Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και αν ο τόπος διαμονής τους είναι στην αθήνα; δεν είδα ποτέ μου ΔΕΑ σε στρδο της αττικής πλην 401 που είχαν πάει για εξετάσεις 

 

 

ΔΕΑ ΕΠ ειχαμε εμεις στη ΣΑΕΠ οταν ημουν εκπαιδευομενος

 

κατι που θελω να ρωτησω. ισχυει αυτο που μου ειπε ενας γνωστος μου οτι εισαι 6 μηνες φανταρος μετα την απολυση σου ή ειναι ραδιοαρβυλα?

 

δηλαδη υπαγεσαι στη στρατονομια 6 μηνες ως πολιτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατι τετοιο λενε. Ειδικα αν διαπραξεις αδικημα. Οτι σε δικαζουν στο στρατοδικειο..

 

Αλλα δεν ξερω κατα πισο ισχυει, ή το λενε ετσι για να μην τα κανεις ολα μπαχαλο με το που βγαινεις..

Οχι δεν υποαγεσαι στην στρατονομια.. Καμια σχεση..

 

Αφου εχεις ταυτοτητα κανονικη, μονο στην αστυνομια απολογισε.. Μετα θα δουν ποτε απολυθηκες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει αυτο καπου γραμμενο? για το στρατοδικειο μετα τους 6 μηνες της απολυσης σου. ενημερωτικα να ξερω ποτε να βγαλω ιστοριες του στρατου στη φορα για να μη βρω τον μπελα μου λογω κραξιματος του στρατιωτικου θεσμου και διακωμωδισης της ολης καταστασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλτα ρε συ κανενας δεν θα νοιαστει...

 

 

Εγω απολυθηκα τον Μαιο και μιλαω ανοιχτα.. Τι θα σε κανουν..

 

Εκτος αν ανεβασεις τιπιτα αρχεια απορρητα.

 

Που απορρητο για το στρατο μπορει να ειναι και η αγορα ενος λαπτοπ.. Χαχαχα..

 

Αλλα στρατο δεν εισαι ακομα; Γιατι δεν ρωτας τον Αρχιλοχια σου ή τον Δοικα σου.. Αυτοι ΟΛΑ τα ξερουν .. Χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ρωτησω στη στρατολογια απλα λεω για να μη κατεβαινω ως εκει :P  (που ειναι στον κατω οροφο απο το γραφειο μου ΛΟΛ)

 

 

οχι για απορρητα αρχεια ρε. για @@ που γινονται στη μοναδα και στο γραφειο. ιστοριες του στρατου και τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ασε δε το ρισκαρω γιατι μπορει να βρω κανενα μπελα. δε ξερω τον στρατιωτικο ποινικο κωδικα αλλα ευκολα μπορει να σε βρουν :P

 

και οταν ασχολησε ολη μερα με υψηλοβαθμους ταγματαρχες και πανω μπορει να γινει καμια στραβη και ας μη γραφεις ονοματα και τετοια



γενικα στρατος, ελευθερια της εκφρασης και δημοσια μεσα δεν ταιριαζουν και πολυ καλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολύσου πρώτα και μετά. Ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται.

Ένας συνάδελφος φαντάρος έβγαλε φωτογραφία τον εαυτό του με τα αστέρια του στρατηγού (τα είχε πάρει να τα ράψουν στη στολή πάνω) και την έβαλε στο facebook. Μετά απο 2 μέρες το είχαν καταλάβει. Όχι οτι του έκαναν κάτι, αλλά δε ξέρεις ποιος σε παίρνει μάτι αυτή τη στιγμή που μιλάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολύσου πρώτα και μετά. Ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται.

Ένας συνάδελφος φαντάρος έβγαλε φωτογραφία τον εαυτό του με τα αστέρια του στρατηγού (τα είχε πάρει να τα ράψουν στη στολή πάνω) και την έβαλε στο facebook. Μετά απο 2 μέρες το είχαν καταλάβει. Όχι οτι του έκαναν κάτι, αλλά δε ξέρεις ποιος σε παίρνει μάτι αυτή τη στιγμή που μιλάμε.

 

 

 

καλα πως ? την ειχε αφησει να ειναι δημοσια? αλλιως καποιος απο τους φιλους του εκανε τη ρουφιανα

 

 

ξερεις τι? προσπαθω να καταλαβω τι παιζει με τη διακριση δημοσιου και ιδιωτικου λογου. δηλαδη αν πουμε μια ιστορια και γελασουμε με τον αρχιλοχια στο γραφειο δε μαθαινεται πουθενα. ηχογραφηση απαγορευεται γιατι ειναι ιδιωτικα δεδομενα. οποτε και ρουφιανα να παιχτει ας πουμε πανε με μαρτυρες μονο

 

 

ισχυει το ιδιο πραγμα οταν εχεις fb και τα εχεις διαθεσιμα μονο στους φιλους σου και οχι δημοσια προς ολους? αυτο ειναι που δε ξερω τι παιζει. ή γενικα οτιδηποτε ηλεκτρονικα δεν θεωρειται ιδιωτικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καθημερινή βάση οι βολές?? Με G3?

Oχι σε καθημερινη βαση αλλα εκανα καμια 12αρια ημερες βολες (g3 , mg3 , 50"αρι , hk) . Τις αλλες ειχε πορειες , θεωριες , λυσιμο - δεσιμο οπλων κλπ.

 

Το πρόγραμμα χοντρικά είναι:

Καθημερινές:

Εγερτήριο 6:00. Σηκώνεται, στρώνεις, πρωινό, καθαριότητες, πρωινή αναφορά (7:30 περίπου).

Εκπαίδευση μέχρι το μεσημεριανό (13:00 νομίζω). Μετά ανάπαυση. Μετά αν θυμάμαι καλά το αυστηρό πρόγραμμα λέει πάλι εκπαίδευση.

 

Το ΣΚ εγερτήριο στις 07:30. Το Σάββατο έχει εκπαίδευση μόνο πρωί μετά την πρωινή αναφορά στις 09:00, την Κυριακή καθόλου.

 

 

Τώρα στο κέντρο η εκπαίδευση είναι κυρίως παρέλαση και θεωρητικά.

Στη μονάδα στις πρώτες 3 εβδομάδες είναι και πρωί και απόγευμα ΣΠΕΝ. Πορεία, βολή, λίγα θεωρητικά, οπλασκήσεις, καμιά πορεία πάλι, πάλι βολή κτλ. Και Σάββατο τα πιο χαλαρά. Στις περισσότερες μονάδες, όταν κάνεις ΣΠΕΝ (καθημερινές) δεν κάνεις υπηρεσία.

 

Μετά η εκπαίδευση σου θα είναι η ειδικότητά σου. Εκεί τουλάχιστον εμείς αυτό το είχαμε μόνο πρωί, ίδιες ώρες με ΣΠΕΝ. Και απόγευμα ή Σάββατο πρωί κάναμε ή καθαριότητες ή καμιά αγγαρειούλα. Εννοείται όσοι δεν είχαν υπηρεσία.

 

Μετά απο 2-3 βδομάδες ειδκότητα, η εκπαίδευση συνήθως αγγαρείες θα είναι, πχ εμείς καθαρίζαμε πυροβόλα κτλ. Καμιά φορά πετάγεται και καμιά βολή ή πορεία.

 

 

Σε όλα αυτά βάλε μια στο τόσο καμιά νυχτερινή εκπαίδευση, αν κάνετε σκηνάκια που πηγαίνεται σε κανένα βουνό, κτλ.

εμεις ειχαμε κανονικα ΣΠΕΝ και υπηρεσια (3-1 , 4-1)

 

Σιγα μην κανεις καθε μερα βολες...Αν ριξεις σ ολη σ την θητεια 4-5 φορες (μαζι με κεντρο κ ΣΠΕΝ) καλα θα εισαι...

Εγω εκανα 4-5 με g3 , 3 mg3 , 2 50" , χειροβομβιδα , οπλοβομβιδα.

 

 

 

Ποτε με το καλο FarCry?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμεις ειχαμε κανονικα ΣΠΕΝ και υπηρεσια (3-1 , 4-1)

 

 

 

Κι εμείς μια από τα ίδια, για αυτό αποφάσισα να την κοπαναω με κάθε τρόπο από το σπεν, δε γινόταν και τα δύο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα πως ? την ειχε αφησει να ειναι δημοσια? αλλιως καποιος απο τους φιλους του εκανε τη ρουφιανα

Στο fb την είχε βάλει, και μια ανθυπολοχαγός την είδε την άλλη μέρα.

 

Κι εμείς μια από τα ίδια, για αυτό αποφάσισα να την κοπαναω με κάθε τρόπο από το σπεν, δε γινόταν και τα δύο

Και εμείς έτσι ήμασταν, ΣΠΕΝ και σκοπιές. Και η πρώτη υπηρεσία μου ήταν και σκοπιά 3-5 τα μεσάνυχτα, ενώ την ίδια μέρα είχαμε την μεγαλύτερη πορεία, και στο καπάκι πρόχειρη παρέλαση για την ταξιαρχία. Δεν έχω υπάρξει πιο κουρασμένος στη ζωή μου απο εκείνο το δίωρο 3-5. Πραγματικός εφιάλτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο fb και γενικά οπουδήποτε μπορείς να βάζεις φωτογραφίες και να λες ότι θες εφόσον δε θίγει την υπηρεσία σου. Το να γράψεις ας πούμε ο τάδε διοικητής έκανε την τάδε καφρίλα και τον εκθέσεις θα χεις θέμα όπως και το να βάλεις φωτογραφίες με το να κάνεις παντιλίκια με τα τζιπάκια ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...