Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

κατι που θελω να ρωτησω. ισχυει αυτο που μου ειπε ενας γνωστος μου οτι εισαι 6 μηνες φανταρος μετα την απολυση σου ή ειναι ραδιοαρβυλα?

 

δηλαδη υπαγεσαι στη στρατονομια 6 μηνες ως πολιτης?

 

Δεν ισχύει πλέον. Παλια, όταν ο πατέρας μου υπηρετούσε, τους έδιναν προσωρινο απολυτήριο και μετά απο κάτι μήνες έπερναν και το κανονικό, τότε ήταν θεωρητικά ακομη φαντάροι.

Κράτα ημερολογιο και βγάλε τους στη φόρα τις τελευταιες μέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α τη ροζαλια που ελεγε ο πατερας μου; που μου χε πει οτι εκεινος πηρε ροζ απολυτηριο και μετα απο κανα 9μηνο του στειλανε αλλο. Πλεον ναι οταν απολυθηκα πηρα πρασινο και μετα απο ενα χρονο κ κατι μηνες ηρθε το ασπρο κ εστειλα πισω το πρασινο :P 

εμεις ως μοναδα ειχαμε και γκρουπ για τη μοναδα μας κ μπαιναμε κ γραφαμε του στυλ : δε τη παλευωωωω αδεια ρεε κλπ και καποιος προσθεσε ενα στελεχος ο οποιος προσθεσε εναν Ανθυπασπιστη "τεντωμένο" κ εμπαινε κ εγραφε αντε ρε που δε κανατε δουλειες και σας κυνηγαγαμε και τετοια χαχααχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου χε πει ενας καραβανας ,οχι ουγκ αλλα συννενοησιμος κ καλος ανθρωπος το οτι οσο εχεις πρασινο απολυτηριο θεωρεισαι εφεδρος ενω οταν παρεις ασπρο θεωρεισαι αποστρατος! Και καλα οι ΛΥΒ , οι ΔΕΑ και οι πρασινοσκουφηδες παιρνουν κ εχουν πρασινο για παντα ως εφεδροι ενω εμεις οι υπολοιποι παιρνουμε αρχικα το πρασινο και μετα απο κανα χρονο μας στελνουν το ασπρο [εμενα ετσι εγινε]. Απλως μερικους "ατυχους" τους καλουν για μετεκπαιδευση μια βδομαδα και μετα ερχεται το ασπρο απολυτηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου χε πει ενας καραβανας ,οχι ουγκ αλλα συννενοησιμος κ καλος ανθρωπος το οτι οσο εχεις πρασινο απολυτηριο θεωρεισαι εφεδρος ενω οταν παρεις ασπρο θεωρεισαι αποστρατος! Και καλα οι ΛΥΒ , οι ΔΕΑ και οι πρασινοσκουφηδες παιρνουν κ εχουν πρασινο για παντα ως εφεδροι ενω εμεις οι υπολοιποι παιρνουμε αρχικα το πρασινο και μετα απο κανα χρονο μας στελνουν το ασπρο [εμενα ετσι εγινε]. Απλως μερικους "ατυχους" τους καλουν για μετεκπαιδευση μια βδομαδα και μετα ερχεται το ασπρο απολυτηριο.

Ο καραβανας δεν ξερει τι του γινεται, οπως πολλοι καραβαναδες.

Οταν εχεις πρασινο υπαγεσαι στην εφεδρεια καποιας μοναδας. ΠΧ ενας λοχος ΜΧ εχει θεωρητικη δυναμη 150 ατομα, οι 100 ειναι εν ενεργεια ενω οι 50 ειναι εφεδροι με πρασινο χαρτακι. Οποτε αμα ποτε θελησει αυτη η μοναδα να κανει εκπαιδευση μπορει να φωναξει τα πρασινα χαρτακια για μια ασκηση. Επισεις σε επιστρατευση αμεσα φωναζουν τα πρασινα για να συμπληρωσει την δυναμη της η ενεργη μοναδα.

 

Τα ασπρα χαρτακια ειναι απλα εφεδροι που δεν ανηκουν σε καμια ενεργη μοναδα ή ανηκουν σε επιστρατευομενες μοναδες φαντασμα. Οποτε εν ειρηνη δεν τους καλουνε (θεωρητικα) ποτε γιατι δεν εχει νοημα. Σε πολεμο θα καλεσουν και τα ασπρα να δημιουργησουν νεες μοναδες εκ του μηδενος με αξιωματικους ως επι το πλειστον πρωην ΔΕΑ (οπως και του λογου μου) δηλαδη κλαψτα χαραλαμπε, cannon fodder.

 

Ολοι οσοι υπηρετησαν ειναι εφεδροι μεχρι τα 40κατι τους, τους εχει μια βαση δεδομενων σε καποια μοναδα της περιοχης τους, ολα τα ονοματα σε λιστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καραβανας δεν ξερει τι του γινεται, οπως πολλοι καραβαναδες.

Οταν εχεις πρασινο υπαγεσαι στην εφεδρεια καποιας μοναδας. ΠΧ ενας λοχος ΜΧ εχει θεωρητικη δυναμη 150 ατομα, οι 100 ειναι εν ενεργεια ενω οι 50 ειναι εφεδροι με πρασινο χαρτακι. Οποτε αμα ποτε θελησει αυτη η μοναδα να κανει εκπαιδευση μπορει να φωναξει τα πρασινα χαρτακια για μια ασκηση. Επισεις σε επιστρατευση αμεσα φωναζουν τα πρασινα για να συμπληρωσει την δυναμη της η ενεργη μοναδα.

 

Τα ασπρα χαρτακια ειναι απλα εφεδροι που δεν ανηκουν σε καμια ενεργη μοναδα ή ανηκουν σε επιστρατευομενες μοναδες φαντασμα. Οποτε εν ειρηνη δεν τους καλουνε (θεωρητικα) ποτε γιατι δεν εχει νοημα. Σε πολεμο θα καλεσουν και τα ασπρα να δημιουργησουν νεες μοναδες εκ του μηδενος με αξιωματικους ως επι το πλειστον πρωην ΔΕΑ (οπως και του λογου μου) δηλαδη κλαψτα χαραλαμπε, cannon fodder.

 

Ολοι οσοι υπηρετησαν ειναι εφεδροι μεχρι τα 40κατι τους, τους εχει μια βαση δεδομενων σε καποια μοναδα της περιοχης τους, ολα τα ονοματα σε λιστες.

Με τους ι5 σαν την αφεντια μου τι γυνετε ? Θεωρουμαστε "αμαχος πλυθησμος " ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους ι5 σαν την αφεντια μου τι γυνετε ? Θεωρουμαστε "αμαχος πλυθησμος " ?

Βιασμος, ανασκολοπισμος και μετα αποκεφαλισμος, οπως στην Συρια ενα πραγμα.

Παντως αφου ακομα δεν βγηκες Ι5 υπαρχουν ελπιδες να σε δουμε στο χακι, ολο το φορουμ περιμενει!

 

Αν κάποιος θέλει να γίνει ΔΕΑ οι δοκιμασίες γίνονται μετά τη βασική στο ΚΕΝ?

Οχι, οι δοκιμασιες γινονται τις πρωτες εβδομαδες πριν την ορκωμοσια και απο το ΚΕΝ φευγεις αμεσως μετα, συνηθως πριν παρεις οπλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους αντιρρησίες συνήδεισης που αναφέρθηκε πιο πάνω τί παίζει;Υπάρχουν επιπτώσεις;Και τί κάνουν αυτοί δηλαδή παρουσιάζονται και λένε δεν γουστάρω να πάω στρατό;Ενδιαφέρον φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιασμος, ανασκολοπισμος και μετα αποκεφαλισμος, οπως στην Συρια ενα πραγμα.

Παντως αφου ακομα δεν βγηκες Ι5 υπαρχουν ελπιδες να σε δουμε στο χακι, ολο το φορουμ περιμενει!

 

Οχι, οι δοκιμασιες γινονται τις πρωτες εβδομαδες πριν την ορκωμοσια και απο το ΚΕΝ φευγεις αμεσως μετα, συνηθως πριν παρεις οπλο.

Χαχαχα ποιος ειπε οτι δεν βγηκα περιμενω το χαρτι σε λιγες μερες, μολις ερθει θα το κορνιζαρω :P

 

Με τους αντιρρησίες συνήδεισης που αναφέρθηκε πιο πάνω τί παίζει;Υπάρχουν επιπτώσεις;Και τί κάνουν αυτοί δηλαδή παρουσιάζονται και λένε δεν γουστάρω να πάω στρατό;Ενδιαφέρον φαίνεται.

Αντι για το στρατο προσφερουν κοινωνικη εργασια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους αντιρρησίες συνήδεισης που αναφέρθηκε πιο πάνω τί παίζει;Υπάρχουν επιπτώσεις;Και τί κάνουν αυτοί δηλαδή παρουσιάζονται και λένε δεν γουστάρω να πάω στρατό;Ενδιαφέρον φαίνεται.

 

 

η ουσιαστική διαφορά με τους ανυποτακτους ειναι ότι οι ανυποτακτοι δεν πατάνε πουθενά και γράφουν τον στρατό εκει που πρέπει, οι αντιρρησίες κανουν μια εγγραφη δήλωση ότι αρνούνται να υπηρετήσουν. Και στις δυο περιπτώσεις παιζουν προστιμα, κτλ. στη δευτερη ειναι πιο αυστηροι γιατι τολμησες να αμφισβητήσεις την εξουσία που νομίζουν ότι έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα ποιος ειπε οτι δεν βγηκα περιμενω το χαρτι σε λιγες μερες, μολις ερθει θα το κορνιζαρω :P

 

Αμα γινει πολεμος σε θελω διπλα μου, παρε το λεωφορειο και ελα Β.Ελλαδα, σε 2 μερες θα σε κανο κομμαντο B)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα γινει πολεμος σε θελω διπλα μου, παρε το λεωφορειο και ελα Β.Ελλαδα, σε 2 μερες θα σε κανο κομμαντο B)!

Τι πολιτες ρε ? Αφου δεν εχω πατησει ουτε μια μερα σε στρατοπεδο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...