Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς δε γίνεται? Ο στρατός υφίσταται πολλά χρόνια πριν από εσένα κι εμένα και μεγάλες αυτοκρατορίες χτίστηκαν με την αξιοποίησή του.

 

Ο στρατός καλώς υπάρχει, παρά το γεγονός ότι έχει πλέον εξευτελιστική λειτουργία.

 

Προτιμότερο και πιο ορθολογικό θα ήταν να αλλάξουμε εμείς σαν άνθρωποι.

Καταλαβαίνεις το δυστυχώς τι σημαίνει;

Επίσης ξέρεις γιατί υπάρχει στρατός και γιατί δεν γίνεται να διαλυθεί; :rolleyes:

Τέλος ορίζεις λίγο το εξευτελιστική λειτουργία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, το δυστυχώς έχει πολλαπλή έννοια. Καλά με δουλεύεις?

Όλες οι χώρες του κόσμου έχουν στρατό. Δε θέλω να ακούσω πάλι για λόμπι όπλων και τα συναφή. Όταν έχεις καλούς γείτονες, χρειάζεσαι και καλό στρατό..τι να κάνουμε? Τουλάχιστον έτσι αποφεύγεις να γκριζαριστούν κάποιες αμφισβητούμενες περιοχές. Δε μιλάω για πολέμους γιατί υπό τις υπάρχουσες συνθήκες είναι αδύνατον.

ΤΟ εξευτελιστικό έχει να κάνει με το κομματικό μέρος. Η άμεση σύνδεσή του με αυτό..καθιστώντας τον στρατό μας μία υπηρεσία ανάλογη της ΕΡΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μερικοι επρεπε να πληρωνουν κιολας για τις εγχειρησεις που δεν εχουν κανει εξω αλλα μολις μπηκαν στρατο τοτε το σκεφτηκανε. Αλλος κηλη, αλλος απονευρωσεις, αλλος πονος στο ποδι, οτιδηποτε.. Για πολλα μπορουμε να τους κατηγορησουμε, αλλα απο θεμα περιθλαψης ειναι οι τοπ, με τα πιο καλα μηχανηματα...

 

Σε θεματα υγειας ο στρατος δεν κανει μαλακιες.. Σε ολα τα αλλα κανει συνεχεια..

 

Ζαχαρη; Στον πολεμο θα ευχεσαι να ειχες εκπαιδευτει οπως επρεπε.. Μερικοι πανε παιδακια στο στρατο και γυριζουν αντρες.. Αλλοι μενουν μακακες, αλλοι εχουν γινει ηδη..

 

Αλλα ο στρατος δεν ειναι πολυτελεια.. Ειναι ενα σκληρο σχολειο. Ασχετα που τωρα σε βλεπουν σαν δουλο, για αγκαριες και να εχεις σκουπισει σχεδον ολη την Αθηνα συνολικα, και να χεις πλυνει τοσα δισκουσ/ταψια που 3 φερι δεν αρκουν... Χαχαχαζ

 

Καλα αν ειναι κυριακη και χει ομελετα καλυτερα παιξτο αρρωστος και μην πας για λαντζα .. Μαρτυριο.. Ασχετα που δεν τρωγεται

Nαι για αυτο εμενα ο μαλακας ο οφθαλμιατος πριν 2 χρονια που περασα μου εβαλε κολιριο στα ματια και μετα με αφησε εξω στο ηλιο χωρις να μου πει να προσεχω και μου γαμηθηκαν τα ματια 3 ωρες να περιμενω.

 

Τωρα αυτο που λες για το πολεμο ειναι ακυρο δεν ειναι ολοι πολεμιστες επρεπε στο στρατο να πηγαινουν μονο αυτη που μπορουν να πολεμησουν αμα γυνοταν πολεμος θα ηταν πολυ καλυτερα για ολους και εμεις δεν θα παιδευομασταν και ο φανταρος θα ειχε πολυ καλυτερη εκπεδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι αποφεύγεις να γκριζαριστούν κάποιες αμφισβητούμενες περιοχές

Και έστω ότι "γκριζαριζονται" κάποιες περιοχές τι ακριβώς θα αλλάξει στην ζωή ενός απλού πολίτη;

 

Είδαμε δε πόσο αποτρεπτικά λειτούργησε ο στρατός για τον σκοπό που επικαλείσαι μιας και τίποτα δεν είναι αμφισβητούμενο :lol:. Στην πρώτη πεντάδα στους εξοπλισμούς αναλογικά του ΑΕΠ στις χώρες του ΝΑΤΟ, στα έξι ναυτικά μίλια η υφαλοκρηπίδα με σύνορα ελβετικό τυρί. Τέτοια προσφορά.....ούτε στις εκπτώσεις δεν βρίσκεις!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έστω ότι "γκριζαριζονται" κάποιες περιοχές τι ακριβώς θα αλλάξει στην ζωή ενός απλού πολίτη;

 

Eνταξει γκριζαριζονται...σιγα τα ωα δεν λεω...

Αλλα αμα αφήσεις εναν να κλέψει λιγο απο την περίφραξη στο "χωράφι σου", ε δεν θα ρθει ο καιρός που θα "μπει" και πιο μέσα...;

Στα δικα μου χωραφια παντως εχει γινει αυτο και το λυσαμε με δικαστηριο...

Λες να βασιστείς στην ευγένεια του και στην καλή θέληση;

 

Ειναι σαν να λες ας κοιμηθω με ανοικτη μπαλκονοπορτα και αμα μπουν κλεφτες στην χειρότερη περιπτωση,μονο θα με κλεψουν, δεν θα με σκοτωσουν και θα βιασουν την αδερφη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να το λες σοβαρά τώρα αυτό.

To σκεφτεται ετσι γιατι πολιτης=Αθηναιος μαλλον (για αυτον)

 

Τι τον νοιάζει ο Εβρος, χωραφια εχει εκει; Απο πίτα που δεν τρώει τι τον νοιάζει και αν καεί, λέει ο λαός!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνταξει γκριζαριζονται...σιγα τα ωα δεν λεω...

Αλλα αμα αφήσεις εναν να κλέψει λιγο απο την περίφραξη στο "χωράφι σου", ε δεν θα ρθει ο καιρός που θα "μπει" και πιο μέσα...;

Στα δικα μου χωραφια παντως εχει γινει αυτο και το λυσαμε με δικαστηριο...

Λες να βασιστείς στην ευγένεια του και στην καλή θέληση;

 

Ειναι σαν να λες ας κοιμηθω με ανοικτη μπαλκονοπορτα και αμα μπουν κλεφτες στην χειρότερη περιπτωση,μονο θα με κλεψουν, δεν θα με σκοτωσουν και θα βιασουν την αδερφη μου.

 

Συμφωνούμε απόλυτα!!!

 

Το θέμα είναι ότι το γαμημένο το χωράφι, δεν το αισθάνομαι και πολύ δικό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω ότι πρέπει να το δούμε πιο ρεαλιστικά το θέμα, ποιο ειναι το πρόβλημα;

ότι οι γείτονες καραδοκούν να μπουκάρουν και να μας βιάσουν τις γάτες; Πόσο πιθανό ειναι κάτι τέτοιο; Τους συμφαίρει να κάνουν κάτι τέτοιο; 

Αφου ειναι τοσο πιθανό και πρέπει "όλοι" οι αρσενικοί της χώρας να πληρώσουν φόρο εν ειδει θητείας τότε η εκπαιδευση γιατι ειναι τόσο για τον πούτσο; Ο φαντάρος δεν μπορεί όχι σε πόλεμο αλλά ούτε σε κυνήγι αγριογουρουνου να ανταποκριθεί, αν το νόημα της θητείας τελίκα δεν ειναι να εκπαιδευτούν οι πολίτες για περιπτωση πολέμου, τότε ποιο ειναι το νόημα της; 

Υπάρχουν πολλοί στρατιωτικοί που παραδέχονται ότι σε περίπτωση συγκρουσης οι φαντάροι όχι μόνο δεν μπορούν να βοηθήσουν αλλά θα λειτουργήσουν και αρνητικά. Αλλά έχουν βολευτεί με τους φαντάρους, θέλουν νά έχουν κάποιον να τους κάνει τον σερβιτόρο στα κααυ και να τους πηγαίνει τους καφέδες στις λέσχες. Δειτε καμια συνεντευξη του αποστρατου Α ΓΕΝ Αντωνιάδη. Είναι μεγάλη απολαυση για τον εμθ που δεν τελείωσε ούτε το λύκειο να λέει σε αποφοιτους πανεπιστημίου, ψιτ μικρέ πάνε μεχρι το κψμ και φέρε μου ένα πακέτο malboro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το δυστυχώς έχει πολλαπλή έννοια. Καλά με δουλεύεις?

Όλες οι χώρες του κόσμου έχουν στρατό. Δε θέλω να ακούσω πάλι για λόμπι όπλων και τα συναφή. Όταν έχεις καλούς γείτονες, χρειάζεσαι και καλό στρατό..τι να κάνουμε? Τουλάχιστον έτσι αποφεύγεις να γκριζαριστούν κάποιες αμφισβητούμενες περιοχές. Δε μιλάω για πολέμους γιατί υπό τις υπάρχουσες συνθήκες είναι αδύνατον.

ΤΟ εξευτελιστικό έχει να κάνει με το κομματικό μέρος. Η άμεση σύνδεσή του με αυτό..καθιστώντας τον στρατό μας μία υπηρεσία ανάλογη της ΕΡΤ.

Όπως είπα το δυστυχώς το κατάλαβες γιατί το έγραψα;Ποιο ήταν το νόημα;

 

Από ότι βλέπω όχι μόνο δεν διαβάζεις τι γράφει ο άλλος,αλλά αρχίζεις τα δικά σου με αφορμή τι περίπου έγραψε ο άλλος.

Λέω να το αφήσω γιατί δεν βγάζω νόημα μαζί σου,βαριέμαι να γράφω κατεβατά που θα τα διαβάσουν όλοι εκτός από αυτόν που προορίζονται και προφανώς δεν θα γίνει συζήτηση,αλλά δικός σου μονόλογος.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα το δυστυχώς το κατάλαβες γιατί το έγραψα;Ποιο ήταν το νόημα;

 

Από ότι βλέπω όχι μόνο δεν διαβάζεις τι γράφει ο άλλος,αλλά αρχίζεις τα δικά σου με αφορμή τι περίπου έγραψε ο άλλος.

Λέω να το αφήσω γιατί δεν βγάζω νόημα μαζί σου,βαριέμαι να γράφω κατεβατά που θα τα διαβάσουν όλοι εκτός από αυτόν που προορίζονται και προφανώς δεν θα γίνει συζήτηση,αλλά δικός σου μονόλογος.

Αυτά.

 

Έγραψα κάτι ξεκάθαρο, απάντησες κάτι ανάλογο.

 

Από εκεί και πέρα δε θα μπω στη διαδικασία να αναλύω τα προφανή λες και μελετάμε τον Όμηρο. Έαν δε σε καλύπτει η κατανόηση απ'τη μεριά μου του "δυστυχώς", ας έμπαινες στον κόπο να το αναλύσεις. Απ'ότι φαίνεται σου είναι πιο εύκαιρο να κάτσεις να γράφεις αγανακτήσεις, σπόντες κτλ

 

Αυτά κι από εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Nαι για αυτο εμενα ο μαλακας ο οφθαλμιατος πριν 2 χρονια που περασα μου εβαλε κολιριο στα ματια και μετα με αφησε εξω στο ηλιο χωρις να μου πει να προσεχω και μου γαμηθηκαν τα ματια 3 ωρες να περιμενω.

 

2) Τωρα αυτο που λες για το πολεμο ειναι ακυρο δεν ειναι ολοι πολεμιστες επρεπε στο στρατο να πηγαινουν μονο αυτη που μπορουν να πολεμησουν αμα γυνοταν πολεμος θα ηταν πολυ καλυτερα για ολους και εμεις δεν θα παιδευομασταν και ο φανταρος θα ειχε πολυ καλυτερη εκπεδευση.

1) Το ότι έπρεπε να προσέχεις είναι αυτονόητο.

2) Και ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο οι φαντάροι χωρίζονται σε κατηγορίες ικανότητας.

 

πιστεύω ότι πρέπει να το δούμε πιο ρεαλιστικά το θέμα, ποιο ειναι το πρόβλημα;

ότι οι γείτονες καραδοκούν να μπουκάρουν και να μας βιάσουν τις γάτες; Πόσο πιθανό ειναι κάτι τέτοιο; Τους συμφαίρει να κάνουν κάτι τέτοιο; 

Αφου ειναι τοσο πιθανό και πρέπει "όλοι" οι αρσενικοί της χώρας να πληρώσουν φόρο εν ειδει θητείας τότε η εκπαιδευση γιατι ειναι τόσο για τον πούτσο; Ο φαντάρος δεν μπορεί όχι σε πόλεμο αλλά ούτε σε κυνήγι αγριογουρουνου να ανταποκριθεί, αν το νόημα της θητείας τελίκα δεν ειναι να εκπαιδευτούν οι πολίτες για περιπτωση πολέμου, τότε ποιο ειναι το νόημα της; 

Υπάρχουν πολλοί στρατιωτικοί που παραδέχονται ότι σε περίπτωση συγκρουσης οι φαντάροι όχι μόνο δεν μπορούν να βοηθήσουν αλλά θα λειτουργήσουν και αρνητικά. Αλλά έχουν βολευτεί με τους φαντάρους, θέλουν νά έχουν κάποιον να τους κάνει τον σερβιτόρο στα κααυ και να τους πηγαίνει τους καφέδες στις λέσχες. Δειτε καμια συνεντευξη του αποστρατου Α ΓΕΝ Αντωνιάδη. Είναι μεγάλη απολαυση για τον εμθ που δεν τελείωσε ούτε το λύκειο να λέει σε αποφοιτους πανεπιστημίου, ψιτ μικρέ πάνε μεχρι το κψμ και φέρε μου ένα πακέτο malboro...

Αυτοί τι εκπαίδευση είχαν λάβει πριν τους στείλουν στον πόλεμο; Και από ό,τι μου έχουν πει συγγενείς στρατιωτικοί, εκεί που πρέπει (Ειδικές Δυνάμεις, Αντιαεροπορικά Οπλικά Συστήματα κτλ) παρέχεται πραγματική και πολύ καλή εκπαίδευση στους φαντάρους. Τώρα το ότι δεν γίνεται κάτι ανάλογο και στις υπόλοιπες ειδικότητες είναι πραγματικά ένα τεράστιο μειονέκτημα της θητείας.

Τέλος θέλω να σε προτρέψω να δεις την συνέντευξη του πρώην Α/ΓΕΣ στρατηγού Ζιαζιά όπου λέει για την θητεία.

 

Μια π@π@ρια και μιση ειναι. Ανουσια.

Δηλαδή εάν δεν υπήρχε το 40' δεν θα είχε αλλάξει κάτι, ε;

Από τον γκρεμό με το κεφάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το ότι έπρεπε να προσέχεις είναι αυτονόητο.

2) Και ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο οι φαντάροι χωρίζονται σε κατηγορίες ικανότητας.

 

 

Απο που και ως που ειναι αυτονοητο ? Εγω να παω σε οφθαλμιατρο ποσα χρονια που θες εγω να το ξερω ?

Πλακα κανεις ε ? Αν ηθελε οντως ικανοτητα θα κραταγε μονο αυτους που εχουν οπλο οι αλλοι το μπουλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...