Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά έχει κανείς να μου δώσει πληροφορίες για ΕΛΔΥΚ; Γενικές πληροφορίες βρήκα στο net αλλα τίποτα πιο ειδικά θέματα με ενδιαφέρουν. πχ. μετα το τέλος της θητείας τι παίζει; Απο φίλο Κύπριο έμαθα οτι κάνουν πολυ καλη εκπαίδευση και με έψησε να δηλώσω για εκεί του χρόνου που λογικά μπαίνω.

ΕΛ.ΔΥ.Κ. είναι 3 στρατόπεδα μηχανοκίνητου πεζικού, το σύνταγμα και δύο τάγματα. Στο σύνταγμα έχει και έναν λόχο διαβιβαστών.

Μετά υπάρχει η μοίρα καταδρομών, ορεινοί είναι, αλεξιπτωτιστές δεν έχει - άλλωστε ποιο το νόημα στην Κύπρο να υπάρχουν αλεξιπτωτιστές - και μια ίλη μέσων αρμάτων. Τέλος, υπάρχουν και κάποιες μικρές ομάδες στρατιωτών σε Κυπριακά στρατόπεδα.

 

Σε γενικές γραμμές σε σχέση με Ελλάδα, έχει καλύτερες εγκαταστάσεις και φαγητό, μονάδες θεωρητικά πλήρεις, Ι1 και Ι2 μόνο. Είναι τα πράγματα προβλεπέ, αλλά όχι κάτι τραγικό. Πιο τέντα θεωρούνται στα τεθωρακισμένα. Παίρνεις ένα ποσό, με το οποίο άνετα καλύπτεις τα έξοδα σου, αν δεν στα φάνε οι "γυναίκες", γιατί η Λευκωσία είναι γεμάτη κ...μπαρα. Ζέστη πολύ το καλοκαίρι και υγρασία, αλλά γλυτώνεις το χειμώνα του Έβρου.

 

Αν δεν έχεις βύσμα και δεν είσαι γιωτάς, δεν είναι άσχημη λύση...

Αν είσαι λουφαδόρος, μην το επιχειρήσεις - δε θα την παλέψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτες τις μαλακιες ποτε δεν της καταλαβα νομιζω πιο πολυ ειναι θεμα κομπλεξ γαμαω και δερνω φαση παρα εκπαιδευσεις.

Κατι αλλο δεν εχω να πω απλα εκτος απο το οτι "τιμουν" την πατριδα εχουν κανενα αλλο οφελος ή τσαμπα πανε ? 

 

Νταξ, εσύ χαροπαλεύεις εδώ και χρόνια να πάρεις ένα Ι5. Δε θα μπορούσα να μπω στη θέση σου με την καμία. Καλύτερα κάμψεις και καψώνι, παρά πήγαιν' έλα στα Φρουραχεία.

 

Το όφελος έγκειται στον καθένα. Προσωπικά έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν είμαι στρατόκαυλος, πριν μπω δεν είχα ιδέα για το στρατό, πόσω μάλλον για Ειδικές Δυνάμεις συγκεκριμένα, και την Ελλάδα την κράζω με την πρώτη ευκαιρία.

 

Αλλά πήγα Ειδικές Δυνάμεις για πάρτη μου, όχι για την Ελλάδα, ούτε επειδή μισώ τους Τούρκους. Μόνο για την πάρτη μου. Για να μην είμαι τζιτζίκι και για να μην πάρω 15 κιλά και να μην είναι παντελώς χαμένος χρόνος και και και. Αν ήταν εθελοντικός ο στρατός στην Ελλάδα το πιθανότερο (μην πω σίγουρο) είναι ότι δε θα πατούσα το πόδι μου.

 

ενας απο το θαλαμο μου στο κεντρο στη θηβα εβαλε βυσμα για να παει 2 μαλ που ειναι κοντα στο σπιτι του και τωρα που τον ειδα στο 401 μου ελεγε στο αυτι οτι θελει να την κανει απο εκει. και μου το ελεγε στο αυτι επειδη ειχε την υπολοιπη ομαδα διπλα του ΛΟΛ. και οταν του ελεγα εγω τι κανω και που ειμαι μου ελεγε πως μπορω να παω και εγω εκει!

 

εσκασε η 2 μαλ στο 401 για κλασσικες εξετασεις απο διαφορους γιατρους στα εξωτερικα ιατρεια. να δεις εκει τι @@ ελεγαν στους γιατρους. και μετα σου λεει ειδικες δυναμεις, ρε ορισμενοι εκαναν χαβαλε σε αυτα που τους ελεγε μια γιατρος νευρολογος για να δει οτι ειναι οκ. και τους ελεγε στο τελος το οτι κλανετε, τρωτε βλεπετε κλπ δε σημαινει οτι ειστε οκ ως οργανισμοι.

 

τους εδινε παραγγελματα να κανουν ορισμενες συγκεκριμενες κινησεις που ηθελε να δει η νευρολογος

 

Όπως είπα κι εγώ, ειδικά τα πιτσιρίκια δεν παλεύονται. Είναι για πολλές κλωτσιές. Όχι όλα φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ, εσύ χαροπαλεύεις εδώ και χρόνια να πάρεις ένα Ι5. Δε θα μπορούσα να μπω στη θέση σου με την καμία. Καλύτερα κάμψεις και καψώνι, παρά πήγαιν' έλα στα Φρουραχεία.

 

Το όφελος έγκειται στον καθένα. Προσωπικά έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν είμαι στρατόκαυλος, πριν μπω δεν είχα ιδέα για το στρατό, πόσω μάλλον για Ειδικές Δυνάμεις συγκεκριμένα, και την Ελλάδα την κράζω με την πρώτη ευκαιρία.

 

Αλλά πήγα Ειδικές Δυνάμεις για πάρτη μου, όχι για την Ελλάδα, ούτε επειδή μισώ τους Τούρκους. Μόνο για την πάρτη μου. Για να μην είμαι τζιτζίκι και για να μην πάρω 15 κιλά και και και. Αν ήταν εθελοντικός ο στρατός στην Ελλάδα το πιθανότερο (μην πω σίγουρο) είναι ότι δε θα πατούσα το πόδι μου.

 

 

Όπως είπα κι εγώ, ειδικά τα πιτσιρίκια δεν παλεύονται. Είναι για πολλές κλωτσιές. Όχι όλα φυσικά.

Ε το εχεσες και εσυ το θεμα 2 φορες πηγα οκ ειχε αρκετο τρεξιμο πηγαινα αλλα και στο στρατο τις πρωτες μερες τα ιδια θα ειχα ασε που θα ειχα και ολα τα τα αλλα καψωνια αγγαριες κλπ οποτε μια χαρα το ι5, στην τελικη δεν το επαιξα τρελος εχω οντως προβλημα.

 

Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι οκ καταλαβαινω να σε σκιζουν σε στοιβο μαχης, σε σκοποβολη κλπ αλλα τωρα να τρως 100 καμψης επειδη γελασε ενας μαλακας ή να σου κανει εφοδο ο αλλος που εχει καβλες και εσυ να κανεις το καραγκιοζη (γιατι αυτο κανεις και αυτο θελει να σε ταπεινωσει) ε δεν το καταλαβαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα, κι εγώ δε γούσταρα όταν τσιμπούσα κι έκανα έρπειν, όταν έκανα την αρκούδα, τα βατραχάκια και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, με αφορμή τους παλιμπαδισμούς των μαλακισμένων.

 

Τα υπόλοιπα όμως, είχαν τη φάση τους. Και κάνεις και μια ΣΩ.ΒΕ. μέχρις ενός σημείου, που πολύς κόσμος πληρώνει στα γυμναστήρια για να τρέχει άδικα στους διαδρόμους και όταν βγαίνει να τρέξει στο δρόμο ξερνάει τα σωθικά του στο δεύτερο χιλιόμετρο.

 

Αυτά περί ταπείνωσης πολύ απλά δεν παίζουν, επειδή ξέρεις από πριν ότι πας γι' αυτό το λόγο, κι επειδή δε γίνονται επί προσωπικού, αλλά σε ομαδικό επίπεδο. Δεν ξέρουν τι και ποιος είσαι και σε καμία περίπτωση δεν τους ενδιαφέρει να ταπεινώσουν εσένα προσωπικά.

 

Επίσης οι Ειδικές Δυνάμεις δεν είναι μόνο καψώνι, αλλά και εκπαίδευση. Δε θα ξεχάσω τις νυχτερινές βολές με νυχτερινή όραση και λέιζερ, ούτε τον ορεινό αγώνα και την καταρρίχηση με σχοινί από βράχο. Ούτε το πυρ και κίνηση με αληθινά πυρά.

 

Και φυσικά το Μ4 που είναι οπλάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι οκ καταλαβαινω να σε σκιζουν σε στοιβο μαχης, σε σκοποβολη κλπ αλλα τωρα να τρως 100 καμψης επειδη γελασε ενας μαλακας ή να σου κανει εφοδο ο αλλος που εχει καβλες και εσυ να κανεις το καραγκιοζη (γιατι αυτο κανεις και αυτο θελει να σε ταπεινωσει) ε δεν το καταλαβαινω

 

με 100 καμψεις γινεσαι πιο δυνατος και πειθαρχημενος, δεν σε θελουν λαπα που δεν μπορεις να σηκωσεις ουτε καν το σωμα σου, ποσο μαλλον εναν χτυπημενο στην μαχη.

Το οτι γελαει ενας μαλακας πεφτει ομαδική τιμωρεία ωστε να καταλαβει την μαλακια του και να φροντίσει να μην την ξανακανει. Και να γινεται ολοι ενα σωμα, μια ψυχη και να φερεστε ολοι το ιδιο.

Ασχετα που θα τον γαμησουν οι σειρές του μετα.

Στην εφοδο θα πεις τα τυπικα που σου χουν μαθει, αμα δεν τα ξερεις θα σε ταπεινώσουν... αλλα και παλι τα γραφεις στα @@ γιατι ουτε ο πρωτος εισαι ουτε ο τελευταιος στρατιωτης.

 

Και ναι δεν γινονται μόνο Ελλάδα γίνονται παντού στον κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν γίνεται κι αλλού να δηλώνει Ειδικές Δυνάμεις το δεκαοχτάχρονο και να συμπεριφέρεται όλη την ώρα σα μαλακιστήρι, μη σεβόμενο αυτά που πρεσβεύει το συγκεκριμένο σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις μαλακιες ποτε δεν της καταλαβα νομιζω πιο πολυ ειναι θεμα κομπλεξ γαμαω και δερνω φαση παρα εκπαιδευσεις.

Κατι αλλο δεν εχω να πω απλα εκτος απο το οτι "τιμουν" την πατριδα εχουν κανενα αλλο οφελος ή τσαμπα πανε ? 

 

Ζωα ειναι, μην δινεις σημασια. Και ευτυχως ο στρατος τους κραταει μακρια απο την κοινωνια. Αυτο ειναι και το μονο θετικο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 100 καμψεις γινεσαι πιο δυνατος και πειθαρχημενος, δεν σε θελουν λαπα που δεν μπορεις να σηκωσεις ουτε καν το σωμα σου, ποσο μαλλον εναν χτυπημενο στην μαχη.

Το οτι γελαει ενας μαλακας πεφτει ομαδική τιμωρεία ωστε να καταλαβει την μαλακια του και να φροντίσει να μην την ξανακανει. Και να γινεται ολοι ενα σωμα, μια ψυχη και να φερεστε ολοι το ιδιο.

Ασχετα που θα τον γαμησουν οι σειρές του μετα.

Στην εφοδο θα πεις τα τυπικα που σου χουν μαθει, αμα δεν τα ξερεις θα σε ταπεινώσουν... αλλα και παλι τα γραφεις στα @@ γιατι ουτε ο πρωτος εισαι ουτε ο τελευταιος στρατιωτης.

 

Και ναι δεν γινονται μόνο Ελλάδα γίνονται παντού στον κόσμο.

Το να σε εχουν σε καλη φορμα γυνετε με προπονηση σωστη και προγραμμα οχι με αυτα τα χαζα,

Επισης αυτη την καραμελα μια ομαδα κλπ δεν την καταλαβαινω οποιος φταει να του γαμανε τα ραμματα ο αλλος τι φταιει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σε εχουν σε καλη φορμα γυνετε με προπονηση σωστη και προγραμμα οχι με αυτα τα χαζα,

Επισης αυτη την καραμελα μια ομαδα κλπ δεν την καταλαβαινω οποιος φταει να του γαμανε τα ραμματα ο αλλος τι φταιει ?

 

Ψαχνεις λογικη στον στρατο ? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σε εχουν σε καλη φορμα γυνετε με προπονηση σωστη και προγραμμα οχι με αυτα τα χαζα,

Επισης αυτη την καραμελα μια ομαδα κλπ δεν την καταλαβαινω οποιος φταει να του γαμανε τα ραμματα ο αλλος τι φταιει ?

 

Γινεται και με γυμναστηρια και personal trainer δεν αντιλεγω, αλλα θελουν κατι πιο αμεσο και πιο ωμο.

Να πεφτουν για καμψεις και οχι να μπαινουν σε ουρα με αναφορα για το γυμναστηριο...

 

Αυτο με την ομαδικη τιμωρεια ειναι ψυχολογικο τερτιπι χιλαδων χρονων για μια μαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σε εχουν σε καλη φορμα γυνετε με προπονηση σωστη και προγραμμα οχι με αυτα τα χαζα,

Επισης αυτη την καραμελα μια ομαδα κλπ δεν την καταλαβαινω οποιος φταει να του γαμανε τα ραμματα ο αλλος τι φταιει ?

 

 

 

ειναι απλο ρε. δεν καταλαβαινει πειθαρχια απο τον ανωτερο του. τρωνε ολη τη φυλακη, τον πηδαει η σειρα και μετα μαθαινει πειθαρχια

 

ειναι αυτο ρυθμιζομενο συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απλο ρε. δεν καταλαβαινει πειθαρχια απο τον ανωτερο του. τρωνε ολη τη φυλακη, τον πηδαει η σειρα και μετα μαθαινει πειθαρχια

 

ειναι αυτο ρυθμιζομενο συστημα

τι τους εξηγεις; Δεν θελουν να ακουν. Απλα.

Ολο δεν υπαρχει λογική στον στρατο, την καραμελα πιπιλανε...

 

Ουτε εσυ ηξερες...Πηγες και ειδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται και με γυμναστηρια και personal trainer δεν αντιλεγω, αλλα θελουν κατι πιο αμεσο και πιο ωμο.

Να πεφτουν για καμψεις και οχι να μπαινουν σε ουρα με αναφορα για το γυμναστηριο...

 

Αυτο με την ομαδικη τιμωρεια ειναι ψυχολογικο τερτιπι χιλαδων χρονων για μια μαζα.

Δεν θα μπορουσαν αντι αυτου να περνανε εκπεδευσει σε πραγματικες δυσκολες καταστασεις κατι ας σαν ενα ειδος survivor ?

Αυτο που λες ειναι η μια οψη του νομισματος ή αλλη ειναι οτι μισεις αυτον που σε χωνει και κοιταζεις να του την κανεις

 

ειναι απλο ρε. δεν καταλαβαινει πειθαρχια απο τον ανωτερο του. τρωνε ολη τη φυλακη, τον πηδαει η σειρα και μετα μαθαινει πειθαρχια

 

ειναι αυτο ρυθμιζομενο συστημα

Μα γιατι να σε πηδηξουν οι αλλοι και οχι ο ανωτερος μηπως λεω εγω για να σε ταπεινωσουν και να σου δειξουν οτι πρεπει να σκυβεις το κεφαλι για εδω ειναι στρατος... 

 

τι τους εξηγεις; Δεν θελουν να ακουν. Απλα.

Ολο δεν υπαρχει λογική στον στρατο, την καραμελα πιπιλανε...

 

Ουτε εσυ ηξερες...Πηγες και ειδες...

Το οτι εκει που τελιωνει η λογικη αρχιζει ο στρατος δεν νομιζω να βγηκε τυχαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το οτι εκει που τελιωνει η λογικη αρχιζει ο στρατος δεν νομιζω να βγηκε τυχαια.

Βγηκε απο κατι Νεοελληνες παιδια της αλλαγης και λεφτα υπαρχουν...

Μην το αναπαραγετε. Εχει λογικη.

Εκατσα και την εμαθα. Δεν μ'αρεσε βεβαια.

 

1ος Κανονας ειναι: Ο στρατος δεν εχει "λογικη" γιατι δρας με λογική και κανόνες πολέμου.

Οταν το καταλεβετε αυτο, θα ανοιξουν νεοι οριζοντες σε αυτο που λεγεται στρατος παγκοσμιος.

Απο Η.Π.Α μεχρι ζουλου tribe.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...