Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενω οι υπολοιποι που πατησαν εκαναν τρελη εκπαιδευση.....Με λιγο σθενος ολα γινονται, ατακτη πολιτοφυλακη θα εισαι για τις δυσκολες αποστολες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ερωτηση αν γνωριζετε παιδες.Φιλος φοιτητης μου θελει να διακοψει την αναβολη του τον Σεπτεμβριο.Τι δικαιολογητικα χρειαζεται απο την σχολη,και αν διακοψει την αναβολη τον Σεπτεμβριο ποτε πιθανον θα παει στρατο νοεμβριο δεκεμβριο ή απο το αλλο ετος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση αν γνωριζετε παιδες.Φιλος φοιτητης μου θελει να διακοψει την αναβολη του τον Σεπτεμβριο.Τι δικαιολογητικα χρειαζεται απο την σχολη,και αν διακοψει την αναβολη τον Σεπτεμβριο ποτε πιθανον θα παει στρατο νοεμβριο δεκεμβριο ή απο το αλλο ετος??

Ιανουαριο θα παει λογικα .

 

Θελει βεβαιωση σπουδων απο τη σχολη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχει κανείς να μου δώσει πληροφορίες για ΕΛΔΥΚ; Γενικές πληροφορίες βρήκα στο net αλλα τίποτα πιο ειδικά θέματα με ενδιαφέρουν. πχ. μετα το τέλος της θητείας τι παίζει; Απο φίλο Κύπριο έμαθα οτι κάνουν πολυ καλη εκπαίδευση και με έψησε να δηλώσω για εκεί του χρόνου που λογικά μπαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες καλή εκπαίδευση γιατί δε δηλώνεις Ειδικές Δυνάμεις για να πάρεις το καλύτερο δυνατό;

 

Όχι ότι θα γίνεις Γιάννης Ράμπος, αλλά δε θα 'σαι και ΕΛΔΥΚάριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Κύπρο πχ. κάνουν συνέχεια μετεκπαιδεύσεις κτλ.

 

Γενικά δεν έχω ιδέα απο στρατό. Δηλαδή αν έχεις κάνει θητεία στην ΕΛΔΥΚ, μετά ποιες οι υποχρεώσεις σου;

 

Υ.Γ. Ίσως να είναι εντελώς άκυρες οι ερωτήσεις αλλα πραγματικά δεν έχω ιδέα.



Αν θες καλή εκπαίδευση γιατί δε δηλώνεις Ειδικές Δυνάμεις για να πάρεις το καλύτερο δυνατό;

 

Όχι ότι θα γίνεις Γιάννης Ράμπος, αλλά δε θα 'σαι και ΕΛΔΥΚάριος.

Το έχω σκεφτεί και αυτό.

Δεν είμαι στρατόκαυλος με την καμία απλα δεν θέλω να κωλοβαράω τόσους μήνες. Και επειδή γουστάρω και ελεύθερη πώση, μου είπαν οτι μπορείς μέσα απο τον στρατό (τον Κυπριακό) να βγάλεις και δίπλωμα.

 

Μόλις απολύθηκαν δύο φίλοι μου (πεζικό) και μου λένε τα χειρότερα απο άποψη καθημερινότητας και βαρεμάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ακριβώς γι' αυτό δήλωσα. Δε γνώριζα τίποτα για το στρατό, δεν ήμουν (ούτε είμαι) στρατόκαυλος, απλά γούσταρα λίγο τέντωμα και να μη βαριέμαι (τόσο).

 

Επίσης δε γούσταρα να πάρω κιλά :Ρ

 

Ρώτα ό,τι θες για Ειδικές Δυνάμεις μιας και τα έχω φρέσκα. Πάντως μετά το ΤΠΕΝ μη φανταστείς ότι είναι κάθε μέρα εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω οι υπολοιποι που πατησαν εκαναν τρελη εκπαιδευση.....Με λιγο σθενος ολα γινονται, ατακτη πολιτοφυλακη θα εισαι για τις δυσκολες αποστολες.

Γουσταρω αμα δω τα σκουρα θα ταμπουρωθω σε κανενα κουγκι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Κύπρο πχ. κάνουν συνέχεια μετεκπαιδεύσεις κτλ.

 

Γενικά δεν έχω ιδέα απο στρατό. Δηλαδή αν έχεις κάνει θητεία στην ΕΛΔΥΚ, μετά ποιες οι υποχρεώσεις σου;

 

Υ.Γ. Ίσως να είναι εντελώς άκυρες οι ερωτήσεις αλλα πραγματικά δεν έχω ιδέα.

 

Το έχω σκεφτεί και αυτό.

Δεν είμαι στρατόκαυλος με την καμία απλα δεν θέλω να κωλοβαράω τόσους μήνες. Και επειδή γουστάρω και ελεύθερη πώση, μου είπαν οτι μπορείς μέσα απο τον στρατό (τον Κυπριακό) να βγάλεις και δίπλωμα.

 

Μόλις απολύθηκαν δύο φίλοι μου (πεζικό) και μου λένε τα χειρότερα απο άποψη καθημερινότητας και βαρεμάρας.

πόσο είσαι (ηλικία);

 

μετεκπαίδευση συνέχεια μέχρι μεγάλη ηλικία κάνουν οι κύπριοι πολίτες, όχι οι ελλαδίτες

 

εσύ καμιά παραπάνω υποχρέωση δε θα έχεις μόλις γυρίσεις πίσω στη χώρα σου σε σχέση με τους υπόλοιπους στρατιώτες

 

το να πας ελδυκ σημαίνει ότι θα είσαι πολύ πιο τεντωμένος από ότι σε μια μέση μονάδα στην ελλάδα (όχι απαραίτητα βέβαια) και το ότι θα περάσεις τη θητεία σου προστατεύοντας μια άλλη χώρα

 

αν αγαπάς τους κύπριους (κι εγώ έχω φίλους κύπριους, αλλά δε τους αγαπώ τόσο), πήγαινε 

 

άλλωστε ποτέ δε γεμίζουν και παίρνουν τραμπούκικα και άλλους για να συμπληρώσουν

 

εγώ προσωπικά αν ήταν να πάω κύπρο θα έβγαινα γιωτάς ή θα έπαιρνα αναβολή δε θα υπέγραφα το χαρτί για κανένα λόγο 

 

ΥΓ αλεξίπτωτα μπορείς να κάνεις στους αλεξιπτωτιστές (αν και ελεύθερη κάνουν λίγοι με βύσμα γιατί παίζει έξτρα μαρούλι) , δε χρειάζεται να ξενιτευτείς ούτε όλοι οι ελδυκ πηδούν από αλεξίπτωτα

δεν είναι όλοι εκεί ειδικές δυνάμεις

 

ΥΓ2 αν είσαι σε μονάδα με κύπριους που συγκριτικά κάνουν πολύ μεγαλύτερη θητεία θα τρως χώσιμο από αυτούς γιατί θα είσαι συνεχώς πουστόνεο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν θες μέγιστο τέντωμα, πας καρφί για Κύπρο, αλλά 35ΜΚ, όχι ΕΛΔΥΚ.

 

Απλά δες προσοχή που βαράνε τα παλικάρια στην αρχή του βίντεο:

 

 

 

Τρέλες, τρέλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο είσαι (ηλικία);

 

μετεκπαίδευση συνέχεια μέχρι μεγάλη ηλικία κάνουν οι κύπριοι πολίτες, όχι οι ελλαδίτες

 

εσύ καμιά παραπάνω υποχρέωση δε θα έχεις μόλις γυρίσεις πίσω στη χώρα σου σε σχέση με τους υπόλοιπους στρατιώτες

 

το να πας ελδυκ σημαίνει ότι θα είσαι πολύ πιο τεντωμένος από ότι σε μια μέση μονάδα στην ελλάδα (όχι απαραίτητα βέβαια) και το ότι θα περάσεις τη θητεία σου προστατεύοντας μια άλλη χώρα

 

αν αγαπάς τους κύπριους (κι εγώ έχω φίλους κύπριους, αλλά δε τους αγαπώ τόσο), πήγαινε 

 

άλλωστε ποτέ δε γεμίζουν και παίρνουν τραμπούκικα και άλλους για να συμπληρώσουν

 

εγώ προσωπικά αν ήταν να πάω κύπρο θα έβγαινα γιωτάς ή θα έπαιρνα αναβολή δε θα υπέγραφα το χαρτί για κανένα λόγο 

 

ΥΓ αλεξίπτωτα μπορείς να κάνεις στους αλεξιπτωτιστές (αν και ελεύθερη κάνουν λίγοι με βύσμα γιατί παίζει έξτρα μαρούλι) , δε χρειάζεται να ξενιτευτείς ούτε όλοι οι ελδυκ πηδούν από αλεξίπτωτα

δεν είναι όλοι εκεί ειδικές δυνάμεις

 

ΥΓ2 αν είσαι σε μονάδα με κύπριους που συγκριτικά κάνουν πολύ μεγαλύτερη θητεία θα τρως χώσιμο από αυτούς γιατί θα είσαι συνεχώς πουστόνεο 

24 είμαι...

 

Τι να σου πώ, εγω αν πήγαινα, δεν θα πήγαινα για την αγάπη μου για την Κύπρο.

 

Αυτό με το δίπλωμα ισχύει;;; Δηλαδή αν πας αλεξιπτωτιστές σε ειδικές δυνάμεις παίρνεις; Είναι κάτι που θα το ήθελα πάρα πολυ και αν όβτως ισχύει θα γούσταρα να το κυνηγήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...