Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο να είσαι επισκέπτης, άλλο να στα λένε και άλλο να τα ζεις. 

Σαφώς, απλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δεν είμαι εντελώς άσχετος. Δηλαδή σε σχέση με άλλους που δεν έχουν ιδέα, βρίσκομαι σε καλύτερη μοίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καμμία σχέση δεν έχουν οι αφηγήσεις με το να το ζεις. Και οι περισσότεροι στρατιωτικοί δεν έχουν ιδέα για τη θητεία, βγαινουν απο τη σχολή και νομίζουν ότι θα διοικήσουν κανα στρατό και βρίσκονται στη μέση του πουθενα να υπογράφουν σκοπιές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμμία σχέση δεν έχουν οι αφηγήσεις με το να το ζεις. Και οι περισσότεροι στρατιωτικοί δεν έχουν ιδέα για τη θητεία, βγαινουν απο τη σχολή και νομίζουν ότι θα διοικήσουν κανα στρατό και βρίσκονται στη μέση του πουθενα να υπογράφουν σκοπιές...

Μπορεί να έχεις δίκιο, δεν ξέρω, αλλά τα περί θητείας τα μαθαίνω από τον ξάδελφό μου, ο οποίος υπηρετεί αυτή την στιγμή. Εάν κάποιο παιδί από εδώ μέσα υπηρετεί τώρα στην Λαμία στο ΚΕΥΠ θα τον γνωρίζει, είναι ΥΕΑ (Α' νομίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ ειναι καλύτερα να μην πάρεις πάτους ας πούμε και να έχεις μια ζωή προβλήματα στα πόδια μετά η να κοιμάσαι σε σεντόνια απο το '40 και να κολήσεις και τίποτα που θα το χεις μια ζωή, και όλα αυτα για να γλυτώσεις 150 ευρώ.

 

Χάνεις 9 μήνες από την ζωή σου υπηρετώντας κάτι που μπορεί να μην πιστεύεις.....συγνώμη αλλα και το ενα cent ξοδεμα το βλέπω ως περιττό έξοδο.

 

Και εφόσον θέλουν να υπάρχει στρατός, ε ας φροντίσουν να σου τα παρέχουν όλα. Και φαγητό catering και μεταξωτά σεντόνια και dr martins για αρβυλα. Γιατι εσυ και ο κάθε ένας βρίσκει φυσιολογικό στον στρατο να υπαρχουν σεντόνια απο το 40 και αρβυλα που σου γαμανε τα πόδια; Με θες για 9 μήνες ρε γελοίο κράτος; Ε φρόντισε να τα περάσω ζάχαρη χωρίς πολλα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς προυπολογισμό για το πόσο κοστίζει ο έλληνας φαντάρος στο κράτος; Ναι ισχύει κανονικά. Δεν θυμάμαι ποσό, αλλά είναι αρκετό, πάνω απο 300 αν θυμάμαι καλά. Σου βάζουν περίθλαψη, στέγη, φαγητό, ενδυμασία, όλα.

Καλα μερικοι επρεπε να πληρωνουν κιολας για τις εγχειρησεις που δεν εχουν κανει εξω αλλα μολις μπηκαν στρατο τοτε το σκεφτηκανε. Αλλος κηλη, αλλος απονευρωσεις, αλλος πονος στο ποδι, οτιδηποτε.. Για πολλα μπορουμε να τους κατηγορησουμε, αλλα απο θεμα περιθλαψης ειναι οι τοπ, με τα πιο καλα μηχανηματα...

 

Σε θεματα υγειας ο στρατος δεν κανει μαλακιες.. Σε ολα τα αλλα κανει συνεχεια..

 

Χάνεις 9 μήνες από την ζωή σου υπηρετώντας κάτι που μπορεί να μην πιστεύεις.....συγνώμη αλλα και το ενα cent ξοδεμα το βλέπω ως περιττό έξοδο.

 

Και εφόσον θέλουν να υπάρχει στρατός, ε ας φροντίσουν να σου τα παρέχουν όλα. Και φαγητό catering και μεταξωτά σεντόνια και dr martins για αρβυλα. Γιατι εσυ και ο κάθε ένας βρίσκει φυσιολογικό στον στρατο να υπαρχουν σεντόνια απο το 40 και αρβυλα που σου γαμανε τα πόδια; Με θες για 9 μήνες ρε γελοίο κράτος; Ε φρόντισε να τα περάσω ζάχαρη χωρίς πολλα πολλα.

Ζαχαρη; Στον πολεμο θα ευχεσαι να ειχες εκπαιδευτει οπως επρεπε.. Μερικοι πανε παιδακια στο στρατο και γυριζουν αντρες.. Αλλοι μενουν μακακες, αλλοι εχουν γινει ηδη..

 

Αλλα ο στρατος δεν ειναι πολυτελεια.. Ειναι ενα σκληρο σχολειο. Ασχετα που τωρα σε βλεπουν σαν δουλο, για αγκαριες και να εχεις σκουπισει σχεδον ολη την Αθηνα συνολικα, και να χεις πλυνει τοσα δισκουσ/ταψια που 3 φερι δεν αρκουν... Χαχαχαζ

 

Καλα αν ειναι κυριακη και χει ομελετα καλυτερα παιξτο αρρωστος και μην πας για λαντζα .. Μαρτυριο.. Ασχετα που δεν τρωγεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζαχαρη; Στον πολεμο θα ευχεσαι να ειχες εκπαιδευτει οπως επρεπε.. Μερικοι πανε παιδακια στο στρατο και γυριζουν αντρες.. Αλλοι μενουν μακακες, αλλοι εχουν γινει ηδη..

Αλλα ο στρατος δεν ειναι πολυτελεια.. Ειναι ενα σκληρο σχολειο. Ασχετα που τωρα σε βλεπουν σαν δουλο, για αγκαριες και να εχεις σκουπισει σχεδον ολη την Αθηνα συνολικα, και να χεις πλυνει τοσα δισκουσ/ταψια που 3 φερι δεν αρκουν... Χαχαχαζ

 

Καλα αν ειναι κυριακη και χει ομελετα καλυτερα παιξτο αρρωστος και μην πας για λαντζα .. Μαρτυριο.. Ασχετα που δεν τρωγεται

 

Ποιον πόλεμο αδερφέ μου, ΠΟΙΟΝ ΠΟΛΕΜΟ;

 

Αν η εκπαίδευση είναι το να στρώνω κρεβάτια και να πλένω πιάτα, με έμαθε και η μάνα μου, αν είναι να ακολουθώ διαταγές με έμαθε μια kinky αφέντρα που χα για κάποιο διάστημα. Επιπλέον δεν είμαι δα τόσο αργόστροφος ώστε να κάνω 9 μήνες κάπου για να μάθω δυο απλά πράγματα.

 

Πες μου ότι μας έχουν βρει μαλάκες, πες μου ότι είμαστε πιόνια για τα συμφέροντα ΤΟΥΣ να συμφωνήσουμε, αλλά όχι ότι μου προσφέρει έστω κάτι....ο ελληνικός στρατός.

 

Συμφωνούμε ότι δεν είναι πολυτέλεια ο στρατός. Και για να σε προλάβω μην επικαλεστείς το σύνταγμα και τις υποχρεώσεις μου ως πολίτης..... αν το κράτος ήταν εντάξει απέναντι στις υποχρεώσεις του, ναι δεν θα χα δικαίωμα να ομιλώ. Τώρα να νιώσω υπόχρεος απέναντι σε τι; Σε αυτήν την Ελλάδα; Χεσμένη την έχω. Παπαριές του τύπου "δεν έχει σημασία τι κάνει η πατρίδα σου για σένα, αλλά τι κάνεις εσύ για την πατρίδα σου" θεωρώ πως δεν απευθήνονται σε άτομα με αυτοσεβασμό και κοροίδο όπου το αντιλαμβάνομαι δεν θα ήθελα να πιάνομαι. Η ζωή είναι give and take. Το ελληνικό κράτος μου δίνει το απόλυτο τίποτα, πανομοιότυπη είναι και η δική μου προσφορά σε αυτό.

 

Αμα θελω να κανω αιτηση σε καποια προκυρηξη θελει χαρτι οτι εχω τελειωσει την θητεια μου ή εχω απαλαγη νομιμα, αυτο απο κεπ δεν το παιρνω ? 

 

Όταν και αν πάρεις απαλλαγή θα σου έρθει χαρτί από την στρατολογία σπίτι σου.

 

Αν δεν σου έχει έρθει υπέυθηνη δήλωση στο αστυνομικό τμήμα και σε ΚΕΠ.

 

Ποτέ δεν μου ζήτησαν σε καμία δουλειά, στρατόχαρτο.

 

Mηπως ξερει κανεις το ωραριο της επιτροπης απαλλαγων Αθηνων?

Εκανα ενα search και δεν βρηκα κατι και δεν σηκωνουν και τα τηλεφωνα

 

Μια βδομάδα πριν την κάθε σειρά, συνήθως. Σύνηθες ωράριο, απλά κατά τις 5-6 το πρωί πρέπει να είσαι εκεί να πιάσεις θέση, γιατί γίνεται ο κακός χαμός. Ετοιμάσου για ταλαιπωρία και μια μέρα χαμένη.

 

Αλλού συντάσουν το παραπεμπτικό για εξέταση, αλλού η εξέταση και ξανά πίσω την γνωμάτευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν ηταν να επιλεξω ουτε εγω θα πηγαινα..

 

Απο το κρατος τι να περιμενεις οταν ολοι μας σχεδον κανουνε τους μακακες οταν ειναι να βαλουμε το χερι στην τσεπη μας...

 

Πρωτον φταει το κρατος που δεν απαιτει αμεση φυλαξη των συνορων και απο ευρωπαικο στρατο.. Διοτι τα συνορα ειναι και ευρωπαικα.. Ημαστε η μονη χωρα που κινδυνευουμε απο εισερχομενες απειλες..

 

Γιατι τοσο καιρο η γερμανια γαλλια εκανα τουμπεκη και αγοραζαμε τα στοκ τους... Τωρα που δεν εχουμε απλα μας δανειζουν για να ξανακινηθουν αυτοι..

 

 

Δεν θα το αναλυσω αλλο.. Το κωλοκρατος δεν αλλαζει.. Ολο τα ιδιο ονοματα μπαινουν ή βαζουν οποιον θελουν αυτοι.. Βλεπε υπουργο οικονομικων. Ο αλλος που εκλεισε την ερτ, τραβιεται με μια μικρη, τσουτ την πηρε στο γραφειο του.. (Με ολο τον ντορο αυτη παραιτηθηκε) αλλα η νοοτροπια δεν αλλαζει..

 

Εγω θελω μονο η υγεια και η παιδεια να μην γινουν ιδιωτικες(ασχετα που εν μερει ειναι) οταν ενα κρατος δεν σου παρεχει αυτα τα δυο δωρεαν τοτε αρχισε να ανησυχεις..

 

Παλια ο κοσμος ηταν πιο αμορφωτος και τον εκανα πιο ευκολα κουμαντο, τωρα επειδη το μορφωτικο επιπεδο ανεβηκε, ασκουν τρομακρατικες μεθοδους. Οπως αρση των πληστηριασμων της πρωτης κατοικιας κλπ.. Αμα δεν πληρωσουβ τους φορους, θα κατασχεσουν καταθεσεις με το ετσι θελω..

 

Ε αυτο αν δεν ειναι μια μορφη σκληρης τρομοκρατιας απο ενα υποτιθεμενο δημοκρατικο κρατος τι ειναι...

 

Ο κοσμος θα παει αλλου, οχι γιατι εστερνηζεται τις αποψεις του αλλου αλλα για να τους τιμωρησει, αφου αλλη μορφη εξουσιας δεν εχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι να είναι δωρεάν αλλά να έχουν και μια ποιότητα βρε αδερφέ. Τι να την κάνω την "δωρεάν" παιδεία αν βγαίνω ζώο από το uni, τι να την κάνω την "δωρεά" περίθαλψη αν βγαίνω ζωντανός νεκρός από το νοσοκομείο;

 

Το δωρεάν εντός εισαγωγικών βέβαια, μιας και ποτέ τίποτα δεν ήταν κατ ουσίαν δωρεάν.

 

Προσωπικά δεν θέλω να τιμωρήσω κανέναν, απλά δεν θέλω να έχω κανένα πάρε δώσε με οτιδήποτε λέγεται ελληνικό κράτος. Το σιχαίνομαι και το απεχθάνομαι. Η λύση γι'αυτό είναι μια, φυγή, υπομονή κάνω μέχρι να πάω στο αεροδρόμιο να φωνάξω ένα μεγάλο σάλτα γαμ**ου και να ησυχάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Nα μην τα προτιμήσω δηλαδή.

 

O Luciddream σου έδωσε την καλύτερη επιλογή νομίζω για μπλουζάκια και κάλτσες. Οι τιμές του armyland.gr είναι εξαιρετικές.

 

Μην σε ανησυχεί τόσο πολύ το ζήτημα του εφοδιασμού σου. Λογικά, όταν παρουσιαστείς θα λάβεις δωρεάν 2-3 μπλουζάκια & 2-3 ζευγάρια κάλτσες ~πέραν των άλλων πχ τζάκετ, παραλλαγές, αρβύλες κτλ~.

 

Εσύ φρόντισε να έχεις, όπου κι αν τα βρεις, 3-4 μπλουζάκια , γύρω στα 5 ζευγάρια καλτσών, τα εσώρουχά σου. Καλό είναι να έχεις κι ένα sleeping bag. Εξυπηρετεί πολύ αφού δε θα χρειάζεται να στρώνεις - ξεστρώνεις κουβέρτες του στρατού κι επιπλέον είναι ΠΟΛΥ ζεστά. Προσωπικά. έβγαλα πολύ κρύο χειμώνα μόνο με sleeping bag. Τέλος, χρειάζεσαι και λουκέτα. Υπολόγισε ένα για το ντουλαπάκι σου, 1 για τη βαλίτσα που θα έχεις κι ένα πιο μικρό το οποίο θα χρησιμοποιείς μελλοντικά να κλειδώνεις το όπλο σου. 

 

Τώρα τα υπόλοιπα (κωλόχαρτα, σαμπουάν, αφρούς ξυράφια κτλ) τα αγοράζεις και μέσα απ'τη μονάδα. Συνήθως. πριν μπεις στο κέντρο μοιράζουν και ξυριστικά.

 

Μην σε αγχώνει η διαδικασία. Όπως όλα τα ζητήματα στη ζωή μας είναι θέμα συνήθειας και ρυθμού.

 

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!! Επίσης, ΑΦΟΥ μπεις, στο κέντρο πιθανά θα έρθει φωτογράφος. Πάνω στον πανικό της ημέρας ΜΗ ΔΕΧΤΕΙΣ να σε βγάλει πολλές φωτογραφίες, ειδικά μέσα σε backround με καρδούλες! χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τόσο που κοστίζει κάθε φαντάρος στο κράτος, γιατί δεν καταργούν την θητεία να τελειώνουμε; Στους ΔΥ ξέρει να βάζει χέρι η τροϊκα, ας βάλει και στο στρατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θελω να κανω αιτηση σε καποια προκυρηξη θελει χαρτι οτι εχω τελειωσει την θητεια μου ή εχω απαλαγη νομιμα, αυτο απο κεπ δεν το παιρνω ? 

 

 

θα σου δωσουν χαρτι απολυτηριο του στρατου

 

 

 

Mηπως ξερει κανεις το ωραριο της επιτροπης απαλλαγων Αθηνων?

Εκανα ενα search και δεν βρηκα κατι και δεν σηκωνουν και τα τηλεφωνα

 

 

 

11 με 1 αλλα να ερθεις νωρις για να πιασεις σειρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταργήσουμε τον στρατό τελείως. Δεν είναι καλύτερη ιδέα αυτή?

Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό.

Οι λόγοι αρκετοί και δεν είναι της παρούσης.

Αλλά μπορούμε άνετα να τον εξορθολογίσουμε ώστε να μην είναι βάρος στην κοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δε γίνεται? Ο στρατός υφίσταται πολλά χρόνια πριν από εσένα κι εμένα και μεγάλες αυτοκρατορίες χτίστηκαν με την αξιοποίησή του.

 

Ο στρατός καλώς υπάρχει, παρά το γεγονός ότι έχει πλέον εξευτελιστική λειτουργία.

 

Προτιμότερο και πιο ορθολογικό θα ήταν να αλλάξουμε εμείς σαν άνθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...