Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γι αυτό ειπα ανάλογα με το πότε και που. Ξάδερφος μετά το λύκειο στην αεροπορία αναθεμάμε αν έκατσε πάνω από 1 μέρα συνεχόμενα μέσα. Τον πέρναν τηλέφωνο όποτε και αν τον χρειάζονταν, κάθε μέρα έξοδος και βόλτες με το αυτοκίνητο δε νομίζω να πέρασε άσχημα. Αυτά βέβαια τις καλές εποχές.

ναι αν μπορεις να μην πας ομως δεν ειναι καλυτερα?κατσε σπιτι και κοιμησου παρα να εχεις εστω και μια ωρα καποιον κομπλεξικο πανω απο το κεφαλι σου.σορρυ για την εκφραση κομπλεξικος αλλα ειχαμε πολλους απο δαυτους στις ειδικες δυναμεις που επειδη πηγαμε εκει  νομιζουν οτι ειμασταν πορωμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Pouline για πες τι διαφορά έχει το στατικό και το ελεύθερο;

στατικος ιμαντας.φορας το αλεξιπτωτο στην πλατη και μεσα απο το αεροπλανο ξεκιναει ενας που ειναι απο την μια πιασμενος μεσα στο αεροπλανο καιαπο την αλλη πιανεται  να το πω ετσι με απλα λογια πανω στο αλεξιπτωτο σου.πηδας απο το αεροπλανο ο ιμαντας τεντωνει αφου εσυ πηδας κατω και το αεροπλανο φευγει και αφου τεντωσει ο ιμαντας σου βγαζει το αλεξιπτωτο μεσα απο την τσαντα και ανοιγει το αλεξιπτωτο μονοτου χωρις να κανεις εσυ τιποτα.

ελευθερας.πηδας με το αλεξιπτωτο και απλα το  ανοιγεις εσυ στο υψος που χρειαζεται να το ανοιξεις.δεν ανοιγει μονο του.στον στρατο αυτοι που ειναι εφεδροι κανουν μονο στατικου ιμαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε video

static line

και

free fall



Νόμιζα οτι στο στατικού ιμάντα σε δένουν με κάνα σχοινί καμιά 20αριά μέτρα και σε ρίχνουν ίσα ίσα για να δεις πως είναι.

εσυ μαλλον λες bungy jumping.δες τα video απο πανω για να δεις ακριβως.μια εικονα= χιλιες λεξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στατικος ιμαντας.φορας το αλεξιπτωτο στην πλατη και μεσα απο το αεροπλανο ξεκιναει ενας που ειναι απο την μια πιασμενος μεσα στο αεροπλανο καιαπο την αλλη πιανεται  να το πω ετσι με απλα λογια πανω στο αλεξιπτωτο σου.πηδας απο το αεροπλανο ο ιμαντας τεντωνει αφου εσυ πηδας κατω και το αεροπλανο φευγει και αφου τεντωσει ο ιμαντας σου βγαζει το αλεξιπτωτο μεσα απο την τσαντα και ανοιγει το αλεξιπτωτο μονοτου χωρις να κανεις εσυ τιποτα.

ελευθερας.πηδας με το αλεξιπτωτο και απλα το  ανοιγεις εσυ στο υψος που χρειαζεται να το ανοιξεις.δεν ανοιγει μονο του.στον στρατο αυτοι που ειναι εφεδροι κανουν μονο στατικου ιμαντα.

Αμα δεν ανοιξει τι γυνετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου αλλά απο το αεροπλάνο.Ξέρω μλκία.

καποιοι εκαναν και bungy απο ελικοπτερα.150 μετρα λαστιχο bungy.:P

 

Αμα δεν ανοιξει τι γυνετε ?

εχεις εφεδρικο.αμα γινει κατι και με αυτο κανεις τον σταυρο σου:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιοι εκαναν και bungy απο ελικοπτερα.150 μετρα λαστιχο bungy. :P

 

εχεις εφεδρικο.αμα γινει κατι και με αυτο κανεις τον σταυρο σου :P

Και αν δεν ανοιξει ουτε το εφεδρικο τι γυνετε εκτος του οτι εσυ θα γυνεις μαρμελαδα  :mrgreen: , εχει καποιος ευθηνη πχ για κακη συντηρηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δεν ανοιξει ουτε το εφεδρικο τι γυνετε εκτος του οτι εσυ θα γυνεις μαρμελαδα  :mrgreen: , εχει καποιος ευθηνη πχ για κακη συντηρηση ?

 

Και τί σε νοιάζει για το ποιός θα έχει την ευθύνη;Δεν νομίζω να κάνουν μυνήσεις απο τον παράδεισο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δεν ανοιξει ουτε το εφεδρικο τι γυνετε εκτος του οτι εσυ θα γυνεις μαρμελαδα  :mrgreen: , εχει καποιος ευθηνη πχ για κακη συντηρηση ?

το εφεδρικο κανονικα συσκευαζεται απο συγκεκριμενα ατομα που ειναι πιστοποιημενοι για αυτο.απο εκει και περα δεν ειναι μονο η συσκευασια αλλα αν εσυ κανεις κολοτουμπες στον αερα και δεν εισαι balanced μπορει μεν να βγει το εφεδρικο αλλα κανεις δεν σου εγγυαται οτι θα πανε ολα καλα.παμε βεβαια σε σπανιες περιπτωσεις.ευθυνη τωρα.αν και θα γινουν δικαστηρια πως εγινε γιατι εγινε κτλ στην πραξη εχεις υπογραψει τα χαρτια οτι οτι γινειδεν φταινε οι εκπαιδευτες κτλ.ακομα και στο σχολειο αναρριχησης που ειχα παει η σχολη δικαιολογει ακομα και θανατο.απο εκει και περα δεν σημαινει οτι θα πεθανεις αμα δεν ανοιξει το εφεδρικο γιατι δεν ειναι ολα ασπρα η μαυρα.δηλαδη ανοιγει η δεν ανοιγει.μπροει να ανοιξει μεν αλλα να εχεις line over οποτε να μην ανοιξει τελειως.η μπορει να ειναι twisted οι αρτανες κοινως να βγεις στριμμενος και να μην μπορει να τον κοντρολαρεις.μπορει να μην κατεβει το slider οποτε να μισο εχει ανοιξει.

 

Και τί σε νοιάζει για το ποιός θα έχει την ευθύνη;Δεν νομίζω να κάνουν μυνήσεις απο τον παράδεισο.

χαχα θεικη απαντηση αλλα δεν ειναι δεδομενο οτι θα πεθανεις.το γιατι το λεω πιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι οπως το ανεκδοτο ρε ρεντοντιν, που λενε στο κωστικα τον πρασινοσκουφη, εχεις το βασικο και το εφεδρικο,θα σε περιμενει το σταγιερ κατω να σε μαζεψει.
πηδαει δεν ανοιγει το βασικο, καλα δε πειραζει εχω το εφεδρικο. τραβαει για εφεδρικο,τπτ . και λεει ο κωστικας: αμα οι μαλακες δεν εχουν ουτε το φορτηγο κατω...θα τους μαμησω!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τί σε νοιάζει για το ποιός θα έχει την ευθύνη;Δεν νομίζω να κάνουν μυνήσεις απο τον παράδεισο.

Εγω οχι αλλα οι γονεις μου σιγουρα θα ηθελαν οπως καθε παιδιου που παει να υπηρετησει την πατριδα και τον γυριζουν σε φερετρο.

 

το εφεδρικο κανονικα συσκευαζεται απο συγκεκριμενα ατομα που ειναι πιστοποιημενοι για αυτο.απο εκει και περα δεν ειναι μονο η συσκευασια αλλα αν εσυ κανεις κολοτουμπες στον αερα και δεν εισαι balanced μπορει μεν να βγει το εφεδρικο αλλα κανεις δεν σου εγγυαται οτι θα πανε ολα καλα.παμε βεβαια σε σπανιες περιπτωσεις.ευθυνη τωρα.αν και θα γινουν δικαστηρια πως εγινε γιατι εγινε κτλ στην πραξη εχεις υπογραψει τα χαρτια οτι οτι γινειδεν φταινε οι εκπαιδευτες κτλ.ακομα και στο σχολειο αναρριχησης που ειχα παει η σχολη δικαιολογει ακομα και θανατο.απο εκει και περα δεν σημαινει οτι θα πεθανεις αμα δεν ανοιξει το εφεδρικο γιατι δεν ειναι ολα ασπρα η μαυρα.δηλαδη ανοιγει η δεν ανοιγει.μπροει να ανοιξει μεν αλλα να εχεις line over οποτε να μην ανοιξει τελειως.η μπορει να ειναι twisted οι αρτανες κοινως να βγεις στριμμενος και να μην μπορει να τον κοντρολαρεις.μπορει να μην κατεβει το slider οποτε να μισο εχει ανοιξει.

 

χαχα θεικη απαντηση αλλα δεν ειναι δεδομενο οτι θα πεθανεις.το γιατι το λεω πιο πανω

Α δηλαδη κανουν τις παπιες με αλλα λογια, αν δεν εισαι ετοιμος σε πετανε με το ζορι ? Αν ναι τι γυνετε τοτε αν κατι παει στραβα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οχι αλλα οι γονεις μου σιγουρα θα ηθελαν οπως καθε παιδιου που παει να υπηρετησει την πατριδα και τον γυριζουν σε φερετρο.

Καλά ναι για πλάκα το είπα.

Αν δεν ανοίξει ούτε το εφεδρικό μπορείς να το τραβήξει εσύ όπως πέφτεις να βγεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οχι αλλα οι γονεις μου σιγουρα θα ηθελαν οπως καθε παιδιου που παει να υπηρετησει την πατριδα και τον γυριζουν σε φερετρο.

 

Α δηλαδη κανουν τις παπιες με αλλα λογια, αν δεν εισαι ετοιμος σε πετανε με το ζορι ? Αν ναι τι γυνετε τοτε αν κατι παει στραβα ?

μιλαω παντα για σχολη οχι για στρατο.στον στρατο και να πεθανεις who fucks ετσι και αλλιως.εγω λεω για σχολες εξω.στην σχολη εξω αν δεν εισαι ετοιμος απλα δεν πηδας.δεν ειναι στρατος που ειναι ο ενας πισω απο τον αλλον και φευγουν σουμπιτοι ολοι.στην σχολη αν για χ υ λογος δεν θες απλα δεν πηδας.και στην σχολη παντα δεν ειναι οτι κανουν τις παπιες.κανεις ενα Hobby με δικια σου ευθυνη.οτι το εφεδρικο εχει συσκευαστει καλα δεν σημαινει οτι εσυ θα τα κανεις ολα σωστα.αν κανεις εσυ κατι λαθος δεν σου φταιει το εφεδρικο

 

Καλά ναι για πλάκα το είπα.

Αν δεν ανοίξει ούτε το εφεδρικό μπορείς να το τραβήξει εσύ όπως πέφτεις να βγεί;

το εφεδρικο λειτουργει με δυο τροπους.ο ενας ειναι να τραβηξεις εσυ την λαβη του εφεδρικου η οποια στους αρχαριους αποκοπτει το κυριως και ανοιγει το εφεδρικο.δυο σε ενα.κανονικα το να κανεις αποκοπη το κυριως ειναι μια λαβη και να ανοιξει το εφεδρικο ειναι δευτερη λαβη,στους μαθητες παρολο που σου λενε οτι θα τραβηξεις και τις 2 στην πραξη οταν τραβηξεις την μια γινονται και τα δυο πραγματα ταυτοχρονα.

αν δεν το ανοιξεις εσυ το εφεδρικο υπαρχει μεσα στην τσαντα του αλεξιπτωτου ειτε απεξω ενας μηχανισμος ο οποιος μετραει υψος και ταχυτητα.αν ο μηχανισμος δει οτι εισαι πολυ χαμηλα και πεφτεις με μεγαλη ταχυτητα θεωρει οτι για χ υ λογο εσυ δεν μπορεις να ανοιξεις το εφεδρικο οποτε στο ανοιγει αυτοματα.ακουγεται καλο αλλα εχει ενα μεγαλο μειον.ο μηχανισμος θα σου ανοιξει το εφεδρικο αλλα ΔΕΝ θα σου διωξει το κυριως.αν το κυριως εχει μισοανοιξει κτλ σημαινει οτι πανω σου θα εχες δυο αλεξιπτωτα,.ενα εφεδρικο και ενα κυριως που θα πρεπει εσυ να το διωξεις.τα πραγματα γινονται ακομα χειροτερα βεβαια αν για χ υ λογο ανοιξει το εφεδρικο απο τον μηχανισμο αλλα μπλεχτει με το κυριως.εκει παλι δεν φταιει ουτε ο εκπαιδευτης ουτε το αλεξιπτωτο.Human factors.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...