Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από όσο θυμάμαι πάει 5-4-3 ανάλογα με το πόσο κέντρο ρίξεις 

 

το 6/21 που έγραψαν και στη καρτέλα μου σημαίνει ότι 6 στις 10 βολές πέτυχαν άνθρωπο και είχα σκορ 21 που σημαίνει μάλλον (δε νομίζω ότι βγαίνει και αλλιώς ) 3 4αρια και 3 3αρια , δεν πρέπει να είχα κάποια που πέτυχε κέντρο δηλαδή 

 

το max σκορ είναι 5x10= 50  ή 10/50 αν πετύχεις και τις 10 βολές κέντρο, αλλά μπορούμε να πούμε ότι όπου κι αν πετύχεις κάποιον με g3 είναι το ίδιο, μάλλον δε θα ζήσει

 

όσο για το κοντάκι στον ώμο πέρα από το ότι δε βλέπεις τίποτα (εξαρτάται και από το σωματότυπο) αλλά μαζί και με το κράνος νομίζω ότι είναι σχεδόν αδύνατο, δε πιστεύω ότι προσφέρει και κάτι ουσιαστικό, μια χαρά δυνατά χέρια έχουμε να απορροφήσουμε το κραδασμό και να χρησιμοποιήσουμε αυτά σαν "ελατήριο" να έχουμε και πιο σταθερή βολή

 

απλά από φόβο να μη κλωτσήσει δυνατά κάποιον το όπλο σου έλεγαν να το κολλάς πάνω σου σφιχτά

εμένα αυτό δε με βόλεψε, έριχνα στο γάμο του καραγκίοζη έτσι 

 

επίσης μερικούς τους βολεύει να μην κάθονται και τελείως σε ευθεία με το όπλο, κυρίως σε στελέχη έβλεπα να παίρνουν λίγες μοίρες γωνία και να το αγκαλιάζουν πιο άνετα 

 

εγώ πάντως έχοντας το λίγο πιο μακριά από τον ώμο μου, κυρίως για να μπορώ να σημαδέψω ήμουν πολύ άνετος 

δεν ένιωσα ποτέ να με κλωτσάει τόσο ώστε να χρειάζεται να το έχω κολλημένο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα :)

 

Τί εννοείς 6/21, είχατε κάποιο σύστημα βαθμολόγισης της βολής;

Επίσης, τί εννοείς "να μην κολλάς το κοντάκι στον ώμο";

Ναι, χωρίζεται σε 3 ομόκεντρους κύκλους ο στόχος. Και βαθμολογούνται με 5,4,3 ο καθένας. Επι παραδείγματι, το 6/21 μπορεί να πρκύψει απο 2x5 + 2x4 + 1x3.

 

Εγώ πάντα το όπλο το ακουμπούσα στον ώμο μου, αλλά όχι ακριβώς εκεί που έλεγαν, δεν με βόλευε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, χωρίζεται σε 3 ομόκεντρους κύκλους ο στόχος. Και βαθμολογούνται με 5,4,3 ο καθένας. Επι παραδείγματι, το 6/21 μπορεί να πρκύψει απο 2x5 + 2x4 + 1x3.

 

 

αυτό είναι 5 εύστοχες όμως, νομίζω ότι το σωστό είναι 3x4 + 3x3 

 

βέβαια τις περισσότερες φορές δε μετρούσαν καν και απλά έγραφαν σκορ στη τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι 5 εύστοχες όμως, νομίζω ότι το σωστό είναι 3x4 + 3x3 

 

βέβαια τις περισσότερες φορές δε μετρούσαν καν και απλά έγραφαν σκορ στη τύχη

Α ναι, προσπάθησα να το βγάλω και αλλιώς.

 

Σε εμάς τις μισές φορές μετρούσαν, τις άλλες όχι. Και το καταλάβαινες αυτό απο το πλήθος των 0/0 ή απο το αν ήταν μπροστά ο διοικητής κτλ.

 

Επίσης νομίζω το σημαντικότερο είναι να στερεωθεί καλά το σύστημα όπλο+δίποδας. Αν το βάλεις εκεί καλά και να δείχνει το όπλο στόχο, τότε ακόμα και στα 400m (στις μονάδες που πήγαμε μόνο απο 400 ρίχναμε) μπορείς να βγάλεις άνετα 5άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ενα μηνα παιρνουν το αστερι ομως ! Αφου τελειωσουν απο ΥΕΑ ειναι σε ολη τη θητεια ΔΕΑ ,στο τελευταιο μηνα γινονται ΕΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει πες 300-350 ενοίκιο σου με μένουν και 150 στο χέρι!

 

Sent from my MT11i using Insomnia

ότι ειπε και ο απο πάνω

επειδή γνώρισα πολλούς ΔΕΑ στη θητεία μου δεν θυμάμαι κανέναν που να του έμεναν χρήματα , απότι μου έλεγαν απλά κάλυπταν τις βασικές ανάγκες τους . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεα συμφαιρει αν δικαιούσαι κατ εξαιρεση μετάθεση και πας κοντά στο σπίτι σου, γλιτώνεις το νοικι κτλ και έχεις μόνο τη χασούρα των 5 πρώτων μηνων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιτά έξοδα και όχι σπατάλες σε μπουζούκια και σχετικά βγαίνεις μια χαρά. Αν εισαΙ και μόνος ακομα καλύτερα. Βέβαια εγώ δεν έχω πάει ακομα στρατό αλλα οταν θα πάω θα προσπαθήσω για ΔΕΑ

 

Sent from my MT11i using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιτά έξοδα και όχι σπατάλες σε μπουζούκια και σχετικά βγαίνεις μια χαρά. Αν εισαΙ και μόνος ακομα καλύτερα. Βέβαια εγώ δεν έχω πάει ακομα στρατό αλλα οταν θα πάω θα προσπαθήσω για ΔΕΑ

 

Sent from my MT11i using Insomnia

πήγαινε πρώτα και μετά γράψε μας τις εντυπώσεις σου

δεν έχεις ιδέα πως μπορούν να προκύψουν έξοδα απο το πουθενά ..

αν μιλάμε και για ΔΕΑ να δεις που τους έβαζαν να πληρώσουν τις στολές σε κάτι παλικάρια οταν απολυόμουν και βρίζανε .. χΔ.............

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...