε ηδη να ειχα ανοιξει εφεδρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μοναδικοί έφεδροι που χρησιμοποιούσαν αλεξίπτωτο ελεύθερης πτώσης ήταν όσοι είχαν εκπαίδευση αλεξιπτωτιστή πριν το στρατό, αν βρίσκονταν στην κατάλληλη μονάδα,

και αυτοί που υπηρετούσαν στο «Επίλεκτο Τμήμα Αλεξιπτωτιστών», χωρίς να είμαι βέβαιος ότι γίνεται και τώρα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μοναδικοί έφεδροι που χρησιμοποιούσαν αλεξίπτωτο ελεύθερης πτώσης ήταν όσοι είχαν εκπαίδευση αλεξιπτωτιστή πριν το στρατό, αν βρίσκονταν στην κατάλληλη μονάδα,

και αυτοί που υπηρετούσαν στο «Επίλεκτο Τμήμα Αλεξιπτωτιστών», χωρίς να είμαι βέβαιος ότι γίνεται και τώρα.

στο ετα δεν ξερω αν πηγαινουν ακομα εφεδροι.κατα τα αλλα αυτοι ναι λιωνουν στις πτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σήμερα δεν υπάρχουν έφεδροι, είναι επαγγελματίες. Και το ονομάζουν ειδικό και όχι επίλεκτο τμήμα…

(τον εαυτό μου διορθώνω)

εγω ειχα μεινει στο επιλεκτο ακομα.εχω και αρκετα χρονια που εχω απολυθει.γερασαμε:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλος χρυσος και αγιος ο στρατος αλλα να μιλανε καθε φορα στην αναφορα επι 15 λεπτα για μαχες του LOL και το q και το w και εκανα εκεινο το αλλο και χιλιες δυο κουρασεις δηλαδη ελεος

 

μιλαμε τι καψωνια ειναι αυτα. για μιση ωρα το κεφαλι μου γινεται καζανι. ενταξει ειπαμε ειναι στην αθηνα ειναι βυσματικη μοναδα αλλα οκ μιληστε για γκομενες. για το @@ LOL συνεχεια πωωωωωωωωω

 

 

επρεπε να τα πω καπου να ξεσπασω :P



και σημερα ενας επιλοχιας μας λεει απευθυνομενος στους παλιους προσεχτε τι ανεβαζετε στο facebook

 

δε πιστευω σε καμια μελλοντικη αναφορα να πει και για το insomnia :P



thresh δημοσια προσκληση. ελα απο εδω καμια μερα που εχω υπηρεσια και τα ξυνω να γνωριστουμε κιολας. εχει και σουβλακια στο κυλικειο να φαμε ή να παραγγειλουμε απεξω. εχουμε και μικελ διπλα μας. ελα με τον liopyr που εχω καιρο να τον δω :P



παιδια βρηκα τις προαλλες ενα παιδι υποψηφιο ευζωνα και του ειπα για ενα παιδι που ξερω και ειναι στην προεδρικη φρουρα και μου ειπε τον ξερει ειναι αρχιεκπαιδευτης γιατι ειναι πολυ καλος και τετοια

 

και του λεω αντε ρε να του μιλησω για σενα γιατι ειχε κατι θεματα και τετοια και μονο που δε με σκοτωσε. αλλαξε 15 χρωματα μου ελεγε θα τον @@ και τετοια. να μη πω το ονομα του

 

και μετα πηγα στο facebook και το ειπα στον αδερφο αυτουνου και αυτος ηθελε να μαθει το ονομα του για να πει στον αδερφο του να τον προσεχει. και του λεω για @@ με εχεις? να τον πηδηξει και να με κυνηγαει εμενα μετα να με πλακωσει?

 

 

μιλαμε μπορω να χωσω ατομα να κανω τρελες καφριλες. αυτο το παιδι εκεινη την ημερα ειχε φαει αναφορες για 3 πραγματα συνολο 12 μερες κρατηση. και του ελεγα να μιλησω στον αρχιεκπαιδευτη μηπως και τα γλυτωσει. και τρελαθηκε φιλε!

 

λες και του ελεγα να πουλησει την ψυχη του στο διαολο. μου ειπε για ενα αλλο περιστατικο οπου ηταν 2 αδερφια και ειπε καπου στην αναφορα ή και γενικα που ηταν μαζεμενοι αυτοι οτι ειναι αδερφος του και επεσαν ολοι πανω του. δε ξερω τι σκατα αλλα μου λεει δε πρεπει με την καμια να πεις οτι γνωριζεις ευζωνα γιατι η εκπαιδευση τους ειναι μυστικη και κατι πιπες



καλα οταν απολυθω με το καλο θα σας βγαλω ιστοριες που εχω καταγραψει θα κλασετε στα γελια



αισθανομαι οτι η ανευθυνοτητα μου εχει φτασει σε επιπεδα σχολειου. μια μερα αξυριστος και ειναι οκ, καποιοι αλλοι που περιμεναν να απολυθουν σε μια εβδομαδα σκανε με πολιτικα και με κατι γενια και τους εστειλε για ξυρισμα και να αλλαξουν γιατι ακομα ειναι στρατιωτες, εμενα να με βλεπει τωρα συνταγματαρχης στο διαδρομο και να μου λεει καλο το παγωτακι? να με βλεπει ενασ λοχαγος οταν ειχα γενια 2 μερες αξυριστος ημουν.

 

 

μια αλλη φορα βλεπω το σαββατο εναν απο τους μαγειρες με πολιτικα και με γενια σαν παπας.

 

ενας αλλος μου ειχε πει οτι φορουσε 1 μηνα αθλητικα χωρις να εχει ελευθερο αρβυλων. να μας λενε στην αναφορα ξερω οτι ολοι μπορειτε να παρετε τηλεφωνο αλλα δε χρειαζεται και μπορει να λυθει το θεμα μεταξυ μας και αμα εχετε προβλημα με τις υπηρεσιες ή αν νιωθετε αδικημενοι και ανισοτητα να ερθετε να μου μιλησετε και τετοια :-D



ρε το κορυφαιο ηταν που μπαινει ο υποστρατηγος και εγω καθομουν στην καρεκλα και τον κοιτουσα γιατι ειχα σκαλωσει και κοιταζα το βαθμο του και σηκωθηκα ορθιος πιο μετα απο τους αλλους!

 

 

μια αλλη αξιωματικο κατα λαθος εκ παραδρομης φανηκε οτι την ειπα χαζη γιατι εγινε ασυγχρονισμος στην κουβεντα....αφασια μεγιστη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

thresh δημοσια προσκληση. ελα απο εδω καμια μερα που εχω υπηρεσια και τα ξυνω να γνωριστουμε κιολας. εχει και σουβλακια στο κυλικειο να φαμε ή να παραγγειλουμε απεξω. εχουμε και μικελ διπλα μας. ελα με τον liopyr που εχω καιρο να τον δω :P

που είπαμε ότι είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αθλητικά δεν είναι και τόσο δύσκολο να κυκλοφορείς

 

Μια φορά πήρα το ελεύθερος αρβύλας από τενοντητιδα και δε μου έδινε κανείς σημασία, ακόμα και στη σκοπιά

Ούτε ο αρχιφύλακας ρώτησε, ούτε οι έφοδοι ρώτησαν, ούτε ο επόπτης ρώτησε

 

Ε από κει και πέρα οπότε μου ερχόταν φορούσα τα γιωτεξ, δεν έπαιζε να το έψαχνε κανείς και δε το έψαξε κανείς

 

Άμα ήταν να κάνω δουλειά με ορθοστασία ήταν μια χαρά και αν δεν έβρεχε να έχει λάσπες και στη σκοπιά ήταν φοβερά γιατί ήταν πολύ πιο ζεστά από τις αρβύλες

 

Επίσης σχεδόν άθελά μου (δεν ήξερα ότι θα έχω υπηρεσία σε υποδοχή νοσοκομείου, αλλιώς θα ξυριζομουν) ήμουν με γένια 3 ημερών μπροστά στο ταξίαρχο και τον υποστρατήγο του νοσοκομείου που περίμεναν το σωματαρχη

 

Καθόμουν προσοχή μέχρι να φύγουν και έκανα τις προσευχές μου, αλλά δε μου έδωσαν σημασία

Μόνο ένας επιλοχιας με πλησίασε και μου την είπε, αλλά μετά το ξέχασε, γιατί ΕΥΤΥΧΩΣ πέρασε εξοδουχος με γυαλί μάσκα , μπεγλερι και ασκεπης χωρίς να χεραιτησει κανένα και το ενδιαφέρον στράφηκε σε αυτόν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ'οσο ξερω σκοπια σε πυλη με γιωτοπαπουτσα δεν μπορεις να κανεις

 

Also , ξερει κανεις τι γινεται με το χαρτι της αναβολης?

Περασα επιτροπη πριν 15 μερες , δεν εχει ερθει καποιο χαρτι σπιτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ'οσο ξερω σκοπια σε πυλη με γιωτοπαπουτσα δεν μπορεις να κανεις

 

Also , ξερει κανεις τι γινεται με το χαρτι της αναβολης?

Περασα επιτροπη πριν 15 μερες , δεν εχει ερθει καποιο χαρτι σπιτι

Σε φυλάκιο ήμουν, αλλά και σε πύλη δε νομίζω να κάθονταν να άλλαζαν τις υπηρεσίες για αυτό το λόγο, ούτε θα μπορούσαν να με υποχρεώσουν να φορέσω αρβύλες

 

Κακώς ήμουν βέβαια ελεύθερος αρβυλών και όχι ορθοστασίας γιατί και πάλι ταλαιπωρούταν το πόδι μου , αλλά αυτά είναι τα παράλογα του στρατού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...